домашно приготвени пюрета

  • 6 083
  • 79
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
извинявам се ,може да е писано някъде,но намерих нищо-искам да ви питам за домашните месни пюрета:
как се приготвят?в смисъл искам да направя примерно зеленчуци с пилешко,заедно ли се слагат да врат?пилешкото понеже се сварява доста бавно,когато го варим примерно за нас в тенджера под налягане ври половин час,и ако се сложи с зеленчуците те ще се разварят?споделете своя опит мами?

# 46
  • Мнения: 131
vavka, начинът по който аз ще приготвям месното пюре (още не съм захранила с месо и за това казвам "ще") е следният (базиран на споделен опит на други майки):
Месото се вари и заедно с малко водичка се пасира и насипва във формички за лед. След като се охлади го слагаш в камерата и така замразените кубчето могат да престоят максимум месец. Приготвяш зеленчуковото пюре  и с лагаш вътре 2 месни кубчета, които предварително си размразила на стайна температура (извадени няколко часа по-рано от камерата) или на парна баня.
Естествено ако искаш можеш да не замразяваш, а месото да е винаги прясно приготвено - сама преценяваш, но по мое мнение не е удачно да се вари заедно със зеленчуците (имам в предвид еднакво дълго), тъй като както сама казваш зеленчуците ще се разварят и ще изгубят голяма част от витамините си в следствие на дългата термична обработка. Ако ги вариш заедно, то сложи зеленчуците при месото в последствие (напр. 20мин преди да свалиш от огъня). Естествено в тенджера под налягане ще ти е трудно да го направиш в последователност, така че избери обикновен съд за варене или на пара или просто вари по отделно.
Така аз смятам да процедирам - нека и другите майки споделят как са го правили!
Успех !

# 47
  • Мнения: 5 940
Когато имам време правя ориз с тиквички и копър. Сварявам, пасирам и слагам малко зехтин. Моят син много го харесва. По-хубаво е с кафяв ориз, но може и с бял. Кафевият е по-полезен, но и белият не е вреден.
Два -три пъти седмично, според моят педиатър, е хубаво да се дават готови пюрета, били обогатени с витамини и минерали. Това, по думите му, е препоръка на Световната здравна организация.

# 48
  • Мнения: 8 242
Два -три пъти седмично, според моят педиатър, е хубаво да се дават готови пюрета, били обогатени с витамини и минерали. Това, по думите му, е препоръка на Световната здравна организация.
Хехе.. Да живее икономиката и световния бизнес  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
А ти 2-3 пъти седмично ядеш ли консерви  Wink

Никой не може да ме убеди, че изкуствено добавените витамини, престоели в срок на годност до 2-3 години, са по-добри, по-полезни и по-лесно усвояеми от прясно сготвеното.. Или едно плодово пюре в бурканче може да се сравнява с настъргана ябълка?
За алтернатива съм съгласна.. Ама за редовно хранене..

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
мами,днес сварих пилешко,варих го под налягане 20 минути и уж се свари,но не може да се пасира до гладко,стои си на нишки,как и колко го варите и с какво го пасирате?става ли гладко?

# 50
  • Мнения: 3 376
 Honey&Walnuts да не би да си чела за плодовите сокове?Те са много по-трудно усвоими отколкото самите плодове,аз лятото когато захраних малкия му давах само пресни плодове,не мисля,че в топлинно обработените е останало нещо полезно  Rolling Eyes

Никой не може да ме убеди, че изкуствено добавените витамини, престоели в срок на годност до 2-3 години, са по-добри, по-полезни и по-лесно усвояеми от прясно сготвеното.. Или едно плодово пюре в бурканче може да се сравнява с настъргана ябълка?
За алтернатива съм съгласна.. Ама за редовно хранене..
Peace

Аз досега плодовво купено пюре не съм давала,само зеленчуково и то ако нямах друг избор.Вече съвсем нямам,защото Георги пюрета не яде,така че cook

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 22:15 от EASpirit

# 51
  • някъде
  • Мнения: 4 955
вариш, пасираш, добавяш от водичката ако се наложи, чакаш да изстине и даваш на малкото да хапва
не съм замразявала- пробвах 1-2 пъти, но не ми хареса вкусът му след това Sick и затова му правех всеки ден пресни, току що сготвени пюренца  chef

# 52
  • София
  • Мнения: 2 967
Във вряла вода се слагат на дребно нарязаните зеленчуци, за да се сварят по-бързо и да се задържат полезните веществам пасираш и поднасяш Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 53
  • София
  • Мнения: 6 011
извинявам се ,може да е писано някъде,но намерих нищо-искам да ви питам за домашните месни пюрета:
как се приготвят?в смисъл искам да направя примерно зеленчуци с пилешко,заедно ли се слагат да врат?пилешкото понеже се сварява доста бавно,когато го варим примерно за нас в тенджера под налягане ври половин час,и ако се сложи с зеленчуците те ще се разварят?споделете своя опит мами?
Аз никога не съм варила нищо в тенджера под налягане, дори нямам.
Пилешкото /преди купувах филе, сега е голям-купувам бутчета, винаги охладени, не замразени/ го заливам с вода и го варя 30 мин. в най-обикновена тенджера. После го обезкостявам и махам кожата на бутчето. Слагам в купата на пасатора и добавям няколко лъжици от бульона. Пасира се без проблем, става идеално гладко. Съхранявам го във формички за лед във фризера. Когато му е ден да яде точно такъв вид месо вадя две формички и ги добавям към зеленчуково пюре.

# 54
  • Мнения: 152
за бебе ба 6 месеца при коетозапочваме захранване до какво количество каша трябва да стигнем като грамаж. Същия ли е след това и при пюрета?

# 55
  • Мнения: 131
joy4j, аз лично като захраних с каша дадох първия ден 2 лъжици каша (о по 5гр.) и дохраних с мляко, на следващия ден 4 докато заместих цяло хранене със 150гр. каша (колкото й беше и пюрето на обяд). Това беше преди близо месец. Сега изяжда по 210гр. каша и 190гр. пюре, а млякото е 180.......т.е. всичко е индивидуално, познавам майки, които дават на 6 месечните си синове по 300гр пюре и каша, за да ги заситят и такива, чиито деца до 8-ми месец не могат да изпият на веднъж 180гр. мляко да не говорим за пюре и каша от по 200гр.
Колкото иска толкова - не го насилвай - теб някой определя ли ти по колко да изяждаш на хранене - днес ти се хапва, утре не чак толкова. Води се според бебето, а не според указанията на опаковката.

# 56
  • Мнения: 1 900
Мами искам да ви питам за домашното пюре. Бях решила да захраня с домашно, но сега майче размислих. Прочетох че купеното било по-добро от гледна точка на консистенцията. А и как да съм сигурна, че качеството на купените от пазара продукти е добро. Незнам какво да правя.
Според вас кое е по-правилно? newsm78

# 57
За бебе под 6 месеца знам,че е по-добре да се дават купешки,пък и зеленчуците и плодовете от пазарите са бъкани с нитрати,давам на Хип и Гербер пюретата и съм много доволна,а сокчетата пак на същите фирми са страхотни!Синът ми е влюбен в Ябълковия сок на Гербер Heart Eyes Laughing

# 58
  • Мнения: 720
valeria.k, и аз четох такива неща, но захраних с домашно пюре. В началото се притеснявах, че не са достатъчно добре пасирани, но като гледам купените, гъстотата им е същата. Аз правех всичко от домашни плодове и зеленчуци.

# 59
  • Мнения: 1 900
valeria.k, и аз четох такива неща, но захраних с домашно пюре. В началото се притеснявах, че не са достатъчно добре пасирани, но като гледам купените, гъстотата им е същата. Аз правех всичко от домашни плодове и зеленчуци.
Ти наколко месеца захрани? Аз ще трябва да купувам всичко от пазара и както е казала Снежа се притеснявам, за количеството нитрати в зеленчуците и плодовете. Дали няма да навредят на бебо, иначе ако си ги отглеждах аз щях да съм сигурна, но сега незнам Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт