Нощното хранене и кариеса в детската възраст

  • 505
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 474
Здравейте мили мами, честно казано незнам дали това е мястото за тази тема - ако не е - моля за извинение.....
Та.... искам да попитам дали има нещо общо между нощното хранене и кариеса в детската възраст. Аз лично мисля, че няма, но няма лошо и от други мнения.... Питам, защото наскоро свекито се върна от чужбина и направо ми каза, че когато имаме зъбки и продължа да храня нощем Алекс, рискувам да подпомогна за развитието на кариеси  newsm78 newsm78 На мен много-много не ми се вярва, ама да питам  Confused

# 1
  • Мнения: 983
На мен ми бяха казали по този повод, след хранене да давам 2-3 глътки вода.

# 2
  • Мнения: 219
Гарантирано няма връзка между нощното хранене и кариеса при децата. Синът ми се хранеше през нощта до 4-я месец и сега н а10 години има прекрасни зъби , без кариеси. Но ,когато бях бременна с него приемах ФЛУОРНИ  таблетки. 
Дъщеря ми не е хранена нощем , а проблемите със зъбите й започнаха от третата й годинка. С нея н бях пила флуор.
Всичко е строго генетично обусловено.  bouquet

# 3
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Аз мисля, че няма връзка. Всичко е ген.

# 4
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
Мисля че няма връзка. Кърмихме се нощем докато малкия стана на годинка и вече имаше зъбки. Сега има всички зъбенца и не виждам да има петънца.

# 5
  • Мнения: 2 309
Кърмих я нощем до година и 5 мес., зъбите й са в чудесно състояние /чук-чук/. Мисля, че прекалено се спекулира с това нощно хранене, то не беше разваляне на зъбите, натоварване на стомахчето и какво ли още не.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 734
Няма връзка когато детето няма зъби.Няма връзка и когато има зъби,но е кърмено.Но при случаите,когато бебе или дете със зъби прекарва голяма част от ноща с биберон с мляко или чай(подсладен),това не влияе добре върху зъбите!Дългият контакт на зъбите с въглехидратна храна провокира кариеси.

# 7
  • София
  • Мнения: 580
Аз мисля, че няма връзка. Всичко е ген.
Peace

# 8
  • Мнения: 4 496
Абсолютно съм съгласна,че всичко е ген... Flutter

# 9
  • Мнения: 589
На мен ми бяха казали по този повод, след хранене да давам 2-3 глътки вода.

Мисля, че това е най-точното мнение. Млякото, което остава в устата, може да изиграе лоша роля както за бъдещите зъби, така и за \не дай боже\ инфекция на ушите. А и може да предизвика млечница в устата. Препоръчват да се изплаква устичката с малко вода. Аз така и не успях да го правя първите месеци, защото малката неизменно заспиваше след хранене.

# 10
  • Мнения: 589
Забравих да кажа, че ако не иска да пие вода, може да му измиеш устенцата с капкомер или лъжичка.

# 11
  • Мнения: 2 309
Забравих да кажа, че ако не иска да пие вода, може да му измиеш устенцата с капкомер или лъжичка.

Винаги ми е било много чудно това измиване на устичката, не се заяждам просто не мога да го разбера. Първо бебето в началото, а и после заспиваше само на гърда, обикновено след кански рев от колики, значи трябва да го събудя, за да му плакна устата и то пак да ревне. Второ, как им обяснявате на тия деца да се жабуркат, за да изплакнат млякото, моята дъщеря или го изплюваше или гълташе като гъсе. След 4-5 изстрадани опита да й изплаквам устичката, се отказах и заживяхме далеч по-леко.

# 12
  • Мнения: 589
Хих, познат проблем. И моята малката заспиваше и нямаше как да й измия устата. Като стана малко по-голяма и когато не заспиваше, започнах да го правя.
Препоръката е за идеалния случай - бебо се е нахранил и още е с отворени очички, сръчно му капваш една-две капки вода и той решава дали да я игнорира или глътне. Ако не я иска, просто попиваш със салфетка, но водата така или иначе е минала през устата през едно-две примлясквания.

Друго, което наскоро четох и мисля да започна е изтриването с мокра кърпа на венците сутрин и вечер. Малчо прави напъни за озъбване, де.

Общи условия

Активация на акаунт