кога се прави погача?

  • 1 967
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
кога се прави погача (пита) на бебе и какво точно се приготвя, какви са ритуалите...? досега само веднъж съм била и не съм много наясно
благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 1 371
На 40 ден (неделята преди или след 40 ден). Канят се само жени. Гостите носят сладки неща и подаръци. Питката се чупи над главата над майката+бебето от две момичета с живи родители и се оставят пари - железни (стотинки), за да е здраво, като желязото детето.  Wink . Изричат се някакви пожелания. А кърпата с парите+парче от питката и здравец, се качват за една нощ някъде на високо. В този ден нищо не се изнася от къщата. Както и майката не изпраща гостите (за да не й вземат кърмата  Laughing )
Ходи се и в църква, за чиста молитва, като там се оставя подарък за Богородица.
Дано съм ти помогнала. Успех.

# 2
  • Мнения: 983
Това за питата, го научих от форума, но бяхме големи вече. Аз знаех само за молитвата и само това направихме.

# 3
  • Мнения: 3 069
Точно на 40-я ден детето се води в църква и му се чете чиста молитва от попа.
Самата погача се прави до 40-я ден.Канят се само жени, носят се сладки неща.Питката също трябва да е сладка.Майката държи бебо в ръцете си и момиче държи над главите им бяла кърпа докато се разчупва питката.1-то парче се поставя в кърпата и гостите слагат парички.Всичко това се завързва с три възела и се вдига на високо да престои няколко дни.
Ами това беше май.
На масата можеш да сложиш сладки, соленки, някакви колбаси, задължително мед и една глава лук.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 897
Допълвам горните постове:
Ако детето е момче погачата трябва да бъде поръсена със сусам - за да е плодовито. По същата причина на масата трябва да има и твърдо сварени яйца. Кърпата, в която се поставят паричките трябва да се завърже от неженено момиче с живи родители, като трябва да внимава възелът да не стане прекалено стегнат /детето да не е стиснато/, нито прекалено хлабав /да не стане прахосник/, и така полученото вързопче се поставя на най-високото място в стаята.
Ако сред поканените жени има такива, които са в цикъл, то като си тръгват от къщата, трябва да прескочат червен конец.
Гостите носят подарък за бебето и нещо сладко за майката, и трябва да се разотидат преди залез слънце. Затова обикновено се кани за погача сутрин.
Същата вечер бебето задължително трябва да бъде изкъпано и личицето му много добре измито!

Последна редакция: пн, 15 окт 2007, 21:38 от kallymay

# 5
  • София
  • Мнения: 4 897
А на самия 40-ти ден се отива в църква и попа чете т.нар "Чиста молитва" - пречистваща за майката и бебето. От раждането до тази молитва майката няма право да влиза в църква и да се пречистява. Затова и не се влиза в самата църква, а попа чете молитвата в предверието й. А бебето няма право да бъде въвеждано в църква преди кръщането му.

# 6
  • София
  • Мнения: 580
Точно на 40-я ден детето се води в църква и му се чете чиста молитва от попа.
Самата погача се прави до 40-я ден.Канят се само жени, носят се сладки неща.Питката също трябва да е сладка.Майката държи бебо в ръцете си и момиче държи над главите им бяла кърпа докато се разчупва питката.1-то парче се поставя в кърпата и гостите слагат парички.Всичко това се завързва с три възела и се вдига на високо да престои няколко дни.
Ами това беше май.
На масата можеш да сложиш сладки, соленки, някакви колбаси, задължително мед и една глава лук.

ние я направих ме точно така Peace
Само да добавя в кърпата трябва да има и монети и нищо да не се изнася за да не краде детето,ако вярваш в такива работи.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 967
На 40-ия ден или малко преди това Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт