Случайно ми "откриха" ТАЛАСЕМИЯ - да споделя за изследването (София)...

  • 120 311
  • 169
  •   1
Отговори
# 60
  • по света и у нас
  • Мнения: 1 176
Благодаря ти! Hug  Изглежда сме много малко таласъмките във форума,но дано си и остане така.

# 61
  • Мнения: 7
Ето обяснението за това, защо хората с таласемия са по-устойчиви на малария - "Преди векове в онези части на света, където маларията е била разпространена епидемия, червените кръвни телца у някои хора преминали през генетична промяна, която предотвратила развитието на маларийния паразит и умножаването на неговите тела. Тази генетична промяна днес ние наричаме ген на Таласемия. В течение на години много хора умирали от малария, а тези с гена на Таласемия оживели и ставали повече на брой. Днес с миграцията на населението и смесените бракове между различни етноси гена на Таласемията се наблюдава във всяка част на света и поразява хората навсякъде..."

# 62
  • Мнения: 1 404
просто защото маларийният бацил се развива в здрава еритроцитна клетка, а тъй като на таласемиците не е е здрава,бацилчето не може да се захрани и умира....

# 63
  • София
  • Мнения: 5 269
А има ли сред нас мама на бебе с таласемия?
Искам да попитам кога най-рано може да се изследва бебето и дали е болезнено за него  newsm78

# 64
  • Мнения: 3 675
Аз се чудя защо мъжа ми не го хапят комарите, а мен ме ръфат ожесточено.А сега сериозно, понеже съм бременна се моля бебето да няма този проблем.Ако трябва по-нататък ще правя изследване в София, дано да не се налага.Искам да попитам Дора, тя носител ли е?Хубаво е, че мъжът й не е носител, дано всичко бъде ок.

# 65
  • по света и у нас
  • Мнения: 1 176
Здравей,Gitadam!
Първо,честито за пупата  bouquet ,много се радвам за теб,откога го очакваше! Hug
На въпроса ти –да носител съм,потвърдено е! PeaceНикакъв прием повече на желязо  Naughty ,продължавам да си живея нормално,дори бях забравила за това  Laughing ,имам си други екстри на друг фронт–генетични мутации и проблем с протромбина,които ми ги откриха сравнително скоро и сега съм на терапия,дай Боже бебчо най накрая да се получи!

# 66
  • Мнения: 3 675
Благодаря на Дора за милите думи и пожеланията.Почти в 12 седмица съм.Още не съм казала на гинеколожката за носителството на мъжа ми, но ще й кажа.Още не са ми пуснати изследвания, но от предишни кръвни знам, че при мен няма проблем, всички показатели, които при мъжа ми са много ниски при мен са ок, но ако се наложи ще се ходи до София за успокоение.По скоро за внуците след време ще е притеснително. Mr. GreenМисля да не се подлагам на амниоцентеза, защото при всички случай бебето може да е носител евентуално или здраво, ако наследи два здрави гена.В отчетните съм казала, че амнио няма да правя, моля се всичко с бебето да е наред.
На при Дора бебчето се получи, също и при всички, които го искат. Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 5 269
Още не съм казала на гинеколожката за носителството на мъжа ми, но ще й кажа.Още не са ми пуснати изследвания, но от предишни кръвни знам, че при мен няма проблем, всички показатели, които при мъжа ми са много ниски при мен са ок, но ако се наложи ще се ходи до София за успокоение.
Мисля да не се подлагам на амниоцентеза, защото при всички случай бебето може да е носител евентуално или здраво, ако наследи два здрави гена.


А аз се чудя откъде ми е познат този ник - честито   bouquet

Щом съпругът е носител, в неговия резултат най-вероятно има препоръка да се изследват роднините и съпругата. При нас поне беше така (носителят съм аз, обаче).
А изследване може да се направи и в друг град, не е нужно да се издва специално до София, просто материалът се изпраща от лекаря. Само че не всеки лекар може да го направи. Най-добре по телефона да се уточни за конкретния град с кой лекар се работи.
А за амниоцентезата, ако ти не си носител, и аз смятам, че само поради един родител с минор е абсолютно ненужно - най-много бебето да е минор, което не застрашава живота му.

Успех  Hug

# 68
  • Мнения: 3 675
Доколкото си спомням в неговото заключение от електрофорезата пише-съмнение за хетерозиготно носителство на бета таласемия, препоръчва се генеологична консултация.Стопроцентово аз не съм носител, мисля че не е необходимо да се стресирам с разни амниоцентези.Дано и вас момичета ви споходи това щастие.

# 69
  • Мнения: 1 404
Аз съм с таласемия и глюкозо 6-фофсатна анемия.
Най-рано на две годишна възраст може да се установи дали детето има таласемия, но за това можете да съдите и по ниските стойности на хемоглобина при редовните кръвни изследвания на детето.

Ако майката е носител, вероятността бебето да има е 50 на 50.
Аз съм го взела от баща ми, а двамата ми братя нямат...

Последна редакция: чт, 25 юни 2009, 16:52 от аннтония

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
gitadam, в хематологията на окръжна в Пловдив правят изследването. 032 904402 мисля, че това беше телефона им. Можеш да се обадиш и да ги разпиташ за това което те интересува.

# 71
  • Мнения: 7
Имам един въпрос - резултатите от електрофорезта на мъжа ми още не са излезли, но доколкото знам и от кръвната картина може да се прецени има ли таласемия - брой на еритроцити - 5.9 при реф.стойности - 4.4 - 5.9 ; mcv - 88.5 при реф.стойности 82.0 - 96.0 и хемоглобин - 169 при реф.стойности М(135 - 180).Възможно ли е да е с таласемия?

# 72
  • Мнения: 1 404
Имам един въпрос - резултатите от електрофорезта на мъжа ми още не са излезли, но доколкото знам и от кръвната картина може да се прецени има ли таласемия - брой на еритроцити - 5.9 при реф.стойности - 4.4 - 5.9 ; mcv - 88.5 при реф.стойности 82.0 - 96.0 и хемоглобин - 169 при реф.стойности М(135 - 180).Възможно ли е да е с таласемия?



С този хемоглобин, абсурд да има таласемия.
Но за да сте на 100% е добре да изчакате и самите тестове!

# 73
  • София
  • Мнения: 5 269
Аз не съм имала проблеми с хемоглобина, а ето, че си имам таласемия минор, така че не може само от това да се прави извод.
Също от едно-единствено изследване на кръвта - обикновено имам предвид - пак може да има промяна в показателите, която да се дължи на моментно състояние.
Най-сигурно е специализираното изследване  Peace

# 74
  • Мнения: 1 404
Аз не съм имала проблеми с хемоглобина, а ето, че си имам таласемия минор, така че не може само от това да се прави извод.
Също от едно-единствено изследване на кръвта - обикновено имам предвид - пак може да има промяна в показателите, която да се дължи на моментно състояние.
Най-сигурно е специализираното изследване  Peace

какви са ти били стойностите на хемоглобина?

Общи условия

Активация на акаунт