Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора

София

От април месец живея вече при половинката ми.
Майка ми остана сама в Люлин и стаята ми остана празна.Поканих една колежка да живее на квартира-хем маминка да не е сама,хем да изкара по някой лев,хем колежката да си се шири в ремонтирана стая за не много пари.
За всички плащания сме се разбрали,но имам проблем със сметките за парно.
Значи принципно се разбрахме сметките да се делят на процентно съотношения в зависимост от единичките,които са се начислили на топломерите.
Давам пример за да стане ясно.
Ето сега почва новия отоплителен сезон.Да речем,че топломерите показват 0 /нула/.
Пускат парното.В началото на следващия месец майка ми,която живее в хола,и колежката си засичат топломерите.Колежката има 10 единици,а майка ми 90 /примерно/.Идва сметка за парно 100 лева /без топлата вода/.Значи колежката ще плати 10 лева,а майка ми 90 лева.
До тук добре,защото говоря с кръгли цифри.Но как да сметна кой колко трябва да плати ако сметката е примерно 52 лева,колежката има 16 единици,а майка ми 85?
Дайте някаква формула,моля!
Цитирай

София

Според мен се изчислява като процентно съотношение.

16/101=0.1584*100=15.84% от общите единици

52*15.84% =8.24 лв за колежката.

85/101=0.8415*100=84.16% от общите единици

52*84.16%= 43.76 лв за майката ти.

Забележка - 101 са общите единици за апартамента.

Не е една формула и не съм математик, но това е принципа. (поне така си мисля).
Цитирай

София

Изглежда ми смислено.
А що се дели на 101?
Оффф,сори видях,че си обяснила.
Цитирай

Sofia

Аз с формула не мога да ти помогна, но моя приятелка живееше под наем с една баба и понеже и двете ползваха по една стая + обща кухня всичко си деляха на половина .
Цитирай

Русе

52 лв = 16+85
52 лв = 101 ед
101:52 = ~1.94 лв/ед

поне аз така го изчислявам   Rolling Eyes
Цитирай

София

Е не е редно така.
Все пак майка ми си стои по цял ден вкъщи и си бичи парно повечко.
Пък колежката ходи на работа на смени-аз бях като нея и знам,че почти не ползнах парното в моята стая.В кухнята няма парно.
Цитирай

Русе

Thinking
нещо те трябва да се договорят помежду си... знам ли...
Колежката да плаща да речем 10% от крайната сметка, или както те се разберат. С точност мисля, че няма да може да се изчисли....  Thinking
Цитирай

София-Париж-София

Най-простичния начин е следния:
Общите единици (85+16=101) се дели на сметката (52) т.е. 101/52=0.51 (полученото е коефициент в лева за единица закрглен до втора цифра след запетайката)
след това умножаваш този коефициент по съответния брой еденици:
0.51*85= 43.76 лв. (за майка ти)
0.51*16= 8.24 лв. (за приятелката)

Peace
Цитирай

Ако майка ти има Х единици, а колежката ти Y единици и са получили сметка Z лева.

Тогава сметката на майка ти трябва да е:
(Х/(X+Y)).Z

А сметката на колежката ти:
(Y/(X+Y)).Z
Цитирай

Thinking
нещо те трябва да се договорят помежду си... знам ли...
Колежката да плаща да речем 10% от крайната сметка, или както те се разберат. С точност мисля, че няма да може да се изчисли....  Thinking

Е, това е несериозно. Как няма да може да се изчисли кой каква част от сметката трябва да поеме, ако си имат точната пропорция - кой колко е изразходил.

Като идете на купон 2 семейства и 5 по сами и имате сметка 40 лв, как преценяте кой колко ще плати? По същия начин - имате общо 9 единици и 40 лв. Значи на всяка единица по 40/9 лв. За семействата като 2 единици - 2*40/9 лв.

Същото е и със единиците за парно. Събирате броя на изразходените единици. Делите общата сума на броя на единиците и получавате колко струва всяка единица. После всеки плаща толкова единици, колкото е изразходил.
Цитирай
baaaa maaaaa

abe srednoto obrazowanie be6e zadyljitelno be! ili Vie raz4itate na obrazuvaniata Wink
Цитирай

София

Извинявам се, че се намесвам в темата, дано авторката не се сърди  bouquet, но въпросът ми е подобен, да не пускам друга тема. Значи като бях студентка бяхме 2 момичета на квартира, но аз си пътувах много често до родния град, а другото момиче - веднъж на 4-5 месеца. Съответно не беше честно да плащаме сметките (ток най-вече) наполовина, при положение че 1/3 от месеца мен ме нямаше. Една бабка счетоводителка ни каза една формула, по която да си смятаме сметките, много добра работа ни свърши  Smile Но сега пак ми трябва тая формула, а не мога си я спомня  Rolling Eyes Някой да помогне...? Flutter
Цитирай

София

Ако приемем, че за времето което си била в квартирата (2/3 от месеца) плащате по равно, а останалата една трета плаща само съквартирантката, то би могло да се сметне по следната формула:

(2*Х)/6 е твоята част от сметката
(4*Х)/6 е нейната част от сметката.

Х е стойността на сметката.

Не знам дали това е формулата, която си знаела. Тази аз си я изведох току що. Мисля, че ще ти свърши работа.
Цитирай

София

Ако майка ти има Х единици, а колежката ти Y единици и са получили сметка Z лева.

Тогава сметката на майка ти трябва да е:
(Х/(X+Y)).Z

А сметката на колежката ти:
(Y/(X+Y)).Z

Относно питането на авторката - това е най-добре формулираното предложение.
Цитирай
Е не е редно така.
Все пак майка ми си стои по цял ден вкъщи и си бичи парно повечко.
Пък колежката ходи на работа на смени-аз бях като нея и знам,че почти не ползнах парното в моята стая.В кухнята няма парно.
hahaha
Ти искаш и отделна сградна инсталация ли?
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора