каква е числеността на децата в яслата, която посещава детето Ви?

  • 3 095
  • 72
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Здравейте,

от тази година детето ми вече посещава кварталната ясла, за сега с желание  Wink
Основното ми притеснение е че децата са МНОГО - около 37 -40 деца с около 7 човека персонал.
Мисля си че това не отговаря на никакви стандарти и въобще не е добра практика. Чудя се какво да правя !? ОДЗ-то се ползва с добра слава, дори може да се каже, че наплива е твърде голям. Затова си мисля, че ако повдигна въпроса на родителска среща или в частен разговор с директорката въобще няма да ми обърнат внимание, тъй като винаги има готови родители, които да запишат детето си  Confused Чудя се дали има норматив на който да се позова.

От горе на всичко правим дарения всеки месец, които смятам, че формират добър бюджет за да може директорката да наеме допълнителен персонал!?

Кажете какъв е Вашия опит....

# 1
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Не съм запозната с нормативите, казвам ти какво знам от действителността.
В предишната ясла, където беше Иван допреди седмица - 19 деца в група
Сегашната ясла - 28 по списък, лелята се жалваше, че се чуват приказки за приемането на още няколко деца с протекции "от горе"

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Между 15 и 18. Това беше един от водещите ми мотиви да я запиша в тази ясла.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Блазе Ви !!!

Вече почнах да се замислям за частна детска градина  Rolling Eyes само поради споделените съображения !

# 4
  • Мнения: 5 391
Около 25 Tired
Много ми се виждат, за 37-40 да не говорим.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 787
37,като първата седмица ходеха всички и беше някакъв ужас Crazy.И персонала наистина е малко-на смяна са най-много 3 жени.Не знам как се справят Tired

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
37,като първата седмица ходеха всички и беше някакъв ужас Crazy.И персонала наистина е малко-на смяна са най-много 3 жени.Не знам как се справят Tired

да не сме в една и съща ясла  Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 3 787
37,като първата седмица ходеха всички и беше някакъв ужас Crazy.И персонала наистина е малко-на смяна са най-много 3 жени.Не знам как се справят Tired

да не сме в една и съща ясла  Wink
Амиии,нашата стачкува вече цяла седмица Mr. Green

# 8
  • Мнения: 910
при нас децата бяха 25,но много рядко са били толкова(винаги има болни),има две госпожи и две лелки.

# 9
  • Мнения: 2 784
В нашата ясла децата бяха 36 по списък. При 2 лели и 1 сестра на смяна. Не бях доволна изобщо, а и Калина, която е общителна, но малко страхлива, изпадаше в ужас, когато закъснеехме сутрин и стаята вече беше пълна с деца. Постоянно боледуваха, рядко ги извеждаха. Само веднъж седмично, в сряда, имаше педагог, който ги учеше на песнички, да рисуват, да моделират пластелин и т.н. И тъй като Калина обикновено ходеше в понеделник и вторник и се разболяваше в сряда, за цяла година имам само една рисунка и един таралеж от картоф. Mr. Green А градината беше елитна, с много добра база, която, обаче, децата не ползваха. Детето ми не се чувстваше добре там и с хиляди молби и усилия успях да я настаня на друго място, където групите са по-малки.
Съгласна съм, че яслите са малко, а желаещите много, но си мисля, че е крайно време да се направи нещо по въпроса. 25 деца трябва да е наистина максимума. Все пак персонала не е от факири.

# 10
  • Мнения: 439
По списък трябва да са 37 Shocked,което на мен ми се вижда ужаснооо много,но досега не съм виждала повече от 10-15 дечица

# 11
  • София
  • Мнения: 3 688
Миналата година по списък 29,но пероснала казва че повече от 20-22 не се събират,то май няма креватчета за всички!Незнам какво се случва ако решат да отидат всички!

# 12
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
При нас са около 25 деца. Надявам се да не станат повече. Но 37 ми се струва безумно много! Shocked

# 13
  • София
  • Мнения: 1 044
При нас са 16 деца по списък. Чак не можах да повярвам като се има предвид, че е общинско ОДЗ в центъра на София. Обикновено не присъстват всичките и са около 10-тина.

# 14
  • Мнения: 967
Миналата година по списък бяха 25, но реално повече от 17-18 на къп никога не са се събирали.
Това, което ми хрумва като чета, че в много ясли са 37-38 деца - бих посъветвала тези майки да искат да преброят колко легла за спане има въпросната ясла, защото съм почти убедена, че няма ясла, снабдена с 38 легла. От лестра в ясла знам, че в тяхната ясла миналата година в един момент приели толкова много деца, че на обяд нямало къде да ги приспиват - някои слагали на походни легла, но и те свършили и се налагало да приспиват по две деца на легло. Така че, пребройте креватчетата в спалното помещение и ако са по-малко от бройката на децата - аз лично бх вдигнала страхотен скандал - все пак това са бебета и е кощунство ако ги лишават от сън или ги приспиват по двама на легло  Close

# 15
  • Мнения: 7 640
При нас са 16 деца по списък. Чак не можах да повярвам като се има предвид, че е общинско ОДЗ в центъра на София. Обикновено не присъстват всичките и са около 10-тина.

кое е това ОДЗ Laughing, при нас са по 20 в група по списък, много рядко присъстват повече от 15

# 16
  • Мнения: 47 981
и при нас са 20 по списък, сега отварят нова група, ще станат общо 4, но никога не са били повече от 22 например по списък
във вашите явно затова има по една леля повече, защото децата са почти двойно
мисля че има изисквания на хеи колко деца да има в една група с опр. площ и персонал, и 37 деца в яслена група си е направо ужас, особено ако няма легла и персонал
със сигурност е нарушение, но при този наплив за детските е разбираемо че директорите приемат колкото се може повече деца

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
При нас са 16 деца по списък. Чак не можах да повярвам като се има предвид, че е общинско ОДЗ в центъра на София. Обикновено не присъстват всичките и са около 10-тина.

кое е това ОДЗ Laughing, при нас са по 20 в група по списък, много рядко присъстват повече от 15

Става дума за "Звънче" или бившата Хо Ши Мин.

В момента детето не ходи на ясла защото са в стачка, щом тръгнем ще трябва да повдигна въпроса.
Мисля, да проверя в общината какви са нормативите за бройката на децата в ясла. Убедена съм че има императивни разпоредби, които не могат да се нарушават. Не мога да преглътна подобна цифра.... просто не е възможно да има нормална грижа за толкова много деца от толкова малко персонал!!!!!!!!!

# 18
  • София
  • Мнения: 384
В нашата група са 30 по списък и 5 резерви,а креватчетата са само 17?! smile3511
Нямам представа ка  се оправят?
Лошото е,че аз не мога да видя колко деца са в момента,защото не ни пускат в групата.
Например на мен ми казаха в понеделник да не оставям малкия след обяд ,защото много деца са щели да станат с преспиване.
Ние ходихме само до обяд вече 7 дена и мисля,че е време да започне да остава за цял ден.
Ако някой успее да провери за нормативите,моля да сподели с нас информацията!

# 19
  • Мнения: 8 769
В нашата градина в групата са 39 деца по списък.
Обяснението на господата в общината за претрупаните групи е следното: гледа се средната посещаемост за годината. А нали знаете, лятото доста деца отсъстват, има два зимни месеца с грип...и хората си измиват ръцете, че се получавало добро средно число....Нямам думи-хората, децата са просто едни числа в умовете на отговорните органи.... Sick Tired

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 551
Около 24 са.Има 3 сестри и една леля,но засега едната сестра е още в отпуск и на смяна са лелята и една сестра

# 21
  • Мнения: 63
някой знае ли от къде мога да си набавя тази наредба или друг нармативен акт, регулиращ числеността на групите в яслите и детските градини !?!?

# 22
  • на село
  • Мнения: 3 914
В яслата -  повече от 15-на деца в групичката не съм виждала, може по списък да са повече,
но зимата се е случвало да бъдат и по 6-7, много бях доволна от яслата ни.
Сега в градината, когато проверявах списъка дали е приета бяха 25 деца.

# 23
  • Мнения: 1 455
Малката ми казаха,че е последна в списъка-31.
За сина ми не се сетих да питам колко деца са.Утре ще ни е първи ден на градина и ще проуча въпроса Thinking

# 24
  • Мнения: 63
току-що разбрах, че съгласно Наредба №7 от 29.12.2000 година на Министерство на образованието броя на децата в яслените групи трябва да бъде 18 деца !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 25
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
току-що разбрах, че съгласно Наредба №7 от 29.12.2000 година на Министерство на образованието броя на децата в яслените групи трябва да бъде 18 деца !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Наистина са 18 и наредбата си е действаща.

# 26
  • Мнения: 63
току-що разбрах, че съгласно Наредба №7 от 29.12.2000 година на Министерство на образованието броя на децата в яслените групи трябва да бъде 18 деца !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Наистина са 18 и наредбата си е действаща.

Знаеш ли коя е институцията, която може да санкционира това безобразие !?!?

# 27
  • Мнения: 47 981
докато търсех нормативен акт, който да урежда брояд деца в една яслена група, попаднах на няколко акта от общини, които увеличават броя деца или броя групи в ясла
може би това зависи от всяка конкретна община, и със сигурност е свързано с предписания на хеи-както за болниците се гледа площ на помещенията, брой легла и т н, по съшия начин по който се следи кухнята, температурата , картоните на децата и др подобни, все от хеи се следи за това

# 28
  • Мнения: 63
докато търсех нормативен акт, който да урежда брояд деца в една яслена група, попаднах на няколко акта от общини, които увеличават броя деца или броя групи в ясла
може би това зависи от всяка конкретна община, и със сигурност е свързано с предписания на хеи-както за болниците се гледа площ на помещенията, брой легла и т н, по съшия начин по който се следи кухнята, температурата , картоните на децата и др подобни, все от хеи се следи за това


можеш ли да ги цитираш!? Аз мисля, че не е резенно общината да променя нормативен акт на МОН ! Няма как!

# 29
  • Мнения: 70
20-22 деца. Но рядко се събират всичките, поне така твърдят лелите, които са 4 на брой

# 30
  • Мнения: 47 981
ми те яслите на са към МОН  Wink

# 31
  • Мнения: 63
ми те яслите на са към МОН  Wink

а защо в Наредба на МОН се регулира числеността им !? и защо са в сградите на детските градини !?

# 32
  • Мнения: 47 981
ми нашата е само ясла, а не е одз, и си е в отделна сграда, и не стачкува, и е детска ясла към мин. на здравеопазването
http://www.ruse.bg/news,1,339.htm  ето нещо като пример за броя деца, има предписание на МОН, ама общината го приема
де да знам и аз, при всички случаи се ходи в общината , за министерството ако е одз към МОН, а ако е само ясла- към МЗ

# 33
  • Мнения: 63
Аз говорих с Общината отдел "Просвета, култура и социална дейност" и ми казаха че са на тяхно подчинение.

# 34
  • Мнения: 1 455
Така днес проверих и в нашата група децата са 35  Shocked
Просто умът ми не го побира....

# 35
  • Мнения: 984
и в нашата са 37, до януари се очакват около 43 да станат  #Crazy

# 36
  • Мнения: 690
В нашта група са 38 деца по списък  #Crazy

Първата седмица се събраха повечето, а предишната бяха около 10ина деца. Креватчетата са 23 (броих ги). Къде ще спят ако се съберат всичките незнам  newsm78

По принцип съм против толкова много деца в една група, но си мисля, че ако намалят броя на децата в група няма да направят още една група, а просто голяма част от децата ще отпаднат  Thinking Какво тогава ще правят техните родители  ooooh! (а може би и аз)

# 37
  • София
  • Мнения: 9 470
27-28.

# 38
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Погледнете моля другата тема за 50-те деца в една яслена група. Там понаписах нещо във вр с бройката.

# 39
  • Мнения: 5 362
20 деца са по списък в групата на Калина.

# 40
  • Мнения: 63
20 деца са по списък в групата на Калина.

Блазе Ви !!!!!!!!! Само ние уцелихме най-многочислената група !?!?

# 41
# 42
  • Мнения: 248
При нас са 33 по списък

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
27

# 44
# 45
  • Мнения: 139
В яслата бяха 22 и сега в градината са 22. С една учителка и една лелка.

# 46
Работя като мед.сестра в детска ясла и това ни е болната тема.Наредбата гласи,че средната посещаемост в яслите е 8-18 деца,а в по-голямите групи12-22.Като не се зачитат грипните епидемии и дните около Нова година.Излючително трудно е да се работи с повече от 15 деца.Оптималното присъствие според персонала е 12 деца,ако искаме да обърнем достатъчно внимание на всички и да не се прибираме с главоболие и изнервени.В нашето ОДЗ така се получи пролетта, че при по-големите деца имаше по-малка посещаемост от ясленските,даже лятото не сме събирали групи.Като се приемат нови деца трябва да става постепенно,тъй като децата не се травмират толкова.Едно е да плачат две деца,друго е 5-10.Как двама човека персонал на смяна да гушне и да успокоява толкова плачещи деца.Работя от14 години в ясла и според мен всичко трябва да става постепенно,за да има по-малко психическа травма за децата.Много от директорите не се съобразяват с това и приемат всички деца наведнъж и с приспиване.Представяте ли си какво е да плачат по 10-20 деца наведнъж?Горките деца и мед.сестри!Да не говорим за мизерните заплати,които получаваме-230лв и по-малки отпуски в сравнение с учителите.И ние работим с деца и заслужаваме същото заплащане.Никога учител не е влязъл да замести отсъстваща сестра,а нас ни карат да работим и без лели когато няма заместник.А относно числеността на децата родителите трябва да протестират в столична община,защото нас никой не ни слуша.Никой не ни дава двойни заплати за двойно повече работа.

# 47
# 48
  • Oslo
  • Мнения: 659
Работя като мед.сестра в детска ясла и това ни е болната тема.Наредбата гласи,че средната посещаемост в яслите е 8-18 деца,а в по-голямите групи12-22.Като не се зачитат грипните епидемии и дните около Нова година.Излючително трудно е да се работи с повече от 15 деца.Оптималното присъствие според персонала е 12 деца,ако искаме да обърнем достатъчно внимание на всички и да не се прибираме с главоболие и изнервени.В нашето ОДЗ така се получи пролетта, че при по-големите деца имаше по-малка посещаемост от ясленските,даже лятото не сме събирали групи.Като се приемат нови деца трябва да става постепенно,тъй като децата не се травмират толкова.Едно е да плачат две деца,друго е 5-10.Как двама човека персонал на смяна да гушне и да успокоява толкова плачещи деца.Работя от14 години в ясла и според мен всичко трябва да става постепенно,за да има по-малко психическа травма за децата.Много от директорите не се съобразяват с това и приемат всички деца наведнъж и с приспиване.Представяте ли си какво е да плачат по 10-20 деца наведнъж?Горките деца и мед.сестри!Да не говорим за мизерните заплати,които получаваме-230лв и по-малки отпуски в сравнение с учителите.И ние работим с деца и заслужаваме същото заплащане.Никога учител не е влязъл да замести отсъстваща сестра,а нас ни карат да работим и без лели когато няма заместник.А относно числеността на децата родителите трябва да протестират в столична община,защото нас никой не ни слуша.Никой не ни дава двойни заплати за двойно повече работа.
Това все едно съм го писала аз. С една разлика - не изпитвам никакви негативни чувства към учителите . Вярно е, че ние сме в по-лошо положение даже и от тях, но те нямат вина за това.

# 49
  • Мнения: 3 500
В нашата са около 15.

# 50
# 51
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Работя като мед.сестра в детска ясла и това ни е болната тема.Наредбата гласи,че средната посещаемост в яслите е 8-18 деца,а в по-голямите групи12-22.Като не се зачитат грипните епидемии и дните около Нова година.Излючително трудно е да се работи с повече от 15 деца.Оптималното присъствие според персонала е 12 деца,ако искаме да обърнем достатъчно внимание на всички и да не се прибираме с главоболие и изнервени.В нашето ОДЗ така се получи пролетта, че при по-големите деца имаше по-малка посещаемост от ясленските,даже лятото не сме събирали групи.Като се приемат нови деца трябва да става постепенно,тъй като децата не се травмират толкова.Едно е да плачат две деца,друго е 5-10.Как двама човека персонал на смяна да гушне и да успокоява толкова плачещи деца.Работя от14 години в ясла и според мен всичко трябва да става постепенно,за да има по-малко психическа травма за децата.Много от директорите не се съобразяват с това и приемат всички деца наведнъж и с приспиване.Представяте ли си какво е да плачат по 10-20 деца наведнъж?Горките деца и мед.сестри!Да не говорим за мизерните заплати,които получаваме-230лв и по-малки отпуски в сравнение с учителите.И ние работим с деца и заслужаваме същото заплащане.Никога учител не е влязъл да замести отсъстваща сестра,а нас ни карат да работим и без лели когато няма заместник.А относно числеността на децата родителите трябва да протестират в столична община,защото нас никой не ни слуша.Никой не ни дава двойни заплати за двойно повече работа.

Съчуствам на хората, които са поставени при подобни условия на труд !!!!!!!

Освен това мисля подобно отношение към децата ни е неморално и меко казано "безотговорно"!

# 52
  • Мнения: 470
Работя като мед.сестра в детска ясла и това ни е болната тема.Наредбата гласи,че средната посещаемост в .Като се приемат нови деца трябва да става постепенно,тъй като децата не се травмират толкова.Едно е да плачат две деца,друго е 5-10.Как двама човека персонал на смяна да гушне и да успокоява толкова плачещи деца.Работя от14 години в ясла и според мен всичко трябва да става постепенно,за да има по-малко психическа травма за децата.Много от директорите не се съобразяват с това и приемат всички деца наведнъж и с приспиване.Представяте ли си какво е да плачат по 10-20 деца наведнъж?Горките деца и мед.сестри!
Точно по този повод се възмущавах в една друга тема.В Дания например няма точно фиксирана дата за прием , а се приемат едно по едно - по ред на подадените молби , като се освободи място и.......ако чукнете на профила ми може да прочетете целия пост....
В нашата група са 25 деца - е много ми се види , особено в първите дни.Добре че заради почивните дни , се приемаха поетапно.Аз заведох детето си на 03.09 - беше първа в яслата и за деня приеха 10-на деца.Сякаш и беше по леко .Другите , които дойдоха след празниците още не са свикнали...

# 53
  • Мнения: 3 356
При нас са 16 деца до понеделник,май няма да има повече нови.

# 54
  • Мнения: 2 956
28  Shocked
Не си представям как една лелка и една сетра се оправят. Сега като има по-малки и новопостъпили, още не свикнали деца, се отразява на "по-старите". Трудно им е много. на жените- няма спор  ooooh! за по-големи деца бива,ама за тези малките,за които трябва да се грижат от-до е немислимо с тези бройки.

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 09:57 от Дика

# 55
  • Oslo
  • Мнения: 659
Всъщност през повечето време сестрата е сама с децата, защото лелята има много други задължения .Докато носи храната, мие шолите, мете и мие подовете или почиства гърнета, оправя кошари, тупа пътеки и още незнам колко неща, децата са само със сестрата в занималнята. Лелята помага на сестрата само след като свърши с другите си задължения, т.е. през много малка част от времето.

# 56
  • Мнения: 7 384
Наредбата гласи,че средната посещаемост в яслите е 8-18 деца,а в по-голямите групи12-22.за двойно повече работа.
Списъчен състав 18 за яслата , а за ДГ -22 Средна посещаемост е нещо съвсем различно от тези цифри.  Laughing Всички групи са препълнени - няма какво да се лажем. Mr. Green  bouquet

# 57
  • Мнения: 1 233
18-20 деца са при нас. Peace

# 58
# 59
  • Мнения: 18
В нашата група са 22 деца.Доколкото знам норматива е най-малко 16 деца , а максимума 22.За 37-40 е ПРЕКАЛЕНО #Cussing out .И разбира се ,че всяко дете трябва да си има креватче.Не бива да оставяме такива неща да се случват.Когато има много деца директорките могат да поискат откриване на нова група. Не знам защо не го правят newsm78.Доскоро закриваха детски градини-ами сега да почнат да откриват Thinking

# 60
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 270
21 по списък, но сестрите казват, че рядко надвишават 15 присъстващи.

# 61
  • Мнения: 8 917
Между 25 и 30 бяха по списък, но не знам точно колко newsm78 Беше отдавна....още отпреди стачката Mr. Green

# 62
  • Мнения: 3 537
бяха към 25

# 63
  • Мнения: 1 230
В наредба четох за ограничение от 18 деца в яслена група и 25 деца в ДГ. При нас не могат да са повече от 16 понеже е седмична ясла и имат по-голямо ограничение за броя...

# 64
  • Мнения: 4 187
Докато Рая беше на ясла, това до преди два месеца, по списък децата в нейната група бяха 20. След ремонт и откриване на нова група , в момента доколкото разбрах,  децата са не повече от 15. Предполагам, че местата ще се пооозапълнят , но 30 едва ли ще стигнат.

# 65
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
35, най много са 4 годишните, другите са с по-малък брой!

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
в нашата ясла имаме една група с 54 деца !

# 67
  • Мнения: 114
В нашата ясла групите са с по 15-16 деца, за които се грижат 1 сестра и 1 лелка

# 68
  • Варна,Младост
  • Мнения: 200
В нашата група са 23 деца,а в другата-22.Една група има 2 мед.сестри и 2  лелички.Едната сестра идва в 7 сутринта,а втората в 11 преди обяд.

# 69
  • Мнения: 4 970
ПО списък в нашата група са 24.Онзи ден бяхме за първи път на ясла и бяха 15

# 70
  • София
  • Мнения: 3 688
В наща тези дни подписвахме нещо свързано със стачките и аз се подписах под номер 6 ,а до края на седмицата стигнаха 8.Дали само 8 деца посещават яслата по това време!?

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
В наща тези дни подписвахме нещо свързано със стачките и аз се подписах под номер 6 ,а до края на седмицата стигнаха 8.Дали само 8 деца посещават яслата по това време!?
вероятно  Sunglasses значи.. имате място да се преместим при Вас  Wink

# 72
  • София
  • Мнения: 3 677
Около18-20 деца са по списък г групата на Валето
Имаме 2 лелки и 2 мед. сестри

Общи условия

Активация на акаунт