Рубеола, розеола или шеста болест

  • 27 606
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 304
Здравейте,
синът ми след тридневна температура се обрина по гърба и коремчето. Водихме го при педиатърката и тя каза, че според нея е рубеола, но за по-сигурно го заведохме и в инфекциозното отделение да го види специалист. Той отсече т. нар. Шеста болест. Сега като чета из форума най-много ми прилича на розеола.
Въпросът ми е : може ли да се разпознае кой от от тези три вида е чрез кръвната картина и гърлн секрет?
И при трите болести лечение не се назначава, но искам да разбера, защоото на 13 месеца ни предстои васкина, която е комбинирана-морбили, рубеола и паротит и ме ритеснява да не стане някоя реакция след като е преболедувал рубеолата.
Отделно от това сме на сватба в събота  и се притеснявам да го заведа-може да има малки деца или бременни жени......... но това едр въпрос
Благодаря Peace

# 1
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Преди две години и аз и синът ми изкарахме тази "шеста шарка". Много лесно мина при нас. Не са ни правили нито гърлен секрет, нито кръвни изследвания. Пихме само зиртек - противоалергично и то само за да понамали сърбежа. Ние се бяхме срещали с много хора докато не знаехме, че сме шаркави но освен аз и той никой не се разболя. Все пак си мисля, че е редно да не го събираш с бременни жени. Най-малко, че при тях може да не протече без последствия.

# 2
  • Мнения: X
Съжалявам, че е малко офф, но мисля, че е най-добре да забравиш за сватбата. Никак не е разумно.

# 3
  • Мнения: 1 586
Розеола=Шестата болест.
Ако е розеола, обривът ще е изчезнал до събота.

# 4
  • Мнения: 3 116
Розеолата се характеризира с 3 дни висока температура, която почти не подлежи на сваляне без други симптоми и 2 дни обрив Simple Smile

Рубеолата доколкото знам протича с по-ниска температура и други симптоми.

Иначе на розеолата обрива е рубеолоподобен, така че май най-съществото в случая е клиничната картина, а не типа на обрива  Hug

# 5
  • Мнения: 304
Благодаря Ви Hug

# 6
  • Мнения: 17 407
Рубеолата си има патогномоничен симптом( характрен само за нея)- увеличени шийни лимфни възли. Симтом на ТЕодор май се наричаше. Аз бих се доверила на инфекциониста. И въпреки това не е коректно да го водиш на сватбата Peace

# 7
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Да се изкажа и аз като препатили Confused

Синът ми изкара роЗеола на 10/11 месеца.
При нея също се издуват лимфни възли отзад на тила или зад ушичките, но по-скоро зад тила.Минава много бързо и безболезнено за детенце.Обрива прилича като на екзема, лишеи/като петна/  
и обикновено са по торса.
Тази вид шарка също така се нарича и бебешка шарка, тъй като почти всяко дете я изкарва.Практически почти всяко дете влязло в детско заведение, визирам градина се разболява.Даже не винаги се забелязва от родителя, тъй като както упоменах по горе минава за един ден и ако точно днес не си къпала детенце...
Ето така изглежда в дни болестта

Колкото до проверката, която и аз направих е съвсем възможна.Отиваш в Цибалаб например/аз там я правих/ и казваш, че искаш проверка за антитела за рУбеола.Взимат му кръв на детенце и готово.

Аз също се присъединявам, да не ходите на сватбата с детенце.Че даже ако съм честна и Вие не ходете, особено ако някой знае.Хич не те гледат с добро око, колкото и да обясняваш, че е само бебешка шарка.Много рядка шарка е и тепърва започват да знаят за нея, дори и лекарите.Принципно уж се води шарка на третия свят.

Това от мен, дано да съм ти помогнала Peace

# 8
  • Мнения: 304
s_sunny Благодаря ти за изчерпателния отговор. Пъпчиците приличаха на тези от втората снимка, но чак като лишеи не са били. Има наистина подути лимфни възли на тила и обрива е по гърба и по коремчето.
За сватбата наистина незная какво да правя- на сестра ми е, цялата рода ще е там и няма на кого да го оставя. Питах я и тя каза, че ще има едно дете на 3 години и няма да има бременни , но знае ли човек Embarassed Плюс това се кърмим.
Утре ще получа резултатите от кръвта и ще решим

# 9
  • Мнения: 3 116
Дамакупа, ако е розеола, обрива ще изчезна до събота Wink

# 10
  • Мнения: 304
Ох дано
Всички симптоми съвпадат, дано да е розеола. Висока му беше температурата/два пъти виках линейка, голяма паника съм Embarassed/  Пък и ще съм по-спокойна за ваксините след това

# 11
  • Мнения: 506
damakupa , какво се оказа рубеола или розеола?

# 12
  • Мнения: 304
шеста болест

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Абсолютно на същата възраст моята дъщеря изкара Розеолата. Пак със съмнения за Рубеола, защото беше контактна преди време. Завеждащият инфекциозно в шуменската болница още от вратата отсече, че е Шеста болест.
Какви изследвания правихте и къде?

# 14
  • Мнения: 304
Изследването беше само кръвна картина, но по нея едва ли се разбра. И ние така отидохме при завеждащия инфекциозно(забравих как се казваше) и той така каза-шетса болест Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт