Случайно ми "откриха" ТАЛАСЕМИЯ - да споделя за изследването (София)...

  • 120 324
  • 169
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 5 269
Именно това казвам - нормални стойности на хемоглобин.
Ходила съм всяка година на профилактичен преглед от работата с включена ПКК.
Друг показател беше постоянно под норма, но никой не му беше обърнал особено внимание години наред, така че ме диагностицираха случайно - един лекар се зазяпа в табличката с резултати от различни години, която си бях направила за по-бърза справка и се усъмни...

# 76
  • Мнения: 453
На голямата ми дъщеря и откриха на 1 годинка - рутинното изследване на кръвта. Нивото на хемоглобина беше леко по-ниско. Педката упорстваше с лечение с желязо в продължение на 4 месеца! Горните и 4 резеца потъмняха, серумното желязо беше 7 пъти над нормата, а хемоглобина падаше! Хем аз и обърнах внимание, че съм с таласемия! Накрая ни пратиха на специалист и ни "излекуваха", като спряха безумната терапия.
Средната няма, татито няма.

# 77
  • Мнения: 7
Моля за тълкуване на резултатите от електрофорезата на мъжа ми и моята, тъй като днес ни дадоха резултатите но са без никакво тълкуване:

На мъжа ми :
HbA    97,06%     реф. 96 - 97
HbA2  2,94%       реф. до 3.7


Моите (при мен има сериозно съмнение за таласемия) :
 HbA  95,76 %   реф.96 - 97
 HbA2 4,24%     реф.до 3.7

Благодаря предварително

 

# 78
  • Мнения: 1 404
Моля за тълкуване на резултатите от електрофорезата на мъжа ми и моята, тъй като днес ни дадоха резултатите но са без никакво тълкуване:

На мъжа ми :
HbA    97,06%     реф. 96 - 97
HbA2  2,94%       реф. до 3.7


Моите (при мен има сериозно съмнение за таласемия) :
 HbA  95,76 %   реф.96 - 97
 HbA2 4,24%     реф.до 3.7

Благодаря предварително

 


гледам моите и на баща ми резултатите, защото и двамата сме с таласемия.
и при двамата HbA е под нормата - 94,35
а HbA2 при мен е 5,65, при баща ми 5,64
Също така аз имам отклонение и в HbF, докато на баща ми са в норма, но пак има таласемия....

# 79
  • София
  • Мнения: 5 269
francy, тук повечето не сме доктори - най-сигурно е лекар да каже  Peace

# 80
  • Мнения: 3 675
Хубаво, че сте се усетили навреме и не сте послушали педиатърката.На мъжа ми така му бяха преписали препарати със желязо ,че уж нямал достатъчно желязо в кръвта и желязото му много се покачи на 18, той не изпи цялата опаковка, а половината.Много лесно може да се провери дали сте с таласемия като си гледате показателите на ПКК.
Обикновено MCV, MCH, MCHC са силно занижени, в пъти по-малко от долната референтна стойност и никога не се увеличават.В същото време хемоглобина може да не е толкова нисък, Rbc може да е нормално или малко занижено, също и Hct, но и той обикновено в рамките на нормалното.
Според мен Франси няма таласемия, всички показатели са в рамките на нормалното.

# 81
  • Мнения: 246
Искам да споделя нещо във връзка наблюдението ми, на Антималигноцит на таласемия. Болна от рак в Пловдив, която се лекува с него, по рождение е с таласемия. Никога не е имала хемоглобин повече от 70, лекувайки рака си при кръвните изследвания, той е 90. По думите на Продан христов, Антималигноцит, не е изпробван при много други заболявания, при които е убеден, че ще даде резултат - излекуване. Мисля, че таласемията също ще се лекува, при нея нещо с костния мозък, производството на клетки не е наред, доколкото ми е известно. ако бъркам поправете ме, но е факт това което се наблюдава. Зная че има много деца с това заболяване, ако някоя майка има интерес, да се свърже със мен, също със христов и опита. Все пак става въпрос за дете, а лекарството е 100% нетоксично, няма странични действия.

# 82
  • Мнения: 1 464
Бихте ли ми казали защо не трябва да се пие желязо,когато имаш таласемия?
На мен цял живот диагнозата ми е била желязодефицитна анемия и добре че забременях и то не в БГ,та да ми направят необходимите изследвания и да разберат за въпросната таласемия.Поддържам хемоглобин между 78 и 95.Когато е 95,за мен е малък празник.Лекарката,която ми следи бременността,не ми спря желязото когато разбра-напротив каза да го взимам 2 пъти на ден.А тук чета,че не трябвало...

# 83
  • Поморие
  • Мнения: 51
Здравейте от още едно таласъмче  Grinning,на мен ми откриха таласемията на края на 1 та бременност/преди 12г/,като през почти цялото време бях на комбинирани препарати/инжеции/ и витамини на корем  Confused.Резултата беше хемоглобин в от 60-70 и здраво насинено дупе  Rolling Eyes.Няколко години след това при една пневмония ме изпратиха на по- подробни изследвания,д-ра каза няма да даваш моето момиче да те лекуват с желязо каквото и да става.След още няколко години при втората бременност,отивам силна- вилна при гинеколога и след всички подробности от моя страна му заявявам никакво желязо.Но човека излезе много начетен/с знания и опит в много области на медецинската наука,с много такт и човечност и т.н/,за цялата бременност имах около 30-ина инжекции B12,ферофолгама на хапчета и някакъв магнезиев препарат когато се наложи.Това се предписваше след щателни изследвания - в началото 1 изследване на месец,в последните месеци по 2.Резултата хемоглобин 90-95,моя милост активна туристка/по-баири и други хубави местенца/.С първата бременност излизах само с придружител/след два припадъка при самостоятелни разходки/.Така ,че момичета успех с лекарите !!!   bouquet А за сега и двете маймунки са ми добре с кръвта поне педиатъра  е на това мнение.

# 84
  • Мнения: 183
Бихте ли ми казали защо не трябва да се пие желязо,когато имаш таласемия?
На мен цял живот диагнозата ми е била желязодефицитна анемия и добре че забременях и то не в БГ,та да ми направят необходимите изследвания и да разберат за въпросната таласемия.Поддържам хемоглобин между 78 и 95.Когато е 95,за мен е малък празник.Лекарката,която ми следи бременността,не ми спря желязото когато разбра-напротив каза да го взимам 2 пъти на ден.А тук чета,че не трябвало...
Не се приемат желязосъдържащи препарати  при доказана Таласемия,защото желязото започва да се натрупва  около  органите.При по-високо серумно желязо се изписват медикаменти ,които да извеждат желязото от организма

# 85
  • Поморие
  • Мнения: 51
Думите на моя лекар бяха ,че ако не съм бременна няма проблеми не би ми давал желязо.Но ми го следеше и когато намаляваха стойностите/защото бебчо си взимал каквото му трябва/,съответно ми го предписваше на хапчета и пак повтарям след необходимите изследвания ,а не бременна си пий това и онова .  bouquet

# 86
Приемете и мен в отбора......моля!Бременна съм в деветия месец,хемоглобина от самото начало ми беше под 100,пиех малтофер около 4 мес.,влязох в болноца заради отоци и високо кръвно и там се установи че желязото ми е в повече....тогава ми казаха ,че трябва да си направя Електрофореза-за таласемия!Направих изследването в Цибалаб-резултата е HbA 94.92%     HbA2 5.08%!!!!!АГ ми го занесе на хематолога и той каза -таласемия!!!!!!Сега преди раждането ще ми преливат кръв и след това пак!?Това ми каза по телефона,и да засиля приемането на фолиева киселина.Сега ще чакам до понеделник -като се видим да ми обясни по-подробно,казва че бебето ще е добре,дано е прав!!!!

# 87
  • Мнения: 1 404
Приемете и мен в отбора......моля!Бременна съм в деветия месец,хемоглобина от самото начало ми беше под 100,пиех малтофер около 4 мес.,влязох в болноца заради отоци и високо кръвно и там се установи че желязото ми е в повече....тогава ми казаха ,че трябва да си направя Електрофореза-за таласемия!Направих изследването в Цибалаб-резултата е HbA 94.92%     HbA2 5.08%!!!!!АГ ми го занесе на хематолога и той каза -таласемия!!!!!!Сега преди раждането ще ми преливат кръв и след това пак!?Това ми каза по телефона,и да засиля приемането на фолиева киселина.Сега ще чакам до понеделник -като се видим да ми обясни по-подробно,казва че бебето ще е добре,дано е прав!!!!

А бащата изследва ли се?
94 не е толкова зле като стойност, моят е 80 и не са ми кръвопреливали....

# 88
  • Мнения: 1 032
Момичета да ви питам, че личната лекарка ме хвърли в оркестъра. Според нея малката ми дъщеря имала лека форма на таласемия. Само че, нито аз нито мъжът ми знаем за случаи на това заболяване в семействата си. За всеки случай ще ви постна и резултатите на малката. Знам че не сте лекари, но със сигурност ще можете да ги коментирате по- адекватно от мен.
HGB ( Хемоглобин ) 104  g/L М (135-180 ) Ж ( 120-160 )
 
 RBC ( Еритроцити ) 5.61  T/L М ( 4.4-5.9 ) Ж ( 3.7-5.3 )
 
 HCT ( Хематокрит ) 0.32  L/L М ( 0.4-0.53 ) Ж ( 0.36-0.48 )
 
 WBC ( Левкоцити ) 7.0  G/L 3.5 -10.5
 
 MCHC ( ср.конц.на Нgb в еритр ) 322  g/l 300-360
 
 MCH ( ср.Hgb съдърж. в еритр. ) 18.5  pg 27.0-33.0
 
 MCV ( ср. обем на еритроцитите ) 57.5  fL 82.0 -96.0
 
 PLT ( Тромбоцити ) 301 G/L 100-440
 
 MPV ( ср.обем на тромбоцита ) 8.3 fL 7.5-11.0
 
 RDW% ( Девиация на еритр. р-ие ) 18.3 % 11.6 - 15.7
 
 LYMF ( Лимфоцити - бр ) 3.7 G/L 0.9 - 5.3 ( 1.3 - 7.4 за деца до 4 г. )
 
 GRAN ( Гранулоцити - бр. ) 3.0 G/L 1.3 - 7.4 ( 0.9 - 5.3 за деца до 4 г. )
 
 MID ( Междинни по обем клетки - бр.) 0.3 G/L 
 
 LYMF% ( Лимфоцити - % ) 53.40 % 20.0 - 50.0 ( 50.0 - 70.0 за деца до 4 г. )
 
 GRAN% ( Гранулоцити - % ) 42.40 % 30.0 - 70.0 ( 20.0 - 50.0 за деца до 4 г. )
 
 MID% ( Междинни по обем клетки - % ) 4.20 % 
 
 Хемоглобинови фракции *
 Профил Виж по-долу
 
 Hb A1 95.2 % 95 - 99
 
 Hb A 2 4.8 % < 3.2
 
 Hb F * % < 2.0

# 89
  • Мнения: 1 404
Може да е така наречената Таласемия минима, която е най-леката форма.

Хемоглобинът е нисък, но за таласмията даже е относително висок, аз не съм имала стойности над 100.

Най-добре е да направите специално изследване за таласемия в центъра по хемоглобини, който се намира в раковата болница, в София!

Общи условия

Активация на акаунт