За черноморската риба

  • 11 852
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 413
 Не знам дали е пускана подобна тема,но понеже като стане на въпрос за риба всички препоръчват океанска и средиземноморска се зачудих :Защо се пренебрегва черноморската? newsm78По ниско качествена ли е от здравословна гледна точка или има за нея малко проучвания и реклама?Нека всеки да сподели какво знае по въпроса както и вкуснички начини за приготвянето и. eat

# 1
  • Мнения: 5 001
Да взема да се включа срам не срам... Embarassed Аз сам Варненка,но от ммного години живая в София.Аз не харесвам "вносната" риба много много,защото има променен вкус с това замразяване и размразяване по магазините.Купуваме само сладководна,че е прясна.То си личи по хрилете,очите...От черноморската много уважаваме в нашето семейство:Трицоната( или както се знае-цаца),лаврак,карагьоз,сафрид,черноморска скумрия,калкан,илария....но имаме честта да я хапваме само лятото,когато сме във Варна LaughingИ не е по-нискокачествена в никой случай,даже е по-вкусна в сравнение с "вносната".Тук в София никога не мога да намеря истински прясна черноморска риба все едно каква.
 А рецепти... newsm78 Цацата много я харесваме на "Сардела":Изчистената и без главите риба се слага в тенджерка,добавя се оцет( на 1 кг.риба- 4-5 с.л.) и вода да я покрие само,1 дафинов лист,черен пипер на зърна,посолява се.Слага се да поври около 10 мин.Оставя се да изстине и се папка....мммм много вкусно става( оцетътъ стопява костите.
 Карагьозът се мята на скарата след като е постоял малко поръсен с черен пипер и лимонов сок.
Сафрид,цаца,илария и други подобни рибета са хубави пържени

# 2
  • Варна
  • Мнения: 107
Точно така, най-вкусната риба е прясната, ако може направо от рибаря и в тигана:))) Освен изброените много обичам и пържени попчета,но домашно приготвени, по заведенията нещо не ми харесват.Никакви замразени сьомги, да не говорим за хекове,мерлузи и т.н. не ме вдъхновяват пред прясната черноморска рибка.

# 3
  • Мнения: 5 001
хихихи,ние на попчетата им викаме " изплюй хапка",но наистина са вкуснички Wink

# 4
  • Мнения: 1 485
Няма нищо по-хубаво от прясна черноморска риба.Родом съм от морето и никой не може да ме убеди,че вкусовите качества на океански,средизамноморски,речни и пр. превъзхождат черноморската риба.В крайна сметка никой не може да каже от колко време е замразена,а после да говорим за вкусови качества-това е абсурдно.!
За съжаление прясна риба рядко се намира,ако не си на морето.
А сега започва  и сезона на паламуда smile3521

# 5
  • Мнения: 780
Когато купувам скумрия винаги търся да е черноморска - хиляди пъти е по- вкусна от океанската  Peace

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 17:14 от magi_77

# 6
  • Мнения: 3 622
Хем съм от морето, но най - много обичам пастървичка и винаги когато сме някъде на планина не пропускам да си хапвам.  Wink
Не се отказвам и от морски деликатеси  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 485
Когато копувам скумрия винаги търся да е черноморска - хиляди пъти е по- вкусна от океанската  Peace
Черноморска скумрия няма от 1967г.!Не се лъжете,че ядете такава!

# 8
  • Мнения: 780
Когато купувам скумрия винаги търся да е черноморска - хиляди пъти е по- вкусна от океанската  Peace
Черноморска скумрия няма от 1967г.!Не се лъжете,че ядете такава!
В магазина от който вземам ми казаха че е черноморска  Tired .Не знам точно каква е , но е по - вкусна от тази която съм вземала в метро или други магазини  newsm78

# 9
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Дайте към вътрешността на страната прясна черноморска рибка и само гледайте как папка народа --- ама нема такъв филм , защо не се доставя , аз не знам , защо се чака да дойдем до Варна или Бургас да си купим , също е загадка ?!? А уж всичко се правело за пари - дрън ,дрън ....то в повечето заведения по самото море не можеш си намери прясна рибка да си хапнеш , какво остана за други точки на страната . Ох , кой каза паламуд - на керемида , с лимонче - въй....няма такъв вкус ! Има едно заведение в края на Морската градина във Варна - големи порции , ниски цени и всичко им е от прясно , най-прясно - в края на август ядохме най- вкусните цаца , миди , чернокоп и попчета !

# 10
  • Мнения: 413
 Как се приготвя на паламуд на керемида  chef?

# 11
  • Мнения: 780
Миналата година на връщане от Бургас спряхме на една от караваните където продават риба и аз слязох да питам скумрията черноморска ли е , а продавача ми каза че е океанска . Аз  Shocked - до Черно море - пък продават океанска риба .За сметка на това си взехме цаца, но беше една доста едра / и по- скъпа / и много вкусна

# 12
  • Мнения: 4 358
Ох размечтах се. Тази темичка е с мирис на море.Ох момичета - кога ще дойде пак лятото.
Много обичам прясна риба, черноморска - цаца, попчета, паламуд, скумрия. Като отида на море все се каня ,че само риба ще ям но винаги ми липсват места където да хапна прясна и добре приготвена риба. Като ,че ли в България няма традиция да се яде риба, а е толкова полезна и море си имаме. Каква е причината не знам.
А ако не си близо до морето да си намериш прясна риба черноморска е почти невъзможно newsm45

# 13
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
ДАН - керемидата придава онзи характерен вкус като от гърне или сач - иначе - омазняваш добре рибата , осоляваш с подправки по твой вкус - полагаш в керемидата , нея пък в тавичка и във фурната да се пече . Ако обичаш може да сложиш и няколко резенчета доматки върху нея . В Синеморец ме учеха да я пиперосвам с червен пипер - но на мен така не ми хареса - променя вкуса на рибата . Това е - семпло , но с божествен вкус .    НЕ СЕ ЛЪЖЕТЕ ЧЕРНОМОРСКА СКУМРИЯ НЯМА ОТ МНОГО ГОДИНИ - ВСИЧКО , КОЕТО СЕ ПРЕДЛАГА Е ОКЕАНСКА - ИСТИНА Е !

# 14
  • Мнения: 413
   Лигите ми потекоха newsm22
 

Общи условия

Активация на акаунт