Въпрос, свързан с физика и "Невероятно, но факт!"

  • 2 301
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 4 841
Сигурно повечето от вас са попадали на рекламата "Невероятно, но факт", където един очилат младеж обяснява, че две топчета с различно тегло, но с еднаква форма падат с еднаква скорост... За пример е дадено гумено топче и топка за билярд.  Е, физиката не е най-силната ми страна, но според мен две топчета с еднаква ФОРМА няма как да падат с еднаква скорост! Значи, доколкото си спомням, скоростта на свободно падане зависи от: земното притегляне, което е константа, и масата на предмета. А масата не е свързана с формата, а с плътността и теглото. Различно тегло - различна маса, съответно - различна скорост.
Много ви моля, поправете ме, ако греша  Praynig , че спорим с един куп хора, нещо мненията са 50:50, ако може и доводи моляяяяя  Praynig

# 1
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Това е реклама. Няма нищо общо със законите на физиката.

# 2
  • Мнения: 4 841
Това е реклама. Няма нищо общо със законите на физиката.

Да де, но ако рекламното послание не е вярно, значи и рекламирания продукт не е "факт"! Въпросът ми е конкретно какво казва физиката по този въпрос.

# 3
  • Мнения: 14 486
и аз доколкото имам спомен от училище - предметът с по-голяма маса има по-голямо ускорение и пада по-бързо. не знам защо така са го измислили тези дето са правили рекламата.

# 4
  • Мнения: 6 164
И на мен не ми е силна физиката, но си помислих същото като гледах рекламата. Това е абсолютна тъпотия и чакам ентусиста, който ще осъди Мтел, както съдиха Лореал...

# 5
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
В едно и също гравитационно поле върху обектите с по-малка маса действува по-малка сила, отколкото върху обектите с по-голяма маса.

Нещо такова ми се върти... Т.е. - в еднакви условия, топчето с по-малка маса трябва да пада с по-малка скорост.

# 6
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
прочетете какво пише в учебниците по физика ! Естествено че падат с еднаква скорост , НО ако са във вакум.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 190
прочетете какво пише в учебниците по физика ! Естествено че падат с еднаква скорост , НО ако са във вакум.
Точно така!
Ето и малко инфо:
http://www.signlanguage-bg.com/bg/specialized%20bulgarian%20sign … nguage/bg/364.htm

# 8
  • Мнения: 6 167
до колкото помня скоростта е равна на масата по ускорението на квадрат или нещо такова.
формата не се спряга в този закон. колкото си по-тежък, толкова по-бързо падаш.

# 9
  • Мнения: 953
до колкото помня скоростта е равна на масата по ускорението на квадрат или нещо такова.
формата не се спряга в този закон. колкото си по-тежък, толкова по-бързо падаш, другото е константа.

F=m*a  Втори закон на Нютън , и основен принцип в динамиката.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 672
Това за мен е поредната глупава и несмислена реклама !

# 11
  • Мнения: 6 167
Това за мен е поредната глупава и несмислена реклама !

е нали е Невероятно, но факт. какво й е недомисленото.
може точно това да й е номера на рекламата. не съм я гледала

# 12
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Рекламата си е реклама, няма защо да се лъжем, че всичко е истина  Mr. Green

# 13
  • Bapнa
  • Мнения: 762
А каква беше онази простотия - за общия сбор на теглото на мравките, който бил повече от общия сбор на теглото на хората  #Crazy Е, айде сега някой да ми обясни, как по дяволите го изчислиха това  newsm78

# 14
  • Мнения: 4 585


При условие, че нещата стават в пълен вакуум, т.е. не се взема предвид съпротивлението на въздуха и обтекаемостта на телата, едно пухче от патка и една желязна съчма падат към земата едновременно, движейки се с еднаква скорост. Започвайки от 0, с ускорение 9.8 m/s.s.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
А каква беше онази простотия - за общия сбор на теглото на мравките, който бил повече от общия сбор на теглото на хората  #Crazy Е, айде сега някой да ми обясни, как по дяволите го изчислиха това  newsm78


Това съм го чела в някакво научно списание и допускам да е истина...

От което идва и голямото ми объркване за другото с топчето. На рекламата се вижда, че падат в нормална атмосфера, а не във вакуум - следователно трябва да действа законът F= m.g2... Значи едното е истина, а другото не... и изобщо - идиотска реклама.  Crossing Arms

А каква е рекламата на Лореал, Misty?

# 16
  • Мнения: 313
F=m*a  Втори закон на Нютън

Това какво общо има със скоростта?

При идеални условия (без съпротивление на въздуха при падането, т.е. във вакуум) скоростта при свободно падане без начална скорост (без засилка) е V = g.t, където g приблизително равно на 9,81 m/s2. Масата и формата нямат никакво значение.
При падане във въздух се отчита коефициент на съпротивлението на въздуха, който зависи от формата. Масата отнова няма значение.
Така е от гледна точка на кинематиката, където не се отчитат силите, които действат върху падащото тяло.

От гледна точка на динамиката масата вече има значение и оказва влияние на скоростта.

# 17
# 18
  • Мнения: 4 841
При идеални условия (без съпротивление на въздуха при падането, т.е. във вакуум) скоростта при свободно падане без начална скорост (без засилка) е V = g.t, където g приблизително равно на 9,81 m/s2. Масата и формата нямат никакво значение.
При падане във въздух се отчита коефициент на съпротивлението на въздуха, който зависи от формата. Масата отнова няма значение.
Така е от гледна точка на кинематиката, където не се отчитат силите, които действат върху падащото тяло.

От гледна точка на динамиката масата вече има значение и оказва влияние на скоростта.

 ooooh! Е сега вече съвсем се обърках... Как така точно във въздух масата няма значение? Извинявам се, ама съм завършила гимназия преди повече от 15 години и оттогава нямам досег с тази иначе доста интересна наука. Хм, май ще пускам топчета от третия етаж - да видя нещата на практика  Sunglasses

# 19
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Само при вакум, нямат значение. Въздуха , колкото и да е чудно е доста плътен и въздейства значително на тела с голяма площ ....

# 20
  • Мнения: 1 796
Според мен смисъла на рекламата е: невероятно но факт: т.е. това противоречи на законите на физиката, но все пак се е случило - така и с продукта: толкова изгодни са условията, че всъщност противоречат на всяка логика, но все пак съществуват!


Ох........... аз така омотано го обясних че........... newsm78

Редактирах се, защото прочетох малко по въпроса и се оказа че това е точно така: във вакуум масата нямала значение! Blush

Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 14:32 от ssiillvvyy

# 21
  • Мнения: 6 164
А каква е рекламата на Лореал, Misty?

В "Красива мама" имаше тема - осъдили са ги (в Англия, ако не се лъжа), заради рекламата на спиралата Телескопик, защото Пенелопе Круз е с изкуствени мигли.

# 22
  • Мнения: 1 095
И на мен не ми е силна физиката, но си помислих същото като гледах рекламата. Това е абсолютна тъпотия и чакам ентусиста, който ще осъди Мтел, както съдиха Лореал...
Сори,че спамя, но ми стана много любопитно . Защо осъдиха Лореал? Обичам когато натриват носовете на гигантите Simple Smile
мммм,да сега прочетох Simple Smile)) Страхотно !

# 23
  • Мнения: 278
Тази реклама е абсолютна тъпотия. Освен това статистиката сочи че не повече от 5 % от разговорите са към домашен телефон. Кой в днешно време звъни на домашен от мобилен? За какво му е на човек такъв абонамент ако другите разговори се таксуват по 0,39 ст. Има и нещо друго, ако в случай, че има оферта която включва безплатни разговори към всички оператори, няма ли човек да се замисли. Защо да се ограничаваме да разговаряме???

# 24
  • София
  • Мнения: 1 074
прочетете какво пише в учебниците по физика ! Естествено че падат с еднаква скорост , НО ако са във вакум.

 Peace

# 25
  • Мнения: 211
Ами нали точно в това е въпросът. Че, също като топчетата, чието падане противоречи на физическите закони, разговорите са еднакви, че даже и по-евтини (от мобилен към мобилен и към стационарен). Което би трябвало да е "невероятно, но факт".
Какво му е странното?

# 26
  • Мнения: 3 405
Реално, физиката опровергава казаното в рекламата. Тяло с по-голяма маса пада по-бързо към земята.
Но не ми се мисли за тези, които буквално ще разберат посланието и ще твърдят, че тела с различна маса падат еднакво. Ние тук, естествено, не попадаме в тази категория.

Общи условия

Активация на акаунт