Кога проговориха децата ви?

  • 5 603
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
Когато моя син беше в тая възраст, предимно боравеше със звуци и показване. Достта се бях шашнала. Тогава прочетох, че в този период е много важно децата да разпознават думите, а не толкова да ги изговарят. Т.е. да могат да посочат предметите които назоваваме, да изпълняват прости команди и т.н. Забавлявайки се игри и книжки в тази насока, той проговори на 2г. и 6м. изведнъж, но със изречения и както в последствие доста правилно за възраста си. За много неща разбрах, че не бива да сравнявам с другите децата. Всяко дете е индивидуално едни започват по-рано да ходят, но по-късно развиват сръчности, при други е точно обратнотно.

# 16
  • Мнения: 24 467
И на мен не ми е ясно какво има предвид някой, който задава такъв въпрос- "Проговорило ли е детето?"- ами то от 10 месеца казва "мама", "тата", "баба" и не случайно, а на когото си трябва. Сега е на година и 5 месеца и има около 20-30 отделни думички, които използва, но това още не е говорене, поне не и според стандартите на този който пита. Той пък какво очаква- детето ми да казва изречения и да си говори с него за времето ли? Нашите изречения от 1-2 месеца са от сорта само на "Мау-мау папа" или "Гого нана /амам, папа/" и с това се изчерпваме откъм граматика.
Паснивният речник е друга работа, но не това интересува питащите. Пък често те не се и интересуват реално от отговора, просто стандартен въпрос от типа на "Как се казваш? Я ми кажи на колко си годинки? Ти слушаш ли мама?" и т.н.
Големият ми син на две години казваше определо и ясно: "Искам да игая с каките!", но май на година и половина също боравеше с малко думички. "Отприщването" стана изведнъж, малко преди рождения му ден.

# 17
  • Мнения: 148
Уф,да ти писне от такива майки-"експертки" дето задават такива въпроси,все едно са световноизвестни педиатри!
 Всяко дете е силно идивидуално,и не може дасе развива еднакво с другите.По принцип момченцата проговарят по-късно,но пък при нас се получи обратното-говореше много повече от някои момиченца на неговата възраст,че и по-големи.И никога не съм се притеснявала от такива тъпи и неуместни въпроси от некомпетентни хора,има си специалисти за тая работа:)

# 18
  • Мнения: 573
На 1.6год . казваше отделни думички,сега е на 2.2год. и прави прости изречения.

# 19
  • Мнения: 24 467
Когато махахме сливиците на големия ми задаваха лекари точно такива въпроси: кога е проходил /това мога да го кажа със сигурност/, когато се е родил изплакал ли е, ръст и тегло при раждането, предишни заболявания и... кога бил проговорил, на което определено не успях да отговоря с конкретно число месеци или години.

# 20
  • Мнения: 3 886
Баткото около 2 годинки.Малката още не говори #Crazy newsm78

# 21
  • Мнения: 3 500
Споко, твоето детенце е напълно нормално Peace
Не съм казала, че не е. И съм напълно спокойна.

Оня ден срещам една колежка, чието дете е на 1г. и 1м. и ми вика: "Твоята говори ли? Моята не. Аз взех да се притеснявам вече. Сина ми проговори на 9 месеца и не се е спрял  Shocked, а малката и една дума не може да свърже" и се тюхка жената. И преди ми се е случвало пак. Друга майка каза, че преди сме били проговаряли на 1 годинка, а сега много бавно се развивали децата и не проговаряли навреме. ooooh!
В тоя дух пуснах темата. Озадачена съм.
Та исках да видя статистиката.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 097
Не е късно, разбира се.
Калина проговори на 1 и 11 м.
Под проговаряне разбирам да започне да прави прости изречения.

# 23
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
На година и 6 месеца каза първото си изречение...това приемам за проговаряне

# 24
  • Мнения: 24 467
Каква статистика, без реални показатели за оценка?

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
Когато дъщеря ми беше на около 1 год. я водих да й слагат ваксини и там лекарят като започна да ми разказва за неговата 10 месечна, която 'говори' и казва: "Цветето мирише", "Топката падна." Изцъклих се - моето даже 'мама' не казваше. Явно било, че нашето не е 'интелектуален тип' като тяхното дете...Педиатърката ми/по една случайност педиатърка и на въпросното детенце/ каза, че това са пълни глупости и че таткото си въобразява и дъщеря им изобщо не говори.

На 2 години дъщеря ми все така не казваше 'мама' и знаеше може би 4 думи + най-важната 'дай'.
На 2 г. и 3-4 месеца /вече казваше 'мама'/ майка ми я заведе на виден логопед, който каза, че детето е умно, но с него не се работи, защото като строила къщичка с кубчета не сложила пирамида /покрив/ отгоре. Даже тема пусках тук по въпроса. Виновни били бавачките, че не се занимавали /едната ни беше хипер активна и почти не млъкваше/ и частната детска градина...пък аз нали работя много /извинена съм била/.

На 2 г. и 6 месеца вече говореше без проблем. Естествено в сравнение с баща си - проговорил на 1 г. и аз проговорила на същата 1 година детето ни изостава.  Crossing Arms

ако трябва да перефразирам един виц: "И ти казвай, че говори..."  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 26
  • Мнения: 327
Изобщо не се притеснявай! Всяко дете си е различно и проговаря на различна възраст. Аз мисля че няма повод за притеснение ако детето не е проговорило до 2.6-2.8г. А сигурна съм, че има и случаи и на по-късно проговорили деца.
При нас нещата се развиха доста бързо - на 1.6г започна да изговаря 15-20 думички, на 1.9г вече правеше изречения от 2-3 думи, а сега вече на 2г си говори доста добре, дори може чат-пат да "разкаже"/разкаже силно казано разбира се/ приказка по картинки. Аз лично се бях настроила че ще проговори след 2г. Иначе говори изцяло в женски род, ама това вече е друг въпрос.
Племенницата ми е проговорила след 2г и е започнала изведнъж да бърбори много. Така че споко, всичко си ви е наред! Hug

# 27
  • Мнения: 912
Аз също в момента съм много притеснена по повод темата. Анастасия е на 1г. и 10м., но все още ужасно бръщолеви, може да се каже, че приказва на т.нар "бебешки език" с изкл. на ясни думички като "мама", "тати", "дядо", "бау-бау", "дай", "икам", "да", "не" и правилно жестикулиране с нейни думички на някои песнички, иначе само крещи и вика, сочейки към нещото, което иска. Като цяло е хиперактивна, но примерно едно филмче го проследява отначало докрай, особено ако е от любимите й "Ледена епоха", "Таласъми оод" и т.н. Как да очаквам да й махна памперса като не може да си каже какво иска Rolling Eyes. Тя изречения въобще не прави, освен нейните собствени, които само тя си разбира, иначе не млъква. Има и други странични фактори, които са повлияли на развитието й в тази насока - много е вероятно, фактът, че от 8-месечно бебе до преди няколко месеца живееше далеч от нас при баба си и дядо си, които са й говорили предимно на френски (защото свекър ми е французин) и оттам да идва объркването в езиците и произношенията. Знам, че най-главното е сигурно в това, че ние не й обръщаме достатъчно внимание и в частност аз, защото първо като тръгнах на работа ми се наложи да я дам за отглеждане мн. малка и далече от нас, тък като не случихме тук на детегледачка, а сега когато работя от вкъщи на компютъра пак нямам време да й говоря много...Дали ако се среща с повече деца ще й се отрази добре на речта? От друга страна основни неща като й казвам, ги разбира- например "седни еди къде си" или "искаш ли еди кво си", "хайде чипа липа". Отговаря ясно на въпроса : "На колко годинки си?" с "На една" и показва с пръстче, но отговаря по същия начин и на въпроса "Как се казваш?". Вярно, че името й е дълго-ние й викаме Ася. Иначе е много музикална и танцувална, бързо схваща мелодии и жестове. Но всички други деца около нас на нейната възраст си правят изречения вече. Просто ако до навършване на 2г. не "проговори", наистина ще започна да се притеснявам Cry Чудя се дали скоро да не я заведа за проверка на слуха или при логопед newsm78

# 28
  • Мнения: 453
На 1 г. и 1 м. каза първото си "изречение" - "Тати папи Мами" - когато мъж ми ме целуна. На 1г. и 5 м. започна да приказва по-активно и в момента говори всичко (1г. и 10м.)
Непрекъснато майки се шашкат "Ама вашата говори!". Чак неудобно ми става. Еми говори, какво да я правя! Аз им отговарям, че само след 2-3 години всички ще говорят еднакво добре.

# 29
  • Мнения: 2 622
Голямата проговори рано,може би на 1г.и 2м.започна да прави прости изречения от две думи,а на 2г.говореше ясно и разбираемо.Малката от седмица повтаря всичко,което чуе,но е на светлинни години от изреченията.

Общи условия

Активация на акаунт