Има ли в София интегрирани детски градини

  • 8 541
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 4 412
Чудя се има ли в София интегрирани детски градини, където са по-склони да приемат деца с проблеми, или да има вече 5-6 деца с проблеми и да има ресурсен учител или друг специалист постояно в градината.

# 1
  • Мнения: 521
Във "Младост" 1 има ДГ с интеграционни групи-№17 и №59. Има т екипи от много добри специалисти.
За другите квартали не знам какво е положението...

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Чудя се има ли в София интегрирани детски градини, където са по-склони да приемат деца с проблеми, или да има вече 5-6 деца с проблеми и да има ресурсен учител или друг специалист постояно в градината.
Горе долу в кой квартал си и за теб ли става дума.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 412
Да, от една страна за моето дете става на въпрос. Разбрах, че в най-близката до нас градина, не искат да се занимават с каквито и да е по-различни деца.
Но също ми се искаше да е в помощ и на други родители.
Искам да я водя за 1-2 часа или до обяд да свиква с децата и реда. В най-близката градина ми казаха, че другите деца ще реват, ако си взема моето по-рано и за това ги приемат само за цял ден. Търся градина, където да се работи с детето няколко пъти  с логопед и психолог, то постепено да свиква с обстановката. След като свикне да започнат да го приобщават с другите деца. Въобще дали има такова нещо в Западна София.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=159826.0 - ето това е тема от миналата година, дали има нещо ново?
Като район ме интересува Западна софия - Света Троица, Надежда, Люлин, Красно село, Бели брези, център около НДК. Много е голямо задръстването в София и ми е трудно да я карам до Младост и Плиска. И се чудя това е половин София, няма ли такава градина.

И конкретно за нашия случай -  Бях подала молба януари месец в най-близката градина, и бяхме приети. Обаче сега не искат да я вземат и се чудя молбата ми може ли да се прехвърли за друга градина.

# 4
  • София
  • Мнения: 9 855
tigonew ,аз като бивша софиянка ще се включа с мнение Wink.
Веднъж съм ходила в 17 градина в Младост и останах меко казано очарована.Ние живеем в Люлин и честно казано бях се навила напълно да я водя в Младост.При все,че и Мими тогава беше още бебе.Та,за 17 градина-около час и повече си говорихме с психоложката,логопедката и госпожите.Не мога да спра да хваля психоложката-Ани Андреева.Невероятен човек,дано още работи там.Още много мога да ти изпиша за тази градина,но е добре лично да се увериш.Отиди до там,поне да видиш,да поговорите...ще ти е от полза.Макар че приеха Буби,тя не успя да ходи там,защото се преместихме в Плевен.
За друга градина не знам,аз в Люлин ги обиколих всичките,навсякъде просто си измисляха причини,за да не ни приемат.Това е.
Успех!

# 5
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Аз също се интересувам. Все още ни търпят в масова ДГ, но трябва да съм подготвена за специална. Макар, че сега ходи само до обяд, всеки момент съм в очакване да стане нещо и да спрем  Sad.

# 6
  • Мнения: 485
tigonew ,аз като бивша софиянка ще се включа с мнение Wink.
Не мога да спра да хваля психоложката-Ани Андреева.Невероятен човек,дано още работи там.
Имам някакъв смътен спомен, че Ани Андреева сега работи в центъра за деца с аутизъм.

# 7
  • Мнения: 1 710
Със сигурност има интегрирани градини, въпросът е, че за сега работят в тях само ресурсни учители. Логопед и психолог ходи, ако към тях има от Държавния логопедичен център. В Младост - 9 ОДЗ, в което беше Гого миналата година имаха логопед, който ходеше мисля два пъти в седмицата в градината и работеше с децата. Ресурсния е постоянно там. В 17 ОДЗ в Младост, за което са ти писали горе - има екип от специалисти, но Ани Андреева не работи вече там. Имат доста интегрирани деца и мисля са добър екип.
Строго погледнато, ако са приели детето можеш да се заядеш с градината, защото нямат право сега да не я искат. Могат да подадат молба за ресурсно подпомагане към Ресурсния център на София град и да получат такова. Просто на директорката явно не и се занимава. Ако ти се разправя - дръж на твоето, ако не - можем да потърсим още информация къде вече има осигурено ресурсно подпомагане и да ти дам градините по списък.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 412
Не искам да се карам с тях, защото въобще не приемат проблемни деца или си прочистват групите след 2-3 месеца. За това не виждам смисъл да настоявам, струва ми се че няма да е добре за детето.

Проблем ли е този списък с градините с осигурено ресурсно подпомагане да се публикува някъде. Това значи ли, че в такава градина има вече ресурсен учител на постояно място, има няколко деца с проблеми и персонала е по-склонен да работи с такива деца. Аз съм сигурна, че в градина, където няма нито едно специално дете, персонала не се отнася с разбиране към проблемите. И да е имало , бързо се отпращат. Мисля, че родителите ще са съгласни да водят детето на няколко спирки, но да има по-добра среда от специалисти.

Все пак явно само в 17 ДГ в Младост има екип, тя ли е единствена за София?

# 9
  • Мнения: 521
ОДЗ № 59 "Елхица" Младост 3
до бл.329

А градината в Младост 1,която е № 17,наистина е много добра!
Ако искаш телефони,пиши,веднага ги давам-и за двете градини!
Не знам по това време дали ще можете да се запишете за тази учебна година,но поне действай от сега за догодина!
И друго-защо не отидеш в общината ви,при отговорника по образованието,той трябва да е наясно къде има ресурсни учители и е ДЛЪЖЕН да ти дъдейства за място!Поне с мен в Дружба се отнесоха много,много добре!

# 10
  • Мнения: 1 710
Надявам се, че скоро ще има сайт и ресурсния център на София град. Вероятно тогава ще имаме и списък на градините. До колкото знам в момента е въпрос на добра воля и спечелени проекти, за да има в градината екипи отспециалисти. За сега това, което държавата осигурява е ресурсното подпомагане. Предполагам, че не само в 17 ОДЗ има екип. Дано се обадят и други майки, които знаят и за други градини. Но специално за тези с ресурсно подпомагане мога да намеря инфо.

# 11
  • Мнения: 249
Аз съм от Обеля и по неволя ходихме 2 години в Бояна поради същата причина.
Не ни приемаха никъде.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Болно ми е за нашите деца и искам да гръмна някой! Twisted Evil

# 12
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Таня, градината на Яни е в Люлин, имат логопед на щат, за психолог обаче не знам... Предимно интегрират слуховоувредени дечица, но имаха и детенце със синдром на Даун и деца с логопедични проблеми. Директорката е невероятна жена, групите са препълнени, но може да провериш, ако решиш.
Води се 13 ОДЗ "Ябълкова градина", Люлин 1. Не е точно, което търсиш май, но за друго не се сещам...

# 13
  • София
  • Мнения: 9 855
Аз май се явявам като опонент на  PetiaK ,но всъщност нищо лично ,Петя,само ще споделя моя опит Hug  bouquet.
Ходих и в Ябълковата градина,когато живеехме в Люлин.Тогава пак ви се оплаквах във форума.Наприказваха ми един куп неща след десетминутен престой на Бубка в групата.Казаха ми,че просто е аутист и най-добре да идем в 112градина.И още доста неприятни неща ми казаха,но по-лошото е,че го направиха без да си направят труда да поговорят с мен за детето,да ме оставят да им кажа някои неща.За тях неговореща беше равно на аутист.
Разбира се това си е лично мое впечатление и при всички случаи е добре да се пробва и в тази градина.Може да са се променили нещата.Дано!

# 14
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Валенце помня за проблемите ви с градините   Hug
Съжалявам за спомените, директорката по принцип винаги се държи на ниво с родителите. Дали не си говорила с някой друг?
То не, че и с Яни нямаме проблеми ... ама дано мине гладко...

Последна редакция: сб, 20 окт 2007, 18:25 от PetiaK

# 15
  • София
  • Мнения: 9 855
Петя,не съм говорила с директорката,защото госпожите бяха така любезни да ми обяснят,че детето ми аутист не е за там.Имаше една логопедка в групата,в която евентуално щеше да работи Буби.По онова време беше бременна доста.Тя дори и не си направи труда да говори с мен.Просто тогава останах с впечатлението,че си търсят деца,които просто имат възможно най-малко проблеми.Това беше една от първите градини,в които отидох.още не бях така нахъсана. Mr. GreenКато видях,че нямат желание да работят с нея и че и поставят диагноза аутизъм за 10 минутки,се отказах.Това е.
Успех на Илиян в градината! Hug

# 16
  • Мнения: 249
Таня, градината на Яни е в Люлин, имат логопед на щат, за психолог обаче не знам... Предимно интегрират слуховоувредени дечица, но имаха и детенце със синдром на Даун и деца с логопедични проблеми. Директорката е невероятна жена, групите са препълнени, но може да провериш, ако решиш.
Води се 13 ОДЗ "Ябълкова градина", Люлин 1. Не е точно, което търсиш май, но за друго не се сещам...

Благодаря ти PetiaK, но ние сме ученици. А 13 ОДЗ "Ябълкова градина" ми е до болка позната и на мен. newsm61

# 17
  • София
  • Мнения: 4 412
tanq_ludoto, съвпадение на имена, и аз съм Таня

Благодаря ви за инфото, надявам се да е полезно на повечето родители.

А какво мислите за една детска градина в Захарна фабрика, където има и отделение по ДЦП /не е тази в Красна поляна/. Аз ще звъна в община Илинден, за да питам в понеделник.

# 18
  • Мнения: 249
tanq_ludoto, съвпадение на имена, и аз съм Таня


Хубави хора сме и това си е. Laughing Laughing Laughing Joy Joy

# 19
  • Мнения: 434
Таня, пиши после за детската градина, на която ще звъниш. Ние с Иви засега ще живеем в Люлин и районите, които описваш са ОК и за нас.

# 20
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Аз съм подала молба в "Ябълкова градина" и обещаха да направят каквото могат, но за момента няма места. Говорих с една от логопедките, около половин час бяхме с Алекс във групата. Тя каза, че би могло, ако детето не пречи и не създава проблеми  newsm78.
Също каза, че с аутисти не работят по принцип, но и ние не сме точно с такава диагноза  Rolling Eyes.
Все си мисля, че няма да ни вземат.

# 21
  • Мнения: 2 232
И аз се интересувах от градините в София в които има ресурсен учител, работят психолог или логопед.Но май се оказва, че такива има на пръстите на едната ръка....А за интеграционни са май само двете в Младост- 17ДГ и 59ДГ.
На мен също много ми е далеч 17ДГ(живея в Драгалевци), но там записахме Ангел заради тези групи, а и заради клалифицираният персонаал.Много по -близо ни е 112СДГ, но всички с които говорих ми казаха, че в 17ДГ са специалисти до един и там е по-добре за детето, за съжаление до сега е бил само на откриването на годината и още не сме тръгнали да ходим като хората поради куп причини, но това е друга тема...

В Общината като питах, нищо др. не знаеха освен 112СДГ, дори мен ме разпитваха за тези в Младост да знаели....
Така, че ако има други такива Градини е хубаво да ги има на един списък и всеки да преценява къде му е най-удобно, защото това хич не е от малко значение.
Успех в търсенето.

# 22
  • София
  • Мнения: 9 855
КиФла,успех на вас в Ябълковата!И ние не сме диагностицирани като аутист,но те бързо поставиха диагнозата,хем Бубка тогава просто седеше при децата на столчетата и слушаха музика.Дано са се променили нещата.

Deja Vu ,после да разкажеш как са нещата в 17 градина.

# 23
  • Мнения: 249
На мен преди години като ходихме директорката свестена женица ми каза:"Имаме места , но няма да я вземе ме!"

# 24
  • София
  • Мнения: 4 412
Утре ще проверя за тази градина в Захарна фабрика, че днес никой не вдига тел. Аз си мислех и за градините с незаети бройки, преди време в Нашите деца имаше таблица със свободните места в градината и се чудя дали и така не е добър вариант. Защото ако са малко децата, ще им обръщат повече внимание , а и ще гледат да си запазят бройките. Явно заниманията с логопед и психолог в ДГ, ще са колкото да се отбие номера.
Намерих сайта - http://www.sofiaculture.bg/index.php?show=dokumenti_dgr , тук като натиснете по райони, виждате подадените молби и свободните места. Видях, че в р-н "Илинден" може би има свободни места в ЦДГ 79, ул. Кукуш 34. Ще разпитам утре и за там

Последна редакция: пн, 22 окт 2007, 17:35 от tigonew

# 25
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Това, което не очаквах е, че в "Ябълкова градина" логопедичната група е смесена. Има деца на възраст 4г. има такива и на 6г. Всички тези дечица много се радваха на Алекс, защото е мъничък, даваха му всякакви играчки и накрая той не щеше да си тръгваме. Логопедката, с която разговаряхме и на нас веднага ни лепна диагноза аутизъм  Rolling Eyes. Защото детето не и отговаряло като го пита нещо. Какво щяла да прави, като не слушал  newsm78.
Въпреки това занесе молбата на директорката, пък да видим   Confused.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 412
Тинк, днес говорих с общината за детския център в Захарна фабрика, но той не е на подчинение на общината и не ми каза нищо конкретно. Но като цяло имаше положително отношение към него, каза че функционира като детски център от много времи и според тях може да си оставиш детето цял ден. Имали специалисти за рехабилитация.

Иначе за р-н Илинден няма спец. градини и евентуално има места само в една седмична градина, но тя е отредена за ромите. Много ми стана интересно, аз от една страна нямам нещо кой знае какво против ромите, особено деца, и ако направят там отделение за специална група, няма да имам нищо против. Обаче като казах на таткото, той въобще не прие мисълта за "детето му и роми заедно". И от общината ми се стори, че ме взеха за "ку-ку", за да си мисля такова нещо.

# 27
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Кифла, ако наистина си решила за "Ябълкова градина", удобно ви е като място и т.н., мой съвет е да настояваш и да контактуваш предимно с директорката. Доколкото знам, наистина групите са препълнени, но при добро желание може да се направи компромис. Но опитай да поговориш с директорката, а не с учителките от групата...
Имам леко предположение коя логопедка ти е казала това, ако е същата, тя и на Илиян се опита веднъж да му поставя накакви диагнози, че не реагирал като му се говори (без да и искам мнението), ама на мен не ми минават тия  Naughty
Лошото е, че май нямат психолог там, но пък може да се направят постъпки да се "отпусне" от ресурсния център като ресурсен учител, мисля, че ще има поне 5 деца, на които да е нужен.
Ще ти пиша на лични, да не разводнявам темата.

Танче, Тинк, дано намерите подходяща градина, в която дечицата да се чувстват добре  Hug

# 28
  • Мнения: 2 543
Леле! Аз пък бях сигурна, че има повече градини, в които можем да записваме децата си... Просто... Отчайващо звучи всичко това...
Аз покрай Йоан знам горе-долу в кои градини има интегрирани деца с увреден слух -

93-та ЦДГ в Лозенец, градината на "Ябълкова градина" и една детска градина в Красна поляна, но изобщо не й знам номера (yosarian, ако знаеш, напиши го, моля те"). Миналата година едно от децата с имплант, чиято майка пише тук, посещаваше една градина в Младост, мисля, че беше №9. И разбира се, яслата на "Орехова гора", "Вълшебство" (№35).

P.S. Поправям се. Градината в Младост е 76-та. Точно след мен я е написала Мира. Simple Smile

Последна редакция: ср, 24 окт 2007, 22:35 от Ieppe

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 168
Здравейте!
Мойте дете посещава масова детска градина в Младост 4 - 76 ОДЗ Сърничка.Но Веси е със кохлеарен имплант.
Не съм сигурна, че градината е готова да приеме деца със други увреждания, по простата причина, че нямат необходимите специалисти....а и помещения в които да се случва рехабилитацията.
Веси принципно си беше приета в тази детска градина и учителите и директорката се оказаха невероятни хора.
Тя се чувства прекрасно там.СамоИнтгрирала се е, ако мога така да кажа без проблем още в самото начало  - ходи от 01,02,2007г
На мене проблема ми е в Ресурсната учителка.Тази година ни изпратиха една госпожа която дори си няма представа от КИ а оставам с впечатление, че няма представа и от проблемите и на другите увреждания - въпреки че е ресурсна и в 59 ОДЗ в Младост 3, където има специална такава група за деца с ДЦП, Даун и други увреждания.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 351
Моето дете посещава 59 ОДЗ в Младост 3.Въпросната ресурсна е новоназначена и там.Нямам никакво впечатление за нея.Все още опознава дечицата от специалната група.Ще трябва постепенно да я запозная с особения характер на детенцето си.Дано се сработят двамата.Нещо не ми се вярва.А е важно.

# 31
  • Мнения: 249
А ако ресурсната не се сработва с детето няма ли вариант да се смени?

# 32
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
в Хипод9рума има детска логопедична градина - до площад ручай наблизо е
не зна мномер и име а не съм ходила там само от 2-3г и не знам Танче кога ще ида
трябва да пуснеш търсачка за логопедични детски градини и сигурно ще излезе .- но вероятно ще се води към булеварда -оф сега забравих как се казва - тоя от руски паметник към княжево
това е м/ Площад Ручей и ритуалния дом на Красно село...

# 33
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Днес имах среща с директорката на ОДЗ-то, което посещава Алекс. Тя беше много любезна, също така съвсем любезно ми заяви, че мойто дете не е за тази детска градина. Зае се жената да ми помогне и заедно да намерим подходящо място за него. Има ли майки, чиито дечица посещават специализираната детска градина на ул. "Урвич"? Предполагам, че ще е трудно да се вместим там, защото местата са ограничени  newsm78. Дали е така?

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Днес имах среща с директорката на ОДЗ-то, което посещава Алекс. Тя беше много любезна, също така съвсем любезно ми заяви, че мойто дете не е за тази детска градина. Зае се жената да ми помогне и заедно да намерим подходящо място за него. Има ли майки, чиито дечица посещават специализираната детска градина на ул. "Урвич"? Предполагам, че ще е трудно да се вместим там, защото местата са ограничени  newsm78. Дали е така?

Кифличке - Логопедичната ли имаш предвид.

# 35
  • sofia
  • Мнения: 1 426


Кифличке - Логопедичната ли имаш предвид.

Ами то има ли друга на "Урвич", дадоха ми тел. на една newsm78

# 36
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
http://www.ldg134.info/

# 37
  • Мнения: 194
синът ми посещава логопедичната на Урвич от тази година. наистина приемът е доста тежък. първо се минава през психиатрична комисия в Александнорвска б-ца, където тестовете продължават 2 седмици. после има и обследване от логопедите в самата градина - 1 седмица.

# 38
  • Мнения: 7 382
Строго погледнато, ако са приели детето можеш да се заядеш с градината, защото нямат право сега да не я искат. Могат да подадат молба за ресурсно подпомагане към Ресурсния център на София град и да получат такова. Просто на директорката явно не и се занимава. Ако ти се разправя - дръж на твоето, ако не - можем да потърсим още информация къде вече има осигурено ресурсно подпомагане и да ти дам градините по списък.
Не зная дали има "интегрирани" градини ,но мога да кажа ,че във ВСИЧКИ градини , ако родителите си подадат съответните документи може да се назначи ресурсен учител.Ако няма 5 деца за постоянно пребиваване на учителя в съответната ДГ , той посещава деца от различни градини.Нито един директор няма право да откаже или д отпише детето ти.

# 39
Бих препоръчала 93 ОДЗ - намира се в горната част на Лозенец. Има кабинет със сурдопедагог -Ваня Нейчева. В детската градина има шест групи и се приема по едно дете в група. Освен това има организиран транспорт три пъти в седмицата до специалното училище за деца с увреден слух. Транспортът частично се заплаща от АРДУС. Това дава възможност на децата всеки ден да имат индивидуално занимание / Ваня Нейска е отличен рехабилитатор и от доста време работи с деца с КИ/, да с в група с техните чуващи връстници и същевременно да посещават групови занятие по ритмика, моторика и развитие на речта. За родителите също е удобно - не се налага да кръстосват по няколко пъти на ден София, от урок на урок Simple Smile Самата градина е с отлични условия и е една от елитните в квартала.

# 40
  • Мнения: 7 382
Бих препоръчала 93 ОДЗ - намира се в горната част на Лозенец. Има кабинет със сурдопедагог -Ваня Нейчева. В детската градина има шест групи и се приема по едно дете в група. Освен това има организиран транспорт три пъти в седмицата до специалното училище за деца с увреден слух. Транспортът частично се заплаща от АРДУС. Това дава възможност на децата всеки ден да имат индивидуално занимание / Ваня Нейска е отличен рехабилитатор и от доста време работи с деца с КИ/, да с в група с техните чуващи връстници и същевременно да посещават групови занятие по ритмика, моторика и развитие на речта. За родителите също е удобно - не се налага да кръстосват по няколко пъти на ден София, от урок на урок Simple Smile Самата градина е с отлични условия и е една от елитните в квартала.

Сигурна ли си ,че е 93-то ОДЗ,защото аз мисля,че то се намира на ул."Дебър" Красно село.Доста далечко от Лозенец.

Общи условия

Активация на акаунт