Стачка=изнудване? Имате ли мнение?

  • 2 488
  • 52
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Подкрепям напълно исканията на учителите!
много се злоупотребява с тези 100%!


От снощи няма вече 100%.
 Нали го каза ръководителят на стачния комитет - 3х20% до края на`08.
Това не е ли компромис? Не може повече да се обвиняват учителите, че са се запънали за стоте По скоро правителството си пасува и разтяга стари дъвки.

# 46
  • Мнения: 585
Да лудост е, шофьорите да вземат повече от учителите и лекарите определено!
Но когато един човек започва работа той подписва един лист хартия където има ред възнаграждение и цифрички,
допълнително възнаграждение - и пак цифрички. С подписването на този лист хартия всеки човек приема, че срещу други условия описани в този лист хартия ще получава толкова пари. Когато един такъв човек прецени, че нещо в написаното на същия този лист хартия му е неизгодно , той не вдига стачки, а просто си търси друга работа, доосъвършенства се, сменя професията и/или се преквалифицира.
И тъй като се намираме в условията на пазарна икономика, когато една ниша се изпразни от хора желаещи да работят определена работа за някаква сравнително константна заплата, започва повишаване на възнаграждението с цел да се привлекат желаещи да работят.
Да аз съм работила като учител, но по причина описана по- горе взех решение, че ще си сменя професията, за да получавам по- висока заплата , като срещу това по- високо възнаграждение съм склонна да давам и част от свободното си време. Сега обаче имам две деца и определено се замислям за вариант да се върна в училище. Вярно ще получавам по- малко пари, но:
1. няма да работя от 9 до ..... /зависи от периода в годината/, понякога и до 2 часа през нощта;
2. ще имам време за децата си;
3. ако някое от тях се разболее няма да се чудя как да си взема болничен, защото шефа ще ме гледа накриво или просто изтича срок и ако не се предадат документите следва глоба. А детето взело, че се разболяло точно днес / как е могло!?/ Или се чудя кой ще гледа болното ми детенце, докато аз търпя незнаещия какво иска и къде го сърби шеф. Няма да се притеснявам, че ако си взема болничен след това може и да съм без работа;
4. ще имам нормално дълга отпуска , а не едва изкрънкани 5 дни, през които имам поне 50 разговора по служба и всичките с отенък , че идва края на света, защото подреждането на папката, ако не се направи днес ще започне 1 галактическа война

И един въпрос към стачниците. Не си ли направихте тези тънички сметчици, когато решихте да ставате учители и не си ли четохте договорите!?

Много точно казано! Това е пазарна регулация, за съжаление социализма свърши!!

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Социализмът свърши, така е.
Но при капитализма, дори и в най-дивашката му форма, държавата поема и социални функции и се занимава със сектори, които са важни за нормалното функциониране на държавата и населението - здравеопазване, образование, отбрана и др. т.нар. бюджетни сектори. И тук не важат пазарните принципи, защото държавата има пълен контрол и носи отговорност за тези сектори.
В бюджетните няма невидима ръка на пазара - всъщност никъде няма така  чиста форма. Много е лесно някой да се хване и да каже, "ами така е, пазарна икономика". В бюджетната сфера няма такова нещо. Тя се издържа от данъците и при нея важат други правила.

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Интересно защо, когато стачкуваха шофьорите от гр.транспорт пари се намериха за 2-3 дни, а за учителите няма. ......

Аз ли не съм разбрал правилно, но защо си мисля, че стачкуваха само автобусните шофьори от столицата. Докато сега стачката е национална. Все пак това са две различни неща. Съответно и парите идват от различни места. Или аз съм в голяма грешка?

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
А за шофьорите не бяха ли предедени пари от държавния бюджет към общинската фирма? Може и аз да съм в грешка. Някой помни ли? Или от държавния, към общинския, а оттам в общинската фирма.
Тогава какво се получит? Решиха се корпоративни проблеми с пари от данъците.

# 50
  • Мнения: 3 830
Точно сега й е времето на стачката защото сега (ноември-декември) се продготвя и приема законопроекта за бюджета за следващата година. Ако сега  когата се "кове" бюджета не си извоюват за тях (по-точно не само за тях а за ОБРАЗОВАНИЕТО изобщо) да се предвидят повече пари, т.е. не ги предвидят отсега после откъде да дойдат тези пари,мммм. Излезе в една статия че в България на 4,5 ученика се пада по един зает в образованието. Очевадно е че не е по един учител, защото паралелките са от по 20 и повече дац. Най- вероятно е  щатовете именно в министерството да са раздути и разни шуробадженашки търтеи да изяждат парите които учителите заслужават. Ами да си съкратят от министерството администрацията която наистина не виждам нещо да върши и ще има пари за учителски заплати.

Колкото до децата- истината е че всяко дете отсъства от училище много повече от 2 седмици през годината и си наваксва мателиала както може, и това донякъде е предвидено в учебната програма и в темповете с които се предава мателиала - стои се по-дълго на уроците, някои неща се преповтарят и в рамките на една учебна година и следващите години. И за да сме честни не всички деца са отличници и дори и без стачка много малко от преподаваното им им остава в главата. И то защото ние родителите сме твърде заети за да обръщаме достатъчно внимание колко и дали учат децата ни.
Ако е ставало с добро нямаше да се стигне до стачка. Заплатите на всичките държавни бюролъскачи които само се чудят как да ти се дуят от гишето и как да НЕ работят, какви са им заплатите и колко пъти ги вдигаха досега?!?
Като обвиняват в изнудване учителите, някой сеща ли се че тези хора няма да имат с какво да посрещнат празниците - като не работят октомври, заради стачката, какви заплати ще вземат, за колко време ще трябва да живеят с тези пари, ... да не би от хубаво да остават без стотинка да посрещнат Коледа и Нова година.
Аз лично смятам да говоря и с другите майки и на нашите госпожи да съберем по някой лев, вместо заплатата която вероятно няма да вземат, защото това не е човешко просто.
Истината е че пращам детето си с повече джобни месечно отколкото има учителката му на разположение, пък не му давам кой знае колко: левче за закуски и 1,40 за купон за обяд... това е унизително просто.
Унизително е че това е държавна политика -  предлагаш малки заплати - и най-кадърните и амбициозните педагози изобщо не започват работа като учители или се ориентират  в друга област. Защото и те имат деца и тях ги гледат в ръцете... и техните деца имат нужда от храна и дрехи. по този начин с прости икономически механизми управляващите постигат каквото им трябва:учители стават/остават тези които друго не могат или малцината за които това е призвание, макар и да ги обрича на бедност. вие колко приятели ипознати имате, които биха избрали бедността за себе си и децата си само защото си обичат професията?
Управляващите искат децата ни да станат/останат тъпунгери, които нито да си знаят правата нито да станат мислещи хора... защото мислещите хора не търпят а правят стачки, имат претенции за европейско отношение и т.н. не случайно след 9септември комунистите изтребват и прогонват именно интелигенцията- мислещите и образованите хора- за да остане стадото което лесно се подкарва накъдето те си поискат. това което става е същото но още като деца, се "грижат" да не израстват такива неудобни мислещи хора... Това еинтелектуален геноцид на българската нация, който се тпровежда системно последните 45+19 години.
На нашите управляващи (от които и да са партии) им трябват неграмотни поданици а не мислещи граждани ,за да си развяват байрака и да крадат необезпокоявани колкото си искат.
Тази стачка е в полза много повече на нашите деца, отколкото на учителите.
И да: първо държавата трябва да вдигне заплатите, защото училищата са държавни и държавата определя условията - и заплатите и изискванията за качество. Ако качеството на обучение е ниско пак не учителите а държавате отговорна за това пред нас. Тя плаща и тя трябва да задава стандарта и за идисква, но не от гладни хора...нали.
Пазарната икономика ясно показва каква е пазарната цена за един учебен час учителски труд: всички знаем колко струват курсовете и частните уроци и е очевадно че държавата предлага несъисмеримо по-малко пари. Значи държавата е крайно неадекватна първа, не учителите.
Трябва заплатите да са такива, че за учителските места да има такава конкуренция, както има за работните места в частния сектор, и местата да се заемат с конкурс, ако трябва ежегодно, така че качествените учители да дойдат/да се върнат в училищата. Първо заплатата, после чрез конкуренция за тази добра заплата и по-високото качество на образованието.
Всички ние работим за пари, защо обаче очакваме учителите да го правят за без пари... защото е по-отговорно и става дума за децата ни ли.. това не е ли абсурд.... #Cussing out #2gunfire

Абсолютно съм съгласна! Браво за мнението! По същия начин мисля и аз, но едва ли бих подредила така добре и ясно мислите си.

С мълчание и покорство нищо няма да се промени в тая държава! Жалко е, че много хора си гледат браздичката като коне с капаци или по-скоро като тълпа овце! Нищо не се променя с мълчание и бездействие!
Браво на учителите!

Имаме нужда от повече подобни мнения...
Поздравления!   bouquet  bouquet  bouquet

# 51
  • Мнения: 2 556
Държавните училища и детски градини в един момент просто ще изчезнат или по-точно ще се видоизменят и голяма част от тях ще станат частни. Натам отиват нещата.

# 52
  • Sofia
  • Мнения: 3 028
Моля да ограничите постингите си по темата само ТУК
Заключвам всички други теми касаещи учителската стачка.

Общи условия

Активация на акаунт