Какво ще споделите за баните с орехови листа -за рахит?

  • 4 456
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 527
Здравейте мами,
на преглед при педи,казаха че на детето ми от едната страна главичката му е мека(имал рахит,понеже наддаваше много на килограми през първите три месеца,а е само на кърма),и ни изписаха по 6 капки на ден Вигантол и да правя бани с орехови листа.Аз давах за кратко по 6 капки Вигантол ,но знам че не е препоръчително да се дава вит. Д,още повече че сме били с часове навън на разходки.Сега давам 2  пъти по 2 капки.Казаха ми да му правя баня с орехови листа,няколко пъти го обливах след къпане,но трябвало да го кисна.Някой правил ли е такива бани и има ли ефект,защото пък четох че не се препоръчват на толкова малки деца?Благодаря за отговорите  bouquet

# 1
  • Мнения: 528
 newsm78 #CrazyТе това за пръв път го чувам
Аз на мойта си й давах само витамин Д и кърма до 4 месецЗа така баня не съм й чувала,но изчакай и други мнения

# 2
  • Мнения: 4 496
Чувала съм за такива бани,но доколко помагат-незнам... Flutter

# 3
  • Мнения: 143
Аз съм правила такива бани, по- точно майка ми , на по- голямото ми дете .Не знам дали е имало ефект, понеже тогава  му бяха увеличили витамин Д и му бяха изписали калций.Най-добре се консултирай с педиатър Peace . Забравих да пиша, че детето сме го държали в отварата известно време ,не сме го обливали.

Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 13:04 от halapela

# 4
  • Мнения: 46 488
Щом има съмнение за рахит, трябва задължително да ви пусне кръвни изследвания + ренген. Без тях не увеличавай Вигантола, опасно е!

Рахитът се получава от липса на Витамин Д, от нищо друго!!!

Баните с Ореховата шума против Рахит са много стара градска легенда и много "помагат", когато Рахитът не е доказан, а детето всъщност никога не е имало Рахит  Crazy
Шумата съдържа йод, в този смисъл може да действа единствено антисептично, няма никаква връзка с Рахита. Много ми е интересно лекарката ти като медик какво обяснение може да даде за тези бани, попитай я  Laughing


# 5
  • Мнения: 1 049
Рахитът се получава от липса на Витамин Д, от нищо друго!!!

Toчно така  Peace Вит. Д се дава от раждането до 2 год. по една таблетка всеки ден, поне при нас. Вредно е директното излагане на слънце заради рахита.  Thinking Свекърва ми се опитваше да ме убеди да къпя малката с орехови листа, но ми се струваха бабини деветини и никак не ми хареса.... Незнам, за рахит може и да помагат, но при цялата модерна медицина и възможности особено за такива малки деца би трябвало да има по-добри алтернативи...

# 6
  • София
  • Мнения: 1 252
Синът ми се роди 5, 180кг и за първите 3 месеца беше качил до 8,600кг. Освен, че ми предписаха кърмене по часовник през 3 часа само по 5 минути и даване на Вигантол, но по 2 капки на ден. Единят от педиатрите ми каза, че ако ходя на разходка поне по 30 минути през ден не е необходимо да давам капките. И в крайна сметка съм давала капки само от 20-я до 40-я ден на детето. Предпочитах да излизам на разходка отколкото да давам каквито и да е медикаменти на детето. А за кърменето ги отсвирках и все още продължавам да давам от безценната храна на детето си  Mr. Green

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 10 345
Щом има съмнение за рахит, трябва задължително да ви пусне кръвни изследвания + ренген. Без тях не увеличавай Вигантола, опасно е!

Рахитът се получава от липса на Витамин Д, от нищо друго!!!

Баните с Ореховата шума против Рахит са много стара градска легенда и много "помагат", когато Рахитът не е доказан, а детето всъщност никога не е имало Рахит  Crazy
Шумата съдържа йод, в този смисъл може да действа единствено антисептично, няма никаква връзка с Рахита. Много ми е интересно лекарката ти като медик какво обяснение може да даде за тези бани, попитай я  Laughing




 Peace Напълно съм съгласна
Сина ми също имаше съмнения за рахит и свеки веднага започна агитация за този вид бани.Оказа се че рахит нямаше, единствено имаше една мека част на главичката отзад, която се оправи като му увеличиха дозата на вигантола на 3 капки дневно, вместо по две, защото е зимно бебе.За около 2 месеца се оправи, но като говорехме с лекарката специално за тези орехови бани. тя каза че няма да му наврядят,но няма и да помогнат.  Peace

# 8
  • Мнения: 348
Използвам темата да попитам до кога се дава.

# 9
  • Мнения: 46 488
Синът ми се роди 5, 180кг и за първите 3 месеца беше качил до 8,600кг. Освен, че ми предписаха кърмене по часовник през 3 часа само по 5 минути ...

Защо  Shocked

# 10
  • Мнения: 7 723
Не знам дали банята с орехова шума помага,
но в никакъв случай не вреди.

Спомних си като деца- на двора винаги имаше
легени с накиснати в тях орехови листа,
затоплени на слънчева светлина- постоянно киснехме там....
....ееееееееехххх,   спомени..... Crazy

# 11
  • Мнения: 753
Не знам дали банята с орехова шума помага,
но в никакъв случай не вреди.

Лятото му накисвах орехова шума от сутринта и следобяда го къпех в тази вода,но не защото имам съмнения за рахит,а защото педиатърката ни каза,че йодът като цяло е полезен за организма,особено получен от естесвени източници.Не смятам,че тези бани са грешка,но не разчитай те да го излекуват от рахит,ако има такъв.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 133
 Видях, че си от Варна и почти съм сигурна, че всичко това ти го е казала и предписала д-р Соколова.
Когато дъщеря ми беше на четири месеца я заведох на преглед при въпросната докторка без някакви оплаквания, просто "проверявах" педиатрите във Варна.  След като й натисна главата реши, че има рахит. Освен това каза, че наддавала прекалено много - съответно 1200, 1000, 800, 800гр за първите четири месеца. Детето беше изключително на кърма...
Та въпросната докторка освен баните с орехова шума, предписа и по 6 капки Вигантол...и то посред лято.
Естесвено, веднага посетих и други педиатри, оказа се, че няма ни рахит, ни нужда от Вигантол и орехи. Това състояние на главичката, че е по-мека при натиск било типично за първите 4-5 месеца и се дължало на нещо си в костите на главата, което не запомних.

# 13
  • Мнения: 1 044
Откакто се е родил синът ми му е правена такава медикаментозна баня от орехови листа и морска сол. Но само лятото, когато я съчетавам със слънчева вода, въздушни бани и игра на слънце. Тази баня има цялостно укрепващо въздействие върху организма. Аз я прилагам като част от закаляването. Правим също баня с трици, която е полезна за кожата.
За мен е глупаво да се счита, че щом в миналото са прилагани тези бани и не се препоръчват от д-р Спок например или от някой модерен фън-шуй лекар или рейки мастер, значи са въздух под налягане. Синът ми не е имал рахит, но ако имаше подобен проблем, бих пробвала повечко естествени методи за укрепване.
Баба ми бе изключителнно красива, дори и като възрастна. Косата й бе разкошна - никога не е мита с шампоан, никога не е ползвала козметика от магазина, не е използвала боя. Правеше си сама маски за коса. Една от тях бе на основата на вода, в която е кисната орехова шума. Боядисваше се с къна, карамфил. Гордееше се с косата си.
Тъпо е да даваме на децата си жен-шен, китайски гъби със сложни наименования, водорасли от незнам кой си океан и какви ли не още странни билки и треви, но да считаме, че орехите са глупост!Може би няма да решат напълно проблема, но със сигурност ще помогнат-действат, казвам то от личен опит. То и китайските гъби не могат да подействат сами - пак си пийваме и антибиотичец.

# 14
  • Мнения: 274
и на мен ми препоръчха тези бани, но аз незнах точно защо се правят и ги правих точно два пъти и се отказахме.Също като теб го обливах само. Давай витамин Д.мисля ,че е рано още да го спирате.

# 15
  • Мнения: 1 121
Всеки път като прочета нещо подобно и започвам да се чудя нямат ли край глупостите и некомпетентността на някои български педиатри? Сокчета на 40 дни, бани с орехови листа и хм... не се сещам какво друго безумие бях чела напоследък.

Моят син е изключително на кърма, никакви капки не слагаме, педиатърът ми обясни, че ако аз самата се излагам поне малко на слънце и пия пренатални витамини докато кърмя, давам достатъчно витамин Д на сина си и нямам нужда от допълнения.

Раче, голям юнак, бре Shocked а аз си мислех, че моят син е едричък, ама той с неговите скромни 4 кила, сигурно ще се изгуби до твоя Laughing

# 16
  • Мнения: 1 044
Всеки път като прочета нещо подобно и започвам да се чудя нямат ли край глупостите и некомпетентността на някои български педиатри? Сокчета на 40 дни, бани с орехови листа и хм... не се сещам какво друго безумие бях чела напоследък.

Моят син е изключително на кърма, никакви капки не слагаме, педиатърът ми обясни, че ако аз самата се излагам поне малко на слънце и пия пренатални витамини докато кърмя, давам достатъчно витамин Д на сина си и нямам нужда от допълнения.

Раче, голям юнак, бре Shocked а аз си мислех, че моят син е едричък, ама той с неговите скромни 4 кила, сигурно ще се изгуби до твоя Laughing
Вие медицинско лице ли сте?

# 17
  • в центъра
  • Мнения: 445
Всеки път като прочета нещо подобно и започвам да се чудя нямат ли край глупостите и некомпетентността на някои български педиатри? Сокчета на 40 дни, бани с орехови листа и хм... не се сещам какво друго безумие бях чела напоследък.

Моят син е изключително на кърма, никакви капки не слагаме, педиатърът ми обясни, че ако аз самата се излагам поне малко на слънце и пия пренатални витамини докато кърмя, давам достатъчно витамин Д на сина си и нямам нужда от допълнения.

Аз пък не мога да разбера защо е нужно веднага да се плюе по педиатрите. На моя син фонтанелата му зарастна изключително бавно, поради факта, че трудно усвояваше витамин Д и независимо от факта, че през лятото сме седели по 12 часа на ден навън (на слънце) и че пиеше по 4 капки Вигантол дневно. Така че всеки случай е индивидуален и да се правят подобни обощения, изхождайки от частното към общото е меко казано несериозно.
Колкото до къпането с орехова шума - със сигурност не вреди Laughing

Ето и цитат от книгата БИЛКИТЕ ВЪВ ВСЕКИ ДОМ на Проф. ДУШКА СТАНЕВА, к.м.н., доц.ДИАНА ПАНОВА, к.ф.н.,
н.с.I ст. д-р ЛИЛЯНА РАЙНОВА, ИВАН АСЕНОВ, к.ф.н.
Орех — Juglans regia L.
Сем. Орехови — Luglandaceae
Описание. Дърво, високо до 30 м, с широка, силно разклонена корона. Листата са едри, 20—60 см дълги, със 7—9 продълговати до яйцевидни или елипсовидни, целокрайни листчета, 5—15 см дълги и 2,5—8 см широки, в основата слабо сърцевидни; към върха заострени.
Цветовете са еднополови. Мъжките цветове са събрани в многоцветни, 8—12 см дълги реси.
Плодът е сферичен или яйцевиден, с месеста зелена външна обвивка и твърда дървениста, набръчкана вътрешна обвивка, разделен е непълно на 2—4 гнезда, в които е разположено семето. Цъфти април—май.
Разпространение. Културно растение, което се отглежда в цялата страна. По-рядко се среща и подивяло по чакълести и каменливи места в различни райони на страната.
Употребяема част. За лечебни цели се използуват листата (Folia Juglandis) и зелената обвивка на плодовете (Cortex Juglandis fructibus).
Химичен състав. Листата съдържат до 5% галотанини, производни на нафто-хинона юглон, флавоноиди (хиперин и 3-арабинозиди на кверцетина и кемпферола), фенолни киселини (кафена, р-кумарова), етерично масло, аскорбинова киселина, ка-ротен и др. В зелената плодна обвивка се съдържа до 3% аскорбннова киселина, до 25% танини, а- и в-хидроюглон и др.
Действие. Основните свойства на листата, корите и зелената обвивка на плодовете на ореха са противовъзпалително, запичащо, тонизиращо нервната и храносмилателната система. Придава им се и способността да понижават артериалното налягане и нивото на кръвната захар.
Приложение. Те се използуват при извънредно голям брой заболявания както за външна, така и за вътрешна употреба. Листата и корите най-често се прилагат за укрепващи бани при рахит, екземи, възпаления на кожата, на венците, на стомаха, на червата, при бяло течение у жените, хемороиди, кървене, нередовна менструация, опаразитяване с чревни глисти и др.
Плодовете се прилагат при захарна болест и други смущения в обмяната на веществата.
Начин на употреба. За вътрешно приложение се приготвя запарка от 1 супена лъжица сухи листа с 250 см3 вряща вода, която се изпива за 1 ден. Външно листата се използуват под формата на от-зара, която се приготвя от 3—5 супенилъжици сухи листа, които се варят 15 мин в 1/2 л вода. Отварата се употребява за промивки и компреси. Пресните листа се прибавят във водата за баня на малки деца (десетина листа за едно къпане).

# 18
  • Мнения: 527
Видях, че си от Варна и почти съм сигурна, че всичко това ти го е казала и предписала д-р Соколова.
Когато дъщеря ми беше на четири месеца я заведох на преглед при въпросната докторка без някакви оплаквания, просто "проверявах" педиатрите във Варна.  След като й натисна главата реши, че има рахит. Освен това каза, че наддавала прекалено много - съответно 1200, 1000, 800, 800гр за първите четири месеца. Детето беше изключително на кърма...
Та въпросната докторка освен баните с орехова шума, предписа и по 6 капки Вигантол...и то посред лято.
Естесвено, веднага посетих и други педиатри, оказа се, че няма ни рахит, ни нужда от Вигантол и орехи. Това състояние на главичката, че е по-мека при натиск било типично за първите 4-5 месеца и се дължало на нещо си в костите на главата, което не запомних.

Да за баните ми каза Соколова,и тя ми изписа по 6 капки Вигантол,ходя и на педиатъра по каса,тя в началото нищо не ми каза,после като и казах че друг педиатър е решил че има рахит,и тя му опипа главата и каза че от едната страна е мека,и предписа Вигантол.Супер ме объркват тези доктори newsm78

# 19
  • Мнения: 10 758
Хъм, за първи път чувам това за ореховите листа Thinking

# 20
  • Мнения: 1 155
Давам на дъщеря си всяка сутрин по една капка Вигантол, тя е на 7 месеца. Педито ми каза да й давам до 1 годинка, а за листата от орех....................незнам newsm78

# 21
  • Мнения: 291
Най-вероятно нищо му няма на детенцето  Heart Eyes Но все пак на въпроса ти - имам една позната баба, която като бебе е имала рахит и нейната баба я е излекувала с бани от орехова шума. Знаеш, преди 70-80 год., особено по селата, ако бебето е болно, едва ли не го захвърляли, защото не са имали възможност да отглеждат деца с някакви недъзи, работна ръка е била нужна... Но баба й се заела и за кратък период я е излекувала от рахита. Единственото, което останало от него е, че костите са й слабото място.
Но пак казвам, 100% ти е здраво е бебчето   bouquet

# 22
  • Мнения: 46 488
... имам една позната баба, която като бебе е имала рахит и нейната баба я е излекувала с бани от орехова шума ...

Стига градски легенди, все едно да кажа, че кариесът ми е минал след жабурене с отвара  ooooh! Детето не е имало рахит, ако е имало, нямаше да се излекува. Писах и по-горе, тази болест има много признаци, които по отделно нищо не значат, само изследванията могат да докажат, че наистина е рахит! а не например, че косичката на тила е опадала от легналото положение.

# 23
  • Мнения: 482
Айде и аз да се изкажа  Joy Joy Joy
не разбирам много, но като цяло рахита се дължи на липсата на витамин Д, които се синтезира от слънцето. Различните нации имат различна нужда от витамин Д. Тези по към екватора им трябват по-високи дози, тези по към полюса са се научили да се справят и с по-малко витамин Д. Да, един от признаците на рахита е меката глава ... както и опадането на косичката на тила ... ама бебе на което да не му е опадала там косата не съм виждала Thinking
Дъщеря ми също наддава с бясни темпове. Пие витамин Д по една капка на ден и стои максимално време навън. На 5 месеца е, родена е май 2007 г. Края на юли и началото на август дори и бяхме спряли капките. От тук нататък цитирам нашата педиатърка. Предозирането с витамин Д може да е много по-опасно от леки форми на рахит. Главата и твърда, но ако има рахит ще омекне по-нататък - след около 6 месеца. Това което притеснява нашата педиатърка, относно рахита, в момента е че крачетата и се потят, но главата и е твърда и фонтанелата се затваря добре. За сега не предприема никакви мерки, освен че я следи по-осторожно за тези неща и както каза може да се наложи един ден да и даваме 1 капка, другия 2 и така ....
Надявам се да съм била поне малко полезна

# 24
  • Мнения: 1 934
Хъм, за първи път чувам това за ореховите листа Thinking
и аз.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 187
дъщеря ни е на 7 г. като бебе я къпехме с орехова шума -като бебе беше много живо дете и сега е доста пъргава и нямахме изобщо рахит и фунтанелката се затвори лесно.
правехме я пос ледния начин- варихме листа и клонки от орех в по-голяма тенджера и си поливахме бебо с тази вода, /но внимавайте да не стане  много тъмна водата ,че може да изгорите бебето/ , след като го накъпите с ореховата вода си го изплаквате с честа водица,че тази ореховата боядисва дрехите,дори ако си слагате възглавничка под главицата му в коритцето започнете да слагате нещо което да не го мислите че ще се оцвети,
аз лично наистина съм много доволна  и живот и здраве сега ще си наберем отново листа и ще ги навържим,че февруари-март няма листа по орехите -това наистина е полезно ,листата съдържали много йод

# 26
  • Мнения: 354
Ние също се къпем с орехова шума по предписание на педито, не давам витамин Д на капки и кърмя. Ореховата шума я правим един път в седмицата, в тенджера сварявам вода и накисвам там шумата, поседява около 30мин. изсипвам водата в коритото и разреждам с вода, така го обливаме с нея и не го плакнем / в началото го плакнехме и педито каза че така нищо не правим /.

Общи условия

Активация на акаунт