Как може да се увеличи кърмата ако почти спре

  • 2 826
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 966
Да упорство си трябва,така и аз успях да кърмя 1г. и 2м.

# 16
  • Мнения: 1 380
Мили мами, с интерес изчетох темичката. За съжаление и аз съм на ръба на отчаянието да започна да давам добавка АМ тъй като в последните седмици кърмата доста ми намаля, въпреки че я стимулирам с чайове, течности,помпа.
По принцип досега се хранихме 15 мин. на гърда и останалата кърма изцедена и в шише. Така ме посъветваха да правя след първия преглед на детето в родилния дом след като установиха с техния кантар (неверен)че детето не е наддало, което не беше вярно. Лошото е, че оттогава го свикнах на гърда и изцедена кърма в шише, за да съм сигурна че изяжда необходимото количество. Не знам дали и поради тази причина сега - близо в третия месец кърмата намаля и вече след хранене не мога да изцеждам от гърдата, от която той яде повече от 30-40 мл и то със зор.
Моля, дайте ми съвети и идеи какво да правя, така ми се искаше да го кърмя поне до 6 месец и ако започна с добавка от АМ няма ли това да е сигнал за гърдите да произвеждат още по-малко и накрая да съм принудена да мина изцяло на АМ.
Благодаря на всички за помощта.

# 17
  • Мнения: 4 242
Мили мами, с интерес изчетох темичката. За съжаление и аз съм на ръба на отчаянието да започна да давам добавка АМ тъй като в последните седмици кърмата доста ми намаля, въпреки че я стимулирам с чайове, течности,помпа.
По принцип досега се хранихме 15 мин. на гърда и останалата кърма изцедена и в шише. Така ме посъветваха да правя след първия преглед на детето в родилния дом след като установиха с техния кантар (неверен)че детето не е наддало, което не беше вярно. Лошото е, че оттогава го свикнах на гърда и изцедена кърма в шише, за да съм сигурна че изяжда необходимото количество. Не знам дали и поради тази причина сега - близо в третия месец кърмата намаля и вече след хранене не мога да изцеждам от гърдата, от която той яде повече от 30-40 мл и то със зор.
Моля, дайте ми съвети и идеи какво да правя, така ми се искаше да го кърмя поне до 6 месец и ако започна с добавка от АМ няма ли това да е сигнал за гърдите да произвеждат още по-малко и накрая да съм принудена да мина изцяло на АМ.
Благодаря на всички за помощта.

Колко голямо е детето?
Сама отчиташ грешката, браво за което. сега положи усилия да я поправиш, постепенно или от веднъж премахни шишето. Много майки са успели, всъщност всички които са решили да го сторят. Права си че започнеш ли да даваш АМ поставяш началото на края на кърменето. Кърмата намалява с всеки изминал ден докато един ден или бебето вече съвсем не иска да се мъчи да суче от гърдата, или гърдата престава да произвежда мляко заради недостатъчния стимул.

# 18
  • Мнения: 1 380
Детето е на 2 месеца и половина.
Да, за съжаление грешен съвет ми даде акушерката в родилния дом. Сега обаче ми се струва болезнено - за детето най-вече - тъй като ако премахна шишето ще има здрав рев, той си чака шишето все пак.
От друга страна съм чувала за майки, които също дохранват с АМ поради невъзможност да задоволят нуждите на бебето и все пак са  кърмили до 7-8 месец.
Честно казано, не знам какво точно да направя, че детето да не страда и да не е гладно. Има ли начин да си увелича млякото?

# 19
  • Мнения: 630
При нас пък съветът за по-често кърмене въобще не сработи,  даже напротив. ще уточня, че ние си бяхме с изцедена кърма от първия миг и така докрая. когато започна да намалява кърмата, въоръжена с информация от този род почнах да цедя на всеки час, за да събера по-голямо количество. Резултатът беше плачевен, нищо не изцеждах. Тогава се замислих логично, все пак трябва време, за да се произведе млякото, а какво се получава, аз цедя около 20-30 минути, след още толкова пак, защото вече е минал 1 час и така нищо. А и като цедиш често, цедиш по много малко и съответно изпращаш импулси, че ти трябва малко количество. Смених тактиката, започнах да редувам хранене с кърма и с АМ и така за интервал от 5-6 часа вече се събираше прилично количество, за да покрие едно хранене. Така че честата стимулация беше абсолютен провал. това е личният ми опит.

Млякото се произвежда непрекъснато, а количествата за едно кърмене за съответната възраст са следните, през първия час (след кърмене) се произвежда около 75% от количеството нужно за следващата порция, през втория час- около 20% и през третия едва 5%. След 3-я час млякото се задържа, гърдите получават сигнал че е ненужно и започват да произвеждат по малко, а предишния излишък се абсорбира обратно. Така че пауза по голяма от 3 часа означава намаляване на млякото. Честото цедене винаги стимулира гърдите, макар да не изкарваш с помпата, ако детето изсуква всичко, а ти помпиш после на празен ход, показваш на гърдите че се търси още мляко, че не достига наличното, и те започват да произвеждат повече. Ако не си успявала да се цедиш, както повечето майки впрочем, явно това си е изкуство, това не значи че метода не работи, защото ако бебето сучеше щеше да има мляко в излишък.  Simple Smile За това и на майки с остър недостиг се препоръчва стимулиране с помпа след кърмене.
Това е много хубаво, ама е теория. както казах практическият ми опит показа съвсем друго. А може би съм била изключение от правилото. При честото цедене през 1 час, за 4 часа изцеждах 30мл., а когато правех по-голямата пауза успявах да изцедя 90-100мл. Както казах, бебето изобщо не е сукало и изцеждането беше единственият начин на хранене.

# 20
  • Мнения: 4 242
Това е много хубаво, ама е теория. както казах практическият ми опит показа съвсем друго. А може би съм била изключение от правилото. При честото цедене през 1 час, за 4 часа изцеждах 30мл., а когато правех по-голямата пауза успявах да изцедя 90-100мл. Както казах, бебето изобщо не е сукало и изцеждането беше единственият начин на хранене.
Нали това ти обяснявах, че помпането/цеденето няма как да се сравни със сукането, не всички са щастливки да умеят да се отпуснат и да си задействат рефлекса на потичане, за да се изцедят.
Освен това, не то говоря за теории, а за практика. Няма да ти обяснявам нещо което съм прочела някъде и да те убеждавам колко е правилно ако не съм го изпитала на гърба си, и най вече не само аз.


radostche_plovdiv никак не е късно да започнеш с опитите, ако наистина желаеш да махнеш добавката и да продължиш да кърмиш толква успешно и дълго колкото желаете с детето.
 

Последна редакция: ср, 17 окт 2007, 20:15 от Мери

# 21
  • Мнения: 415
Мами само да ви кажа на бързо, че имаме малък напредък - тази седмица съм сама с бебето и с доизцеждане вече следобед и вечер и често кърмя (ям и ядки и пия чая хип и съм сама и спокойна!) и се увеличи вечер и сега стигнах предишното положение само с 1 АМ вечер, даже снощи махнахме водата (имах кърма и му дадох).
Рагадите на лявото малко ми пречеха на честото кърмене с тази и днес пробвах да сменим позата и беше по-добре.

Млякото се произвежда непрекъснато, а количествата за едно кърмене за съответната възраст са следните, през първия час (след кърмене) се произвежда около 75% от количеството нужно за следващата порция, през втория час- около 20% и през третия едва 5%. След 3-я час млякото се задържа, гърдите получават сигнал че е ненужно и започват да произвеждат по малко, а предишния излишък се абсорбира обратно. Така че пауза по голяма от 3 часа означава намаляване на млякото. Честото цедене винаги стимулира гърдите, макар да не изкарваш с помпата, ако детето изсуква всичко, а ти помпиш после на празен ход, показваш на гърдите че се търси още мляко, че не достига наличното, и те започват да произвеждат повече. Ако не си успявала да се цедиш, както повечето майки впрочем, явно това си е изкуство, това не значи че метода не работи, защото ако бебето сучеше щеше да има мляко в излишък.  Simple Smile За това и на майки с остър недостиг се препоръчва стимулиране с помпа след кърмене.
Това като го научих сега ще ми е по-ясно какво става и кога какво да му давам, мерси!   bouquet

# 22
  • Мнения: 4 242
Браво, колко бързо овладя положението!  bouquet

# 23
  • Мнения: 415
Здравейте,

Предварително се извинявам за дългия пост, но имам много да ви кажа.

Първо пак много благодаря на Мери и на всички които помогнаха със съвети и личен опит!
 Heart Eyes

Няколко пъти си препрочитам съветите и мненията ви и имахме щастието да минем изцяло на кърмене (на поискване) малко след първия месец (26 октомври) когато бяхме на преглед при педиатърката и тя по този случай каза, че ще захранваме по-късно.

Сега сме само на кърмене, не давам вода, не даваме адапте, капките за колики му ги даваме със спринцовка, кърмя от една гърда на хранене когато му стига и заспива накрая - като го откача не иска повече да лапа, цедя само когато не съм сигурна в количеството и искам да го увелича, но мисля че е по-скоро за мое успокоение в моментите когато се усъмня.

Понеже си записвам мога да ви кажа как се развиха нещата.

Първо се успокоих и казах на мъжа ми, че искам да кърмя бебето поне до 1 годинка, тогава и той прие работата на сериозно и започна да ме подкрепя и да ми помага.
Изключих телефона и имах късмета да не ме посещават други хора, всъщност бях решила, че няма да им отварям, защото съветите им хич не бяха подходящи - все се въртяха около това, че трябва да дохранваме с адапте и много ми пречеха.
Послушах ви и наблегнах на ядките и водата и чай хип за кърмачки (и киселото мляко по мое желание), супи и сокчета. Както писах доизцеждах се следобяд с идеята да има повече мляко вечер когато бебчо изглеждаше че не му стига.
Ние и преди се кърмехме когато си поиска, така че продължихме така без режими.
Но мисля че нещата потръгнаха когато махнахме водата през нощта (от 18 октомври) и почнах да му давам да суче вместо вода.
След 3-4 дена започнах (ако не му достигаше вечер кърменето а се изморявах - мисля че е важно и да се спи Simple Smile) вместо адаптето да давам същото количество изцедената по-рано кърма (около 40мл съхранявах в хладилника) - той почна да огладнява по-рано след това и почнах да го кърмя по-често през нощта.
Накрая от 25 Октомври вече не пиеше и изцедено - бяхме изцяло на кърма и капки за колики бейбинос, които след около 10 дена почнахме да даваме с лъжичка, а после със спринцовка и махнахме шишетата. Горе-долу по това време ми се оправиха и зърната.

После имахме още една криза (криза на растежа или може би моя криза - пак последва едни разговори с доброжелатели как сигурно не му стига кърмата ми и че е хубаво да се дохранва с адапте -, пък и защото краят на втория месец не съвпада с времето когато пише, че се случват лактационните кризи) - преди около 10 дена, когато пак ми бяха меки гърдите, той сука 5 часа вечерта с малки прекъсвания да се гърчи от колики или запек или не знам какво, и пак ми се разраниха зърната, но се оправят... Сега когато пробвам да му дам изцедено, не го иска и му е трудно да яде от шише.

Ето как например сме се хранили вчера (когато стана на 2 месеца Simple Smile), не знам дали е добре, споделете ако искате (закръглила съм часовете на половин час и продължителността на по-малките 5 мин за да е по-разбираемо):
0h-10Д, 1h-30Л, 5:30-15Д, 8h-20Л, 10h-10Д+цедих 20мл от Д, 13h-20Л, 14h-25Д, 15:30-10Л, 18h-15Д, 20h-20Л, 22h-10Д+20Л+изцедих 20мл от Д, 24h-15Л, 1h-15Д, 5h-10Д+20Л и т.н.
3 пъти ака и не знам колко е пишкал но имаше много тежки памперси.

Искам да кажа, че не всичко върви гладко, но ще продължаваме докато можем и ще ви тормозя с въпроси Simple Smile

Целувки и  Hug

PS. Мери ти първия път ме пита колко спи, какво значи това - не можах да намеря нищо по въпроса, ако искаш обясни - например след последната криза дето сука 5 часа, после два дена спа доста повече от обикновено - заради спането реших че може да е криза на растежа, казаха ми че може да спят повече и през това време ускорено растат.

Последна редакция: пт, 23 ное 2007, 14:34 от munkamm

# 24
  • Мнения: 2 829
Браво на теб! И много благодаря че сподели с нас как са се развили нещата!
Да сте живи и здрави с кърмачето и много прекрасни мигове ви пожелавам  bouquet

# 25
  • Мнения: 4 242
Браво на вас с бебчето ти! Звучиш ми уверена и от това което чета се справяш чудесно!   bouquet
За спането те питах в смисъл че гладно бебе не спи добре. Ако пък е много мъничко може да е поспаливо покрай жълтеницата. Новородените се следят по няколко показателя: мокри памперси, сън, жизненост, начин на хранене, състояноето на лигавиците, това са нещата които говорят най- добре в началото.

Общи условия

Активация на акаунт