камъчетата, които не преобърнаха моята каруца

  • 7 862
  • 82
  •   1
Отговори
# 60
  • космополитно
  • Мнения: 941
Дано съм полезна с включването си!?
Моята каруца май нищо не може да я обърне! Колкото повече камъчета-толкова повече инат(побесняла воля) да ги преотдолея!
Затруднението при мен беше на основа: предлагане на дете без оформени документи! И от там насетне на основа безхаберие, липса на професионализъм и отговорност. По закон за моето дете е имало вратичка за осиновяването му след 6м. възраст. Първата поканена за него осиновителка бях аз. Детето беше вече на 1г.9м. Подозирам да са го задържали заради прословутата бройка деца, защитаваща домския персонал от съкращения!?

Предложенията ми са две (изван горното и във връзка с него-донякъде):
Първо и второ са произволно номерирани, а не по значимост:

1. Осиновителите да имат право на социалните придобивки:

*ползване на майчинство без оглед на възрастта на детето(подкрепям ДарЗаМен)! Логично е: колкото по-голямо дете се осиновява (а и за малките е в сила), толкова по-необходимо е близкото и продължително присъствие и грижата на родителя(те)!;

*Осиновителите да имат право да получават еднократната помощ при раждане на дете. Това може да да се отвоюва лесно-само като в съответните текстове след родител в скоби се постави(осиновител).

Не съм съгласна с алтруистичните мнения от моя тема по въпроса, "...че е добре тези пари да отиват и да се ползват в дома, в който е настанено детето..."! Това няма как да стане защото касае различни закони и пера от бюджета!
В крайна сметка да не се пренебрегва факта, че има осиновители с различен статут и социален стандарт!... И в крайна сметка тези пари НЕ са и за осиновителя, а за посрещане първоначални потребности на пристигащото в дома на родителите, които ще го отглеждат дете!

2. Предлагам в графа произход да не се отразява етноса(практиката е там да фигурира единствено и само той). Ние осиновяваме изоставени и ничии деца! Имат ли те и защо им е необходимо да имат етнос в страна нетолерантна към различието! Който и да ги е раждал и създавал тези деца, основното и важното е, че те са БЪЛГАРИ!
В графа ПРОИЗХОД да се набират и отразяват максимум данни и информация за история на биологичното семейство (родител, баби, дядовци, братя, сестри...) и не на последно място факти за болести в него...

Успех в борбата за промени в законодателството!

# 61
  • Мнения: 1 843
Venecias, браво за 3-та точка! Мисля го от много време, но ще срещне силен отпор, вярвай ми.

# 62
  • Мнения: 4 138
ще срещне. да. но З А Щ О.

това са ничии деца. деца без произход, без родители. когато има данни за тях, те са единствено и само по думи на биологичния инкубатор, които може да се самоопредели и като марсианка. и социалните са длъжни да впишат това в документите.

писна ми. писна ми от този расизъм. вчера чух една жена да казва, че ако бай тошо бил довършил възродителния процес, сега тези проблеми нямало да ги има. и това човек, претендиращ да мисли.............нямам думи. има адски много хора сред нас, които оправдават тръгването на танковете. боже, в каква държава и сред какви хора живеем.
да сме затворели на циганите достъпа до домовете за да не влизат децата в тях, пък да отворим изхода за чужденците да ги взимат. така ами, те ще вземат и циганетата и децата с увреждания. щото са по-прости. ние ще си имаме арийчетата. повръща ми се.
не оставяли българки деца. ми как ще оставят, те се купуват още от родилното. припознаване, осиновяване пълно и край. детето никога не научава факта, че е осиновено.
много ми е накипяло, ама много.
вчера бях в дом в драгалевци. има белички, има и чернички деца. ми просто има деца........едно анче, дето очите му са като палачинки и миглите като завеси го гушках през цялото време. детето има тремор, намерено е с братчето си на улицата преди няколко месеца. на 3 е. когато отпуснех прегръдката си и тремора започваше. крачетата и са като клечки. казва само думата ДА. докато и оправят документите ще минат 2 години. КОЙ после ще я вземе, а. ем циганка, ем на 5, че и докато мине всичко ще е на 6.
аз съм за въвеждането на драконовски мерки по отношение на етноса. никаква графа етнос и толкова. който иска русо да взима русо, който иска черно да взима черно, въпрос на вкус. обаче графата етнос не трябва да я има и толкова. повечето осиновители, като чуят етноса и без да са видели детето се отказват.

 за премахването на тази графа съм.

# 63
  • София
  • Мнения: 9 517
То май изискването за етноса не е много законно newsm78 ама юристите трябва да кажат, че аз не съм сигурна. Друг е въпросът, дами, че ако отпадне етносът и много българчета, мургавки, но българчета, няма да намерят дом, щото когато човек има предразсъдъци, той ще търси етноса във всичко, така че аз лично силно се колебая. И друг проблем има - представете си човек с предразсъдъци взима детенце, но не е сигурен, че е българче, все повече се съмнява да не е ромче, не може да живее с тази мисъл - ад и за дедето и за осиновителя. За съжаление отчитайки обстоятелствата в България и нашенския манталитет, не мисля, че отпадането на етноса към настоящия момент е добра идея Sad. Всичко това го пиша от гледна точка на децата в институции. По-скоро трябва социалните да отделят повече време на този въпрос при проучването, защото има хора, които биха стигнали до отказ от етнически изисквания, но никой не говори с тях за това на предварителното проучване. Така нещата се проточват и за тях и за децата.

# 64
  • Мнения: 3 715
Графа етнос и сега няма. Дори и да я махнат, това няма да реши въпроса, защото кандидатите просто ще отказват децата ако имат претенции за етнически произход. И ще потърся други начини за сдобиване с дете. А циганчетата в домовете ще си стоят. Насила нищо не става, всеки има право да има предпочитания за различни неща. Начинът на мислене също не може да се промени. Така че тази точка за мен е просто едно добро пожелание.

# 65
  • Мнения: 1 843
Просто е, Фокси, но няма да се хареса на никого: когато у нас проучванията траят години и единствения шанс да осиновиш е дете от Индия (примерно, в нашия случай - ромче), тогава и предрасъдъците ще си заминат. Както е в т. нар. западни държави.

Засега няма такава опасност, затова сме махнаджии.


Какяка, графи няма за нищо, но има критерии, изисквания и етноса влиза в тях! Инак, тази дискусия нямаше да съществува. А мисленето не е нещо, което се променя в условия на свободен избор, хората разширяват мирогледа си само в условия на криза...

# 66
  • София
  • Мнения: 9 517
Дар за мен, някои от осиновителите с по-специални желания и в момента чакат с години, така че съм готова да споря по въпроса - по скоро е въпрос на етническа непоносимост (грозно, но факт). А и така, както  прочетох стратегията за детето, етническият проблем ще се задълбочава.

Иначе аз съм с две ръце за по-добро проучване, а не това, което е в момента - проформа. Трябва разговор с кандидат осиновителите, много работа на социалните с кандидатите, сегашната среща с психоложка е голям майтап, обучението трябва да бъде задължително и  истинско, да се проиграва, какво става когато детето дойде в къщи, особено ако е по-голямо. Такива ми ти работи... все неприятни и увеличаващи времето за проучване, но важни за детето, когато дойде в къщи. Да, това може да доведе до отказ на някои кандидати от осиновяване, но ако едно проучване примерно едногодишно не могат да изтърпят, как ще се справят с огромната промяна, която става с живота им, когато детето дойде в къщи.

# 67
  • Мнения: 2 722
Всъщност аз не съм забелязала нито една от активно участващите в темите мами да е против качественото и детаилно проучване на кандидат-осиновителите. В повечето случаи роптаем за глупостите с които ни занимават, но мисля, че никой не отрича необходимостта от правилна работа на кандидат-осиновителите със социалните. Забележете - правилна!!!
Малко са професионалистите, или претупват нещата, или издевателстват над кандидатите.
Аз съм ЗА с двете ръце за провеждането на обучение успоредно с проучването.
Докато ни проучваха ме питаха дали имам желание в последствие да се включа като реален осиновител в обучението на кандидат-осиновители - явно е имало такава идея, но после - нищо.
В някои градове се прави обучение, в други не се прави, а задължително кандидат осиновителите трябва да са наясно с нещата преди, а не постфактум.
Но в никакъв случай да не се провежда обучението като самоцел за убиване желанието им - демек, вижте колко е трудно, що ви трябва да се захващате.
Три мисли изтекоха в едно, дано съм била ясна, че децата се събуждат.  Laughing

# 68
  • Мнения: 1 843

По кой въпрос ще спорим? Аз виждам абсолютно припокриване на вижданията. Щом сега чакат години, после пак ще чакат години - значи къде е проблемът?
То чакането не винаги е отрицателен фактор, зависи разбира се, кой, кога и как е стигнал до края на търпимостта.
Алтернативата на отказването каква е? Така, че дали ще чакаш години или ще се откажеш да чакаш някак не се съвместяват.

Аз не се боря да доказвам нищо на никой. Фактите са такива. У нас има избор, навън - не.

# 69
  • Мнения: 1 843

Всичко е ясно. Ама, Галче, как да стане като много от социалните първо трябва да минат през сериозно обучение, за да обучават после нас!

# 70
  • Мнения: 2 722
Ами да ги обучат социалните. Или да ни ги дадат ние да ги обучим.
Или да им платя за неограничен интернет достъп, да изчетат форума и сами ще се обучат.
Въпрос на желание е.
Аз имах късмет със социалните - не съм чула някой да се е оплакал от Люлинските социални като внимание, вежливост, донякъде поназнайване на материала, но като знам ти колко можеш да разказваш....

# 71
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз бих дооформила идеята и за едно обучение след като кажете да за дадено детенце - тогава вече се знае, колко е голямо, какви трудности ще срещнете когато дойде в къщи. Ох, дано не се повтарям, с някой споделих, май с мъж ми, но детето го изписват с психо-профил (в нашия случай нямаше нищо общо с действителността), но да предположим, че има психолог в дома, който познава детето - би трябвало той да проведе няколко срещи с осиновителите, на които да ги запознае с особеностите на детето, как да реагират на различните му хммм (тая бременност ми изпи ума и забравям думите, така че се извинявам) да кажем искания, или по-скоро желания или .... настроения, така че да можем да посрещнем нуждите на детето и да му нанесем най-малко вреда като дойде в къщи.

# 72
  • Мнения: 2 722
Фоксче, като пожелателна идеята е върха.
Като реално изпълнение - май и там ще опрем до проблема за малкото време на психолога и невъзможността му да се сети за кое дете е готвил въпросния профил.
Май имат шаблонен такъв.

Като написа профили се сетих за един камък, дето не ни спъна. Не знам защо на Милен в картона му бяха писали в психо профила проценти за развитие - 35 психическо и към 50 физическо развитие. Това с цел отказване на кандидат осиновителите или... newsm78 Никакво обяснение не изтръгнах, освен че умеел да чука кубчета едно върху друго и на тази база му е турен процента.  Mr. Green

# 73
  • Мнения: 1 843
... как да реагират на различните му хммм (тая бременност ми изпи ума и забравям думите, така че се извинявам) да кажем искания, или по-скоро желания или ....

... състояния?

Това би било перфектното решение. Най-вече за децата, нас би предпазило от груби грешки от незнание.

П.П. Аз психопрофил на Ирина нямам. Нейде в епикризата пише, че се развивала нормално...предполагам за условията и в нормите за институционализирани деца...

П.П.П. Тази тема, да я наречем, е засегната вече в новите ни официални предложения.

П.П.П.П. Фокси, защо върлуваш извън леглото???

Последна редакция: нд, 21 окт 2007, 16:44 от DarZaMen

# 74
  • София
  • Мнения: 9 517
Състояния, да, благодаря Дар за мен Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт