18 СОУ в София с японски, китайски, арабски и фарси.

  • 158 861
  • 903
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 877
Занда, много интересно звучи. Поздравления - не бях разбрала, че с това се занимаваш! Имаш искреното ми уважение.
Един тъп въпрос - къде се намира това училище?

И друго - как е обучението по общообразователните дисциплини?

# 46
  • София
  • Мнения: 1 074
В момента, в който се осъзнае, че основното образование трябва да е безплатно, а гимназиалният курс платен, и то колкото по-висок рейтинг на училището - толкова по-високи такси, дотогава всичко ще е в пълен тупик. Ама гадно било, несправедливо? Е да, а по-добре ли е като сега - никой да няма шанс за добро образование? На сол ще се направя, но ще намеря пари за образованието на детето ми.

Частните училища за мен не са алтернатива

Всъщност ти предлагаш гимназиите да станат частни училища - щом като са платени, и то скъпо платени, дали ме интересува дали собственикът им е държавата или г-жа Х?
Абсолютно не мога да се съглася с теб достъпът до образование да се определя от дебелината на портфейла на родителите.

Аз не предлагам това. Не виждам алтернатива, ако не се случи обаче. Просто няма да има нито едно добро училище. Нещата такива, каквито са в момента, са без бъдеще. Качеството, каквото на места все още има, ще изчезне напълно, учители с душа, както се изразяват хората, просто няма да останат, до 10 години 80% ще са се пенсионирали, а нови няма да дойдат. Отказва се финансиране, неглижират се проблемите и всъщност май се оказва, че самото МОН не е наясно на какво аджеба да учим децата. Аз мисля, че това изобщо е основният въпрос. И той определено е на дневен ред.

Не влизам в спорове, Кабо Алма, не предлагам идеи за оправяне на родното образование, споделям впечатления и мои собствени изводи.

И аз мечтая да имам 4 деца като теб, като искам всяко едно да е чудесно образовано. Само че няма как да стане в този даден момент, ако детето ти е да речем бебе или предучилищна, защото, докато стигне до професионалните знания на гимназиалния етап, няма да е останал никой, който да го обучава. Така че раздържавяването на определени сектори е просто логичният път, ти виждаш ли друг?


Занда, много интересно звучи. Поздравления - не бях разбрала, че с това се занимаваш! Имаш искреното ми уважение.
Един тъп въпрос - къде се намира това училище?

И друго - как е обучението по общообразователните дисциплини?

На Пиротска и Опълченска, бивша Трета мъжка гимназия. Миналата година навърши 100 години Wink
Общообразователните предмети в момента са на чудесно равнище в гимназиален курс. Аз не работя в долните класове, затова и нямам поглед там. Доволни са хората, доколкото съм чула мнения. Аз съм най-доволна от директорката ни. Когато главата е светла, цялото тяло работи добре, това е моето мнение.

# 47
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
... Аз съм най-доволна от директорката ни. Когато главата е светла, цялото тяло работи добре, това е моето мнение.

Кой е директор в момента?
Аз бях по времето на Вълчанова... ех, преди 100 години сякаш беше...

# 48
  • София
  • Мнения: 1 074
От четири години я няма Wink
Сега е Величка Стойчева и е изключителен човек и професионалист.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
И аз си я спомням Вълчанова Laughing Вярно беше преди 100 години,тогава си беше училище с усилено изучаване на езици.Аз съм завършила '93-та

# 50
  • Мнения: 7 263
Zanda Ksurik ако поне половината ви учителски състав "гони" като теб нещата бих записала с удоволствие синовете си там. Имам още време разбира се. Ще видим как ще се развият нещата, защото определено имат афинитет към езиците и двамата. Кажи ми моля те училището гимназия нали за след 7 клас? Има ли някакви по-специфични изисквания при приема и изучават ли се и западни езици наред с източните?

# 51
  • София
  • Мнения: 1 074
Благодаря за милите думи Wink

Училището е с обучение от първи до дванайсти клас. В първи клас има паралелки с английски и две с профил японски. В пети клас се предлагат западни езици и фарси (персийски), в 8 подготвителен клас се изучават китайски, японски, арабски, английски, немски, френски, като втори езици към отделните паралелки има и испански и мисля че италиански. Във всеки случай кандидатстваме за рекордите на Гинес по брой изучавани езици в едно единствено училище  Grinning

При приема за първи клас не се изисква нищо по-различно, но напливът за японските паралелки е огромен и поради тази причина е много трудно да си запишеш детето в тях. Поне това чух, питай Hame, тя ще е по-наясно от мен.
В осми клас която ще да е паралелка се кандидатства с изпити на общо основание - математика и литература, като е важно желанието ти за съответната паралелка да бъде много нагоре в подредбата, за да влезеш. Гледам, че от година на година балът расте. Ако преди започнахме от 27,7, то сега стига до 32 даже 33 за японската от максимален бал 36. Това говори и за качеството на децата, които попадат в тези паралелки. Като прибавиш и че все пак повечето наистина искат да учат източен език, климатът в класовете е много добър, работи се силно, стегнато и с дисциплина. Знам че същото е и за западните езици при нас. Изобщо гимназиалният етап е наистина силен. Все още.

# 52
  • Мнения: 7 263
Zanda Ksurik много ти благодаря за инфото   bouquet
Да разбирам ли че и в 5-ти клас има прием? Или просто че от тогава започват източните езици като втори език?
Защото ако има прием в 5-ти клас силно ме интересува. Намирам за нормално наплива за японски да е най-голям защото технологично и финансово и всякак все пак това е водещата страна в региона. В предишната ми работа имах колега завършил японската паралелка, за жалост не се засекохме много с него просто той постъпи малко преди аз да напусна, но ми изглеждаше много интелигентно момче. От друга страна китай е необятна страна и тепърва ще дърпа напред така че и и тук може да се мисли ...
Ако някой е против, че разводняваме темата можем да минем на ЛС, но смятам че информацията на Zanda Ksurik  е супер полезна и както се казва е вода от извора.
Имам и още едно питане - това че изучавате толкова много езици, означава ли че всички са на добро ниво? Много държа на мнението ти по въпроса, защото ходих на курс по английски с едно момиче завършило арабската паралелка, което ми се оплака че всичко било пунт и пластика при тях и че тя не можела да върже две изречения на кръст по арабски  Thinking каза също че им сменяли често преподавателката по език и въобще не звучеше възторжена / но пък тя е една от малкото от които съм чула лошо мнение за училището ви/ затова искам и друга гледна точка и разчитам на обективността ти в този случай. Кои от езиците се изучават на високо ниво при вас?

# 53
  • София
  • Мнения: 1 074
Не мисля, че разводняваме темата, нали това е смисълът - да попиташ и да ти отговорят Wink

В пети клас не мисля, че има прием, но не пречи да си преместиш детето точно тогава, иначе фарси е мисля втори език, но за по-сигурно се обади към края на януари на 988 0103, за да попиташ за план приема за следващата година, защото всяка година нещата се променят, а аз съм по майчинство все пак година и не следя.

За арабската паралелка. Имаше сериозни проблеми до момента, в който не се появи един хубав младеж, който преподава и в университета и хвана нещата здраво в ръце. Не знам доколко е в състояние освен знания да изисква и налага дисциплина, но ми се струва, че не е коректно аз да съм човекът, който да коментира качествата на колегите. По мое мнение той е чудесен преподавател, много от хлапетата са влюбени в него и това е прекрасно. Що се касае до думите, че не била научила и дума, аз самата имам в клас по двама-трима, които поначало не са заинтересовани, нито имат желание, а са там поради родителски амбиции единствено и се отнасят направо с омраза към насилието, което им оказва езикът и непрестанните натяквания да са в крак с останалите. Те със сигурност биха се оплакали от трудности и неразбиране. Но пък и за тях има аршин в крайна сметка - опитваш се да ги мотивираш, даваш задачи, свързани с техните интереси и така Wink

# 54
  • Мнения: 7 263
Що се касае до думите, че не била научила и дума, аз самата имам в клас по двама-трима, които поначало не са заинтересовани, нито имат желание, а са там поради родителски амбиции единствено и се отнасят направо с омраза към насилието, което им оказва езикът и непрестанните натяквания да са в крак с останалите. Те със сигурност биха се оплакали от трудности и неразбиране. Но пък и за тях има аршин в крайна сметка - опитваш се да ги мотивираш, даваш задачи, свързани с техните интереси и така Wink

Да съгласна съм, че ако се тикнал детето си насила в езиково училище, а то е примерно с математическо мислене ще е трудно да изискваш резултат от него. Тук опираме до коректна родителска преценка на възможността на собственото си гардже, която се оказва че хич не е лесна  newsm78 newsm78 newsm78. Впечатлих се от изказванията на девойката не за друго, а защото се представяше добре на курса по английски - особено и вървеше граматиката иначе не бих и обърнала особено внимание.
Колкото до задачките свързани с интересите на децата това е много приятна и много рядко срещана практика  Peace
Ще проуча варианта с преместването и доколко е подходящ и възможен в нашия случай, защото синът ми учи в немска паралелка от първи клас и отделно ходи в школа по английски. Затова и смятам, че не е разумно да включвам друг език освен руски преди 7-ми клас. Благодаря ти   bouquet още веднъж.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 074
Аз мисля, че си напълно права. По-добре да научи като хората един или два западни езика. Ако му се удава, ще може да научи вече аналитично езици като източните. За тях се изисква добро познаване на граматиката на собствения ти език, а после да имаш и възможност за сравнение.

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 20:05 от Zanda Ksurik

# 56
  • Мнения: 7 263
Zanda Ksurik   bouquet  bouquet  bouquet

Голям си пич  Hug Имаше моменти покрай стачката, когато не бях напълно съгласна с част от мненията ти.Въпреки това се уверявам, че си много точен човек и явно не само си разбираш от работата, а и си я харесваш. Дай боже повече такива като теб да се появят - тогава може и да се случи някое чудо с образовението ни.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Като си спомня само какво оплюване по нея беше в темите за стачката...  Sad Нямам предвид конкретни хора, а като цяло.

# 58
  • Мнения: 3 886
Zanda Ksurik   bouquet  bouquet  bouquet

Голям си пич  Hug Имаше моменти покрай стачката, когато не бях напълно съгласна с част от мненията ти.Въпреки това се уверявам, че си много точен човек и явно не само си разбираш от работата, а и си я харесваш. Дай боже повече такива като теб да се появят - тогава може и да се случи някое чудо с образовението ни.
Peace Peace Peace Peace

# 59
  • Мнения: 7 263
Като си спомня само какво оплюване по нея беше в темите за стачката...  Sad Нямам предвид конкретни хора, а като цяло.

Ами аз не си позволявам никога обидни коментари по ничий адрес. Неприсъщо ми е и не ми се вижда възпитано и редно. Но определено имаше неща, с които не бях и продължавам да не съм съгласна относно учителската стачка. Това обаче изобщо не ми пречи да оценя другата страна на медала.  Peace
Радостина и ти беше май в тез редици  Wink Wink Wink тогава  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт