Как мога да си направя сама проекта за баня?

  • 10 816
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 575
Интересуваме как мога сама да си направя проекта за разположението на плочките в банята? Има ли програма и какво е най-важно да спазя? Знам големината на плочките, на фриза, на стаята. Просто от къде да започна?

# 1
  • Мнения: 164
Хайде каде са знаещите? И аз се интересувам   newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 7 174
Доколкото ми е известно, има програми, в които можеш да си "направиш" банята, но в смисъл да избереш уредите (Видима, мисля имаха такова нещо на сайта).
Иначе на мен относително често ми се случва да правя проекти за бани и по-точно обществени WC-та.
Обаче си ги правя на професионална програма за архитекти - в моя случай AutoCad.
Има много тънкости:
- плочките са на калибри, т.е. ако се водят 30/30, е възможно всъщност да са 29.8/29.8, с което да се предвижда и дебелината на фугата в целия размер. Това се установява най-точно като се премерят няколко плочки, защото е възможно да има разлики между плочките в едно кашонче.
- много е важно да се установи "начало на редене", например ако са изкарани изводите за батериите, и не искаме дупките да попаднат на случайни места, трябва да се започне от оста на симетрия на батерията, с плочки наляво и надясно. Но трябва да се види какво ще се случи в крайщата на стените - да не би да останат парченца, широки 2 см, да речем; най-често е удачно да се започне от средата на стената, а дали с фуга и наляво, надясно, или с цяла плочка, се установява като се изчертае разгъвката.
- ако стените не са изправени, трябва да се изправят, защото иначе ще се получат трапецовидни парчета;
- за подовете на бани, в които стените не се срещат под прав ъгъл, е по-добре плочките да се редят на 45 градуса, иначе отново лъсват грозни трапецовидни парчета.

Ако имате въпроси, питайте.
Общо взето, не е сложно, но си има свойта специфика, така че без да обиждам никого, вероятно не съвсем всеки би могъл да се справи.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 952
Из форума има доста писано за програми, с които любителски се чертаят интериори.
Само една баня можеш да си начертаеш или скицираш в мащаб, напр. 1:10 или 1:20 при размерите на Бг баните са подходящи за скица на А4. Това е и най-удобния начин, ако сама изчисляваш количествата плочки, които ти трябват. Скицата ще ти трябва и при реденето на плочките, за да се ориентира майстора какво да прави.
Учи ли се все още техническо чертане повсеместно?
Ред е описала много неща, които без да ми е работа разбрах докато плочкаджиите и аз се борехме с чертежи и криви дадености.

# 4
  • Мнения: 1 152
Roca имат такава програма, но е с техни модели плочки.

# 5
  • Мнения: 164
амм да..... red ме накара да се замисля доста ,бях си сложила ArchiCad na компа по-рано , но определоно не е проста програмка от която веднага можеш да спретнеш проектче.Не ми се чертае скица защото това което мен всъщност ме интересува е не толкова разположението на мебелите /или както там се казват /в банята ,а цветовото съотношение на плочките ,че и имам мераци 3D да видя .PRO100 прави нещо подобно ,но пък не ми дава да кажа коя плочка какъв цвят да е  Sad

# 6
  • Мнения: 797
Има такава програма- нарича се "Kitchen Draw".  Peace.Потърси я по нета .

# 7
  • София
  • Мнения: 7 174
амм да..... red ме накара да се замисля доста ,бях си сложила ArchiCad na компа по-рано , но определоно не е проста програмка от която веднага можеш да спретнеш проектче.Не ми се чертае скица защото това което мен всъщност ме интересува е не толкова разположението на мебелите /или както там се казват /в банята ,а цветовото съотношение на плочките ,че и имам мераци 3D да видя .PRO100 прави нещо подобно ,но пък не ми дава да кажа коя плочка какъв цвят да е  Sad
Ако е само за цветовете, можеш да снимаш плочките (или да изтеглиш картинки от сайта на съответния производител), да ги мащабираш като квадратчета, и да си ги редиш във Photoshop. А даже и в Word може да ги вкараш и редиш.

# 8
  • Мнения: 575
Благодаря на отзовалите се.
 Ред, не се бях замисляла за тези неща изобщо. Ще се пробвам, дано да излезе нещо.

# 9
  • Мнения: 1 152
При положение, че "професионалисти" ми объркаха проекта за баня ....не знам какво да кажа. ooooh! Също е важно примерно мивката или огледалото  да са поставени симетрично на една или повече плочки.

Общи условия

Активация на акаунт