Синдром на Реино?

  • 16 518
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  Здравеите пиша ви защото се интересувам от това заболявание.Някои ако знае нещо повече по темата маля да се включи.Благодаря smile3503 yes Laughing

# 1
  • София
  • Мнения: 35 814
Студени ръце и крака - това  са симптомите
 
Цитат
Нарушеното кръвообращение, коментира д-р Красимира Костова, невролог

Синдромът на Рейно представлява епизодично нарушение на периферната циркулация на кръвта. А това нарушение е следствие от локален артериален спазъм на дихателните артерии и кожните кръвоносни съдове. Спазъмът е реакция на студено или на емоционален стрес.
Клинически това състояние се проявява с рязко изменение цвета на кожата на пръстите на ръцете. Спазмите на кръвоносните съдове се предизвикват от дефект в централните и локалните механизми на регулация на вазомоторните реакции.
От синдрома на Рейно страдат от 3 до 5 на сто от хората. Разпространението на заболяването зависи от климатичните зони. То започва обикновено в подрастваща или в младежка възраст. Среща се по-често при жените.
Този синдром бива два вида: първичен и вторичен.
Първичният синдром на Рейно се характеризира със спазми на пръстовите артерии под въздействие на студови влияния, без да има признаци на увреждане на съдовете.
А при вторичния се наблюдава съчетание на синдрома на Рейно с някои други заболявания.
ОБИКНОВЕНО СЕ ЗАСЯГАТ ПРЪСТИТЕ НА РЪЦЕТЕ
Основен клиничен признак е последователната смяна цвета на кожата им при студено въздействие. Отначало окраската е бледа, след няколко минути придобива синьо-виолетов оттенък. Спазъмът продължава обикновено 15-20 минути и завършва с бързо възстановяване на кръвотока. При някои болни пристъпите се съпътстват с усещане за измръзване, изтръпване и пробождане в пръстите. Тези симптоми изчезват след възстановяване на кръвотока.
На ранен етап на заболяването се засягат само един или няколко пръста, по-нататък то обхваща всички пръсти.
Такъв спазъм могат да получат също и съдове на кожата на лицето, например краят на носа, устните, ушните миди, а също и кожата над коленните стави. В някои, макар и редки случаи, се засягат и съдовете на езика.
Възможно е да се появят и бледи петна по долните и горните крайници.
ПРИЗНАЦИ ЗА РАЗВИТИЕ НА СИНДРОМА НА РЕЙНО
Не във всички случаи се наблюдава “трифазна” промяна на кожата - побледняване - посиняване - зачервяване. При някои болни се наблюдава само двуфазно или еднофазно изменение цвета на кожата.
При повече от 80 на сто от болните се проявява първичен синдром на Рейно. За да се определи диагнозата, се правят редица изследвания на основата на определени критерии. Тези критерии са разработени с оглед клинични и лабораторни показатели, както и вследствие резултатите от капиляроскопия на нокътната ложа.
ВНИМАНИЕ!
• Средната възраст на развитие на синдрома на Рейно е 14 години. Само при 27 на сто от болните това се случва след 40-годишната възраст.
• Приблизително при една четвърт от болните синдромът на Рейно се проявява сред роднини по права линия.
• Много често вторичният синдром на Рейно се асоциира с други заболявания - склеродермия, кожна туберкулоза, заболявания на съединителната тъкан, хематологични нарушения, ревматоиден артрит и др.
• Вторичен синдром на Рейно се развива обикновено след 30-годишна възраст. Отличава се с по-изразени и болезнени епизоди на спазъм, както и със структурни изменения на капилярите.

Имам въпрос, Найден Стоянов от София
КАК СЕ ПРОВЕЖДАТ СПЕЦИАЛНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ?
При първите проявления на синдрома на Рейно се правят специални изследвания с цел диагностициране на вида заболяване - първична или вторична фирма.
НАЙ-НАПРЕД СЕ УТОЧНЯВА...
- има ли болният симптоми на заболяване на съединителната тъкан, с които най-често се асоциира синдромът на Рейно - артрити, кожен обрив и други нарушения;
- приема ли болният по време на изследванията някакви препарати, особено химиотерапевтични средства;
- подложен ли е болният на вибрации или на някакви други механични въздействия, травмиращи китките.
Трябва да се има предвид, че клиничните признаци за асоцииране синдрома на Рейно с други заболявания могат да се развиват няколко месеца и дори години. Най-обективна представа за това състояние дава капиляроскопията на нокътната ложа. В нормално състояние капилярите трябва да са правилно разположени по края на ложата, а също и да са с еднакви размери. Синдромът на Рейно най-често се бърка със склеродермията, при която броят и размерите на капилярите се променят.
При болни от синдрома на Рейно освен повишена чувствителност под влияние на студеното се наблюдава побледняване на пръстите.
Атеросклерозата не се съпровожда с типични симетрични признаци на синдрома на Рейно.
От замръзване на крайниците, от тяхното изтръпване и пробождане често се оплакват болни със заболявания на периферните съдове, предполагащи намаляване на кръвотока, и исхемия. При синдрома на Рейно, за разлика от заболяванията на периферните съдове, тези симптоми се проявяват само по време на спазъм и изцяло изчезват след възстановяване на кръвотока.
ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО
Общите препоръки за болните от първичен и вторичен синдром на Рейно са:
- да се избягва продължителното пребиваване на студено, включително в неотоплени и мрачни помещения;
- да се носят вълнени ръкавици, шапка на главата и топло бельо;
- трябва да се откажат цигарите, кафето и кофеиносъдържащите напитки;
- да се нагряват китките в топла вода, както и местата под мишниците, да се правят бързи кръгови движения на китките и др.
Ако се спазват тези указания, може до голяма степен да се облекчи и дори да се предотврати появяването на спазми.
Емоционалният стрес също може да провокира дигитален спазъм, а състоянието на тревога често засилва тези спазми. В такива случаи се назначават седативни препарати.
В случаите на чести и продължителни спазми и при първичния, и при вторичния синдром на Рейно се назначава лекарствена терапия.
Необходимите препарати трябва да се приемат много внимателно, защото приблизително при една трета от болните се развиват странични ефекти. Тогава се налага отмяна на един или друг препарат.
При неефективност на консервативната терапия с цел намаляване проявленията на синдрома на Рейно може да се предприеме и хирургично лечение. Обаче продължителността и очакваният лечебен ефект от операция до този момент не са уточнени, те трудно се прогнозират.
В повечето случаи синдромът на Рейно е такова заболяване, което се характеризира с благоприятни прогнози за излекуване.

# 2
  • Мнения: 30
 PartyТова заболяване е лечимо когато са направени нужните изследвания. Казвам това нещо защото аз самата имах заболяването и го казвам от опит.

# 3
  • Мнения: 556
Ами аз дълго страдах от това заболяване. Мъчи ме доста годинки.
Появи се през пубертета (сега съм на 28 години). Побъркаха ме от изследвания, пих какви ли не лекарства. Почти нищо не помагаше.
Заболяването се изразяваше в това, че есента започваха да ми се подуват пръстите на ръцете и краката. Ставаха почти сини - ставите отичаха ужасно - чак ми се деформираха пръстите. И това беше придружено със болки и ужасен сърбеж. Имаше моменти, когато не можех да пиша (бях ученичка). А вечер почти не можех да спя от зор. И това цяла зима и пролетта - докато се затопли. Диагнозата ми беше поставена в клиниката по ревматология в София.
И така доста годинки пих разни там съдоразширяващи и лекарства за стави - но нищо не помагаше.
И започнах да търся алтернативни методи.
Случайно се запознах с книгата на Лидия Ковачева - "Цлебния глад". Като я прочето внимателно - направих няколко по-кратки курса - имаше доста добър ефект. 
В началото бях запалена, но после зарязох всичко. В мига, в който се връщах на стария режим на хранене - проблема се връщаше. Реших, че накъде греша.Продължих да търся.Лятото нямах проблеми - но започнеше ли да се застудява - проблемите се връщаше.
Случайно попаднах да една статия - в която пишеше, че синдрома на Рейно е свързан със запека (сега не мога да я възпроизведа с медицинска точност и термини), заради който се задъжат токсини в организма. Тези токсини се отлагат първо в ставите - защото организма има свойството да изтласква мръсотиите първо кпокрайнините на организма - като река. И като си направих равносметка - аз страдах от запек.
Започнах да търся решение на проблема със запека. Въведох си един разтоварващ ден в седмицата, в който ядях само ябълки и пиех чай с мед и много вода. Имаше ефект, но недостатъчен.
Докато не попаднах на книга за разделното хранене, адаптирана за българи. Пробвах - и при мен има ефект. В същото време попаднах и на една книга за ябълковия оцет. Започнах да си правя такъв. И така - разделно хранене + ябълков оцет + някой и друг ден разтоварваща диета + включване на повече плодове и зеленчуци в менюто. Това при мен работи. Вече 3 години няма и помен от Рейното. Тук ревматоложката не може да повярва - то това чудо ме мъчи повече от 10 години.
Плюс това теглото ми е идеално. Ако ще като прасе да се тъпча - не напълнявам. Дори ми се наложи да пия едни много силни хормонални препарати (заради гинекологични пролеми) и теглото ми не мръдна.
Дано да съм била полезна на някой! Просто трябва малко помощ организма да се пречисти.

# 4
  Много благодаря за отговорите. Hug Laughing

# 5
  • Мнения: 223
Малко късно се включвам , но заболяването е доста сериозно , 4-та фаза е гангрена(изчетох сърдечно съдовата хирургия), абсолютно е забранено когато са измръзнали и подути крайниците да се третират с топла вода,,,по време на лечението с Диферелин (гинекологични проблеми), синдрома изчезна..напълно,,но сега се възтановявам и се появява отново,,,баба ми е на 72 и още страда от него!

# 6
  • Мнения: 431
При мен това заболяване беше установено преди по-малко от 3 години-аз цял живот съм си със студени ръце,но когато започнаха и да се подуват  Cry...Докторите ми обясниха,че не може да се излекува напълно,но с необходимите грижи,състоянието може да се облекчи.Аз започнах физиотерапия 2 пъти годишно,съчетана с масаж и ми действаше много добре.Сега пропуснах 2 сезона,понеже съм бременна и не трябва да се облъчвам,но по-нататък ще продължа с терапията!

# 7
  • Мнения: 146
Ако състоянието не е много напреднало, може да се лекува успешно, разбира се.

# 8
  • DE
  • Мнения: 967
Имам го същото заболяване.
Въобразявам ли си или не, откакто взех да пия противозачатъчни се проявява все по-рядко!

# 9
  • Мнения: 223
По време на лечението с Дифирелина (за друго) напрво се оправих с този проблем , сигурно заради вълните и повишеното кръвно , но сега като премина май пак зе завръща Рейното

# 10
  • Мнения: 126
PartyТова заболяване е лечимо когато са направени нужните изследвания. Казвам това нещо защото аз самата имах заболяването и го казвам от опит.

pipata как се лекува? аз го имам от 2 години и макар 4е много се пазя и пия "резохин" то продължава да се появява всяка зима:(

# 11
  • Мнения: 170
Уф,jorjagi, това вярно ли е за гангрената? - така ме уплаши. На мен ми предстои изследването с доплеровия апарат и вероятно присъдата ще е Рейно. Подценявах проблема, но сега ме хвана шубето.

# 12
  • Мнения: 170
mira_m66, какво точно е заглавието на тази книга за разделното хранене. И аз страдам от запек, но и по принцип се нуждая от пречистване на организма - смятам, че всичките ми здравословни проблеми се дължат на натрупаните токсини в организма. Освен това съм и страстна пушачка    #Cussing out  Време е да се стегна и да предприема "пълна промяна". Та, всеки съвет ще ми е от полза!

# 13
  • Мнения: 126
az imam Рейно, но нямам запек...така че при всеки е съвсем индивидуално...

# 14
  • Мнения: 223
Уф,jorjagi, това вярно ли е за гангрената? - така ме уплаши. На мен ми предстои изследването с доплеровия апарат и вероятно присъдата ще е Рейно. Подценявах проблема, но сега ме хвана шубето.

ами така пише в дебелата сърдечносъдова хирургия...

# 15
  • Мнения: 170
А бихте ли ми обяснили какво представлява това изследване с доплеров апарат, моля!

# 16
  • Мнения: 1 495
С този апарат ти мерят температурата на ръцете при различни условия. Моите ги мокриха в студена вода и след това измериха температурата. Още при меренето сестрата каза- това е Рейно. Лекарката влезе и потвърди при което аз се стреснах много , защото самото име на болестта ми изглежда сериозно. Мериха ми пулс, в легнало и в право състояние. Имало някакви отклонения. Искаха после да ме вземат в болницата за изследвания на всички органи, защото първопричината на Рейното казаха, че е в друго заболяване, т.е. някой от органите не работи добре. Аз не влязох в болница, майка ми ме отказа, тя е  медицинска сестра, решихме в последния момент да не се подлагам на това. Взех веднага мерки откъм обличане, пазене и т.н. Бих казала, че тази година все още не съм имала проблем с подувания на ставите, студени са ми ръцете , но сякаш по малко. И аз съм на разделно хранене, но не мисля, че то ми помага особено много. По-скоро ми помагат топлите дрешки и стоенето на топло.

# 17
Моля прочетете добре вторият пост !
Там горе долу е обяснено точно. Накратко:
1) първичния синдром на Рейно (наречен още идиопатичен  или самостоятелен; или Болест на Рейно) е обикновено функционално състояние. При него може да очаква ефект от всички споделени от Вас методи от алтернативната сфера и от общите мерки свързани с недопускане на преохлаждане. Тук няма структурно увреждане на съдовете. Хода съответно на това е обикновено напълно доброкачествен. Нерядко причината е неврогенна/психогенна - и оттам съчетанието със запек и повлияването от промяната в стила на живот.
2) вторичния синдром на Рейно е проява на друго заболяване (т.е. известно е съпътстващо заболяване чиято проява е и Рейно-феномена). В този случай прогнозата е по-лоша и зависи от тази на основното заболяване. Ефекта от споделените лечения тук не е толкова сигурен. Вероятно тук се отнася и случая на дамата с Резохин'а - това все пак не е медикамент, който се изписва с лека ръка

За гангрената - при Рейно дотам се стига сравнително рядко, обикновено при склеродермия или при много запуснати случаи

А името идва от името на лекаря описал пръв състоянието

# 18
  • Мнения: 1 495
Добре, на мен не ми казаха първичен ли е или вторичен. Аз имам подуване на ставите, имам спазми и т.н. Оф, не знам , омръзна ми само от болести.

# 19
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
и на мен ми го откриха като бях на 13.
ръцете ми оставаха без кръв или посиняваха и много ме боляха.

казаха ми, че след пубертета може да изчезне Stop и не се заеха с лечението ми.

няколко години след това спрях да ям месо, та до сега.
сега само са ми студени ръцете Wink, нито посиняват, нито ме болят.

# 20
  • Мнения: 223
Момичета взимате ли някакви хапчета за лечението на тази болест и какви?
При мен боли и се подува само едната ръка /дясната/. И при вас ли е така или за засегнати и двете ви ръце?

# 21
  • Мнения: 30
 Simple SmileЗдравейте и аз имах същият проблем преди няколко години. Казвам преди няколко, защото вече няма и помен от това заболяване. Бяха ми се подули и двете ръце и не можех нищо да правя. Много трудно ми беше тогава. За радост обаче взех на време мерки и се излекувах. Направиха ми нужните изследвания и предписаха лекарствата който ми помогнаха. В началото ги пиех по три пъти на ден. Предписаха ми Дрозунал и витамините Герамитин. Направете обаче първо нужните изследвания, защото на вас може да ви предпишат друго. Вземете  мерки на време и успех.

# 22
  • Мнения: 1 495
Пила съм ги и двете и не ми помогнаха при все, че моята болест не е напреднала. По принцип аз знам ,че лечение за тази болест няма, има само облекчаване на симптомите до пълното им изчезване ако човек се пази. Никакви цигари, стрес и повече топличко. Това ми казаха на мен и гледам да го изпълнявам.

# 23
  • Мнения: 223
Simple SmileЗдравейте и аз имах същият проблем преди няколко години. Казвам преди няколко, защото вече няма и помен от това заболяване. Бяха ми се подули и двете ръце и не можех нищо да правя. Много трудно ми беше тогава. За радост обаче взех на време мерки и се излекувах. Направиха ми нужните изследвания и предписаха лекарствата който ми помогнаха. В началото ги пиех по три пъти на ден. Предписаха ми Дрозунал и витамините Герамитин. Направете обаче първо нужните изследвания, защото на вас може да ви предпишат друго. Вземете  мерки на време и успех.



pipata какви други изследвания ти правиха? на менми направиха само доплер и това е...предписахами дрозунал/но не помогна/, след това резохин...от него се оправих, но дойде ли зимата пак идват проблемите.....

# 24
  • Мнения: 1 495
Аз да не казвам голяма дума ама за сега тая зима (то не ,че е много студено още) не съм имала проблеми. Студени са ръцете ама поне не ми се подуват и нямам спазми.

# 25
 Аз имам този проблем от 10тина години, но до сега нищо не ми е помогнало особено, може би само приемът на Гинко, най-вече във вид на Tanakan u Cefalora, а също така контрастните бани на ръцете вечер. Не мисля, че има някаква директно връзка с приемането на месо и разделното хранене. Дори ми се струва, че стресът от липсата на храна, например при диети е идна от основните причини за появата и ако се гладува, състоянието се обостря. При мен поне се появи през пубертета, когато се бях подложила на доста строга диета без лекарски надзор и имунната ми защита беше отслабнала значително. Природата не прощава! Сега се боря с последствията, но очевидно няма да се изликува напълно. Все пак е много важно психическото състояние, стресът се отразява пагубно, както и тютюнопушенето и прекаляването с алкохол. Иначе червено вино в умерени количества съм забелязала, че помага. И най-важното е да се промени като цяло начинът на живот, физическа активност, чист въздух, упражнения, хранене, всичко! И погледът върху проблема също. Сега ще ходя да си направя още изследвания, но съм фен на алтернативните методи на лечение, с билки и хомеопатични средства със сигурност може да се постигне по-добър резултат, отколкото със сериозни и силни медикаменти, например съдоразширяващи като Trental u Nifedipin. Все пак целта е да се подобри общото състояние, а не да се предизвикат други заболявания и дискомфорт. Това, което ме притеснява е какво се случва, когато ти се налага да живееш в студена страна, където е относително трудно да избегнеш атмосферните влияния, освен ако не си стоиш само вътре на топло. Все пак зимата е страхотен сезон, не трябва да се лишаваме от удоволствието на една разходка из снега например. При подходящо облекло и напитки мисля че става. А за кафето, може би наистина кофеинът е противопоказен, но аз съм забелязала ,че едно топло мляко с нес върши чудеса при студено време. ще се радвам да обменим съвети и наблюдения!  

# 26
  • Мнения: 1 495
Marjanne всичко , което си казала е много вярно. Определено на мен не ми е помогнало разделното хранене например, на него съм от почти 2 години вече и проблема си ми стои. Миналата зима излязох за 5 мин навън в един доста мразовит ден, беше адски студ наистина и пръстите на краката ми се подуха веднага. Ръцете ми са постоянно ледени. Стресът е определено разковничето , но е доста трудно да се избегне напълно при положение, че винаги се намира от какво да се стресира човек , особено ако живее в голям град. Лудницата е пълна просто. Иначе цигари пуша, не много , но по няколко на ден, кафе си пия по едно , гледам да се храня здравословно. За съжаление веднъж появил се проблема си го носиш цял живот. При мен се получи през 2004 г мисля беше, когато температурите бяха адски ниски, в къщи с нищо не можехме да стоплим като хората, аз стоях завита по цял ден и въпреки това нея година аз настинах сериозно, при което ми се подуха тогава за първи път пръстите на ръцете и така продължава и до ден днешен. Просто в най - студените дни трябва да се обличаме много топло и ако един здрав човек сложи един чифт чорапи, то този с Рейно трябва да сложи два. Аз ходя с 2 чифта ръкавици например.

# 27
Напълно те разбирам, много е гадно да се чувстваш различен, нещо като инвалид, така да се каже, въпреки че това е доста пресилено. Но е ужасно да получиш комплексо то вида на пръстите си, особено като се има предвид, че по принцип имам красиви дълги и фини пръсти... Кофти е чувството, не мога да си слагам лак, като те видят, хората те питат непрекъснато какво ти е на ръцете, изгорила ли си се... Но се старая да не се поддавам на подобни емоции. Все пак има къде къде по-лоши болести! С каквото мога, ще въздействам, най-вече психически, опитвам се да се избавям от стреса по всевъзможни начини - спорт, природа, излизам с приятели на театър, абе, от всичко, само да не си втълпявам, че имам този сериозен проблем и да не мисля само за това. Но признавам си, че само като усетя, че идва есента... тръпки ме побиват от мисълта за това, което ме очаква неизбежно. А иначе обожавам зимата! И снега! И няма да спра да им се радвам, независимо от тази болест! миналата година бях на Витоша през януари и беше страшно слънце, чак топло, а докато се изкачвахме пеша, така бях загряла, че напълно за бравих за измръзването. Важното е да се раздвижи кръвта максимално, така че да стигне и до най-малките капилярчета по пръстите. Аз нямам проблем с краката, поне засега. Но и ръцете е достатъчно, за да ти скофти изживяванията, особено като си внушиш, че си много зле. Затова не се предавай! Всичко в нас, болката също, е състояние на ума. С две думи - на нервна почва. Ще се радвам да си говорим тук, имам доста за споделяне отностно Рейно и ще се радвам да се опитаме да се преборим с него, всеки според организма си, разбира се, твърде е индивидуално. Със сигурност обаче здравословния начин на живот е разковничето. И се опитай да спреш напълно цигарите, само така има резултат. Не е чак толкова трудно! До скоро!
Излизам да се радвам на прелестната ноемврийска вечер! Simple Smile

# 28
При мен са засегнати и двете ръце, но повече е дясната. Колкото до лекарства, не знам дали изобщо има такива, които да помагат на всички във всички случаи на това заболяване, строго индивидуално е според мен. Аз засега не пия нищо друго освен Tanakan, който представлява течен екстракт от Гинко и още някакви съставки на билкова основа, които разширяват кръвоносните съдове, но трябва да се пие дълго време и постоянно, за да има ефект. Все пак не е магия! А другите съдоразширяващи не ми се отразяват никак добре, затова ги спрях, не искам да съм като парцал, а и вредят на други органи. Знам, че примерно Нифедипин помага на някои хора, но на мен от него ми пада рязко кръвното и ми става лошо, отичат ми глезените и т.н. Изобщо не става. Предпочитам да се пробвам с хомеопатия и алтернативна медицина. А що се отнася до навременно лечение, аз от 10 години съм с Рейно и всяка зима е едно и също, лятото забравям за него изцяло и най-вече зависи от смяната в температурата, така че щом веднъж е станало хронично, няма спасение, освен ако в един момент организмът не се пребори с него. Трябва да се научите да живеете с това заболяване като част от вас самите и тогава ще го преодолеете. Аз бях на изследване преди няколко дена и на доплер, нищо ново не ми казаха, освен че можело да се напряви операция на симпатиковите нерви, но аз съм категорично против подобна интервенция! Ще продължавам да се боря с други средства, контрастни бани на ръцете, билки, спорт, червено вино и без цигари. Който не ме харесва такава, да си гледа работата!

# 29
  • Мнения: 1 495
Marjanne , какво има да не ти харесват хората? Имаш ли някакви поражения върху ръцете? Моите си се зачервяват , даже се уплаших наскоро, много червена ми беше едната ръка. После се оправи. В интерес на истината това заболяване си го влачиш цял живот. Няма как, може само да се подобри положението , но на мен ми казаха , че няма пълно оздравяване. Лошото е , че това не са просто студени ръце и крака, а си е серизоно заболяване на периферната нервна система. Когато ходих на преглед освен , че ми мериха температурата на ръцете ме сложиха да легна на една кушетка, сестрата ми натисна очите за 1 мин , после ми причерня и ме накара да стана рязко. Мери ми пулса преди да ми натисне очите и след като станах. Каза нещо от сорта , че много бързо се вдигнал пулса ми някакви такива , ама според мен това си е малко индивидуално с пулса, той зависи от много фактори , както е с кръвното. Та исках да кажа, че тази болест е пряко свързана и със сърцето.
П.С.Marjanne , защо не се регистрираш Wink?

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 491
Добре, а къде е ТЪНКАТА ГРАНИЦА  между вечностудени ръце и Синдром на Реино ? Подуването и посиняването ли ?

# 31
  • Мнения: 1 495
svetla , ами не знам да ти кажа , но когато аз отидох на лекар (и по - скоро майка ми настояваше да ме заведе) като ми измериха температурата  на ръцете и лекарката веднага каза - това е Рейно. Сега те си имат показатели , по които разграничават кое е просто студени крайници , кое е Рейно. Та така де, може би лекар трябва да уточни това. Иначе аз като чух това Рейно и ми се стори егати тежката болест. Направо се разплаках. Сетих се , че една приятелка я имаше тая болест и беше доста уплашена ама аз не знаех какво представлява точно. Само я виждах как ходи с ръкавици все, и ръцете и бяха адски подути и синкави.

# 32
 Момичета, да ви кажа, това с лекарите и диагнозите си е доста плашещо и в повечето случаи не е необходимо, все пак тази болист зависи до голяма степен от стреса и психическото състояние, затова ако ви наплашат с разни тежки диагнози, не вярвам да се постигне успех в лечението.
Да, може и да се регистрирам, но всъщност аз не обичам да пиша във форуми, просто си търсех повече информация за заболяването. При мен ръцете са засегнати дотолкова, че през цялата зима се редуват измръзвания, когато прекарам повече време навън на студа и после като се стопля и ако пия червено вино особено, стават кърваво червени и то само пръстите и много горещи, тоест кръвоносните съдове рязко се отпускат и кръвта нахлува в пръстите, което е придружено и със сърбеж и бодлички, но съм му свикнала. Като цяло ръцете ми ту са студени, ту горещи, това е и проблемът. А и смятам, че не е пряко свързано със сърцето, периферната нервна система зависи от хипоталамуса, жлеза в центъра на мозъка, коята регулира чувствата за студ и глад, ситост и като цяло метаболизма. С две думи, от нея зависи всечко в организма, тя е като везна за равновесие на функциите, затова и ако се засегне по някакъв начин, най-често при пубертета под влияние на различни фактори, настъпват необратими поражения като това. А през пубертета както знаете хормоните се разбъркват здравата и всяко външно влияние се отразява, при всеки и индивидуално. Но ако си имаш заложено в гените това заболяване и ти е слабото място, те удря там. Вегетативната нервна система е замесена в случая, повече отколкото сърдечно-съдовата. Те, разбира се, са свързани, затова и като се притесним или засрамим, се изчервяваме. При мен например това винаги е било ясно изразено и никога не мога да скрия чувствата си, изчервявам се при всяка по-силна емоция, дори понякога усещам как лицето ми пламва за секунди, сякаш изведнъж цялата ми кръв се качва в главата. Това е защото съм много нервен темперамент, предполагам, че това също допринася за свиването на периферните съдове. Аз както казах, ще се пробвам с билки и ще ви кажа какъв е резултатът. И честит първи сняг! Все пак трябва да му се радваме, доколкото ни е възможно!

Общи условия

Активация на акаунт