Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 3 930
Бихте ли ми казали, колко време - дни - е полагаемият годишен неплатен отпуск. Работя на безсрочен трудов договор, детето ми започна ясля и бих искала да говоря с работодателя, ако може да си тръгвам по-рано, за да успявам да взимам детето си навреме. та мисълта ми е, тези часове да ми се приспадат от неплатения годишен отпуск. Благодаря!
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 055
Няма законоустановен срок. Неплатеният отпуск се разрешава от работодателя и срокът му също зависи от него. Иначе имаш право след като детето стане на 2 години да ползваш неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 годишна възраст, който е 6 месеца, но принципно се ползва като цели дни. такова частично почасово ползване може да се уговори само с работодателя на негова добра воля.
Цитирай


Мнения: 13 810
Бихте ли ми казали, колко време - дни - е полагаемият годишен неплатен отпуск. Работя на безсрочен трудов договор, детето ми започна ясля и бих искала да говоря с работодателя, ако може да си тръгвам по-рано, за да успявам да взимам детето си навреме. та мисълта ми е, тези часове да ми се приспадат от неплатения годишен отпуск. Благодаря!

Имаш различни възможности. Първата е месец неплатен отпуск, който ти се признава за трудов стаж. Тъй като имаш дете, ненавършило 8 години, пълният текст на КТ по този въпрос е следният:
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
Чл. 167а.
(Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Cool Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.

Ако не желаеш да ползваш отпуск за целия ден, а искаш само по- рано да си тръгваш от работа, напр. да работиш 6 или 7 часа, можеш да използваш следния вариянт:
Непълно работно време
Чл. 138. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Предишен текст на чл. 138 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Страните по трудовия договор могат да уговарят работа за част от законоустановеното работно време (непълно работно време). В тези случаи те определят продължителността и разпределението на работното време.
(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 48 от 2006 г.) В случаите по ал. 1 месечната продължителност на работното време на работниците и служителите на непълно работно време е по-малка в сравнение с месечната продължителност на работното време на работниците и служителите, които работят по трудово правоотношение на пълно работно време в същото предприятие и изпълняват същата или сходна работа. Когато на същата или на сходна работа няма заети работници и служители на пълно работно време, сравнението се прави спрямо продължителността на месечното работно време на останалите работници и служители в предприятието.
(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 48 от 2006 г.) Работниците и служителите по ал. 1 не могат да бъдат поставени в по-неблагоприятно положение само поради непълната продължителност на работното им време в сравнение с работниците и служителите, които са страна по трудов договор на пълно работно време, изпълняващи същата или сходна работа в предприятието. Те ползват същите права и имат същите задължения, каквито имат работниците и служителите, работещи на пълно работно време, освен ако законът поставя ползването на някои права в зависимост от продължителността на отработеното време, трудовия стаж, притежаваната квалификация и други.
Цитирай

София

Мнения: 196
Бихте ли ми казали, колко време - дни - е полагаемият годишен неплатен отпуск. Работя на безсрочен трудов договор, детето ми започна ясля и бих искала да говоря с работодателя, ако може да си тръгвам по-рано, за да успявам да взимам детето си навреме. та мисълта ми е, тези часове да ми се приспадат от неплатения годишен отпуск. Благодаря!

Имаш различни възможности. Първата е месец неплатен отпуск, който ти се признава за трудов стаж. Тъй като имаш дете, ненавършило 8 години, пълният текст на КТ по този въпрос е следният:
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
Чл. 167а.
(Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Cool Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.


 Hug мами, благодаря за инфото... имам малко въпросче...ако имам 12 месеца неплатен отпуск, към фирмата към която работя, осигуровките (здравни и пенсионни)  дали ще ми се внасят от работодателя или аз трябва да се самоосугурявам  newsm78  Ако трябва де се самоосигурявам, дали трябва да е на минималната заплата или на каквато сама аз реша Peace Благодаря предварително   bouquet
Цитирай


Мнения: 13 810
За какъв отпуск питаш, за този за гледане на дете до навършване на 8 годишна възраст /той е вече по 6 месеца на родител/ или за общия неплатен, който се зачита за трудов стаж до 1 месец? При ползване на неплатените отпуски "над лимита" имаш задължение да плащаш здравни осигуровки, останалото време, ако желаеш да ти се зачете за трудов стаж просто следва да си намериш начин да се осигуряваш допълнително на друго място. Ако не- просто не се осигуряваш и не ти се зачита един ден за стаж.
Цитирай

София

Мнения: 196
  bouquet Благодаря judy, полезна информация Peace Аз съм в добри отношения с работодателя и вече мога да попитам съвсвм конкретно за възможностите, след като ми изтече майчинството... За сега се разбрахме да ходя от време на време - и да ми се заплаща на парче с граждански договор.. . Но явно има и други възможности  Hug Много мерси... лек ден  bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.