Програмата за детегледачките - удължена до 3 години?

  • 3 189
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 181
Момичета, Масларова има идея програмата за детегледачките да се удължи до 3-годишна възраст на детето.
Тъй като нашето сдружение е партньор на министерството по тази програма ще се радваме да чуем вашето мнение за нея.
Дали смятате че има някакви недостатъци, ако я ползвате дали срещате проблеми?
Ще работим по подготовката на програмата за следващата година, затова ми молим за мнението ви  Praynig

# 1
  • Мнения: 478
Ами аз определено ще се радвам да стане, но нещо не ми се вярва.

# 2
  • Мнения: 4 181
а ти ползваш ли програмата в момента?
и ако не би ли я ползвала?

# 3
Много бих се радвала да я удължат.  Вместо да ходи детето ми на ясла и всяка седмица е болно да има кой да го гледа в къщи.   

# 4
  • Мнения: 678
Аз се опитвам да я ползвам, но се получава, че жените които намирам, независимо че са безработни се мръщят, дори като им кажа, че ще им плащам и допълнителни 50 лв., освен предвиденото за майчинството. Та все си мисля, че е по-добре Масларова да помисли за по-високи доходи по време на майчинство, а не за удължаване на програмата. Просто мойто наблюдение е, че няма желаещи безработни.

# 5
  • Мнения: 4 181
Аз се опитвам да я ползвам, но се получава, че жените които намирам, независимо че са безработни се мръщят, дори като им кажа, че ще им плащам и допълнителни 50 лв., освен предвиденото за майчинството. Та все си мисля, че е по-добре Масларова да помисли за по-високи доходи по време на майчинство, а не за удължаване на програмата. Просто мойто наблюдение е, че няма желаещи безработни.
manana, 50 лв отгоре според мен са малко, ако става въпрос за София например.
При положение, че детегледачките взимат около 350-400 лв поне нормално е да искат толкова и от теб. Но все пак едно е да доплащаш, друго е да си вадиш всички пари от джоба. А и за тях е плюс това, че ги осигуряват, защото иначе никоя майка няма да се юрне да си осигурява детегледачката.
А иначе си права, че майчинството трябва да е по-високо, но едното няма общо с другото.
С тази програма се опитват да намерят решение поне в някаква степен на проблема с недостига на места в яслите, защото ще минат поне няколко години докато се изградят нужния брой детски заведения  Peace

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Засега не се ползвам от услугите на тази програма, но точно за възраста между 2 и 3 години на детето ми бих ползвала услугите на детегледачка.

# 7
  • Мнения: 478
Аз ще я ползвам от май месец като ще доплащам до 550лв. (заради инфлацията може и повече)юи наистина бих искрено се радвала ако увеличат годините пък и сумите които им дават . Все пак да гледаш дете не е почивка, а голяма отговорност.  Simple Smile

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Момичета, много се извинявам с различното си мнение по въпроса за детегледачките.
1. За програмата - аз съм за удължаването, всеки, който иска, нека има и тази опция.
2. По отношение на доплащането - защо всеки си мисли, че е редно на една майка да се плаща 180 лева за 24 часа гледане на дете, а на детегледачката - с по 300 лева отгоре?!?!? И то за 8 часа най-много! Не знам какви са ви доходите в София, аз съм от Пловдив, почнах работа, заплатата ми е малко над средната за града, и все пак наистина не бих могла да си позволя да доплащам 300 лева над държавните пари.... Защо 50 лева отгоре да са малко, или 100? или държавата да увеличи парите за детегледачките по начин, че да задоволяват претенциите, или въобще няма смисъл от цялата работа, какво значи не си вадиш всички пари от джоба? Ами нали тези 180 лева са пак от нашия джоб, нали плащаме данъци, нали се отказваме от тях и ходим да бачкаме, независимо дали за лична угода или за "общото благо".

# 9
  • Мнения: 454
2. По отношение на доплащането - защо всеки си мисли, че е редно на една майка да се плаща 180 лева за 24 часа гледане на дете, а на детегледачката - с по 300 лева отгоре?!?!

Извинявай, ама тези 180 лева не мисля, че са един вид заплащане за това, че си гледаш детето.

# 10
  • Мнения: 1 195
Момичета, много се извинявам с различното си мнение по въпроса за детегледачките.
1. За програмата - аз съм за удължаването, всеки, който иска, нека има и тази опция.
2. По отношение на доплащането - защо всеки си мисли, че е редно на една майка да се плаща 180 лева за 24 часа гледане на дете, а на детегледачката - с по 300 лева отгоре?!?!? И то за 8 часа най-много! Не знам какви са ви доходите в София, аз съм от Пловдив, почнах работа, заплатата ми е малко над средната за града, и все пак наистина не бих могла да си позволя да доплащам 300 лева над държавните пари.... Защо 50 лева отгоре да са малко, или 100? или държавата да увеличи парите за детегледачките по начин, че да задоволяват претенциите, или въобще няма смисъл от цялата работа, какво значи не си вадиш всички пари от джоба? Ами нали тези 180 лева са пак от нашия джоб, нали плащаме данъци, нали се отказваме от тях и ходим да бачкаме, независимо дали за лична угода или за "общото благо".

Абсолютно съм съгласна!
Ако имам възможност не бих си дала детето някой да ми го гледа а бих си го гледала сама. А определено министърката нека се замисли как да подпомогне семействата с малки деца, че с тази инфлация и навлизането от догодина на плоския данък според мен вместо да се подобри положението ще се влоши. Според мен това им решение е крачка назад.

# 11
  • Мнения: 4 181
Момичета, нещата са много относителни. Не говорете само за София. МОга да ви кажа, че програмата се ползва повече в провинцията, където безработицата е голяма. Там определено се намират хора, които и без доплащане ще я работят тази работа, да не говорим за случаите , в които от програмата се възползват роднини (майки, свекърви, сестри, братовчедки, че и роднини от мъжки пол).
Имайте предвид, че ще настояваме с увеличаването на МРЗ от следващата година на 220 и майчинството да стане толкова. Съответно така ще се промени и заплащането на детегледачките.
И аз наистина не знам на какво основание някои детегледачки взимат такива суми като 550 лв  Shocked
Учителките в детските градини, както и лелките в яслите взимат по 200 лв, а гледат по 20 деца  Tired А някои им се чудят , че искат и те да стачкуват.

# 12
  • Мнения: 143
Дано да я удължат наисина. На мен все още ми е рано, но възнамерявам да се възползвам от програмата на по-късен етап.

# 13
  • Мнения: 574
Аз също ще се радвам да удължат програмата, защото точно този вариант с детегледачка /и доплащане, разбира се/ бих искала да ползвам като се върна на работа следващата тодина.

# 14
  • Мнения: 4 181
Момичета, а има ли някакви недостатъци според вас, нещо което би могло да се промени през следващата година ? (изключвам заплащането  Grinning)

# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Клеопатра, можеш ли да ме насочиш къде да прочета повече за тази програма. Знам в общи линии за какво е, и може би след месец ще я ползвам като прехвърля майчинството си на майка ми.
Мнение за съжаление не мога още да изкажа.

# 16
  • Мнения: 1 672
Момичета, много се извинявам с различното си мнение по въпроса за детегледачките.
1. За програмата - аз съм за удължаването, всеки, който иска, нека има и тази опция.
2. По отношение на доплащането - защо всеки си мисли, че е редно на една майка да се плаща 180 лева за 24 часа гледане на дете, а на детегледачката - с по 300 лева отгоре?!?!? И то за 8 часа най-много! Не знам какви са ви доходите в София, аз съм от Пловдив, почнах работа, заплатата ми е малко над средната за града, и все пак наистина не бих могла да си позволя да доплащам 300 лева над държавните пари.... Защо 50 лева отгоре да са малко, или 100? или държавата да увеличи парите за детегледачките по начин, че да задоволяват претенциите, или въобще няма смисъл от цялата работа, какво значи не си вадиш всички пари от джоба? Ами нали тези 180 лева са пак от нашия джоб, нали плащаме данъци, нали се отказваме от тях и ходим да бачкаме, независимо дали за лична угода или за "общото благо".

аз напълно подкрепям luba_rizova  Peace

# 17
  • Мнения: 1 672
.
Имайте предвид, че ще настояваме с увеличаването на МРЗ от следващата година на 220 и майчинството да стане толкова.
ами честно да ви кажа 220 лв. са нищо не стигат само за памперси и храна ако се погледне реално на нещата.Както и еднократната помощ за първо дете която е 200 лв. , ами то смао количка не можеш да купиш на детето си с тях!!!

# 18
  • Мнения: 24 467
Ползвам вече програмата, благодарна съм, че имам такава възможност и се моля това, което и аз дочух да не си остане само слух.

# 19
  • Мнения: 24 467
Момичета, а има ли някакви недостатъци според вас, нещо което би могло да се промени през следващата година ? (изключвам заплащането  Grinning)

За мен това, като идея, е достатъчно. Доплащам си на жената на ръка. Благодарна съм, че имам поне тази МРЗ и осигуровки върху нея, тъй като до започването на програмата съм плащала абсолютно всичко от джоба си /от семейния бюджет/, включително и осигуровките, та ми е по- леко сега.
Препоръката ми е служителките да са по- любезни към жените  Laughing, ама това няма нищо общо с програмата.

# 20
  • Мнения: 873
аз бих си гледала сама детето,но ако не удължат майчинството до 3 години,нека удължат програмата.бих я ползвала,защото нямам роднини тук,а свекитата вече точат зъби как като ми свърши майчинството и преди Лили да стане на 3 за детска градина,ще я вземат в Русе и това означава да не я виждам всеки ден Sad така че бих предпочела да ползвам детегледачка,понеже не съм за яслите.не бих и плащала отгоре-освен ако не поема и част от домакинската работа Simple Smile.ако има такова заплащане от ползвателите,обаче,нека то да е регламентирано-например 200лв от държавата,50лв от майката или нещо такова Peace.иначе няма да скрия,че бих наела някоя моя приятелка,регистрирана в Бюрото,на която имам доверие.иначе ще и стопя лагерите на някоя женица,ако нещо не ми хареса Twisted Evil.нали според тази програма,майката има право да участва в избора на детегледачката newsm78?

# 21
  • Мнения: 24 467
Не може плащането "отгоре" да се регламентира. Това е все пак свободен пазар. Аз плащам, защото не мисля, че отговорната и трудна работа по отглеждането и възпитанието на едно дете, толкова малко, при това, струва само 180.00 лв. Всеки има право да даде своята оценка и таван не може, а и не бива да се слага.
Апропо, моята бавачка не върши домакинска работа. Мие чинии, но никога не съм я карала да го прави, напротив, когато вечер не съм имала време изрично съм предупреждавала да не се занимава с тях, но тя си ги мие. Освен това, ако искам да бебето да му се обръща постоянно внимание, особено сега, когато ходи и пипа на всякйде, не бих имала и желание човекът, който се занимава с него, да върши и нещо друго.
В избора на детегледачка съм участвала активно- ние си намерихме жената, оказа се, че не е пенсионер и не работи, регистрира се към АЗ специално да се ползваме от програмата и на следващия ден си я "наехме". Преди това си работеше обаче няколко месеца с нас. Laughing

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 52
Вече ползвам програмата. Определено бих се радвала да бъде удължена до 3 години на детето.

# 23
  • Мнения: 722
Ползвам програмата. Доволна съм - и от програмата, и от бавачката, която ми предложиха. Търсих и сама, но не намерих подходяща. Ще се радвам много да удължат срока до 3 г. - отивам на работа спокойна за детето, ако е на ясли, едва ли ще е така. За забележки не се сещам - освен може би, че малко бавно действаха социалните, но то беше старт на програмата, та не се оплаквам.
Тази програма е едно от малкото смислени и добри неща, правени напоследък за децата и майките. Благодарна съм на хората, измислили този проект, и на тези които са го направили реалност. Естествено че беше по-добре аз да гледам детето, но такъв вариант просто нямаше при нас. И само за протокола - не доплащам.

# 24
  • Мнения: 4 181
Клеопатра, можеш ли да ме насочиш къде да прочета повече за тази програма. Знам в общи линии за какво е, и може би след месец ще я ползвам като прехвърля майчинството си на майка ми.
Мнение за съжаление не мога още да изкажа.
ето тук на сайта сме качили информация за програмата:
http://www.snbm.org/index.php?p=10
Ако нещо не ти е ясно питай  Peace
А майчинството няма да го прехвърляш, а ще наемеш майка ти по програмата нали това имаш предвид?

# 25
  • Мнения: 4 181
Момичета, благодаря ви за отговорите  Hug Ако все пак изникне някакъв проблем или въпрос, моля ви не се колебайте да ни потърсите , веднага сигнализираме в МТСП, за да се разреши проблема.

По отношение на избора, майката има право да посочи точно определен човек, ако няма такъв предвид, тогава от АЗ й намират такъв.

# 26
  • Мнения: 2 100
Имам още време докато детето порастне и се наложи да избираме най-доброто за семейството, а и кой знае колко закони ще се променят дотогава, но ако всичко е същото след време, няма да се възползвам най-вероятно от програмата. Имаше по рано изказване, мисля беше на luba_rizova и съм абсолютно съгласна с него! Да, тези 180лв (220лв) са помощ, но с това голямото доплащане отгоре не мисля, че бихме могли да издържим на темпото. Ако си майка и получаваш примерно 550лв заплата и от тях даваш 250-300лв отгоре за детегледачка, ами не си заслужава за 100-те лева отгоре на месец детето ми да го гледа друг човек! Не бих желала и някоя от бабите да ми го гледа, тъй като и двете живеят на далеч и не бихме позволили нито аз, нито таткото, детето да живее далеч от родителите си!

# 27
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Бих ползвала програмата, да. Но не съм съгласна с доплащането. Прав е някой като казва- в детските ясли на една жена се падат 10 деца минимум, а тя взема не повече от 250 лв заплата...

# 28
  • Мнения: 24 467
Че кой казва, че доплащането е задължително? Ако си намерите жена за 180.00 лв. да ви гледа децата и тя и вие сте доволни от това положение- карайте си така.
За мен това заплащане като сума не е реално. Средно на бавачки на бебета се плаща между 250.00-500.00 лв. и колко взема лелка в яслата не ме интересува. Тяхното заплащане е занижено, занижена е най- често на практика и грижата, която се полага за децата в обществените детски заведения. Никой не може да ме убеди, че една жена може да се грижи пълноценно за 10-15 бебета или деца под 2,5- 3 годишна възраст.

# 29
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
В яслите за бебетата не се грижат лелки, а медицински сестри, а децата, за които се грижи всяка една от тях са 5-6 максимум.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 1 179
А майчинството няма да го прехвърляш, а ще наемеш майка ти по програмата нали това имаш предвид?
Да, това имах в предвид, не съм се изразила правилно. Благодаря за линка  smile3525, хвърлих един поглед, но ще чета довечера на спокойствие като заспи малкия.

# 31
  • Мнения: 178
За съжаление не мога да ползвам програмата,т.к.Стефи е вече на 2 години.Жената,която я гледа е безработна и не може да се възползва от програмата.Ще ползвам програмата,ако увеличат възрастта на децата до 3години. 

# 32
  • Мнения: 4 181
За съжаление не мога да ползвам програмата,т.к.Стефи е вече на 2 години.Жената,която я гледа е безработна и не може да се възползва от програмата.Ще ползвам програмата,ако увеличат възрастта на децата до 3години. 
следи форума и ще разбереш, надявам се да можеш да се възползваш догодина  Hug

# 33
  • Попово
  • Мнения: 687
Здравейте дами, аз съм за увеличаване времето за гледането на дете до 3 години... майка ми е пенсионер по болест и ще гледа детето от 1.10 което е преди края на 315 дни които ми се полагат.Освен 180те лв които се изплащат смятам да й давам по 50лв седмично... макар че ми е майка. Лично мое мнение е че 400-500лв си е нормална сума която трябва да се изплаща за дететгледачка, и за това трябва да се помисли не само в семейството ами и в министерството Peace Говоря за времето предвидено от закона- 2 години, които може би ще станат 3 (дай Боже) от там нататък си има детски градини Simple Smile

# 34
  • Мнения: 24 467
В яслите за бебетата не се грижат лелки, а медицински сестри, а децата, за които се грижи всяка една от тях са 5-6 максимум.

Може и да е така по официалните правила, но когато синът ми беше на ясла за 2-3 седмици имаше винаги лелка /една за цялата ясленска група/, винаги, когато съм го водила сутрин и сме го вземали- било на обяд или след обед. Децата си бяха винаги цяла група, минимум по 10-15, "5-6" не съм заварвала. Очите на съответната медицинска сестра не съм виждала, както сутрин в 8.00 или 9.00 , така и в 12.00 или 13.00 часа, а също и в 16.00-17.00 часа.

# 35
  • Мнения: 291
Аз също поддържам мнението, 4е създаването на тази програма е едно от малкото читави неща, сътворени в мандата на това правителство. Плащането на някаква сума от държавата, както и на осигуровките и отчитането на трудов стаж е един доста добър старт за намиране на гледачка, на която може да се има доверие. А за  - как така няма да се доплаща??? Че кой човек може да живее със заплата от 180лв, камо ли да гледа семейство?

# 36
  • Мнения: 7 947
Аз бих попитала - като давате и пари отгоре - защо не си наемете направо професионална гледачка - с опит, с препоръки, с умения...а взимате една безработна жена, за която нищо не знаете и няма никакъв опит в тази насока???Аз лично ако имам по 400-500 лв на месец бих си наела детегледачка от агенция, но ако я наема по горепосочената програма - не бих доплащала! А пък ако детегледачката се мръщи, както беше споменато по-горе от една мама - веднага бех я изритала! Тя е била запозната с условията и се е съгласила да гледа дете за тези 180- лв - тогава какво има да се мръщи?Да, парите са много малко, но знаете ли колко хора работят на минимална заплата? А на нас да не би майчинството да ни е достатъчно? Според мен тази програма трябваше да удовлетворява онези семейства, които нямат пари в излишък за доплащане и да осигури работа на хора, които друго явно не могат да намерят! Така че няма място за претенции и доплащане!Да не говорим че ако имаш  400-500лв може да запишеш детенце в частна ясла с перфектни условия и то ще бъде сред връстници...което е много по - добре от това детето да е нон стоп вкъщи, без социални контакти! Но всеки си знае възможностите...
 CloseПросто съм бясна от безумието в тая държава...

Последна редакция: вт, 25 сеп 2007, 11:42 от viliko

# 37
  • Мнения: 24 467
Аз бих попитала - като давате и пари отгоре - защо не си наемете направо професионална гледачка - с опит, с препоръки, с умения......
Отговорила съм вече, прочети. Първо избрах жената, с препоръки и след лична среща. След това тя ми гледа детето няколко месеца, още за програмата не се чуваше нищо. После през март програмата стартира, жената се регистрира в АЗ, пак за да ползваме програмата и сега съм благодарна, че държавата ми помага с тези 180.00 лв. заплата и осигуровки, а аз само доплащам това, което считам, че е редно.
Ако някой счита, че за 180.00 лв. може да има претенции за гледане на бебе /което е нещо трудно и отговорно/- нека си ги има. Аз не мисля така и доплащането е избор, който съм направила сама, дори жената не ме е карала въобще.
Частната ясла не е вариянт, за мен дете до 3 години следва да се гледа индивидуално. Моето виждане по въпроса за яслите съм изразявала многократно, не е нужно да го пиша тук, в тази тема. Отглеждането на бебе в къщи не означава, че то си стои само там, нито че дори и не е сънувало, че по света ходят и други като него. Този въпрос няма смисъл да обсъждаме тук.
Програмата е в помощ на майките, без значение колко бедни или богати са те.

# 38
  • Мнения: 7 947
Аз не съм се обърнала конкретно към теб - при теб случая е по-различен, просто това е мнението ми за програмата и детегледачките! Естествено, че 180 лв са много малко, и одеве съм го казала, но всеки прави своя избор! Просто ми е чудно как веднъж тези жени се съгласяват на 180, пък после им били малко...Иначе наистина се надявам твоето детенце да е живо и здраво и щастливо..вкъщи! Mr. GreenТи да не обидиш, майтапя се само...

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Във връзка с мнението на мамите за ясли само ще кажа, макар и с риск да изместя темата - на всяка група се падат по 5-6 медицински сестри, лелките са отделно, т.е. наистина на 5 дечица - 1 сестра. Заплащането им е около 250 лв., и в повечето случаи си вършат работата с желание и старание, иначе биха отишли на гурбет за десетократно по-голяма сума. Това е моето мнение, а за парите за детегледачки - сития на  гладния на вярва, нямам какво повече да вметна в темата. Успех с програмата, тя наистина е много добро начинание.

# 40
  • Мнения: 24 467
...Просто ми е чудно как веднъж тези жени се съгласяват на 180, пък после им били малко...

Не съм чувала някоя от така назначените жени да се оплаква. Моята гледачка- също. Писах вече, че това си беше чисто моя идея, тя не е повдигала такъв въпрос. Е, може и да има и такива, които да не са доволни от сумата и, честно казано, за мен са прави, защото гледането на бебе никак не е лека задача.
За яслите- не е тук мястото да ги обсъждам. За мен не са вариянт, за разлика от ДГ за деца над 3 години.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 592
По - добра идея е да се удвоят парите за майчинство, вместо да се удвои срокът за получаването им.

# 42
  • в Низината
  • Мнения: 705
С две ръце съм "ЗА" удължаване на програмата. При нас стана както с Judy - жената гледаше сина ми вече, когато стартира програмата и тя се включи в нея. Ние също доплащаме над 180-те лева те наистина са в помощ. Дано нещата се случат по-бързо този път!

# 43
  • Мнения: 4 181
Момичета, отново ви обхвана форумския синдром- демек забравихте за какво е темата  Laughing
Мисля, че  казах, че заплащането не е нещото , което ще се променя и съответно да го дискутираме.
Въпрос на личен избор е каква детегледачка ще наемеш и дали и колко ще доплащаш. Пак ви казвам, че София не е България и програмата се ползва повече в малките градове, където предполагам не се доплаща или поне не много, защото като цяло заплатите са по-ниски.
Пък и никой не е казал, че детегледачките се оплакват.
Освен това избягвайте генерални заключения къде за едно дете е по-добре, на ясла, вкъщи или с детегледачка.
това всяка майка/баща си го решават за собственото си дете, зависи от здравословното му състояние, от темперамента му, от финансовите възможности, от свободното време на родителите и т.н. Нещата са комплексни, недейте с лека ръка да отсичате кое е най-доброто и защо се предоставят възможности за друг избор.

Сещам се да ви питам нещо друго, тези от вас които ползвате детегледачка независимо дали по програмата или не - какво правите, ако жената се разболее?
В този случай нямате право на болнични, какво правите, отпуск ли взимате - платен/неплатен, разрешават ли ви го?

# 44
  • Мнения: 24 467
Не ми се е случвало да е болна от както сме започнали да се възползваме от програмата. Имала е обаче необходимост да излезе и да си свърши лична работа жената, жив човек е. Децата ми имат баби- пенсионерки, нямам никакъв проблем да ги ползвам за някой и друг ден, но майките, които не разполагат с тези екстри би следвало да ползват от платения си отпуск, което не е много удобно, особено ако имат минимума по КТ от 20 дни годишно.

# 45
  • на една крачка от Дунав Мост
  • Мнения: 109
Моето дете ще навърши 9 месеца февруари и аз мисля да да се възползвам от програмата
Аз съм от Русе и се надявам да ме одобрят.Всеки ли който подаде молба го одобряват аз имам и вече избран човек - свекървата ,която е записана в бюрото по труда в момента и чакам само да минат 315 те дни и да подам молбичка 

# 46
  • Мнения: 24 467
Този месец разговарях с нашите СГ и от там ми казаха, че за нашия град дори предварително одобрените бройки не са запълнени и че има възможност за прехвърляне на бройки от един за друг  град. Дано имате възможност да се възползвате, KityKat.

# 47
  • София
  • Мнения: 268
И аз съм в програмата от два месеца, много съм доволна, а и детегледачката също. Би било страхотно срокът да се удължи до тригодишна възраст на детето - така то ще може да остане с детегледачката, с която е свикнало, до навършване на възраст за детска градина.

# 48
  • Мнения: 4 181
Моето дете ще навърши 9 месеца февруари и аз мисля да да се възползвам от програмата
Аз съм от Русе и се надявам да ме одобрят.Всеки ли който подаде молба го одобряват аз имам и вече избран човек - свекървата ,която е записана в бюрото по труда в момента и чакам само да минат 315 те дни и да подам молбичка 
Да, няма да имаш никакъв проблем  Peace Като ти изтекат 315 -те дни си вадиш удостоверение за това, че имаш право на обезщетение за отглеждане на малко дете и можеш да си подадеш документите  Peace

Общи условия

Активация на акаунт