Генно модифицирани организми

  • 902
  • 4
  •   1
Отговори
Здравейте,
прочетете написаното тук
http://forum.skycode.com/topic.asp?whichpage=2&topic_id=55774
и тук
http://forum.tangra.org/index.php?showtopic=549&st=0
и Ви моля да ми дадете повече компетентна информация, ако разполагате с такава. Едни казват "ГМО не са вредни" други "ГМО са много вредни". Очаквам мнения по темата. Ако има участници във форума, които живеят извън България да кажат как е положението при тях. Благодаря.

# 1
Все още е много рано за да се дава каквато и да било компетентна информация за действието на този вид храни. Трябва време... Просто в момента този въпрос се използва с политически и икономически цели. tooth

# 2
  • Мнения: 1 250
Това което съм чела по въпроса е, че "според изследвания" ГМ храни предизвиквали удебеляване на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Освен това до колкото си спомням в Германия имало стачки за приемането на закон, забраняващ ГМ храни в бебешките пюрета.
Освен това наистина за БГ въпросът опира много до политика и търговия, защото това е начин за страните, в които има забрана за ГМ храни да внасят поизведените от тях такива. От друга страна българският търговец би могъл да купи по-изгодно такива храни. Законът/наредбата я приеха, мисля че миналата седмица, до колкото успях да разгледам набързо, отнася се и за производството на такива у нас, но все пак не съм юрист.

# 3
  • Мнения: 350
Генното модифициране прави такива странни комбинации като:
-- домат  с гени на насекомо,  за да е по-здрава ципата и да не се размекват доматите.. #Shocked
-- картоф с гени на бръмбар, за да има нещо отровно в кората и да измират вредителите.. #Shocked
Ти сама предцени какви са химическите компоненти в тези странни хибриди..

Де факто винаги се иска много време, за да се наблюдават и оценят възникналите проблеми..
То и за ДДТ се е смятало колко в полезно, а  след 20год. това вещество е доказано канцерогенно...

# 4
Проблемът с генномодифицираните организми е, че не е известно какви са последиците след използването им, включително и ефектите с отдалечено действие (след 10-20години). за мен всичко е въпрос на политика и пари, но за съжаление като се изправи един "академик" (който има огромна финансова изгода от  ГМО), само защото е академик, хората му вярват, че ГМО не са опасни. В ЕС и САЩ, доколкото знам е задължително на етикетите на продуктите да пише, че включват ГМО и тогава е въпрос на избор на потребителя дали да ги купи. Лично аз не бих ги консумирала.

Общи условия

Активация на акаунт