Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

варна

Мнения: 95
Родих на 28.12.2006г.Осигурявах се чрез фирмата на братовчедка ми.След като родих единственото което са ми изплатили са болничните-45 дни преди раждане,един от болницата и един от личния/забравих последните за колко дена бяха Blush/.От март насам нищо не са ми дали.Оправданието е че не внасят осигуровки,после внесли ама имали ревизия и НОИ ги бавело и т.н.Факт е че несъм взимала пари от 7-8 месеца и че проверих в сайта на НОИ -излиза,че съм с непрекъснати здравни осигуровки/това не значели,че внасят и другите/.Аз каква вина имам че те не внасят осигуровки,какво мога да направя.Имам ли право да напусна фирмата и да отида в друга и оттам да си взимам майчинските.Ако трябва и жалби ще подам,то роднини ама 8 месеца ми писна.Моля помогнете ми със съвет какви са правата ми и какво мога да направя. baby_neutral baby_neutral baby_neutral
Цитирай

София

Мнения: 7 030
А дали счетоводителката на фирмата, която те осигурява те е информира /и съответно направила/, че:

"Четвърта стъпка: Изтичат ви 135-те дни болнични. За остатъка  до 315 календарни дни  си пишете молба до работодателя, че искате да ползвате този отпуск (това е отпуск по чл.163 ал.1 от Кодекса на труда). Заедно с молбата до работодателя (свободен текст) попълвате и  “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 КСО за остатъка от 135 до 315 календарни дни” съгласно приложение № 2. Работодателят ви пише заповед за разрешаване на отпуска (не може да го откаже) и заверено копие от тази заповед, заедно със заверено копие от акта за раждане на детето се прикрепят към молба-декларацията, която се носи в НОИ, но отново е работа на работодателя.
Пета стъпка: След като изтекат тези 315 дни, си подавате молба до работодателя да ползвате платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години по чл. 164 ал.1 от Кодекса на труда. Попълва се  и “МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ  за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО” – приложение № 3. Към тази молба-декларация се добавят отново заверено копие от разрешение на работодателя за ползване на този отпуск и заверено копие от акт за раждане на детето. Работодателят отново има задължението да представи документите в НОИ."

Цялата информация за БОЛНИЧНИ, МАЙЧИНСТВО И ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ПРИ РАЖДАНЕ можеш да прочетеш в темата на юлските мами /както и в повечето отчетни теми/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=231831.0

Щом си с непрекъснато здравно осигуряване, не би следвало да не получаваш пари. Те се изплащат от НОИ, не от работодателя. Дано не греша и не те обърквам.
« Последна редакция: ср, 17 окт 2007, 21:59 от Лекси »
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.