Кръгла маса по въпросите на кърменето

  • 4 045
  • 50
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Момичета, ето какво:
На 5-ти април в ХЕИ-Пловдив ще се роведе кръгла маса на тема "Кърменето - шанс за отличен старт". Кръглата маса е организирана от РИОКОЗ - Пловдив съвместно с Център за бременни жени.
Ще участват шефове на болници в града (родилни домове), представителка на УНИЦЕФ (д-р Анета Попиванова), Център за бременни жени и аз (като член на Ла Лече Лига и обучаваща се за лидер).
Доколкото последно знам, ще се обсъждат:
Изключителното кърмене; Ранно поставяне на бебето на гърдата; Защо намалява времето, през което майките кърмят (проблеми с кърменето).

Както разбирам, първо ще се изкаже д-р Попиванова, после Център за бременни, аз и после началниците на болниците.

Моля ви, вместо да пишете "Браво!" и "Ура!" (макар че е наистина чудесно, че държавна институция се е заела с прокламиране на кърменето), да дадете идеи и мисли по темата - кое според вас е важно да се спомене?
Имайте предвид, че аз вероятно ще разполагам с 5, максимум 10 минути (не разчитам на толкова много, но...), така че идеите ви трябва да могат да се вместят в това време Simple Smile

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Според мен е важно да се спомене за това колко малко информация и правилни съвети за кърменето получават родилките от болничния персонал.
Както всички знаем началото на кърменето е сложен процес, който за съжаление започва в родилния дом, където от 10 акушерки една е способна да ти даде точен съвет, но точно на нея днес не и се говори или и се глада сериала в 17ч. Imp

# 2
  • София
  • Мнения: 2 493
ами и аз мисля че това е най-важното - адекватна инфо от персонала както и поощряване на възможно най-ранното поставяне на бебето на гърдата... Не аз (или която и да е родилка) да си го поискам ами те да ми го дадат. Защото аз съм чела във форума и разни книги и материали и знам че това е най-доброто, но много от майките не са и идея си нямат дори за това (ранното поставяне на гърдата).

# 3
  • София
  • Мнения: 2 952
Браво ще пиша, пък нека се сърдиш  Wink Бравото е, защото ще организирате толкова събития в близките дни и ти със сигурност си двигателя в тази активност.
Сега идеите:
- Представителите на родилните домове да кажат аргументите си, защо масово се дава адаптирано мляко като първа храна или като "добавка" на новородените. Можеш да преведеш аргументи против от много източници - ти знаеш най-добре.
- Поканете представители на бебешките издания, за да се отрази събитието на техните страници и съответно инфото пак да стигне до бъдещите майчета.
- Говори за форума. Много бъдещи майчета имат достъп до нет-а, но може да не са открили сайта и форума в частност.
- Аз мисля, че в болниците трябва майките да се питат, дали ще кърмят или не. Така бебетата на тези, които ще кърмят, няма да получават формула. Бас държа, че няма да са много тези, които ще кажат, че няма да кърмят. Така решението ще се взима не тихомълком: щото кърмата не дошла, а пък бебето се научило от шише, пък и не наддавало, та не се нахранвало от кърмата - наклонената пътека я знаем и някои дори сме минали по нея  Simple Smile Всяка майка има право да реши как да храни детето, но избора трябва да бъде неин.
Успех!

# 4
  • София
  • Мнения: 2 493
а да и да не се дохранват кърмачетата с адаптирано мляко.... освен ако майката не пожелае!

# 5
  • Мнения: 4 242
Да се дават бебетата възможно най- скоро след раждането на майките им за да бъдат закърмени.
Аз си поисках малката още мръсничка да я гушна, но ми отказаха. А като казах че искам да и дам да засуче веднага, ме изгледаха сякаш съм  #Silly, а едната акушерка даже измънка "Хм , много филми гледате май" Imp . Донесоха ми я 5 часа след раждането Imp , а се бяха заканили чак за другата сутрин без да ми обяснят защо, ето това е голям стрес за родилката- като те оставят да се терзаеш в най- лоши мисли какво става.

# 6
  • Мнения: 2 274
Аз бих искала да зная защо при най-малкия  проблем (не винаги свързан с наддаването, дори) педиатрите "предписват" добавка и ошашавената майка веднага я дава - оттам за 1-2 седмици детето е отбито.
Може би и нещо в психологическата нагласа на българската майка куца - кърми 1-2- месеца и решава, че е достатъчно...

# 7
  • Мнения: 280
Бу, доколкото те познавам (задочно) от срещите във форумите мисля, че ще се справиш отлично и без наша помощ. Но тъй като се обръщаш за съвет, ето на какво бих наблегнала аз. Кърменето е преди всичко здраве. Както за бебето така и за майката. Това е най-естественият, а оттам и най-правилният начин за хранене на новороденото. Всяко уважаващо себе медицинско лице, работещо в тази сфера, би трябвало всячески да насърчава майките да кърмят своите бебета. Кърменето не трябва да се приема като бреме, като излишно задължение и за това могат да помогнат лекарите, акушерите, обяснявайки на майките ползите (за всички) от тази тяхна роля. Нека адаптираните млека за храна на бебетата започнат да се възприемат просто като алтернатива за храненето на бебето, когато е налице някакъв непреодолим фактор (физически, психологически, обществен дори) от страна на майката или бебето. Т. е когато те нямат друг избор. Нека кърменето заеме отреденото му място по природа - без колебание, да бъде най-естествения избор за всяка майка при отглеждане на нейното бебе. А ако все още има майки, които се колебаят, нека мислят за кърменето така - Кърменето е модерно, здравословно и е удоволствие, неоценимо за мама и бебе.
Това е моето верую по темата и доколкото мога помагам на приятелките си, които от скоро са майки, да мислят по този начин.

Желая ти успех утре!! Flowers Four Leaf Clover  Flowers Four Leaf Clover  Flowers Four Leaf Clover

# 8
  • Мнения: 4 187
Да се обърне внимание, на кърменето на поискване още в родилният дом ! Практиката в повечето болници е да носят децата под час!!!???!!! Това, ми се струва  неумесно, и от там произтичат много проблеми!

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
И аз да кажа браво Wink
Още нещо,което според мен е много важно - трябва отново да се наблегне на това колко е важно майката и бебето да са непрекъснато заедно,за да може да се кърми на поискване,а не бебето да се носи под час и за ограничено време.Все още има много болници,в които това е практика.
Би било хубаво и да се отдаде значение на огромната важност на обучението на специализиран болничен персонал,който да прави инструктаж според съвременните изисквания и да помага при проблемите с кърменето - беше споменала,че в някой от медицинските институти има вече такава специалност?А докато това стане - да се популяризира и сред лекарското съсловие ролята,която ЛЛЛ може да изпълнява за подкрепа на мамите Wink

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Цитат на: hedra
майката и бебето да са непрекъснато заедно,за да може да се кърми на поискване,а не бебето да се носи под час и за ограничено време.

Всъщност в Пловдив само един родилен дом е без rooming-in - при това най-новият, парадоксално!
Смятам да говоря за форума. На следващият ден ще има пресконференция с медиите, на която сигурно също ще присъствам, там мога да говоря за форума и за ЛЛЛ.

# 11
  • plovdiv
  • Мнения: 350
Бих искала в тази връзка да спомена мнението си за първопричината на проблемите изхождащи от съветите на педриатите. Повечето майки (от малоумие и непросветеност -простете за израза) са склонни да се доказват като майки с изключителни деца,които ядат по три кюфтета на 10м възраст и пр.Педиатрите освен, че се презастраховат с дохранването, не смятат, че е възможно да убедят една майка,че не е правилно да си гледа детето,както нейните родители са я отгледали.Или че е опасно температурата да се смъква рязко.Осведомяващите се за новостите педиатри са наясно, но преди да опознаят майката, не си позволяват да наложат непременно мнението си,тъй като "мамата" ще отиде при педиатърката на комшийката.А след това става прекалено късно.
Затова смятам,че трябва да има масова пропаганда, която на първо място да размърда мозъчетата на болшинството майки, които да се заинтересуват и да бъдат прями с педиатрите си.Нека задават конкретни и адекватни въпроси на педиатрите и съответно да получат компетентно мнение.
Това е мое наблюдение върху майки с достатъчно капацитет,а що се отнася до другата категория-не ми се и помисля ...
Много целувки и успех в начинанието !:)

# 12
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Според мен най-вече трябва да се наблегне на информацията, това че майчетата нямат адекватна информация какво да направят, за да кърмят, дават се точно обратните съвети, които както всички знаем водят до отбиване. И се стига до заключенията "нямах кърма". И да се представи форума като достоверен източник на информация, на който може да се вярва, защото мисля че има много майчета, които знаят за форума, но не му вярват и продължават да слушат "отбиващите" съвети на педиатрите.

# 13
  • Мнения: 4 915
Момичетата са написали почти всичко вече.  Simple Smile
Искам само да добавя мнението си, че е важно информацията за ползите от кърменето и подготовката - психологическа, емоционална и информативна, да започва по-отрано. За това важна роля биха изиграли бебешките списания, курсовете за бременни и защо не - женската консултация?

# 14
  • Мнения: 1 586
Всичко предложено май се изчерпва от 10-те правила за успешно кърмене на СЗО/УНИЦЕФ. Може би трябва да се наблегне на тяхното изучаване и изпълняване както от болничния пресонал, така и от бъдещите майки.
Успех!:)

# 15
  • Мнения: 6 243
да се обърне внимание на педиатрите да си осъвременят схващанията. 90% от бебетата се отбиват преждевременно заради некомпетентни съвети на детския лекар.

# 16
  • Мнения: 350
Бравооо!

И ето някои конкретни теми:
1. Да се въведе задължително предоставяне на бременните жени информация за кърменето - брошурата на УНИЦЕФ, списък с препоръчана литература и уеб сайтове. Това може да стане чрез брошури, раздавани от гинеколозите, женските консултации, училища за родители.

2. Родилката предварително да се пита следните въпроси, които могат да се включат в онази прословута декларация, което се подписва:
2.1. Кога иска да й се даде бебето?
2.2. Кога иска да закърми бебето?
2.3. Дали майката иска да се дава вода /подсладена вода/?
2.4. Дали майката иска да се дохранва?
2.5. ДАли майкат иска да кърми на поискване  или под строг график?
Ако има медицински показания (например за дохранване или .....), то те да бъдат съобщени на майката и тя да предцени дали ще си преразгледа мнението по горецитираните въпроси.

3. ДА се предоставя информация за различните школи за захранване - старата бг система от 60-те години на миналия век и световните практики - педагогическото захранване , погрешно наричано късно захранване (самото название кара някои непълно информирани майки да мислят, че това е погрешно и те са закъснели със захранването).

4. ДА се разпространи и въведе ЕВропейския и световния опит  чрез медийте.  НАли все се сравняваме с Европата, ами наистина да го направим и в тази сфера

Да се въведе задължение лекарите да осъвременяват знанията си по педиатрия, както е в ЕС и САЩ (четене на списания, семинари, конференции).

НИкога да не се забравя, че кърменето е главен фактор за по-доброто здравословно съъстояние на децата, т.е. на цялата нация. С други думи - това означава и по-малко финансови разходи в бъдеще за здравеопазване, (което най-много интересува НЗОК,нали?)

N.B.:НАдявам се, че не звуча поучително, само споделям опит.
 Аз съм правила много презентации пред всякакви високопоставени  и си направих следните изводи:
1. Да направя копия на изказването ми (фонт 14, за да се чете по-лесно) и да го дам на всички, за да нямат извинение, че времето било пресрочено и "да се говорило накратко".
2. АКо времето е наистина много кратко (а то може  в последната секунда да ти кажат, че изказването от 12мин. да се направи за 5мин.) - тогава чета директно.
Успех!!!

# 17
  • Мнения: 790
Браво и от мен. Много от нещата вече са казани, но все пак някои идеи.
Към болниците -Едновременно с обясненията на мед. персонал,  в стаите на родилките да бъдат закачени основните правила за успешно кърмене, както и схеми(или снимки) за правилно поставяне на бебето на гърдата. Така ще се възприемат важните неща почти неусетно, а не е голям разход.
Редом с рекламните продукти на различни фирми да се раздават и брошури , които да насърчават кърменето, да посочват евентуалните проблеми, както и методите за разрешаването им. Да се постави акцент на това, че проблемите са преодолими, че кърменето не е независещ от майката процес, че кърмата не просто "спира", а може да бъде увеличена и т.н.
Да се привлече вниманието на педиатри - щом успяват да са в крак с новостите за последните антибиотици или за последните козметични препарати значи има някакъв начин да им се повлияе (дано не е само финансовия) - семинар или медицинско списание.А най-добре  указания на здравното министерство, но това предполагам е трудно за осъществяване. Не е никак лесно да се насърчи кърменето пряко авторитета на педиатъра който казва "трябва добавка".
Успех и дано съм била полезна.

# 18
  • Мнения: 7 106
Момичетата са казали почти всичко, аз искам само да добавя да се обърне внимание и на глупостта, че след шестият месец кърмата става нехранителна и няма смисъл да се продължава да се кърми, за " прозрачната и синкава " кърма и за безумните твърдения, че дългото кърмене "уврежда" психиката на детето, особено на момченцата....... Imp

# 19
  • Мнения: 4 242
Цитат на: Shali
Момичетата са казали почти всичко, аз искам само да добавя да се обърне внимание и на глупостта, че след шестият месец кърмата става нехранителна и няма смисъл да се продължава да се кърми, за " прозрачната и синкава " кърма и за безумните твърдения, че дългото кърмене "уврежда" психиката на детето, особено на момченцата....... Imp

Точно!
 newsm26 И също че "след 6 месец кърменето е  вреден #Shocked  навик", "порочно, извратено", "безмислено", "вредно и за майката"- цитирам все думи на педиатри и акушерки. Imp

# 20
  • Мнения: 385
Хубаво е, че ще има такава среща. Пожелавам ти да успееш да се възползваш максимално от възможността.

Всички съвети на момичетата са чудесни.

Аз мисля, че в важно какво точно целиш с изказването си. Хубаво е да говориш за форума и за ЛЛЛ, но каква ще бъде целта. Предлагам ти да се възползваш, че там ще бъдат шефовите на болници и директно да насочиш вниманието си към тях. Не да ги поучаваш, това няма да има хареса. А да им представи нещата така: ето това не се прави в болниците, ние (ЛЛЛ, форума, организации) сме тук да помогнем. Готови сме да примерно:да изготвим материали, да подготвим курс за кърменето за медицинския персонал (това ми се струва много важно, защото повечето оплаквания са за неправилните съвети на акушерки и лекари и т.н. И въпрос коя болница ще иска първа да опита с предлаганите новости? Дано съм била полезна.

Аз съм много критична към болниците, та ако успееш да влезеш под кожата на някой шеф ще е голяма победа.

# 21
  • Мнения: 3 550
Много ми хареса постинга на sunny7! Освен това искам да добавя, че е важно още през бременността задължително майката да бъде изпратена на консултация с мамолог, който навреме да диагностицира и вземе мерки при евентуални физиологически проблеми - плоски и вдлъбнати зърна, тесни млечни канали, възпаления и др.

# 22
  • Сливен
  • Мнения: 382
Няма да повтарям написаното от момичетата. Идва ми само още нещо наум.
Не само педиатрите да бъдат информирани за късното захранване, не само да се дадат предписания на болниците, но и да се упражнява някакъв контрол. Защото мисля, че и сега много от педиатрите знаят за късната схема на захранване, но им е къде къде по-лесно да си карат по строму и гледат на нея като на научна фантастика.
И друго, което ми хрумва да се задължат производителите на детски храни да пишат, че храната е за деца над 6 месеца, а не както на повечето пюрета и каши пише "за деца над 3 месеца".

# 23
  • Мнения: 274
Знаете ли, че от болницата, в която родих ми поискаха още преди да се роди бебето, както предварително да нося памперси , така и да донеса една кутия адаптирано  мляко.Аз родих във`Весела`, това правило важеше за всички.

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Оф топик:
Цитат на: sonia
Знаете ли, че от болницата, в която родих ми поискаха още преди да се роди бебето, както предварително да нося памперси , така и да донеса една кутия адаптирано  мляко.Аз родих във`Весела`, това правило важеше за всички.

И аз раждах във Весела, нямаше такова нещо - преди 20 месеца това. Минаха веднъж със спринцовка мляко да питат искам ли дохранване, казах "не" и това беше - повече не са минавали. Но и не помагаха с кърменето, де.

# 25
  • Мнения: 3 379
Аз по мойта болна тема ще кажа, но все пак един от големите проблеми за краткото кърмене е ранното връщане на работа и липсата на условия за изцеждане на работното място (чиста заключена стая, различна от тоалетна, хладилник, разбиране от колегите... и т.н.).

Извинявам се, ако повтарям някой, но нямам време да прочета всички мнения.

# 26
  • САЩ
  • Мнения: 323
Важно е обучението на бременните, преди да се роди бебето майката има много повече време да се информира.
Да се наблегне на това, че медицинския персонал има и много други задължения и е необходимо да работят консултанти по кърменето в родилните домове. А консултанти по кърменето ще има само ако в здравната система се осигури място за тях. Идеи за обучението на консултанти и колко е важно за кърменето не толкова медицинското образование, колкото кърмаческия опит. И още нещо - ефективен като консултант по кърменето е само човек, който може да накара майката да повярва в собствените си възможности, а не някой, който я навиква или се държи снизходително и пр. Да се обърне внимание на какво голямо влияние има поведението на медицинския персонал върху успеха на кърменето. Дори само една реплика от сорта на "Как ще кърмите с тези малки гърди/плоски зърна и т.н." е в състояние да унищожи самочувствието на майката и да я откаже от усилия да установи кърменето.

# 27
  • Мнения: 4 244
Воо, не знам дали е мястото в изложението ти на тая среща, но според мен е крайно време да се наблегне в обучението на акушерки, сестри, гинеколожи и педиатри, че кърменето е твърде различно нещо от това, за което са учили досега.
Ако тръгне промяната от там, то тя ще настъпи и при вече завършилите.
Да се наблегне и на информационните материали - да се разпространяват безплатно по гинекологични кабинети, по детски консултации.
За какво се плащат тия здравни осигуровки  ако няма пари за тия бюлетини???

# 28
  • Мнения: 3 161
Boo, голяма четка ни правиш, че ни питаш! Не че и сама не знаеш какво да кажеш, но друго си е! Wink

Има много страхотни идеи дотук, а времето ти за представянето им ще бъде ограничено. Освен това трябва да се адресират конкретнитеучастници: шефове на АГ болници. И да се предложат конкретни, лесно постижими мерки. Педиатри, медии - адски са важни, но според мен на друг етап, при друга среща.

За форума: бих наблегнала на това, че много майки у нас вече имат информация за практиките в чужбина, от лични наблюдения, контакти, интернет, и че има огромна нужда болниците да откликнат на тази нужда и да я посрещнат. Да се каже, че голям бройки майки са недоволни от получените насоки в болницата и (често липсващата) подкрепа за кърменето; че когато такава подкрепа има, то тя е резултат от личното отношение на дадена акушерка, а не на определена болнична политика. Също че много майки получават нужната им информация от интернет, а биха искали да я получат от акушерките, от болниците, от медицинския персонал.

За ЛЛЛ: че това е страхотен шанс за нас (майките в България), и че те не конкурират болниците, а предлагат помощ (и то доброволна), и че много АГ болници на запад с готовност препращат майките към тях за адекватни съвети. Та и форума, и ЛЛЛ са партньори, а не конкуренти на болниците и трябва да работят съвместно. Както и други казаха, ние бихме могли да помогнем и с материали за кърменето, и по други начини, стига болниците да проявят готовност за това.

За конкретните мерки: да се разпространят 10те стъпки на УНИЦЕФ и СЗО до всички болници, акушер-гинеколози и пр., свързани с бременност и раждане. Да има копие от тях във всяка стая на родилното отделение (заедно с други материали, предложени по-горе) и да се раздават в женските консултации. Да се спазват, доколкото е възможно. Да се опреснят знанията на медицинския персонал за кърменето чрез семинари, курсове и пр. Да се наблегне на активната подкрепа за кърменето в родилните отделения (а не случайно дадени съвети, ако майката попита). Поощряването на кърменето да стане част от политиката на болницата, да стане стандарт, а не инцидентно явление.

Подкрепям също педложенията да подготвиш и раздадеш handouts. Пожелавам ти успех утре, и дано като знаеш, че имаш много други майки зад гърба си и пълната им подкрепа,
това ти даде повече увереност утре докато говориш и да си много убедителна! Simple Smile

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Момичета, благодаря ви за полезните идеи. Иначе в суматохата може човек без да иска да пропусне нещо важно Simple Smile
Handouts няма да раздавам, т.к. ХЕИ издава съвместно с нас брошура в тираж 2,000 (за начало), в която се говори за ползите от кърменето, за някои митове за кърменето, както и бърза справка дали бебето суче правилно. Тези брошури ще са за болниците и лекарите. В този малък тираж обаче, не знам за къде по напред. Хубавото е, че евентуално Пловдивската община ще се наеме да спонсорира издаването на още 5,000 брошури - не знам още дали същите, или на следваща тематика - не е толкова важно, важното е, че има движение  Laughing
Аз съм ужасно стресната и притеснена как ще мине срещата, да си призная. А също - не съм 100% сигурна, но може би от Дарик ще правят интервю с мен  Embarassed - слушайте за всеки случай  Wink

# 30
  • САЩ
  • Мнения: 323
Стресната и притеснена от какво? Каквото и да кажеш, все ще е вярно и от полза. Срещата ще мине добре!

# 31
  • Мнения: 4 244
Цитат на: boo
Аз съм ужасно стресната и притеснена как ще мине срещата, да си призная. А също - не съм 100% сигурна, но може би от Дарик ще правят интервю с мен  Embarassed - слушайте за всеки случай  Wink

Воо,не се излагай  - ие сме зад гърба ти
Място за притеснения няма - все пак е за първи път и грешки са позволени.
Дано да не е за последен! Това е по важното - да стане традиция и да се възроди интереса към кърменето.  Това е по важното
А на Дарик Радио им покажи кой кум и кой сват!

# 32
  • Мнения: 6 206
Браво! Mr. Green
Ура! Mr. Green
Ти си пекана, ще се справиш. Най-важното е какво правят и говорят в родилните домове, като не им се занимава да говорят, да се осигурят брошури и да се раздават съвестно.

# 33
  • Мнения: 698
Ех, колко много и полезни неща са ти казали мамите...  Grinning
Според мен истината е разпространение на информация сред бъдещите майки - под всякаква форма Сигурна съм, че 90% от неонатолозите и педиатрите са наясно с препоръките на СЗО за изключително кърмене и ранно захранване. Защо обаче не се спазват тези неща??? Според мен единственият начин да се промени ситуацията е майките да бъдат по-информирани, по-знаещи и най-вече изискващи... Да видим тогава дали нещата няма да тръгнат напред... Истината е образователни програми, материали и инициативи по всякакъв повод. Та попитай ги какво смятат да направят по въпроса...  Sunglasses

BTW известно време ще съм в отпуск и мога да взема да попревеждам малко... срам...  Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 34
  • Мнения: 3 161
Boo, без паника! Ще се справиш и ще си супер, защото не говориш сама, а от името на стотици (хиляди) майки и имаш какво да кажеш на лекарите! Не за ползата от кърменето, а за нашите проблеми, нужди, и какво точно очакваме от тях.

А под handouts нямам предвид рекламни материали за кърменето (те са предназначени за майките), а план на собствената ти презентация с основни моменти и предложения: не е задължително, но повечето презентации вече са придружени и от нещо написано, което ги прави да изглеждат по-професионални, помага на теб, защото имаш по-ясна структура на изложението, и оставя у слушателите ти нещо черно на бяло, в случай че са дремали. Но често самата подготовка на презентацията отнема толкова време и енергия, че за handouts  не остава. По-важното е да си наясно какво искаш да кажеш на конкретната публика и да го кажеш спокойно и уверено (а това съм сигурна, че ще го направиш!)

Успех!

# 35
  • София
  • Мнения: 2 952
Момичета, има ли някой от PR средите? Може да разшуми, за да отидат кореспондентите на централни медии в Пловдив и да отразят събитието. Може да помогне и на Бу да се почувства по-уверена.
Ще се оправиш, щом се оправяш тук с нас, какъв ще ти е там проблема? Ние да не сме малки драки  Mr. Green

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Медиите в Пловдив ще са налице, не ги мисли Wink
Едно дружеско рамо по-скоро исках  Grinning
Благодаря!

# 37
  • Мнения: 2 274
По Дарик в колко часа?

# 38
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
newsm53  Нямам представа. Не знам дали ще има интервю и прочие. Утре ще ви кажа  newsm47

# 39
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Хайде,Воо!Стискаме палци и гледай да не те гепи сценичната треска Mr. Green
А за другото малко късно се включвам-мамите са казали всичко.
Успех! newsm10

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Момичета, не болеше Wink
Мина добре. Като приспя звяра, ще седна да напиша резюме.

# 41
  • Мнения: 3 161
А интервюто за Дарик? Да чакаме ли?

# 42
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Интервю за Дарик има, ще ми звънне репортерката кога ще се излъчи, и ще ви кажа.
Също с 2-3 думи бях "добрата новина" на FM+ - някаква сутрешна работа, обявяват "добра новина" с едно изречение - моята беше за съществуването на форума и за бъдещото създаване на Ла Лече... Ама пусто, като нямам радио, съм пропуснала да чуя за тези добри новини. Сега обезателно ще се обзаведа с едно, да не си пропусна дебюта.
Интервю с вестника нямаше, може би утре след пресконференцията да има  Thinking
Но малкия звяр орева орталъка долу под прозорците на сградата на ХЕИ-то - от 2-ия етаж я чувах как пище сърцераздирателно "мамо, мамо"...защо така не разбрах. Обикновено толкова охотно отива на разходки с баба си... Майка ми горката в чудо се видяла.

# 43
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Ето резюмето от Кръглата маса. Предварително се извинявам, че липсват част от изказванията, т.к. напуснах залата за 15 минути. Ще ги добавя по-късно, като ми ги преразкажат Wink

д-р Симеон Павлов, директор на Дирекция "ООЗ" в РИОКОЗ - Пловдив, който ръководеше масата, откри с няколко встъпителни думи: за ползата от кърменето; за ползата от обучаването на персонала в родилните домове; за вредните митове, които пречат на майките да кърмят успешно.

След него се изказа д-р Анета Попиванова, национален координатор на УНИЦЕФ за България по кърмене. Тя говори за Програмата за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето в България; за влиянието на кърменето за здравето на нацията, за предимствата му за бебето и като цяло.
Очерта три проблема, с които се сблъсква успешното кърмене: 1) Законовата ситуация, 2) Проблеми на болничните заведения и здравните специалисти и 3) Социалните условия. Успешното покриване на изискванията за трите води до успешно кърмене. Разрешения за трите проблема са:
1) В момента се изготвя и скоро ще бъде готов Националният план по храни и хранене - кърменето заема подобаващо място в него и чрез Плана кърменето ще има по-голяма популярност и подкрепа.
2) Здравните специалисти - не се благоприятства ранното и успешно кърмене в родилните домове. Болниците, приятели на бебето са алтернативата за това. В България има 16 болници, работещи по програма БПБ, 5 от които са международно акредитирани по стандартните тестове на УНИЦЕФ. Следва разширение на БПБ програмата, която е била в известен застой от финансово естество.
В момента се разработва и прилага програма за обучение на медицински специалисти в колежите (акушерки, фелдшери и пр.). Ще се създаде следдипломна квалификация - Консултант по кърмене и диетично хранене, които консултанти да работят в болничните заведения и извън тях.
Обясни що е то Изключително кърмене, защо е добро и полезно и има ли почва у нас.

След нея се изказа Антоанета Борисова - председател на Център за бременни жени - Пловдив, която изнесе резултатите от анкетите за кърмене, които пуснах миналата седмица (btw, трябва да напиша резултатите и аз, да ги видим като крайни цифри).

Професор Христо Михов (педиатър и автор на "Книга за майката") говори след това. Изказването му беше много интересно и хм, малко в разрез с книгата му - говори много повече в защита на кърменето, захранването и продължителното кърмене, отколкото е представил в книгата си.
Категорично се изказа, че бозайниците кърмят, т.е. природата се е погрижила и жените да кърмят. Според него няма такова нещо като агилактия (липса на кърма изобщо) или хиполактия (недостатъчна лактация) - такива случаи не е срещал в дългогодишната си практика тук и в чужбина.
Възпротиви се срещу масовата употреба на адаптираните млека, тъй като са замислени първоначално не да заменят кърменето, а да бъдат използвани в изключителни случаи, като смърт на майката, невъзможност за кърмене поради болест и т.н., а също и за гладуващите и бедстващите деца от Третия свят. Не са били предназначени за масовата употреба, както е в момента.
Обобщи ползите от кърменето като превенция на рака на гърдата. Даде много интересен пример от изследвания, проведени сред (азиатско май) племе, в което по традиция жените кърмят само от дясната гърда. След изследвания за карцином на гърдата се установило, че има 34 случая на рак на некърмилите леви гърди и само 7 случая на рак на кърмилите десни, т.е. 5 пъти по-висок е рискът от рак, ако жената не кърми.
Говори и за модата в не-кърменето, която навлиза със закънение у нас, както всяка мода - как вече 10-15 години по света активно се кърми и се залага на естественото хранене, и последните няколко години активно се пропагандира кърменето и като превенция на рака на гърдата и яйчниците, както и против остеопороза. Надяваме се скоро и у нас Simple Smile
Даде интересен пример със страни, където основната религия е будизмът (това не го знаех) - че е забранено да се отнема мляко на домашно животно, т.е. млякото на крави, кози, овце, биволи и прочие си е за техните малки. И така майките просто кърмят - нямат избор и кърмят...успешно!
Спомена Япония, където дават бебето да суче 1ас-два след секцио и поощряват много силно и сериозно кърмене поне до 2 години.

След него се изказа д-р Атанас Петров - завеждащ неонатологичното отделение към МБАЛ "Пловдив". Говори за влиянията за успешното кърмене:
- Женската консултация, която трябва позитивно да настройва жените, че ще кърмят;
- Родилния дом, където основна роля играят акушерките и сестрите, как те ще насърчат кърменето? Майката трябва да напусне родилния дом убедена, че ще кърми бебето си.
- Ранното поставяне на гърдата е винаги възможно, при нормално раждане или секцио, стига да няма медицински проблем.
- Детската консултация - че не се говори за кърмене, както би трябвало, че педиатрите веднага изписват добавка без изчакване и наблюдения. Ролята на педиатъра да насърчи майката да кърми и да сведе употребата на адаптирано мляко до краен случай, а не да го изписва без дори да изчака и да се убеди, че е нужно, или да даде насоки и прочие помощ за кърмене.
Възпротиви се срещу агресивната рекламна кампания на производителите на адаптирани млека в родилните домове; изказа мнение, че достъпа на изкуствено мляко трябва да бъде ограничен в родилните отделения, така повече майки ще кърмят, като не се подвеждат.
-------------
тук изпуснах 15 минути, ще допиша, като разбера какво е казано
-------------

Моя милост представи форума и Ла Лече Лига. Тъй като говорилите преди мен казаха достатъчно идеи за насърчаване на кърменето, аз се фокусирах на това, което вършим във форума и това, което Ла Лече ще върши също (и на докторите много им хареса идеята, че някой се занимава с това).

д-р Енгилиян - директор на РИОКОЗ - Пловдив говори за кърменето и имунната защита, която дава, че тези антитела, които бебето не получава чрез плацентата, ги взима от кърмата. Спомена за по-добрият имунитет, който децата изграждат съвместно с кърменето и ваксините. Посочи, че трябва да се наблегне на обучението и възпитанието на бременните (в културата на кърменето) и освен курсове за безболезнено раждане трябва да има и обучение за кърмене, което да замести бившата Женска консултация.

Накрая всички заключиха, че са положени основите за бъдещо развитие на подкрепа и насърчаване на кърменето, плеснаха с ръце и се прегърнаха Wink

# 44
  • Мнения: 3 161
Браво на теб за успешното участие и специални благодарности за подробното резюме на срещата! Всичко това звучи чудесно, дано скоро даде практически резултати.

# 45
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Между другото, резултати има вече - първите брошури! Имам 1, но след писането на горния чаршаф ме мързи да преписвам и това  Embarassed  После, евентуално.
РИОКОЗ заедно с Център за бременни са спечелили някаква малка сума по проект, с която ги издават и задействат това нещо  цялото Simple Smile

# 46
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Супер Grinning Хайде сега и да вземат да го прилагат на практика Wink Че пак се наслушах в парка за нехранителна кърма и как ей така просто си спряла Imp
Да запазиш малко брошурки,че като дойдем на изявата в четвъртък,да има какво да занесем и на наш`те докторя по Софийско Wink

# 47
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Кратичката "Добра новина" по FM+ (но може би само в Пловдивското) ще е от 6:50 и от 9:05 сутринта!

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Бу, какво резюме, бе мила, ти си направила подробен преразказ Wink , благодарим за което  Simple Smile
Много се надявам тези изказвания да не са просто думи, а скоро да станем свидетели и на дела Praynig

# 49
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Току що ми звъннаха от Дарик - в 8:45 ще е интервюто. 105.4 е честотата... който е буден, да слуша  Mr. Green

# 50
  • Мнения: 4 244
С такива новини най обичам да ми почва деня
БРАВО Воо!!!

Общи условия

Активация на акаунт