как без стрес се отбива дете на 2 г ?

  • 545
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 180
Здравейте, мами,
детето ми сега е на 1,5 г и кърменето за него е все още от голяма важност- при заспиване и когато се събуди през нощта (а той се буди много често). не заспива по друг начин, а ако се събуди и види някой друг а не мама реве до скъсванне...не търпи диалог в това отношение, иначе през деня е ок- спокойно дете е и си играе чудно с баба, дядо, татко, детегедачка, други деца...( пък аз отдавам това спокойствие донякъде на сигурността от кърменето)
много му е рано за отбиване, усещам, ОБАЧЕ,

чакам второ дете и не мисля че ще мога да продължавам повече след 7ия месец, пък и престоя в болницата ще е мин 5 дни...
не ми се иска да го травмирам с шоково отказване, пък и да го свързва с появата на конкуренцията...
обръщам се за съвет най вече към дългокърмещите майки с опит- КАК се отказва без стрес?

# 1
  • Мнения: 272
Сьвет за отбиване не мога да дам, но мога да кажа какво стана при нас.
На година и половина ситуацията беше същата, след 1г и 8 месеца остана само нощното кърмене. 10 дена преди втория си РД го отказа абсолютно сама. Но гърдите ми са й голям фетиш и постоянно иска да ги гушка за заспиване и като се събуди през нощта. А приспиването е по един час. Но това беше неин избор.
Та мисълта ми е, че може и сам да се откаже, особено като понамалее млякото. След 1 г и 6 м предложих прясно мляко, което почна да пие към 1.8 и сега изпива по около 750 мл на ден.

# 2
  • Мнения: 966
При нас отбиването стана постепенно.Първо спрях да давам мляко за заспиване следобед и вечер,останахме на ядене към 17.00 и сутрешно към 6.00 ч.Е имаше сълзи, но не и стрес.Приспивахме се по-други начини и свикна.После спрях кърменето в 17.00 ч. за него хич не протестира.Виж това в 6.00 ч. беше трудничко, но го атакувах с чай- подсладен и успяхме.Отбих я на 1г. и 2м.
Успех и дано стане лесно Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 1 056
Универсална рецепта няма. Всяко дете си има особености и ти най-добре си познаваш твоето. Принципно има два начина за отбиване - естествено и с "помощ".
Ако оставиш по естествен начин да се отбие - ще ти е по-лесно, мисля. (Виж темата "Дългокърмещи майки - да пообщуваме". Там пише Мери, тя е бременна и момиченцето й суче коластра отвреме-навреме)
Ако искаш да отбиеш отведнъж или постепенно - ще ти е по-трудно, т.е. няма как да е съвсем без стрес. Много ще е трудно да обясниш нещо, щото детенцето е в такава възраст, че трудно ще разбере. Но ако при раждането ще е на около 2 год. ще разбере.
Не съм много сигурна че се травмират по-малко ако се отбият от раз отколкото постепенно. все им е гадно.
Аз  когато не кърмих 5 дена заради хапчета се мазах с Даун-ексол. Казах му че амките са болни и горчат, но като минат пак ще суче. Понеже не исках да отбивам. Той опита един път и повече не вкуси, само ги сочеше, казваше, че парят, но ще минат, така се успокояваше и задължително бръкнал в пазват ми заспиваше.
Някои майки им обясняват, че нощем горчат и млякото се прави за сутринта и така махат нощното кърмене, но това с моя син не може да стане, той е същия като твоя, нощем се дере ако ме няма. Но нали ти казвам като не суче въобще е по-спокоен отколкото частично да махам кърмения. Освен това след втория ден се будеше само по веднъж нощем, а сега пак суче по 2-3-4 пъти.
Абе, прецени кой начин е най-удачен за вас. Успех!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 148
Аз мога да ти споделя моя опит. Дъщеря ми също много беше пристрастена към кърменето и когато забременях за втори път ми беше много страшно като си помислех как ще го преживее. За отбиване и дума не можеше да става! Затова четох във форума как са кърмели и други бременни майки и реших да оставя нещата на самотек. Кърмата ми постепенно се превърна в коластра, но явно стигаше за да задоволи нуждата й от сучене. Това стана някъде към 7 -ия месец - не знам и аз точно щото ме беше страх даже да стисна гърдата си за да видя колко пуска, но явно на дъщеря ми и беше достатъчно. Когато останаха към 1-2 месеца до раждането (тя беше на 1год и 10 мес), започнах да и говоря, че вече е голяма, че има зъби, а бебето няма зъби и ще може само да суче и т.н. Не се притеснявай да му обясняваш, че няма да те разбере - всичко разбират, да знаеш  Simple Smile! Така че си кърмех до деня, в който влязох в болницата за раждане, стоях там 5 дни и през това време не е имало никакви проблеми със съня. Ааа забравих, че й казвах че няколко дни няма да ме има , че трябва да слуша тати и така! Така че спокойно си кърми, второто ми дете се роди 3,400, не вярвай и на бабини деветини че го ощетяваш и т.н. Всичко ще е наред, повярвай ми, макар че и аз бях много спептична. Единствен проблем ми беше чувствителността на зърната докато бях бременна, но стисках зъби заради спокойствието на детето. Бъдете живи и здрави и не лишавай сина си от кърмене  Hug!

Общи условия

Активация на акаунт