? за културата и етикета на масата в различните държави

  • 6 645
  • 83
  •   1
Отговори
# 15
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
В Германия пък разправят, че ако италианец те види да ядеш спагети с лъжица, ще те изхвърли от ресторанта. Я дай информация от извора дали лъжат.
Те не се хапват с лъжицата, а само си помагаш с нея, за да ги навиеш на вилицата. Много по-удобно е така, аз нали съм чужденка  Mr. Green

По темата, нищо различно не съм видяла, от това което е в БГ. По принцип, всичко се яде с прибори, но това и в Бг се прави, баща ми много държеше да ги ползваме, дори и в къщи  ooooh! Въпреки че у нас е популярна една приказка, риба, пиле и жена, само с ръце се пипат  Twisted Evil Не робуват и на поверието, че ако си оставиш чантата на земята, ще бъдеш беден, както е забелязала и Звездичка в Холандия  Laughing Яденето на сандвичи с прибори сигурно би ме впечатлило, но го бях видяла още в БГ, от учителите в гиманзията, имахме много немци Crazy
Най-хубавото е, че няма проблем, ако имаш собствен стил на хранене Wink Никой не прави забележки, нито те гледа втренчено и възмутено. Аз например наблягам на безприборното хранене, за ужас на половинката  Embarassed

# 16
  • Мнения: 764
Режат динята на големи пар4ета и си я хапват така:



След като 10 4овека ядат по този на4ин,няма да казвам после какво става на масата.... #Crazy

# 17
В Германия пък разправят, че ако италианец те види да ядеш спагети с лъжица, ще те изхвърли от ресторанта. Я дай информация от извора дали лъжат.
Те не се хапват с лъжицата, а само си помагаш с нея, за да ги навиеш на вилицата. Много по-удобно е така, аз нали съм чужденка  Mr. Green

зна4и Ще се наложи да ти простим, само малко Ще те гледаме странно Mr. Green


# 18
  • Мнения: 2 379
Веднъж в Лигурия видях италианци да ядат спагети с лъжица и вилица (използваха лъжицата като подложка за по_удобно навиване на спагетите). Но не знам точно от коя част на Италия идваха.

Тук е нормално пицата да се яде с ръце и навън по пицариите. Не се счита за невъзпитано и ръцете не се цапат, понеже парчето се хваща за крайната коричка, която не е покрита с доматен сос.

Забелязала съм, че в БГ много хора си пият кафето/чая/капучиното заедно с лъжичката в чашката. Laughing А тук винаги разбъркват в началото, махат и тогава пият... Ммм, да, глупости разни, но съм го забелязала. Simple Smile

Освен във fast food ресторантите, хартиени салфетки май никъде другаде не се използват. По ресторанти и пицарии от всякакви класи се използват само платнени салфетки. Хората по къщите си също използват предимно платнени салфетки.

# 19
Пиколина,
явно доста съм се застояла тук ве4е, заЩото подобни вп4атления ми зву4ат като ядат седнали на стол  Laughing
в България наистина ли не си вадят лъжи4ката от кафето след като разбъркат захарта?салфетките в ресторантите хартиени ли са? интересни неЩа нау4авам тук ... Wink

# 20
  • Мнения: 1 049
тъй като ме заинтригува се разтърсих в нета
по етикет не е позволено (освен когато става въпрос за 4ужденец, който се затруднява да си ги хапне само с вилица)


Права си за етикета, но всяко правило има изключение.  Peace Както вече казах има разлика и от италианец до италианец.   Peace

# 21
  • Мнения: 1 909
Забелязала съм, че в БГ много хора си пият кафето/чая/капучиното заедно с лъжичката в чашката. Laughing А тук винаги разбъркват в началото, махат и тогава пият... Ммм, да, глупости разни, но съм го забелязала. Simple Smile

Като в оня виц за руснака,  който се оплаквал, че от чая го болят очите.. Joy 

# 22
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Като в оня виц за руснака,  който се оплаквал, че от чая го болят очите.. Joy 
Този виц редовно го споменавахме в БГ, когато някой забравеше лъжичката в кафето  Laughing Така ми се е набило в съзнанието, че и до ден днешен, си го казвам наум  Crazy

Режат динята на големи пар4ета и си я хапват така:



След като 10 4овека ядат по този на4ин,няма да казвам после какво става на масата.... #Crazy
Този начин, за ядене на диня, за първи път ми беше представен от съпруга  ooooh! Но не знам дали го е научил от баща си, който е българин или майка си, украинка  newsm78

# 23
В България съЩо има явление "ядене на резен диня"  Wink. Просто зависи от обстоятелствата.

доказателства  Grinning
http://212.36.3.59/site_pics/158/4_1186411519.jpg

# 24
  • Мнения: 1 363


тук напр. (Швеция) държат вилицата наобратно и слагат храната с ножа върху изпъкналата и част -но се твърди, че така се хранели изисканите хора

За Англия- моите роднини се хранят по- този начин, не бях обърнала внимание до момента, в който не споменаха, че така било правилно да се яде.  Close

За Италия-
в България бях чувала, че спагетите в Италия се  ядели с вилица и лъжица, като по горе описаното. Но, мъжа ми който е живял в Италия твърди, че истинските италианци ядът спагетите само с вилица. Grinning

Четох някъде за културните разлики в начина на хранене с нож и вилица. Според статията  Англичаните използват нож и вилица за всичко включително и шопската салата.
Американците използвали ножа по- разумно докато
Канадците пък прибягвали до ножа само в крайна необходимост и използвали вилицата като нож, за разрязване на храни с по- мека субстанция.
Дали е така незнам, но определено е вярно за англичаните.

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
В България съЩо има явление "ядене на резен диня"  Wink. Просто зависи от обстоятелствата.

доказателства  Grinning
http://212.36.3.59/site_pics/158/4_1186411519.jpg
Хахаха, това е по-скоро "ядене без ръце"  hahaha Ти ли си на снимката Wink

Дааа, явно съм родена "канадка", така ще кажа на половинката следващия път  Twisted Evil

# 26
  • Мнения: 1 909
Според статията  Англичаните използват нож и вилица за всичко включително и шопската салата.
И за супа ли? Wink

Шегата настрана, ама и тук салатата се яде с нож и вилица и аз също намирам, че е по-удобно. Друг е въпроса, че се сервира преди десерта, заедно със сиренето

Нещо, на което дълго време се чудех беше, че десерта се яде с лъжица, дори и да е тортичка, кекс или нещо подобно

# 27
  • Мнения: 1 363
Нещо, на което дълго време се чудех беше, че десерта се яде с лъжица, дори и да е тортичка, кекс или нещо подобно

Аз и до ден днешен съм много объркана относно етикета при сервирането на десерт на англичани.
Аз знам, че торти- морти се сервират с малки вилички.  Grinning Доста от гостите обаче имат предпочитания за лъжички, а някой се съгласяват и на вилички Laughing

Къде е истината?  Grinning Ще се разровя из нета да видя.

# 28
  • Мнения: 1 363
-след като си свършил с ястието вилицата и лъжицата се поставят така, не се кръстосват.

# 29
  • Мнения: 1 294
За салатата, ако са ти я нарязали на едро ползването на нож 6те си е наложително и без да е по етикет... Laughing  Пък за вилицата е ясно...
Славс, норвежците там при вас са явно по_така, тука си ядат филията с пръсти...Simple Smile Друг е въпросът ако говори6 за така наре4ените "смъорбръод".
Това е филия с много отгоре
Сандви4 с хлеб4е, задължително с вилица и нож. То и няма друг на4ин, обикновено прелива от садържание. Simple Smile
Много невъзпитано се смята да си сервира6 от об6тото блЮдо в 4инията и да не си доизяде6.

Последна редакция: вт, 09 окт 2007, 19:16 от palachinka

Общи условия

Активация на акаунт