Руски съвети за гледане на кърмачето от 1926

  • 7 740
  • 19
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Намерих за вас – форма 211 от 1929 г. в Русия. Прилагам превод от руски. Повечето от съветите, както сами ще видите, са пълни щуротии, но пък ефектът е налице – и досега ни съветват същите неща.

Форма 211
МОСКОВСКИ ОТДЕЛ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

КОНСУЛТАЦИЯ НА ДЕЦА В КЪРМАЧЕСКА ВЪЗРАСТ ЗА КЪРМЕНЕТО И ГРИЖИТЕ ЗА ТЯХ

Консултацията се провежда, за да предотврати заболяванията при децата в кърмаческа възраст чрез обучение на майките как да кърмят правилно и да се грижат за децата.

Съвети към майките и правила за това, как трябва да се хранят кърмените бебета и как трябва да се гледат.
 
Когато човек иска да отгледа здраво дърво, то от самото му покълване от семето се грижи правилно за него – полива го, прекопава го, тори се почвата около него. Какъв огромен труд изисква новороденото дете, за да израсте от него здрав човек.

Да се предотврати заболяване е по-лесно, отколкото да се лекува. Ето с тази цел се организират консултации за майки с кърмачета. Тук лекари и сестри следят за здравето на децата, претеглят ги, преглеждат ги, предотвратяват заболяванията, улавят последните в самото начало, а майките обучават в грижи за децата и тяхното кърмене. Когато дойде време и на детето започне да не му достига кърмата, в консултацията дават мляко и смески за дохранване, правилно приготвени от хубаво мляко. В градовете и страните, където майките посещават консултации, децата заболяват и умират много по-рядко.

Водете децата на консултациите, ползвайте съветите за грижи и кърмене, не купувайте мляко от където ви падне, а го получавайте от консултацията. Основните правила, които подробно и нагледно се дават от детските лекари, работещи в консултациите, са следните :

1. Бебето да се храни само с кърма – нищо друго да не се дава без съвет от лекаря.

2. Да се кърми през 3 или 4 часа, според предписанието на лекаря.

3. Да не се слага да спи при майката и в никакъв случай да не се храни през нощта.

4. Ако бебето се разплаче, в никакъв случай да не се дава гърдата по-рано от указаният срок, да не се друска и да не се люлее. Да се провери дали е сухо: ако се е напишкало – подсушава се с чиста пелена, ако се е наакало, се подмива, и се напудря (с талк или цинкова пудра). Също така се проверява дали не го хапе насекомо (бълхи, дървеници). Ако независимо от предприетите мерки плачът продължава, може да се дадат няколко чаени лъжички преварена вода и в най-скоро време да се потърси съвет в консултацията.

5. Да се дава при всяко хранене само едната гърда, като се редуват; на едното хранене – дясната, на следващото хранене – лявата.

6. Всеки път да се кърми кратко време – не повече от 15-20 минути. Заспалото дете веднага да се сваля от гърдата и да се слага на местото му.

7. Преди хранене не трябва да се изцежда нито едната, нито другата гърда.

8. Всичко около детето трябва да се държи възможно най-чисто, помещението да се проветрява най-малко 2 пъти на ден. Преди всяко кърмене трябва да се измиват ръцете и да се обтрива гърдата с чиста преварена вода, с помощта на парче чист памук преди и след всяко кърмене. Един път на ден цялата гръд трябва да се измива с вода и сапун.

9. В устата на детето да не се бърка с пръсти и устата да не се бърше.

10. Да не се дават никакви биберони и да не се приучва към залъгалки.

11. Детето трябва да се къпе всеки ден в топла вода (28 градуса), при което два пъти в седмицата да се мие със сапун.

12. Всички кожни гънки на детето трябва ежедневно да се оглеждат, да се промиват с топла преварена вода и да се напудрят (с талк или цинкова пудра).

13. Научете се в консултацията да повивата детето без “свивалник”. Свивалникът* е вреден.

При всяко посещение майката е длъжна да носи със себе си картона, на който е записано теглото на детето и изцапана с изпражненията му пелена.

1926 година.
                  
превод от руски Raya и boo от www.sibmama.info



* Свивалникът представлява дървена люлка, която външно прилича на кутия с дупка, в която се слага бебето с дупе в дупката и плътно се повива, за да не може да мърда. Едно време в такъв свивалник децата са стояли до 2-годишна възраст



А ето как по това време са се отнасяли към кърменето в България:

Животът на кърмачката

   Кърменето на детето е много важен въпрос. Особено значение има здравословното състояние на кърмачката. Тя трябва да спазва следните правила:
--Да не се преуморява (но и пълното бездействие е вредно). Да прави движения на чист въздух и въобще да води разумен живот в хигиенично отношение.
--Да не избягва развлечения, стига те да не й отнемат времето за сън.
--Да избягва силни душевни преживявания и вълнения.

В интереса на кърменето много важно е да се избягва бременността. Всекимесечните задължения на жената не трябва да стават причина за прекъсване на кърменето, защото те се отразяват зле на детето. В най-лош случай това положение на кърмачката може да предизвика незначителни разстройства в храносмилането на детето. Те обаче са за предпочитане пред разстройствата, които биха последвали след спиране на кърменето му, докато премине женското задължение.

Сп. “Кръгосвет”, бр.1/1929 г. (препечатано от сп. “9 месеца”, май 2000г)

Между другото баба ми е кърмила през 1948г и 1953г, съответно до 1г 2м и 1г 4м само на кърма. Единственото, което помни от консултациите е, че при второто дете са я посъветвали да дава вода между храненията, и че изцеждане не се е препоръчвало.

# 1
  • Мнения: 4 555
Побиха ме тръпки направо  Sick

# 2
  • Мнения: 864
Онемях  Shocked а аз правя всичко на обратното  Joy Joy

# 3
  • Мнения: 5 401
Тц, тц, тц... Признавам, че докато четях, леко се подсмихвах, но след края на постинга, си дадох сметка, че така са били гледани тогавашните бебета и ми се изправиха косите.  Shocked Освен със строгото кърмаческото възпитание и съветът да се тича на консултация, ако бебето плаче дори и да не е ухапано от дървеници, "свивалникът" ми дойде в повече..

И накрая, ще се намери някой да каже любимото ми изречение "е, да, но ето, нищо им няма на бебетата, хора са станали"...  #Cussing out

# 4
  • Мнения: 911
Някои примери от съвеЦката метОда направо граничат с... иска ми се да кажа "варварщина", ама ще обидя варварите.... граничат с инквизицията, все едно самият Лойола ги е измислял, а не педиатри.

# 5
  • Мнения: 6 029
1. Бебето да се храни само с кърма – нищо друго да не се дава без съвет от лекаря.

Ето това е нещо чудесно.

10. Да не се дават никакви биберони и да не се приучва към залъгалки.

И това гледам не противоречи на съвременните схващания. Въпреки, че аз не му симпатизирам.

В интереса на кърменето много важно е да се избягва бременността. Всекимесечните задължения на жената не трябва да стават причина за прекъсване на кърменето, защото те се отразяват зле на детето. В най-лош случай това положение на кърмачката може да предизвика незначителни разстройства в храносмилането на детето. Те обаче са за предпочитане пред разстройствата, които биха последвали след спиране на кърменето му, докато премине женското задължение.

Е тва нещо не го разбрах. Всекимесечните задължения мензис ли е?  Laughing

# 6
  • Мнения: 5 401
... Е тва нещо не го разбрах. Всекимесечните задължения мензис ли е?  Laughing

Аз го разбрах като секс.

# 7
  • Мнения: 6 029
Сексът може да причини хранителни разстройства  Shocked Стига бе.

# 8
  • Мнения: 236
Добре, че не е 1926г. По точки 2, 3 и 4 щях да търпя строго порицание Simple Smile

# 9
  • Мнения: 106
И накрая, ще се намери някой да каже любимото ми изречение "е, да, но ето, нищо им няма на бебетата, хора са станали"...  #Cussing out

Хихи  Laughing , ама е факт. Хора са станали  Mr. Green Тогава това са смятали за правилно и това са правили. Днес имаме толкова много информация и всеки сам си решава кое е правилно и как да си гледа детето. Аз понякога се забатачвам от толкова информация. Наистина тогава нещата са били много по-прости   Joy

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
В интереса на кърменето много важно е да се избягва бременността. Всекимесечните задължения на жената не трябва да стават причина за прекъсване на кърменето, защото те се отразяват зле на детето. В най-лош случай това положение на кърмачката може да предизвика незначителни разстройства в храносмилането на детето. Те обаче са за предпочитане пред разстройствата, които биха последвали след спиране на кърменето му, докато премине женското задължение.

Е тва нещо не го разбрах. Всекимесечните задължения мензис ли е?  Laughing
Мензис е, да. Според мен се има предвид да не се прекъсва кърменето по време на цикъл (явно от тогава още го е имало това вярване, че млякото намаля или става по-едисиквоси), защото не е добре за детето.

# 11
  • Мнения: 2 614
[В интереса на кърменето много важно е да се избягва бременността. Всекимесечните задължения на жената не трябва да стават причина за прекъсване на кърменето, защото те се отразяват зле на детето. В най-лош случай това положение на кърмачката може да предизвика незначителни разстройства в храносмилането на детето. Те обаче са за предпочитане пред разстройствата, които биха последвали след спиране на кърменето му, докато премине женското задължение.

Е тва нещо не го разбрах. Всекимесечните задължения мензис ли е?  Laughing

Ето тук вече легнах на пода и махах с крака  hahaha hahaha hahaha

Ами май е нехегиеничното занимание "секс"  Joy
Ей, големи дивотии

# 12
Ужас, все едно директиви на Партията прочетох! Ми то не е човешко, а от нормално е мнооооого далече! Е как се ЗАБРАНЯВА нощното кърмене? Оставаш го да се спука от рев ли, що ли? Или сигурно идват комсомолци да те проверят....Бе смеем се ние, ама горките майки и горките деца тогава... #Crazy

# 13
  • Мнения: 2 614
Мензис е, да. Според мен се има предвид да не се прекъсва кърменето по време на цикъл (явно от тогава още го е имало това вярване, че млякото намаля или става по-едисиквоси), защото не е добре за детето.

Това суеверие съм го пропуснала, че кърмата става някаква си. Затова ли са препочървали да не се кърми дълго, защото като започне да идва цикъла и детето ще стане еди-какво-си?  #Crazy ooooh!

Но има наистина потресающи ужаси!!!
т.2 и т.3 са  #Crazy в никакъв случай детето да не спи при майката и да не се храни - ето тези неща си битуват чудесно и до днес!!!

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Това суеверие съм го пропуснала, че кърмата става някаква си. Затова ли са препочървали да не се кърми дълго, защото като започне да идва цикъла и детето ще стане еди-какво-си?  #Crazy ooooh!
Е, не си ли чела? Много майки се оплакват - струва им се, че кърмата намаля, че детето става по-нервно, че е по-нехранителна през тези дни... по-възрастни жени дават разни обяснения как млякото разваля вкуса си...дъра-дъра...
Иначе не, по-дългото кърмене не е обезсърчавано заради това (все пак 1926 надали някой е кърмел особено кратко). Това е малко като мита, че дете, което е спряло да суче за повече от 24 часа, не бива да се закърмва повторно, защото ще урочасва Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт