Отново за новото строителство.....

  • 4 831
  • 33
  •   1
Отговори
  • СОФИЯ
  • Мнения: 431
         Здравейте!
   Въпросът ми е,тези от вас ,който са си купили жилище в т.нар. ново строителство колко кв.м.общи части са заплатили? Искам да сравня с това ,което ми предлагат,защото ми се струва адски много.   

# 1
  • Мнения: 491
Купихме си апартамент миналия месец. Общите части бяха 0.123 или 12.3%. Знам от брат ми,който има строителна фирма,че до 15 % е в границите на нормалното.

# 2
  • Мнения: 211
Ние миналата година се интересувахме от това. По-точно за купуване "на зелено". Няма значение.
Та, в тия кв.м влизат и стълбищните и коридорните части. Ето, ние например харесахме един - 100кв.м. Но в тия 100 не-знам-си-колко-си бяха всъщност от стълбището и пространството пред входната врата. И в крайна сметка за апартамента останаха около 70 Laughing - по-малък от тоя, който имахме всъщност. Това први около 30 за общи части.
Абе ooooh!

# 3
  • София
  • Мнения: 794
Ние купихме жилище ново строителство миналия месец. Общите части, които платихме са 12,62 кв/м., при чиста жилищна площ от 86,90кв/м.
Т.е. платихме 99,52 кв/м.
Имаме и мазе 9,10 кв/м., което не го плащаме, подарък Wink

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
до 20% било. Но на практика май си е малко повечко.

# 5
  • Мнения: 1 897
През август месец купихме такова жилище.
Чиста квадратура 65кв.м.
Мазе към апартамента  3,6 кв.м.
С общите части платихме 75 кв.м.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 389
Около 15% е наистина нормалният процент на общи части.
September, ако апартамента ти е 70м2, по груби сметки към 10,5 м2 са идеалните части.
Останалите 20 м2 ми се губят в сметката, дано не грешиш.

# 7
  • Мнения: 211
September, ако апартамента ти е 70м2, по груби сметки към 10,5 м2 са идеалните части.
Останалите 20 м2 ми се губят в сметката, дано не грешиш.
Е, да, не съм съвсем сигурна. По спомени. Но наистина ни се сториха доста много общите части.

# 8
  • Мнения: 1 172
Не съм се интересувала и нямам представа колко от общите части сме платили.

Когато избирахме жилище, не съм се интересували колко общи части вървят с него, а от това каква жилищна площ има, какво разпределение и местоположение и каква крайна цена ще трябва да платим за него.

Така че за нас изборът беше:
апартамент А с Х стаи еди-къде си, с цена еди-колко си
или
апартамент Б с У стаи еди-къде си, с цена еди-колко си.

Честно, не ви разбирам защо чак толкова се вторачвате в тези сметки за общите части.

# 9
  • Мнения: 485
Преди 2 месеца си купихме.Платихме 17проц. общи части.

# 10
  • Мнения: 1 336
Платихме 105 кв., а реално имаме 92кв. застроена площ.
Не съм изчислявала колко е без стените като чиста жилищна, но май към 7% стени ми се въртят в главата или съм чела някъде  newsm78

# 11
  • Мнения: 491
Не съм се интересувала и нямам представа колко от общите части сме платили.

Когато избирахме жилище, не съм се интересували колко общи части вървят с него, а от това каква жилищна площ има, какво разпределение и местоположение и каква крайна цена ще трябва да платим за него.

Така че за нас изборът беше:
апартамент А с Х стаи еди-къде си, с цена еди-колко си
или
апартамент Б с У стаи еди-къде си, с цена еди-колко си.

Честно, не ви разбирам защо чак толкова се вторачвате в тези сметки за общите части.



Защото,ако квадратният метър ти струва  600 евро, заплащаш общите части пак на толкова,а това са реално стълбища,площадки и какво ли още не-не влизат в жилищната квадратура.Но пък ако държиш на широки стълбища и площадки това в друг въпрос.
До 15 % е в границите на нормалното.

# 12
  • Мнения: 1 172



Защото,ако квадратният метър ти струва  600 евро, заплащаш общите части пак на толкова,а това са реално стълбища,площадки и какво ли още не-не влизат в жилищната квадратура.Но пък ако държиш на широки стълбища и площадки това в друг въпрос.
До 15 % е в границите на нормалното.

Много добре знам какво съм плащала. Въпросът ми е защо толкова голямо значение се отдава на конкретни проценти. След като и да не ти изнася, апартаментът си върви с тях? Т.е. по-вероятно е да се спазариш за по-ниска цена, отколкото за по-малък процент от общите площи. По-лесно е да се спазариш за по-малка комисионна или разделяне на разходите по прехвърлянето, отколкото да се вторачваш в няклоко квадратни метра. И не ми казвайте, че разлика от макс 5 или 6 кв.м колкото е разликата на 100 кв м жилище съответно с 15 или 20 % общи части е толкова фрапираща и ще определи дали да / да не купите някое жилище. Не мисля, че някой трезво мислещ би се двоумил точно за тези 2-3000 Е  при текущите цени на жилища. Или иначе казано, ако можеш да си позволиш да платиш 115 кв м на тези цени, дали точни 2-3 000 Е са ти най-важната част от преценката?

И какво като един строител предлага даден апартамент с 10% общи части, а другия с 15% ако накрая финалните цени и на двата апартамента ви устройват, както и конкретното им разпределение? Да няма да си ги мерите с комшиите или родата, та да държите на 2-3-5 квадрата жилищна площ в повече (по нот. акт)?
Аз съм се интересувала много повече от качеството на изпълнение на жилищата повече отколкото от няколко квадрата повече/по-малко.  И по-нисък порцент общи части не би ми повлиял в избора.

# 13
  • София
  • Мнения: 794
Не съм се интересувала и нямам представа колко от общите части сме платили.

Когато избирахме жилище, не съм се интересували колко общи части вървят с него, а от това каква жилищна площ има, какво разпределение и местоположение и каква крайна цена ще трябва да платим за него.

Така че за нас изборът беше:
апартамент А с Х стаи еди-къде си, с цена еди-колко си
или
апартамент Б с У стаи еди-къде си, с цена еди-колко си.

Честно, не ви разбирам защо чак толкова се вторачвате в тези сметки за общите части.

Защото строителите и най-вече брокерите поставят така нещтата.
Четеш обява за жилище примерно от 90 квадрата и е дадена цена пак примерно от 80 000 Е, е да ама като звъннеш и те ти казват - към тези квадрати прибавяме мазе 10 кв., което върви с този апартамент и задължително трябва да го купите! Към това жилище се падат и еди си колко процента общи части, които не са включени в обявената цена и крайната цена се получава 90 или 100 хил. Е!!!
То и мен ме интересува крайната цена, но те поставят така нещата!

# 14
  • София
  • Мнения: 3 389
Изобщо не са строителите.
Идеалните части са неделима част от имота.
Не можеш да купиш имот без общи части.
Мазето и гаража са задължителни по закон. Освен в някои случаи за сервизно помещение в апартамента.
Съжалявам за брокерите и техните малки измами, с цел зарибяване на клиенти, но в най-общи линии това, което казва *SV* е вярно.

Общи условия

Активация на акаунт