Има ли в София интегрирани детски градини

  • 8 542
  • 40
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 412
Чудя се има ли в София интегрирани детски градини, където са по-склони да приемат деца с проблеми, или да има вече 5-6 деца с проблеми и да има ресурсен учител или друг специалист постояно в градината.

# 1
  • Мнения: 521
Във "Младост" 1 има ДГ с интеграционни групи-№17 и №59. Има т екипи от много добри специалисти.
За другите квартали не знам какво е положението...

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Чудя се има ли в София интегрирани детски градини, където са по-склони да приемат деца с проблеми, или да има вече 5-6 деца с проблеми и да има ресурсен учител или друг специалист постояно в градината.
Горе долу в кой квартал си и за теб ли става дума.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 412
Да, от една страна за моето дете става на въпрос. Разбрах, че в най-близката до нас градина, не искат да се занимават с каквито и да е по-различни деца.
Но също ми се искаше да е в помощ и на други родители.
Искам да я водя за 1-2 часа или до обяд да свиква с децата и реда. В най-близката градина ми казаха, че другите деца ще реват, ако си взема моето по-рано и за това ги приемат само за цял ден. Търся градина, където да се работи с детето няколко пъти  с логопед и психолог, то постепено да свиква с обстановката. След като свикне да започнат да го приобщават с другите деца. Въобще дали има такова нещо в Западна София.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=159826.0 - ето това е тема от миналата година, дали има нещо ново?
Като район ме интересува Западна софия - Света Троица, Надежда, Люлин, Красно село, Бели брези, център около НДК. Много е голямо задръстването в София и ми е трудно да я карам до Младост и Плиска. И се чудя това е половин София, няма ли такава градина.

И конкретно за нашия случай -  Бях подала молба януари месец в най-близката градина, и бяхме приети. Обаче сега не искат да я вземат и се чудя молбата ми може ли да се прехвърли за друга градина.

# 4
  • София
  • Мнения: 9 855
tigonew ,аз като бивша софиянка ще се включа с мнение Wink.
Веднъж съм ходила в 17 градина в Младост и останах меко казано очарована.Ние живеем в Люлин и честно казано бях се навила напълно да я водя в Младост.При все,че и Мими тогава беше още бебе.Та,за 17 градина-около час и повече си говорихме с психоложката,логопедката и госпожите.Не мога да спра да хваля психоложката-Ани Андреева.Невероятен човек,дано още работи там.Още много мога да ти изпиша за тази градина,но е добре лично да се увериш.Отиди до там,поне да видиш,да поговорите...ще ти е от полза.Макар че приеха Буби,тя не успя да ходи там,защото се преместихме в Плевен.
За друга градина не знам,аз в Люлин ги обиколих всичките,навсякъде просто си измисляха причини,за да не ни приемат.Това е.
Успех!

# 5
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Аз също се интересувам. Все още ни търпят в масова ДГ, но трябва да съм подготвена за специална. Макар, че сега ходи само до обяд, всеки момент съм в очакване да стане нещо и да спрем  Sad.

# 6
  • Мнения: 485
tigonew ,аз като бивша софиянка ще се включа с мнение Wink.
Не мога да спра да хваля психоложката-Ани Андреева.Невероятен човек,дано още работи там.
Имам някакъв смътен спомен, че Ани Андреева сега работи в центъра за деца с аутизъм.

# 7
  • Мнения: 1 710
Със сигурност има интегрирани градини, въпросът е, че за сега работят в тях само ресурсни учители. Логопед и психолог ходи, ако към тях има от Държавния логопедичен център. В Младост - 9 ОДЗ, в което беше Гого миналата година имаха логопед, който ходеше мисля два пъти в седмицата в градината и работеше с децата. Ресурсния е постоянно там. В 17 ОДЗ в Младост, за което са ти писали горе - има екип от специалисти, но Ани Андреева не работи вече там. Имат доста интегрирани деца и мисля са добър екип.
Строго погледнато, ако са приели детето можеш да се заядеш с градината, защото нямат право сега да не я искат. Могат да подадат молба за ресурсно подпомагане към Ресурсния център на София град и да получат такова. Просто на директорката явно не и се занимава. Ако ти се разправя - дръж на твоето, ако не - можем да потърсим още информация къде вече има осигурено ресурсно подпомагане и да ти дам градините по списък.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 412
Не искам да се карам с тях, защото въобще не приемат проблемни деца или си прочистват групите след 2-3 месеца. За това не виждам смисъл да настоявам, струва ми се че няма да е добре за детето.

Проблем ли е този списък с градините с осигурено ресурсно подпомагане да се публикува някъде. Това значи ли, че в такава градина има вече ресурсен учител на постояно място, има няколко деца с проблеми и персонала е по-склонен да работи с такива деца. Аз съм сигурна, че в градина, където няма нито едно специално дете, персонала не се отнася с разбиране към проблемите. И да е имало , бързо се отпращат. Мисля, че родителите ще са съгласни да водят детето на няколко спирки, но да има по-добра среда от специалисти.

Все пак явно само в 17 ДГ в Младост има екип, тя ли е единствена за София?

# 9
  • Мнения: 521
ОДЗ № 59 "Елхица" Младост 3
до бл.329

А градината в Младост 1,която е № 17,наистина е много добра!
Ако искаш телефони,пиши,веднага ги давам-и за двете градини!
Не знам по това време дали ще можете да се запишете за тази учебна година,но поне действай от сега за догодина!
И друго-защо не отидеш в общината ви,при отговорника по образованието,той трябва да е наясно къде има ресурсни учители и е ДЛЪЖЕН да ти дъдейства за място!Поне с мен в Дружба се отнесоха много,много добре!

# 10
  • Мнения: 1 710
Надявам се, че скоро ще има сайт и ресурсния център на София град. Вероятно тогава ще имаме и списък на градините. До колкото знам в момента е въпрос на добра воля и спечелени проекти, за да има в градината екипи отспециалисти. За сега това, което държавата осигурява е ресурсното подпомагане. Предполагам, че не само в 17 ОДЗ има екип. Дано се обадят и други майки, които знаят и за други градини. Но специално за тези с ресурсно подпомагане мога да намеря инфо.

# 11
  • Мнения: 249
Аз съм от Обеля и по неволя ходихме 2 години в Бояна поради същата причина.
Не ни приемаха никъде.  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Болно ми е за нашите деца и искам да гръмна някой! Twisted Evil

# 12
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Таня, градината на Яни е в Люлин, имат логопед на щат, за психолог обаче не знам... Предимно интегрират слуховоувредени дечица, но имаха и детенце със синдром на Даун и деца с логопедични проблеми. Директорката е невероятна жена, групите са препълнени, но може да провериш, ако решиш.
Води се 13 ОДЗ "Ябълкова градина", Люлин 1. Не е точно, което търсиш май, но за друго не се сещам...

# 13
  • София
  • Мнения: 9 855
Аз май се явявам като опонент на  PetiaK ,но всъщност нищо лично ,Петя,само ще споделя моя опит Hug  bouquet.
Ходих и в Ябълковата градина,когато живеехме в Люлин.Тогава пак ви се оплаквах във форума.Наприказваха ми един куп неща след десетминутен престой на Бубка в групата.Казаха ми,че просто е аутист и най-добре да идем в 112градина.И още доста неприятни неща ми казаха,но по-лошото е,че го направиха без да си направят труда да поговорят с мен за детето,да ме оставят да им кажа някои неща.За тях неговореща беше равно на аутист.
Разбира се това си е лично мое впечатление и при всички случаи е добре да се пробва и в тази градина.Може да са се променили нещата.Дано!

# 14
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Валенце помня за проблемите ви с градините   Hug
Съжалявам за спомените, директорката по принцип винаги се държи на ниво с родителите. Дали не си говорила с някой друг?
То не, че и с Яни нямаме проблеми ... ама дано мине гладко...

Последна редакция: сб, 20 окт 2007, 18:25 от PetiaK

Общи условия

Активация на акаунт