едногодишно кърмаче САМО на кърма

  • 6 517
  • 103
  •   1
Отговори
  • Мнения: 325
Вече не знам какво да направя. Облива ме вълна от безсилие. Нико след 2 седмици става на годинка, а е само на кърма. Не иска нищо друго-нито пюрета, нито каши, не иска от нашата храна. Понякога изяжда по една солетка или по една-две хапка бисквитка и това е всичко. Ако се опитам да му пъхна нещо в устата(особено с лъжица) плюе, а от няколко дни се е научил и да си бърка в устата и да вади това, което е вътре. Всички около мен обвиняват за ситуацията кърменето на поискване( през 2-4 часа през деня и през 1,5-2 през нощта) и аз започвам да се замислям дали не му правя лоша услуга. От януари тръгвам на работа и просто не знам как ще се справим и двамата  Confused
Съвети? Какво да правя?

# 1
  • Мнения: 1 212
Браво, бе  Peace Grinning
Остава да пишеш, че детето си наддава нормално, изглежда и се чувства добре  Hug
Не съм имала такъв казус, но от опит с отказа от храна бих те посъветвала да пробваш / ако не си / някои от хитростите :
- да му дадеш да си гризе солетата или бисквитата докато му даваш с лъжичка това което си намислила
- да се опиташ да му отвлечеш вниманието някакси, така че да направиш храненето едно голямо предизвикателство и удоволствия за детето
- да му дадеш празна лъжичка да си играе и да опиташ същевременно да действаш с пълната ...
Няма да ти е лесна задачата, кураж и успех щом имаш такива кратки срокове, въоражи се с търпение и не се отказвай !  Peace

# 2
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 А бебето суче ли от гърдата или се цедиш и даваш с шише? Защо не пробваш да му даваш кърмата с лъжичка? Друго не ми идва на ум  newsm78.

# 3
  • Мнения: 115
Идеята да даваш кърмата с лъжичка е много добра. Моя съвет е същия. И ако номера мине започни не по стандартния начин примерно картофче с кърма, а кърма с малко картофче Simple Smile Дето има една приказка месо с картофи или картофи с месо. В никакъв случаи не се обвинявай, че си направила лоша услуга на бебока. На мен също ми е любопитно как наддава до момента.

# 4
  • Мнения: 3 718
В почти същата ситуация съм, с тази разлика, че Алекс има и периоди на ядене. Тъкмо се побъркам и той прояде, а после тъкмо се успокоя и той започне да се дърпа. Пробвала съм някои неща със сравнителен успех. Първо, гледам да създам определен ритуал на храненията с твърда храна. На обяд го прибирам горе долу по едно и също време, слагам го в столчето в кухнята (стая, която не му е особено позната и му е интересно). Давам му една дървена лъжица да си трака с нея и му показвам как аз я лапам, по едно време той реши, че трябва да ме храни и същевременно да отваря уста. Понякога когато му давам от моята чиния също имам известен успех.

# 5
  • Мнения: 19 296
ще следя темата,защото както сме тръгнали със захранването и ние нищо чудно до годинка да я докараме без много твърда храна.

# 6
  • Мнения: 2 829
Вижте тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=203348.0
Въпросното детенце прояде накрая, затова я препоръчвам Grinning

# 7
  • Мнения: 325
Ами засега наддава добре. Парадоксално, но факт. Средно по 300-400 гр. на месец. И иначе си е добре, почти проходи.
изчела съм всичко за педагогическото захранване, лошото е, че той на всичкото отгоре има АБКМ и нещата са много сложни, щото не мога да му давам от всичко, което ядем с мъжа ми.
Шаманката -и аз се опитвам да му създавам ритуали на хранене, слагам го на всяко мое ядене да ме гледа, но обикновено реве и се дърпа или зяпа наоколо незаинтересовано.
Относно цеденето-никога не ми се е отдавало-не мога да изцедя и 10 гр. особено откакто ми се регулира кърмата. Направо се чувствам в безизходица Sad

# 8
  • Мнения: 385
С растежът на кътниците и аз попаднах в тази ситуация! С интерес ще следя съветите! Ние ядем поне бананите, но всяко друго нещо, поднесено до устата, особено с лъжица, е категорично отхвърлено! Съвет не мога да дам, но стискам палци бързо да излезнеш от това положение! Успех!  bouquet

# 9
  • Мнения: 2 829
Мари яна, моето диване също яде много малко твърда храна, но понеже наддава добре, пухкав е, енергичен и весел аз ИЗОБЩО не се тревожа. Дете умряло от глад пред пълна чиния не вярвам да има. Кога, какво и по колко да яде си е негов личен проблем. Моето задължение е само да му предлагам храна всеки ден, поне по 3 пъти.
Едва последната седмица е започнал да хапва малко повечко-може би изяжда по около половин бурканче от пюре (на око преценявам, защото му давам от моята чиния), което за моето дете си е доста.
И при твоето детенце не виждам какъв е проблема-че не яде колкото някой си смята че трябва? Нали изглежда и се чувства добре-явно начина по който се храни му се отразява добре, значи не трябва да бъде променян!
Може малко крайно да ти звучи, но това е моето мнение.

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Известни са случаи, в които алергичните деца отказват друго освен кърма до доста късна възраст, понякога и над годинката. Предвид АБКМ може това да е причината във вашия случай.
Щом детето наддава и се развива добре, опитай да не се притесняваш толкова - предлагай храни, давай му парченца да взима с пръсти, да се храни самичък - просто няколко парченца плод или хлебче на столчето за хранене, да си играе с тях и да си ги слага в устата. Щом хапва все пак солетка и парче бисквита, значи нещата не са толкова зле. Опитай с небебешки храни, а с парченца от храната, която ядете вие - може пюретата и кашите да не му харесват на вкус, но да одобри готвената храна.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 228
   Определено сме доста майките, чиито бебета на годинка почти нищо друго не са яли.
   Мисля че и мамата се притеснява не само че яде единствено кърма, защото си качва нормално, а за това че януари се връща на работа.
   Опитвала ли си се да не му даваш през деня да суче по -дълго време. Например занимаваш го с нещо и после го приспваш в количката за да не е със сукане и после като поспи да предложиш храна.  Може да опиташ да го оставиш на някой друг например таткото, тогава моите явно знаят че няма мляко и си хапват повечко от другата храна.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 252
Няма ли кой да те отмени за известно време през деня? Като дойде време за кърмене и те няма наблизо дечко ще се навие на каквато и да е храна щом е гладен - синът ми бе така. Започни постепенно да му спираш едното ядене. Даваш да посуче за кратко, след което предлагаш друго за хапване. Важното е да прояви интерес към новата храна. Въобще нищо ли не си въвела досега newsm78

# 13
  • Мнения: 150
Дъщеря ми е на 1,3 г. и преди две седмици се разболя за първи път (три дни само с висока Т) и отказа твърда храна и вода за близо седмица - беше само на кърма. След като се стабилизира започнах да предлагам супа или каша (това са й от любимите неща), но хапваше 2-3 лъжички и толкова. Оставех ли я на детегледачката обаче си омиташе супата и следобедната закуска! Стигнах до извода, че друг като я храни си седи на дупето и отваря чинно уста, а мен като ме види с купа и лъжица и почва "нани" - така си иска да суче.

Според мен трябва някой друг да предложи храната и то в твое отсъствие. Дано да има резултат  Hug

# 14
  • Мнения: 2 757
А кога си захранила детето? И как разбра, че има АБКМ? Явно е пристрастен към кърменето. Може организмът му да се нуждае именно от това, особено щом се чувства и наддава добре. А може и това продължително кърмене да е причината, понеже е лесно и приятно и др храна автоматично не го интересува. Лично аз не мисля, че е фатално и голям проблем, че на тази възраст не яде - все още е малък. Все пак е хубаво да се учи да дъвче, за да си развива така и говорните способности. Бисквитки, солетки такива неща да хапва от време на време е важно. Проблемът е по-скоро твой, че не можеш да се откъснеш от детето. Ще бъде болезнено и за двамата. Пробвай да го оставяш да прекарва повече време с баща си примерно или др познат и той да го храни. Др което може да се направи е да се увериш дали наистина има АБКМ. Ако няма няма да е голяма загуба ако спреш да го кърмиш си мисля.  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт