Как се обезщетяват собственици от строителна фирма? Спешно!

  • 883
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 068
Момичета и момчета трябва ми спешна помощ. Ако има между вас разбиращи от тази материя ще съм благодарна за отзивчивостта!

Имаме парцел от 270 квадрата в широк център в София. Намира се до новата автогара. В момента започваме преговори със строителна фирма. Моята част обаче е малка. Някъде към 7 квадрата от земята, но парцела е с разрешително за строеж за 9 етажна сграда. Сега проблема е следния-аз в момента нямам финансова възможност да докупувам квадрати, за да взема свястно жилище там и мисля да продам тези квадрати на строителната фирма. Въпроса ми е как точно става заплащането на квадратите и на каква цена вървят ако знаете? Казаха ми, че квадратите се продават на разгъната площ тоест аз имам 7 квадрата, а етажите ще бъдат 9 и става 7х9=63 квадрата. Вярно ли е това и ако да имате ли идея как цена да търся за тези квадрати? Не знам колко сносно го обясних, но дано сте разбрали и да има някой знаещ, че във вторник отивам на преговори и главата ми пуши вече.
Благодаря предварително!

Последна редакция: нд, 14 окт 2007, 20:51 от renci

# 1
Здравей! Най-добре попитай фирмата-строител колко квадратни метра е разгънатата площ, направи си сметка колко би трябвало да доплатиш. Моят съвет - сключи договор с фирмата за определен апартамент, като имаш предвид, че фирмата строи на собственика до ключ. Апартамента ще получиш най-рано след 18-19 месеца в най-добрия случай. Парите се изплащат на фирмата след акт 15 или 16 (по споразумение). До тогава може да ти паднат пари от някъде. В краен случай ти сама ще си продадеш апартамента преди датата на изплащане от твоя страна и дори ще имаш печалба. Пример с мен: получих апартамент и фиксирахме цена 500 евро/кв.м. преди 20 месеца, а сега цената скочи на 900-1000 евро/кв.м. Фирмата още не го е довършила и аз вече съм с над 400 евро/кв.м. печалба. Simple Smile Всеки момент апартаментът ще е готов, за да се разплатя. Ако нямам парите, продавам и се разплащам.
Нямаш сметка да получиш от фирмата пари, по-добре си доплати ти! Така ще спечелиш повече от сделката. Дано си разбрала какво имам предвид. При условие, че имаш 7 квадрата от земята, колко собственика сте?
По принцип е най-добре да се свържеш с адвокат, който е запознат с договорни взаимоотношения с фирми. Той ще те насочи най-добре. Успех! Simple Smile

# 2
  • Мнения: 4 068
Абе и ти си права и всеки ме съветва да не продавам, но аз искам да си купя жилище в Пловдив и не ми се чака още две години. По тази причина разпитвам за подробности за продажбата на такъв парцел.

# 3
  • Мнения: 995
Ренци, защо не се договориш с фирмата за по- голямо жилище, все пак си съсобственик. В нашият град, доколкото знам, всеки собственик си поставя условията  пред строителят и преговарят, докато всички останат доволни.
Ако искаш да си продадеш квадратите сега, няма да вземеш реалната цена Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 1 889
По принцип ако обезщетението се състои в апартаменти, варира от 20 до 35 % , в София поради голямото търсене напоследък все към горната граница се състоят сделките. В твоя случай обаче не знам, най-добре се консултирай с адвокат или пусни тема в някой юридически форум или такъв за недвижими имоти.  Peace

# 5
  • Мнения: 984
Не съм специалист, но наскоро се сблъсках с проблема. Най-добре е да искаш до 80% от пазарната цена на застроена разгъната площ. Т.е в твоя случай колкото върви кв.м. на района, в който е парцела по етажите. Примерно ако  кв.м. застроена площ е 1000 Е, при теб ще е 7х9х1000 = 63 000 Е х 80% = 50 400 Е максимум.

# 6
  • Мнения: 4 068
Мишон, ако си права ме зарадва доста. Първо защото по мои проучвания в нета квадрата застроена площ в този район е повече от 1000 Е, което значи, че се получава една добра сума. Знам, че ако изчакам да се построи, ще съм с поне 50% печалба отгоре, но имам и други съображения, за да се чудя дали да го продам.

# 7
  • Мнения: 5
Аз мисля, че не е лошо да си запазиш един апартамент, като се уговориш за разсрочено плащане. С напредването на строителните работи цената ще се повиши, така че след половин или една година ти можеш да го продадеш на директи клиенти на пазарна цена, без да се е стигнало до реално доплащане от твоя страна. Препоръчвам да помислиш по такъв вариант, защото съм сигурна, че строителната фирма няма да те обезщети по релна пазарна цена.

# 8
  • Мнения: 2 097
По принцип ако обезщетението се състои в апартаменти, варира от 20 до 35 % , в София поради голямото търсене напоследък все към горната граница се състоят сделките. В твоя случай обаче не знам, най-добре се консултирай с адвокат или пусни тема в някой юридически форум или такъв за недвижими имоти.  Peace
от тези данни се ориентирай

# 9
  • Мнения: 4 068
Проблема е следния-моят баща е в неизвестност от 14 години. Преди това също не се е интересувал от мен и не ни е помагал. За да влезна във владение на имота водихме дела и на този човек вече е издаден смъртен акт, но това не значи, че е наистина мъртав. Единствените ми съображения да не изчакам строителството са, че ако този въпросен и така наречен баща се появи в следващите две години по българското законодателство ще има право да си придобие имота обратно и аз да издухам супата дет се вика. Като цяло тези квадрати и без това са единственото нещо, което някога съм видяла от този човек. Та затова се чудя дали да не продам дяла си, за да няма начин той да има претенции в някакъв следващ момент примерно. Знам, че звучи като сапунка, но.....има и такива бащи на тоя свят.

# 10
  • Мнения: 47 821
има и такива бащи, за съжаление, и не са малко, жалко че и аз го знам от опит
НО, дали е сигурно че след това няма да може да има претенции върху този дял, който ти ще си продала, и тогава да трябва да му платиш дела?

# 11
  • Мнения: 4 068
Ами надявам се този да е по-безопасния вариант отколкото да имам жилище в самата сграда. Абе знам ли, то като реши да ти направи мръсно човек може по много начини, но на мен засега продажбата ми се вижда по-сигурния вариант.

Общи условия

Активация на акаунт