Възпитание,култури,ценности

  • 6 160
  • 104
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?

# 1
  • Мнения: 3 491
Не знам ... newsm78 Моите сякаш не са по-различни от децата тук. При нас има доста чужденци от кои ли на части на света, и техните деца не ми изглеждат по-различни. Кои са българските признаци, според които едно дете би трябвало да се отличава?

# 2
  • Мнения: 1 761
Какво имаш предвид?Кои черти са хубави или лоши?
Не мисля,че това зависи толкова от националността, колкото от личната култура.
Това дете от Сърбия-ти какви очаквания имаш от него само затова,че е от Сърбия?
Мен така преди години едни съседи ме питаха възмутено как може да съм рускиня и изобщо да не пия алкохол?
Ами- не го намирам за задължително да можеш да пееш само,защото си италианец или да си падаш по групов секс,ако си швед.

П.С.Един пример от днес- на курса по английски една рускиня през цялото време ми говореше само на английски след като приключихме,като ми обясни,че и било по-лесно.Все едно с теб да си говорим на холандски,защото го знаем по-добре от българския.Смешна история.

# 3
  • Мнения: 650
Кое е смешно за рускинята не разбрах? Ти знаеш ли руски? Аз го разбирам, но да говоря на руски съм далеч, далеч...Виж ако си свободно говоряща тогава не знам защо рускинята ти е казала така.
И кои са типично българските черти които да изпъкнат?Ами искам да го науча да иаде домати и краставици и сирене Laughing За кои сръбски черти имаш предвид?Балканските ли? Наистина не мога да определя-българите не сме толкова затворено общество че чак да ни изпъкната някакви черти newsm78

# 4
  • Мнения: 3 804
не мисля 4е основните ценности се разли4ават в разли4ните страни,децата ми са живели и 2те страни и са еднакво добре приети и тук и там,общо взето бг самосъзнание надделява у тях-същото съм забелязала и у другите деца от смесени бракове тук
какво бих искала да вземат от тук ли-уважението към по възрастните/независимо дали са родни ни или не/
тук алкохолизма
и дрогата не са широко разпространени,въпреки 4е алкохол се продава свободно и дано останат дале4 от тях

# 5
  • Мнения: 312
Да се включа и аз. Мисля,че разбрах какво имаш предвид Kalinka! Разлика между дете израстнало в България и израстнало в друга страна има. Ще дам пример с мой близък,който е роден в България,но по-голямата част от живота му е минала в "другата" страна (няма да уточнявам коя). Разсъжденията му, начина по който се държи и изразява са изцяло повлияни от чуждата страна. Като уточнение ще добавя,че и двамата родитела са българи. Така,че мисля,че не може да се повлияе твърде на това явление.
Предполагам,че авторката е искала да каже,че балканците сме някак си по-шумни, по-агресивни и като ,че ли малко по-непредсказуеми. Това ще да е от темперамента  fight   Аз лично бих искала детето ми да вземе положителните черти и от двете култури ( проницателния ум на българите и добрия тон на финландците) newsm10

# 6
  • usa
  • Мнения: 2 113
Предполагам,че авторката е искала да каже,че балканците сме някак си по-шумни, по-агресивни и като ,че ли малко по-непредсказуеми. Това ще да е от темперамента  fight   

ако това е критерият за българщина, моите деца са си определено българчета - една нашата къща оглася квартала Simple Smile.

мисля, че каквото и да правим, колкото и да се стараем да посеем у децата си нашата култура, тукашната среда има по-силно влияние. и нищо лошо няма в това - в края на краищата кой иска детето му да се чуства аутсайдер?

# 7
  • Мнения: X
Калинче, нещо все на възвишени теми те избива напоследък
но са и интересни
аз моето синче се опитвам да го възпитавам точно да е по-отворено към света, но съм и строга все пак
но при таткото се наблюдават леки останки от манталитета на човек от малкия град, добре че го няма много много в къщи
иначе моите усилия са насочени към това да създам мъж, а не принцеса, както са повечето (99%) от БГ мъжете
с баща му много време потроших докато го направя човек

а за аутсайдер - засега имаме леки проблеми, но не защото синът е агресивен, а защото е на по-високо интелигентно ниво от от някои от съучениците си и особено по математика е доста напред от тях - завиждат много
завиждат и че ходи на кръжок по самолетостроене и само му говорят глупости колко било тъпо и т.н. -  а тези кръжоци са безплатни към общината и са могли и сами да се запишат по интернет

смятам, че проблеми има винаги, независимо къде си

моят имаше проблемточно с агресивни и невъзпитани деца в БГ

# 8
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Ама какви са тия национални черти? Аз го разбирам като възпитание като това, което ние навремето сме получили в България и не намираме в страните, където сме.
 Ами то всъщност... като си културен се разбира навсякъде. Искам щерка ми да е добра по характер, с добри маниери и финна с околните, да уважава другите, да е трудолюбива, да е ученолюбива след време. Това национални черти на хората от коя страна са?
 Може би по-големите от нас тук, във форума живеем с някои митове от социализма, че сме все по- от другите нации на запад. Е, останало ни е много от ония времена- например дисциплината и амбициозността, волята за образование, но и при някои и онова " учи, да не работиш после"( демек да наняш на някое бюрце в офисче) и други неща от криворазбраната цивилизация.

# 9
  • по Пътеката
  • Мнения: 180
  Културите са многопластови.
Но онова,което не искам да попива е онзи манталитет на съревнование,не ценностния-заради самия себе си,а какво ще си помислят хората..според техните критерии.
Надеждата ми е да бъде успешен човек-добър,способен и толерантен.

# 10
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ама какви са тия национални черти? Аз го разбирам като възпитание като това, което ние навремето сме получили в България и не намираме в страните, където сме.
 Ами то всъщност... като си културен се разбира навсякъде. Искам щерка ми да е добра по характер, с добри маниери и финна с околните, да уважава другите, да е трудолюбива, да е ученолюбива след време. Това национални черти на хората от коя страна са?
 Може би по-големите от нас тук, във форума живеем с някои митове от социализма, че сме все по- от другите нации на запад. Е, останало ни е много от ония времена- например дисциплината и амбициозността, волята за образование, но и при някои и онова " учи, да не работиш после"( демек да наняш на някое бюрце в офисче) и други неща от криворазбраната цивилизация.


споделям това мнение. не се смятам за носител на кой знае какви национални 4ерти. вярвам в някакви обЩо4овеШки ценности и в тях се стремя да възпитавам децата си.
даже амбицията за много у4ене я нямам, колкото могат и колкото искат да у4ат, не смятам висШето образование за задължително, нито за критерии за успех.

# 11
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?



отговарям дирекно, после Ще 4ета  Grinning

от българските 4ерти: да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените _ е тия 4ерти определено Ще го разли4ават от местните, но мисля за добро  newsm78

# 12
  • Мнения: 764

даже амбицията за много у4ене я нямам, колкото могат и колкото искат да у4ат, не смятам висШето образование за задължително, нито за критерии за успех.

Страшно си права,за съжаление.... Confused

# 13
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
ralivd,
Да, правилно си ме разбрала.

Според мен всеки народ ( или народи живеещи в една област, примерно на Балканите) има дори и едно нещо, което е типично за него ( не означава да е лошо). Или възпитават децата си по даден начин ( не става дума за кой е правилният).
Когато имам в класа си деца на мароканци или турци, то много често по начина им на комуникация с мен или околните виждам културата, в която растат в къщи ( дори и това да е да не възприемат лесно думата на жена учителка ).  

# 14
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?



отговарям дирекно, после Ще 4ета  Grinning

от българските 4ерти: да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените _ е тия 4ерти определено Ще го разли4ават от местните, но мисля за добро  newsm78


стига бе, и аз се замислих за купона и за масата, ама после се сетих, 4е тия 4ерти не са български. тук в Северна Италия са залупени в това отноШение, ама в други области (и без да са прекалено на Юг), хората си пият и си купонясват както и по_добре от нас.  Laughing

как Ще го нау4иШ да държи на пиене? ами ако не ра4и да пие 4овека?  newsm78

а последното, дет съм ти го под4ертала, много се надявам, 4е нямаШ намерение да бъдеШ типи4на бг мъжка майка, 4е то4но напоследък такива неЩа 4ух, 4е директно им споделих на 2 приятелки искрената си надежда дъЩерите ми да нямат ниЩо обЩо с подобни лекета като техните син4ета.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт