захранване със сокчета или пюрета

  • 1 604
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
защо да не се дават сокчета. Ние по съвет на педито пихме сок за пръв път на два месеца и половина. на 3  и половина ядохме плодово пюре и сега на четири се заучваме със зеленчуково.
Обаче сока си го пие между храненеията. Пюретата обаче си ги даваме направо насила. Нито с лъжица, нито с беброн става номера. Май ще ги спирам, или незнам вече какво да правя...

# 16
  • Мнения: 1 467
Мая, на първо време разкарай сокчетата, само пълнят стомаха на бебето и може и затова да няма апетит. После, бебенцето ти е още мъничко. Малко по малко ще свикне и със зеленчуковите, но трябва търпение. Как се храни бебето ти в момента?

# 17
В момента си хапва адаптирано мляко, но нищо друго освен него или сок не иска. Пюретата направо са мъчение и за нея и за мен.

# 18
  • Мнения: 1 467
Като за начало, спри всякакъв сок и захранване. Поне докато детето не стане на 5 месеца и половина и тогава бавно (без сок), опитай отново. Започни със зеленчукови пюрета, вместо плодови. Това са съветите, които мога да ти дам от скорошния си опит.

# 19
  • Мнения: 1 701
А сега!  Grinning Кое първо - плодово или зеленчуково? Това е като въпроса за кокошката и яйцето...  Mr. Green  Wink
Извода, до който аз достигнах е, че всеки сам си решава /аз дадох първо зеленчуково, за да не ми го откаже после, като опита сладичкото/.

# 20
  • Мнения: 2 746
Хм, странно, преди 8 години педиатрите препоръчваха на 3 месеца да се започне точно със сокчета / първо сок от моркови и ябълка/, след това плодово пюре, после зеленчуково, пюре със жълтък, месно пюре и т.н.
Ха сега де, кое е правилно?

# 21
  • София
  • Мнения: 15 215
За съжаление, и сега има много педиатри в България, които продължават да препоръчват тази схема за захранване.
Но те определено не са в час най-малкото с това: http://www.evroportal.bg/uploads/[u6]Plan_hrani_i_hranene.doc
Да не говорим за информацията, която се съдържа в десетки сайтове.

# 22
Аз дадох първо плодово.  Naughty

# 23
  • Мнения: 2 746
Е добре де, в крайна сметка, не виждам с нещо да е навредило на сина ми, след като съм го захранвала по тази схема.Напротив, детето си растеше чудесно и здраво / да го видите какъв мъжкар е станал Grinning/.Какво толкова лошо ще се случи, ако се спазва този порядък на захранване?

# 24
  • София
  • Мнения: 15 215
Порядъкът може да се спази. Въпросът е на каква възраст се дават различните неща. Да се започне от 3м. е много рано.
И, все пак, по-добре е сокчетата да не са първи.

Не че аз не започнах със сок на 2,5м. Но го отчитам като грешка, въпреки че при моето бебе нямаше никакви неблагоприятни реакции.

# 25
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
И аз започнах захранване с плодово пюре.
Имаше един период, обаче, с много упорито разстройство. Посъветваха ме да му дам оризова вода и тъй като не искаше да я пие "чиста", я смесих с прясно изцеден сок от ябълка. Страшно много му хареса. Тогава беше на около 5 месеца и вече беше захранен с плодово пюре, не съм забелязала никакви нежелани рекации от сока.
С което не те агитирам и ти да даваш, разбира се Simple Smile, направи това, което сметнеш за правилно. Peace

# 26
  • Мнения: 3 376
Недоброто усвояване на карбохидратите в плодовите сокове може да доведе до хронична диария, метеоризъм, подуване и коремни болки. Няма причини да се дават плодови сокове на деца под шестмесечна възраст, тъй като те няма да бъдат добре усвоени и могат да нанесат вреди. Даването на сокове преди захранването с каши и пюрета може да доведе до заместване на кърмата със сок и в резултат от това - до намален прием на протеини, мазнини, витамини и минерали (желязо, калций и цинк). Недохранването, прехранването и ниският ръст се свързват с прекомерната употреба на сок.

Още за вредата от соковете има и тук http://karmene.greatnow.com/otlagane.html

Общи условия

Активация на акаунт