Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

в Австрийско...

Имаше един празник на който се ходи при кумовете с пиле, баница и т.н. Накой може ли да ми каже кога е? и изобщо на кои празници се ходи при тях?
Цитирай

Самоков

На Коледа, на Заговезни и на Великден. На Коледа се носят (поне в нашия край) ябълки и портокали, на Заговезни - бутилка ракия, а на Великден - боядисани яйца.
Цитирай

Със сигурност знам , че се ходи на прошка, съответно за да им се иска прошка. И от там идват някои комични ситуации, защото на този празник младите искат прошка от по-възрастните, а напоследък не е рядкост кумовете да са по- младото семейство, даже и изобщо да не са семейство.  Laughing Е представи си тогава кой при кого ще ходи и колко пъти! 35
Цитирай

При кумовете се ходи на прошка на Сирни заговезни. Тогава се иска прошка от по-възрастните - родители, баби и дядовци, но и от кумовете, независимо че са по-млади - те са кумове и заслужават уважение като такива. Носи се печено пиле, баница и пита и се целува ръка. Много хубав празник е това.
Цитирай

Плевен

Чувала съм, че се ходи на Коледа, Великден и Заговезни.
При кумовете се ходи на прошка на Сирни заговезни. Тогава се иска прошка от по-възрастните - родители, баби и дядовци, но и от кумовете, независимо че са по-млади - те са кумове и заслужават уважение като такива. Носи се печено пиле, баница и пита и се целува ръка. Много хубав празник е това.
Според мен трябва да е на  Месни Заговезни, защото на Сирни Заговезни няма как да се яде пиле, ако наистина се спазва обичая. Peace
Цитирай

в Австрийско...

Явно точно на прошка сме ходили, кумата скоро ми разправя колко приятно и е станало тогава. А кога се пада?
Цитирай

До колкото знам датите за прошка се менят всяка година, но не съм сигурна как се изчисляват-купувам си православно календарче и се ръководя по него. Пада се някъде през февруари, март. Едната неделя е неделя месопусна /месни заговезни/, а следващата неделя е неделя сиропусна /сирни заговезни/. До колкото знам цялата седмица се ходи на прошка при по-възрастните, но точния ден е сирни заговезни /но отново не съм напълно сигурна/. Тази година се бяха паднали съответно на 11 февруари и 18 февруари. За до година не знам-пак ще си купя календарче. Забележката на Люсил за печената кокошка е много уместна. Не знам какви пости се спазват. Мисля, че ако попитате някоя по-възрастна жена, тя ще ви каже какъв точно е обичаят. Можете също да попитате свещеника в църквата където ходите. При всички случаи е хубаво, че искате да спазите обичая. Дори и да не е съвсем точно, пак ще ви останат приятни спомени. Аз много обичам, когато подобни празници се превръщат в традиция за моето семейство!!! newsm62
« Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 11:06 от ina05 »
Цитирай

Pleven/Sofia

Чувала съм, че се ходи на Коледа, Великден и Заговезни.
Според мен трябва да е на  Месни Заговезни, защото на Сирни Заговезни няма как да се яде пиле, ако наистина се спазва обичая. Peace

PeaceДа , на местни се ходи , а не на сирни. Тогава още се пости
Цитирай

в Австрийско...

Благодаря ви за отговите момичета  Very Happy
Цитирай

Приятни празници ви пожелавам Марински! Чудесно е, когато отношенията с кумовата рода са толкова близки и топли!  Very Happy
Цитирай

Софийското дъно на световните гащи:)

Аз знам, че се ходи на 1 януари...поне при майка ми и баща ми идваха на тази дата...веднага сред Нова година Peace
Цитирай

Аз знам, че се ходи на 1 януари...поне при майка ми и баща ми идваха на тази дата...веднага сред Нова година Peace
На Василов ден? Защо? newsm78 Да не е някаква ваша си традиция?
Цитирай

При нас се ходи на сирни заговезни с портокали, торта и халва и на Великден с козунак и яйца.
Цитирай

Софийското дъно на световните гащи:)

А, де newsm78 винаги така са идвали...
Цитирай

А, де newsm78 винаги така са идвали...

Еееей! Супер е! Ще се повторя, но много ми харесва, когато семейството си има собствени традиции!  Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.