Имате ли проблем от/с глутена

  • 8 172
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Просто ми е интересно дали някое детенце е получило някакъв проблем от глутена. Много се спори за киселото мляко и за съжаление има доста дечица с алергия, но как стои въпроса с глутена Thinking .......

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз пробвах с бисквити Плазмон.Нямаше отрицателна реакция.Каша не съм,защото купих доста без глутен и още не ги е изял Confused

# 2
  • Мнения: 5 468
Моето дете нямаше никакви проблеми с глутена. Първо й давах пюрета с глутен, по малко. После каши с глутен, пак по малко и накрая, колкото й душа поиска.

# 3
  • Мнения: 883
Не сме имали проблеми, по повод даването на глутенови храни.

# 4
  • Мнения: 6 315
Не, изобщо.

# 5
  • Мнения: X
Да си кажа и аз - нямаме, давам пюрета с глутен от 5-и месец, даже от чудо и овесена вода съм давала по-рано. Мислех да пусна анкета, но там всеки може да даде какъвто иска отговор. Личното ми мнение, е че малко се прекалява с този проблем, който се явява по рождение, НО! - това е личното ми мнение, моля да не почаме да не стане поредния спор Praynig  Praynig

# 6
  • Мнения: 6 315
Ами според мен, ако бебето е необременено с алергии по линия на родители и роднини и ако няма доказани алергии няма смисъл да се пази от неща, с които така или иначе ще се сблъска. Аз давам глутенови каши от самото начало - 5 месец и овесена вода съм давала в слуачите, в които е имал запек.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не, не сме имали проблем.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Ето какво беше писала мама Кенга.
Цитат на: mama kenga
Възникна ужасен проблем - дадох и от тази каша и на петата лъжица дъщеря ми започна ужасно да плаче - добре че беше боса и видях, че краката и (стъпалата) станаха мораво червени и много подути .След още 5 минути на места започнаха да посиняват.Обадих се на педиатърката и тя каза да вземем една трета ампула гликонекум калции(чета ви го от ампулата).Сега отокът спадна и тя заспа.На какво може да се дължи това?Ядем жълтък,месни пюрета, зеленчукови, плодови, фризолак - с две думи абсолютно всичко, което е нормално за възрастта и и никога не сме имали какъвто и да било проблем.

Едва ли става дума за целиакия, но все пак е страховита и неприятна реакция.
Бтв, целиакията може и да се провокира, не е просто "или има, или няма". Именно затова ако се избягват глутеносъдържащи храни до определена възраст, когато системата на бебето е по-съзряла, шансът да не възникнат никакви проблеми е много по-голям.

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Сега.....Герито като беше на месец, пиаше отвара от овесени ядки (запек)- глутен яко, но грам не съм имала представаа. Джу сега- пюретата са му с глутен- специално такива ги избирам...
Всеки сам си решава...

# 10
  • Мнения: 18 542
Цитат на: pandora
Личното ми мнение, е че малко се прекалява с този проблем, който се явява по рождение

Както е казала boo, непоносимостта към глутен може и да се провокира. Не е задължително да е по рождение.
Не знам колко е преувелишчено или се спекулира, но все пак защо да дърпаме дявола за опашката.
Не виждам от какъв зор трябва да се напъваме детето на 10 месеца да яде пържоли.  Wink

Никой не може да е сигурен дали точно неговото дете няма да прояви непоносимост към глутен, ако го даде преди достигане на относително безопастна възраст на детето.

# 11
  • Мнения: 81
И ние нямахме проблеми,само да кажа че спазвах стриктно захранването на Алекс....Моя позната детенцето е с глутенова алергия,ужас!!Дълго време не разбраха какво му е на малкото човече,детето плачеше и се гърчеше след всеки прием на храна,след 4м,поставиха диагнозата,сега е на 4г и е на пълна диета за цял живот,от родителите зная ,че е генно заболяване ,но може да се отключи като се провокира с ранно даване на глутен съдържащи храни,ужаса на тези хора продължава....диетата е жестока ,особенно за малко дете.Поне това което зависи от нас ,можем да го направим...да си пазим децата........а онова изречение/едно време нашите баби не са знаели какво е глутен../е тъпо

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 694
Давам пюрета и каши и никакъв проблем. Още от първото зел. пюре яде с глутен. Когато питах педито за глутена нейният отговор беше, че е съобразен с възрастта която пише на сътветното пюре и мога спокойно да давам. И аз давам.

# 13
  • Мнения: 7 831
Децата започнаха да ядат гултенови храни след 6 м.(Вики и по-рано), не са имали никакви проблеми.

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Imp И моята педиатърка на същия ми въпрос рече, че няма никакъв проблем да приема детето глутен от 4м (както и да се захрани рано, и да приема всякакви алергизиращи храни, макар че е с фамилна обремененост от моя страна). Чудно, ако детето ми беше реагирало, какво щеше да каже - ми то много рядко се случва...? Аз не бих поела риска с моите деца.

Общи условия

Активация на акаунт