Мокет или паркет за детска стая?

  • 12 394
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 348
Трябва да реша каква да бъде настилката за бъдещата детска стая .
1 идея (моя):естествен паркет с килим.
Недостатък - винаги има оголени места, които не са покрити от килима. И по правило детското дупе винаги сяда там, на хладното, а не на килима.

2 идея (на съпруга ми) : ламинат и върху него дебел мокет.
Недостатък - не може да се почиства като килима, който мога да вдигна и да изпера 1-2 пъти годишно.
Плюс-покрива всичко и държи по-топло.

Въпроса ми е - вие какво мислите? Мисля си, дали не може да се приложи идеята с мокета, но той да може да се маха , за да се пере. Да не е залепен, а някак прихванат в ъглите с някакви прагчета, които да могат да се махат и да се вдига.
Не знам обаче има ли такива възможности. Вие как мислите?

# 1
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 498
У дома сме на паркет.Уж естествено-тинтири-минтири.Във детската е добавен и голям килим.На непокритите места при игра добавям гумени плоскости,като елементи от Лего с различни рисувани мотиви.Има ги по детските магазини.Достатъчно дебели са.В края на деня ги прибирам.

# 2
  • Мнения: 229
В детската стая сме с ламинат с килим. Под ламината сложихме дебела изолация, не помня как се казваше, 4мм дебела. Пода е топъл и съм доволна.

# 3
  • Мнения: 2 467
Дебел мокет + корава прахосмукачка  Peace

# 4
  • в Низината
  • Мнения: 705
Вкъщи сме с ламиниран паркет. В детската стая сме сложили и килим. По лесно за почистване е.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Ако можеш да си позволиш от скъпите мокети, които не задържат мръсотия, прахоляк и са антиалергични - давай. Ако ще взимате обикновен - абсурд Naughty

# 6
  • София
  • Мнения: 1 348
Дебел мокет + корава прахосмукачка  Peace

А как се пере? Има ли начин да е направен така, че да може да се вдига поне 1 път годишно? Дори и прахосмукачката да е яка, деца са, всичко разливат, ще има и фалове с напишкването. Не може да не се пере...

# 7
  • Мнения: 88
Трябва да реша каква да бъде настилката за бъдещата детска стая .
1 идея (моя):естествен паркет с килим.
Недостатък - винаги има оголени места, които не са покрити от килима. И по правило детското дупе винаги сяда там, на хладното, а не на килима.

2 идея (на съпруга ми) : ламинат и върху него дебел мокет.
Недостатък - не може да се почиства като килима, който мога да вдигна и да изпера 1-2 пъти годишно.
Плюс-покрива всичко и държи по-топло.

Въпроса ми е - вие какво мислите? Мисля си, дали не може да се приложи идеята с мокета, но той да може да се маха , за да се пере. Да не е залепен, а някак прихванат в ъглите с някакви прагчета, които да могат да се махат и да се вдига.
Не знам обаче има ли такива възможности. Вие как мислите?

Майка ми е с мокет, само че в хола.Хем е тъмен,хем много се цапа.Не е залепен именно за да се пере.Е изпраха го веднъж,но когато тръгнаха да го слагат се оказа,че е се е свил и то доста.Та моят съвет е никакъв мокет.Но все пак въпрос на личен избор.

# 8
  • Мнения: 22 842
Паркет с килим.По мое мнение ламината държи по-студено от естествения паркет.Освен това не смятам,че бебето,колкото и да седи на пода,ще настине.Ние у дома бяхме с мрамор,когато Дани беше малък,даже бях вдигнала всички килими,за да не му пречат ,когато лазеше и се опитваше да ходи.

# 9
  • Мнения: 535
При нас е ламинат + килим. Просто може да вземеш по-големичък килим.

Иначе пък ако всички мебели са върху мокета, голяма хамалогия ще е да го вдигате да се пере. А и наистина не е ясно как ще му се отрази прането (може да се свие). А килима си е направен да се пере  Grinning

# 10
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
Естествен паркет + килим, мокета съм го изключила преди много години като настилка.

# 11
  • Мнения: 2 467
А как се пере? Има ли начин да е направен така, че да може да се вдига поне 1 път годишно? Дори и прахосмукачката да е яка, деца са, всичко разливат, ще има и фалове с напишкването. Не може да не се пере...

Има прахосмукачки перящи на место, без да се налага да го вдигаш.

В къщата на родителите ми спалните са с дебел мокет (буквално ти потъват краката). Малката ги прави мазало като сме там. След това пране с прахосмукачката и готово.
А тоя масовия мокет - тънкия и стържещия, не си заслужава. Повече ще си дерат колената, отколкото да топли.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 348
А как се пере? Има ли начин да е направен така, че да може да се вдига поне 1 път годишно? Дори и прахосмукачката да е яка, деца са, всичко разливат, ще има и фалове с напишкването. Не може да не се пере...

Има прахосмукачки перящи на место, без да се налага да го вдигаш.

В къщата на родителите ми спалните са с дебел мокет (буквално ти потъват краката). Малката ги прави мазало като сме там. След това пране с прахосмукачката и готово.
А тоя масовия мокет - тънкия и стържещия, не си заслужава. Повече ще си дерат колената, отколкото да топли.
А с каква прахосмукачка го перте. Рейнбоу няма да мога да си купя.
Мебели почти няма да имаме, има гардеробно . В стая ще има само 2 легла.

# 13
  • Мнения: 425
Майка ми има Delongi прахосмукачка, която пере на място. Купи си я доста отдавна, но пък върши страхотна работа. Тогава си струваше доста пари, но предполагам са им паднали цените вече. Каквото и да избереш мисля, че такава прахосмукачка винаги ще е от полза.

# 14
  • Мнения: 8 999
У нас, в детските стаи, както и в целия апартамент, сме изцяло на ламинат. Поддържа се лесно и не е студено. Килимите изхвърлих отдавна, още децата бяха малки, а мокетът за мен е нещо ужасно - не знам с каква прахосмукачка трябва да се чисти това нещо, но винаги ми изглежда мърляво.
В детските стаи има по 2-3 големи /70Х70см./ дюшечета, за които имам и калъфки от най-обикновено хасе - когато няма гости, всичките възглавници са на купчина, ако се съберат повече деца купчината се "разглобява" и има място за сядане за всички. Калъфките сменям често и ги пера в пералнята. Ако се съединят две възглавници, се получава импровизирана лежанка, където децата ми си полягват докато гледат някое филмче.

# 15
  • Мнения: 176
Не се лъжи да слагаш мокет.
Помисли си кое по-лесно ще се почиства всяка седмица. Всяка неделя ми идва нанагорно докато изчистя и сме с ламинат. Детето ми е алергично към домашния прах, затова съм доволна, че още преди две години избрахме този вариант. А защо искаш всичко да е покрито? Ако е добре отоплена стаята, няма да настине, ако седне за малко на ламината.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 348
Не се лъжи да слагаш мокет.
Помисли си кое по-лесно ще се почиства всяка седмица. Всяка неделя ми идва нанагорно докато изчистя и сме с ламинат. Детето ми е алергично към домашния прах, затова съм доволна, че още преди две години избрахме този вариант. А защо искаш всичко да е покрито? Ако е добре отоплена стаята, няма да настине, ако седне за малко на ламината.
Това е довода на съпруга ми. Ние ще живеем в къща и детската е на 2 етаж. Уж ще е отоплено, но никога не съм живяла в къща и не знам колко може да е топла.

# 17
  • Мнения: 176
Чудесно е, че ще живееш в къща. Ако ще сте на твърдо гориво не се притеснявай изобщо, много топло, приятно и уютно е. ПРи всеки друг случай детенцето и всички вие ще сте повечко облечени и пак всичко ще е ОК.

# 18
  • Мнения: 5 393
Паркет(естествен,не ламинат), или дюшеме ,+ килим.Ако се сложи добра изолация отдолу, няма да е студено

# 19
  • Мнения: 455
Аз лично бих предпочела комбинацията - паркет с килим. Точно защото се почиства много по-лесно, а относно това, че не е покрит с килим целият под - може да му се обясни на детенцето къде да сяда и къде не а ако въпреки всичко има такива момента - не може да го предпазиш от всичко все пак. Има и такива декоративни-образователни килимчета които се сглобяват и са невероятна изолация от студ.
Мокета, освен, че се почиства изключително трудно, почти през повечето време е прахолясъл - нещо което е много по вредно за дедето.

# 20
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Аз съм за паркет. Мокетът е много кофти настилка - задържа прах, мръсотия и миризми. Когато детето е добре облеченко няма проблем. А и ламинирания паркет не държи толкова студено, колкото казват някои, защото отдолу има подложки, които изолират.

# 21
  • Мнения: 1 058
Не бих сложила мокет. Събира прах и трудно се почиства. Ако живееш в апартамент не мисля, че на детенце ще му е студено, но виж къщата е друг въпрос.

# 22
  • Мнения: 3 251
Паркет. Сега съм с корк- родих се!!!
С мокет изтърпях само 3 години и се отказах вовеки да сложа подобно нещо - много е гадно и трудоемко  миенето му.

# 23
  • Мнения: 3 034
и ние сме в къща, хич не си помислям за мокет, имам стар дървен паркет (тукашния е по-скоро тип дюшеме, с дълги дъски), стои красиво, навсякъде съм го оставила гол и в детската само един детски килим ще взема - те са противоалергични и т.н.  Peace като бяхме под наем преди ми се гадеше от тея мокети - супер дебели, мръсотията часове смучене искаше, за да я изкарам изпод влакната и пак не бях сигурна колко съм успяла   Whistling

# 24
# 25
  • Мнения: 284
Паркет+килим Peace

# 26
  • Мнения: 22 842
Това е довода на съпруга ми. Ние ще живеем в къща и детската е на 2 етаж. Уж ще е отоплено, но никога не съм живяла в къща и не знам колко може да е топла.
Щом ще е на втори етаж няма от какво да се притесняваш.

# 27
  • Мнения: 4 300
ПАркет+ килим. По евтино и лесно е да смениш килима, отколкото мокет. А и качествените мокети са много скъпи.
Ако те притеснява студа можете да сложите допълнителна изолация под паркета- например ОСБ или поджложка с фолио. А и както са казали на втория етаж в къща не е толкова студено.

# 28
  • Мнения: 1 174
Избрах мокет за детската стая.Вълнен и с вата за изолация.Самият мокет е много дебел и мисля, че няма да има проблем със студ и други - съдя по това, че съм живяла в стая с мокет и дълго време предпочитах да си лежа и играя по пода.За домашните работи от училище да не говорим - пак на пода. Simple Smile
На мен лично ми изглежда по-уютно и топло, когато стаята е с мокет, особено бебешката.
По отношение на чистотата - имам много мощна прахосмукачка, а дори и след 2-3, 5 години да се захаби, ще го сменя с друг или друга настилка, Simple Smile тъкмо ще сме минали "художническия" период. Heart Eyes

# 29
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Най-приятно е дюшеме за детска стая. У нас така направихме. И без покритие отгоре, дюшемето държи съвсем топло на пълзящо, лежащо по пода дете. До късна възраст, знаете, дечурлигата обичат да са на земята.
Сетне положих мокет с мишки, който се почиства съвсем лесно от всякакви размазани храни, напитки, слюнки и всевъзможни детски радости.
Намирам избора си за най-правилен. Peace

# 30
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Peace

# 31
Естествено, че паркет. Мокета е вече морално остарял. А не е хигиенично да има мокет в детската стая.

# 32
  • Мнения: 5 362
Аз бих избрала паркет Peace

# 33
  • София
  • Мнения: 1 511
Ако можеш да си позволиш от скъпите мокети, които не задържат мръсотия, прахоляк и са антиалергични - давай. Ако ще взимате обикновен - абсурд Naughty

Имах гадже,което страдаше от алергия към домашен прах. Докторите бяха казали на майка му да премахне всякакви мокети от дома им (вероятният причинител на алергията). Къде ти тогава антиалергични мокети?!  Mr. Green

Аз също съм за настилка,която лесно се почиства. А пък винаги можеш да намериш килим,който да покрива 90 % от свободната площ на пода.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 383
В спалнята сме на паркет с мокетени пътеки на празните места. Мокета е вълнен и много лесен за почистване.

# 35
  • Мнения: 858
аз съм за паркет

# 36
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Естествен паркет + килим, мокета съм го изключила преди много години като настилка.
Peace

# 37
  • Мнения: 1 174
Добре де, всички вие, които сте против мокета като такъв - разбирам, въпрос на вкус, ама да твърдите, че паркет плюс килим е по-чистооо - не съм съгласна.Защо да е по-чисто? newsm78
Както вече писах, избрах вълнен мокет, което трябва да ви говори, че е от екологични материали и едва ли ще е по-малко привлекателен  Wink за прах, акари и др. гадинки от паркета, че и килим отгоре.
С прахосмукачката, която е страшно мощна и с воден филтър+парочистачка мога да си го пера и дезинфекцирам на място всяка седмица и изобщо няма да ми мине през ум да съжалявам, че не съм сложила друга настилка. Peace

# 38
  • Мнения: 3 034
аз твърдя, защото живях на супер мега не знам какъв си качествен мокет и ми ставаше лошо от задържаната мръсотия и от мисълта, че я дишаме  Peace никой не спори с теб, пери го, дезифенкцирай, но потърси в нета и виж колко акари и прочие гадинки се въдят там. за килима, койот аз ще слагам в детската - ами тук са си някакви детски, не са естествени, обработени са, точно за да не привличат животинки, противоалергични са, тоест не съдържат химикали, боите явно са натурални и т.н. килимът е тънък, изолира добре, но няма дълбочина да се втъкне мръсотия там и преценявам, че сравнен с мокетите (качествените тук са дебели и са все от естествени материали) е пъти по-хигиеничен. не смятам с него да покривам целия под, паркета е достатъчно топъл, килимът ще е за декорация и място за търкаляне ако има подобни желания  Peace

# 39
  • Мнения: 22 842
Добре де, всички вие, които сте против мокета като такъв - разбирам, въпрос на вкус, ама да твърдите, че паркет плюс килим е по-чистооо - не съм съгласна.Защо да е по-чисто? newsm78
Както вече писах, избрах вълнен мокет, което трябва да ви говори, че е от екологични материали и едва ли ще е по-малко привлекателен  Wink за прах, акари и др. гадинки от паркета, че и килим отгоре.
С прахосмукачката, която е страшно мощна и с воден филтър+парочистачка мога да си го пера и дезинфекцирам на място всяка седмица и изобщо няма да ми мине през ум да съжалявам, че не съм сложила друга настилка. Peace
Естествените материални завъждат повече гадинки,а прах се трупа еднакво добре на всякакви материи.Неслучайно се препоръчва в стаята на бебетата да няма  мокети и килими от естествени материи.

# 40
  • Мнения: 1 174
Да, предполагам защо не се препоръчват натуралните материи в бебешката стая, но съм на мнение, че е по-добре памук и вълна за всичко, отколкото синтетика.А и както се знае, вълната и памука при дрехите са естествен терморегулатор на температурата...затова се спрях на този мокет.
Колкото до акарите - хранят се с нашата кожа, тази по килима, одеалата, дивана и т.н. - въобще с органични материали.От тях отърване няма.Simple Smile А за да развие алергия, едно дете трябва или да е предразположено, или да е в по-дълъг контакт с прах (направо в редовен контакт) от стаята и то в продължение на години. Но мисълта ми бе друга - не е по-мръсно с мокет, отколкото с килим, а е въпрос на вкус и поддръжка.Дали ще си бършем прахта редовно от секциите е по-важно от това от какъв материал са те.
Иначе харесвам и дюшеме (ама за другата стая). Wink

# 41
  • Мнения: 6 958
Паркет е по добре според мен, като може да има малка постелка някаква за игра или да държи топло за през зимата и т.н. Peace

# 42
  • Мнения: 753
подово отопление - ламинат -  малко килимче - перфектно и за мен и за детето

# 43
  • Мнения: 953
Аз съм за паркет.

Общи условия

Активация на акаунт