Как може да се увеличи кърмата ако почти спре

  • 2 823
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 415
Здрвейте мами,
Не съм изчела но в момента ми е невъзможно.
Кърмя(их) бебето от около 10 дена.
Днес сутринта се оказа че кърмата ми е спряла или почти - в 5 като поиска да яде и се събудих се оказа че гърдите са ми меки, яде и от двете но не му стигна, после нищо не се изцеждаже и сега вече яде адапте от баща си.
Преди адаптето беше само вечер, аз също се седях само вечер - снощи имаше 50мл от двете общо след яденето му.

Въпросът ми е ако ти спре кърмата или намалее как може да се върне и да се увеличи?

За мене е много важно, искам да кажа че толкова трудно постигнах това кърмене и не мога да го преживея това което става в момента.
Имахме малко нервене в къщи и знам че трябва да съм спокойна и се опитвам.
Благодаря ви предварително

# 1
  • Мнения: 159
Често кърмене,никакви шишета,лактогонни средства...Само така.Както заместваш още от сега хранене,резулатата ще е тотално спиране на кърмата ти и то скоро,понеже кърмиш от няколко дена.Разкарай шишето слагай детето на цицата и след няколко дена ще забележиш резулатата!   Peace Успех!

# 2
  • Мнения: 4 242
Честита рожба най- напред!
Искам да те успокоя че около 20-я ден е нормално да усещаш гърдите си меки, кърмата що- годе се регулира вече и гърдите не се препълват,а произвеждат толкова колкото е нужно на бебето ти.
Кое те кара да смяташ че не му стига кърмата? Как се държи? Колко спи? Колко памперса мокри, колко пъти ака?
Количеството изцедена кърма никога не може да бъде показател колко имаш, защото няма толкова добра помпа която да стимулира и масажира гърдата толкова добре, колкото го прави бебето. Иначе казано, ти може да не изцеждаш и 10мл, но бебето изсуква многократно повече, просто с помпа не може да се изцеди наличното мляко, нито успешно да се "свали" следващата порция.
Има и друго, през определени периоди бебетата минават през така  наречената фаза на усилен растеж, тогава наистина порастват скокообразно, и разбора се се увеличават рязко нуждите от мляко. В такъв момент вероятно сте и вие, защото първата фаза е около 3 седмица (след това около 6-та седмица, 3 и 6 месец) В такъв момент гърдите се усещат буквално празни, но не са, защото празна гърда няма (докато майката кърми), мляко се произвежда във всеки един момент и ако бебето се кърми достатъчно често и дълго то ще си набавя макар и малко по малко, нужните калории за деня. Значи правилната реакция в такъв момент е по- често от преди кърмене, без ограничения във времето, докато бебето само се пусне. Ден- два ще сте като скачени съдове, но после всичко ще е наред. А виждам, че имаш огромно желание да продължиш, значи ще си повече от доволна от резултата, само е нужно малко търпение. Това което се случва с вас е съвсем нормално и всички бебета и майки минават през него няколко пъти поне.
Погледни в библиотеката (темата е закована най отгоре на първа страница), за фазата на усилен растеж или криза в растежа, статиите са много добри.
На този етап можеш да си помогнеш най вече с често кърмене, колкото по често кърмиш и изпразваш гърдата, толкова повече мляко ще имаш, търсенето определя предлагането. Още като махнеш добавката, защото едно че бебето може да откаже гърдата обърквайки се от биберона, защото начините на сукане на биберони гърда са съвсем различни и ще си докараш повече проблеми. Свиквайки да пие от биберон (значително по лесно занимание от сукането от гърда) детето може да откаже да се труди на гърда.
Немаловажно е и че всеки милилитър АМ или друго различно от кърма, е за сметка на млякото ти, ако изпие 50мл АМ, детето ще изсуче 50мл по малко кърма и гърдите ти няма да се стимулират правилно, ще им бъде заявено че няма нужда от тези 50мл мляко и те ще намалят производството.
Не забравяй и нощното кърмене, много важно за дневното количество мляко. Нощните нива на пролактин (хормона който води кърменето) са най високи, ако стимулираш гърдите поне два пъти между 3 и 8 часа сутринта, ще си гарантираш добри количества мляко за през деня.
Може да си вземеш лактогонен чай от аптеката (българския е чудесен и евтин), бирена мая на таблетки, хапвай яйце, месо, сурови бадеми, овесени ядки, варено жито, това са средства които ще помогнат да ти се увеличи млякото. Спокойствието и почивката са много важни фактори!
И помни че всеки процес в тялото ни е хормонален, значи кърменето се извършва най- вече в главата! За това бъди спокойна, уверена и си спомни че милион години назад, когато е нямало добавки АМ или друго, жените просто са кърмели и все успешно, без часовници, милилитри и мярки, таблици или кантари, нали така сме оцелели. Simple Smile Слушай си сърцето!  Peace

# 3
  • Мнения: 415
Първо много ви благодаря и особено Мери за подробните напътствия Heart Eyes
Ще послушам съветите ти, защото бях абсолютно несигурна и страшно се паникьосах като пуснах темата....
Кое те кара да смяташ че не му стига кърмата? Как се държи? Колко спи? Колко памперса мокри, колко пъти ака?
За акането не мога да съдя защото последните дни имаше запек (по-гъсто и по 1 път на ден), но много мокреше.
За това дали му стига съдя по това колко време след ядене си иска пак - като реве и пъха ръце в устата за по-дълго време (понякога го прави за кратко и заспива - това не го броях).
Това което ме притесни беше че понеже ние преди по съвет на педиатри го дохранвахме с адапте вечер около 10 и после ако се събуди в 3 му давахме вода, аз спях повече време и сутрин като ревнеше обикновено 4-5 имах много надути гърди и като го хранех другата обикновено течеше и то много, той после спеше около 3 часа, после през деня интервалите му на спане намаляваха и аз съдех колко е ял по това колко време след като е ял иска пак да яде.
Обаче тази сутрин в 5 часа бяха меки, не течеше нищо от другата докато яде, дадох му и нея после и изпаднах в паника. Пуснах темата и заспах и към 10:30 вече имаше "нещо", пак не като преди но пак бяха по-надути.
Сутринта ме ужаси това че пак трябва да почваме всичко от начало и ми се струваше безнадеждно, но сега ми се струва не толкова невъзможно и загубено - все пак днес го храних повече от адаптето.
И кантарът - вчера показа едно, днес същият с 400гр повече! това не може да се е получило от няколкото адаптета, даже днес ака повече 4-5 пъти и реших вече няма да се връзвам на кантари.
Вариантът да го храним с адапте ме ужаси, колкото и смешно да ви звучи, представих си как вече няма да съм му нужна и ще ми го вземат бабите и ще ми го хранят с адапте.
Още веднъж ви благодаря!
 Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 253
munkamm, и при мен се беше получило като при теб на около 20-тия ден след раждането. Един път дадох АМ и после с много кърмене и подкрепата на момичетата от форума се оправиха нещата. Важно е да си спокойна и да знаеш, че е само период и ще отмине. Аз такъв рев му дръпнах цял ден, когато си мислех, че кърмата ми спира и вече няма да мога да си го кърмя. До тогава давах по малко вода, което после отчетох като грешка. Започнах да си храня детенцето колкото и когато поиска. Никаква вода и залъгалки. Кърмила съм и по 2 часа и после след 30 мин пак. Доста е изтощително, но когато си убедена, че това е най-доброто за детенцето ти, си събираш всички сили и се справяш. И не се притеснявай, че гладува. Моят за 1-вия месец качи 1,100 кг. за следващите 2 пак около 1,000 кг. Успех ти пожелавам  Hug

# 5
  • Мнения: 317
Точно така, кърми бебето по-често и ще увеличиш лактацията. Наистина всички минаваме през този етап и то по няколко пъти. И аз съм ревала заедно с детето си, но благодарение на желанието и инфото от този форум досега си кърмя детето и то още не е опитало АМ. Не се отчайвай, ще успееш щом си решена на това!!!

# 6
  • Мнения: 1 674
Кърми редовно!Поне при мен това помага.Аз също съм имала дни в които си мислех ,че с кърменето съм дотук.Слагай бебчето на гърдата колкото се може по-често.Всеки минава по този път.Аз съм ЗА кърменето. newsm10 newsm10 newsm10

# 7
  • Мнения: 4 242
Значи точно през фаза на усилен растеж минавате Hug, щом е качило толкова детето за кратко, определено не е благодарение на няколкото порции АМ Wink Продължавай все така, и махни или намали добавката за да стимулираш гърдите достатъчно.
Поздравления!

# 8
  • Мнения: 291
Не мога да си обясня що за доктор е това, който е препоръчал АМ и вода през нощта за толкова малко бебче  #Cussing out Напълно съм съгласна с момичетата дотук, 4е трябва да го кърмиш мах често. Освен това, ако искаш да кърмиш по-продължително време, в никакъв случай не бива да спираш нощното кърмене - казват, че детето само ще се откаже от него (Боби още хапва нощем  Crazy ) А от опит ти препоръчвам да се цедиш след всяко кърмене, а не само ве4ер, както си писала
Успех и чакам да се похвалиш  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 164
Подкрепям казаното дотук. При мен вече 7 месеца всеки месец се повтаря т.нар. "лактационна криза". Но въпреки това се справям, защото съм уверена, че това  е временен проблем. Давам често да суче, вкл. и през нощата, когато се събужда.
Желая ти успех

# 10
  • Мнения: 285
А от опит ти препоръчвам да се цедиш след всяко кърмене, а не само ве4ер, както си писала
Успех и чакам да се похвалиш  Simple Smile

В тази връзка да попитам - опитах да цедя след всяко ядене и изцеждам едва няколко капки, а пробвах как ли не - с помпа на чико, на пъка, че накрая и помпа на Авент купихме. ДАли изяжда почти всичко, дали аз съм неграмотна в цеденето или най - страшното нямам кърма?
Но като стисна гърдата потича мляко - пак на капки де, но в помпата не ще!
И да ви питам аз цедя един - два пъти дневно, щото се депресирам от тия капки, и ме е страх че ако огладнее няма да има какво да яде.
Правилно ли е? Инак гърдите не са ми напрегнати, и не би трябвало да имм нужда от изцеждане, правя го за стимулация, но подозирам че не го правя правилно. И как да я храня - само от едната гърда или от двете. Засеха я храня от едната, и на 2 часа сменям с другата, за да съм сигурна че поне в едната има нещо, но ценя по един път дневно.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 504
Аз съм привърженичка за хранене от двете гърди gabi, в болницата ме посъветваха да кърмя само от една на хранене, но се опасявах, че не й стига...а и другата много напръщяваше...затова почнах да предлагам и двете./ а и тука изчетох доста неща/..естествено като изцока хубаво първо еднана за да стигне до задното мляко.../бебчето само пуска цицата/ и после предлагах другата...на следващото хранене предлах от гърдата, която последно е цокала...и така...мисля, че така кърмата се регулира доста по-бързо и винаги знаеш, че има мляко и в другата...другото което, е празната гърда се пълни, защото се дават сигнали, че е изпразнена и мозъка реагира...май не го обясних много хубаво, но с две думи...принципа на търсенето и предлагането...празна цица се пълни бързо...Има  много мами дето кърмят само от едната...но мен от двете си ми по харесва...почти винаги са ми еднакви:)) няма напрежение, а стимулацията е по-голяма...На вашите дни когато беше бебка..понеже беше мързелива педито каза да давам/ама само докато свикне добре да суче/ първо от едната 3 4 минути, после от другата и така да ги редувам...Кърми на поискване...и цеди след като го накърмиш...така стимулираш..ама да не си направиш хиперлактация...

# 12
  • Мнения: 630
При нас пък съветът за по-често кърмене въобще не сработи,  даже напротив. ще уточня, че ние си бяхме с изцедена кърма от първия миг и така докрая. когато започна да намалява кърмата, въоръжена с информация от този род почнах да цедя на всеки час, за да събера по-голямо количество. Резултатът беше плачевен, нищо не изцеждах. Тогава се замислих логично, все пак трябва време, за да се произведе млякото, а какво се получава, аз цедя около 20-30 минути, след още толкова пак, защото вече е минал 1 час и така нищо. А и като цедиш често, цедиш по много малко и съответно изпращаш импулси, че ти трябва малко количество. Смених тактиката, започнах да редувам хранене с кърма и с АМ и така за интервал от 5-6 часа вече се събираше прилично количество, за да покрие едно хранене. Така че честата стимулация беше абсолютен провал. това е личният ми опит.

Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 15:28 от meshko106

# 13
  • Мнения: 2 829
Габи, съветвам те да прочетеш тази статия:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21073
Много кратко и ясно е обяснено как да разбереш дали бебето яде достатъчно.
Ако всичко е наред с кърменето и бебето хапва достатъчно няма никаква нужда да цедиш. Ето, аз вече година и два месеца кърмя, а никога не съм успявала да изцедя нещо.
Успех и на теб! Hug

# 14
  • Мнения: 4 242
При нас пък съветът за по-често кърмене въобще не сработи,  даже напротив. ще уточня, че ние си бяхме с изцедена кърма от първия миг и така докрая. когато започна да намалява кърмата, въоръжена с информация от този род почнах да цедя на всеки час, за да събера по-голямо количество. Резултатът беше плачевен, нищо не изцеждах. Тогава се замислих логично, все пак трябва време, за да се произведе млякото, а какво се получава, аз цедя около 20-30 минути, след още толкова пак, защото вече е минал 1 час и така нищо. А и като цедиш често, цедиш по много малко и съответно изпращаш импулси, че ти трябва малко количество. Смених тактиката, започнах да редувам хранене с кърма и с АМ и така за интервал от 5-6 часа вече се събираше прилично количество, за да покрие едно хранене. Така че честата стимулация беше абсолютен провал. това е личният ми опит.

Млякото се произвежда непрекъснато, а количествата за едно кърмене за съответната възраст са следните, през първия час (след кърмене) се произвежда около 75% от количеството нужно за следващата порция, през втория час- около 20% и през третия едва 5%. След 3-я час млякото се задържа, гърдите получават сигнал че е ненужно и започват да произвеждат по малко, а предишния излишък се абсорбира обратно. Така че пауза по голяма от 3 часа означава намаляване на млякото. Честото цедене винаги стимулира гърдите, макар да не изкарваш с помпата, ако детето изсуква всичко, а ти помпиш после на празен ход, показваш на гърдите че се търси още мляко, че не достига наличното, и те започват да произвеждат повече. Ако не си успявала да се цедиш, както повечето майки впрочем, явно това си е изкуство, това не значи че метода не работи, защото ако бебето сучеше щеше да има мляко в излишък.  Simple Smile За това и на майки с остър недостиг се препоръчва стимулиране с помпа след кърмене.

Общи условия

Активация на акаунт