Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 61 отговора

Какво мислите за обръщението "стринка"?Става дума за вътрешно-роднински взаймоотношения.Често срещано понятие ли е или дума от нашето минало,която вече е умело заместена с "леля".Кажете,че сън не ме лови Sad
Цитирай

София

остаряло ми звучи, но сигурно така е прието по някои краища на страната. чак пък сън да не те лови за такова нещо
Цитирай

Русе

аз съм стринка на племенницата си, и етърва ми е стринка на моя син.

ако някога чуя племенницата ми да ме нарече така ще се разправяме много
Цитирай

През девет форума в десети

кажете,че сън не ме лови Sad

Да ти имам проблемите!  ooooh!
Цитирай

Какво мислите за обръщението "стринка"?Става дума за вътрешно-роднински взаймоотношения.Често срещано понятие ли е или дума от нашето минало,която вече е умело заместена с "леля".Кажете,че сън не ме лови Sad

Имам стринка, не съм я виждала от години, ако я видя сигурно ще се обърна по име към нея...иначе никак не ги оправям нашенските роднински връзки и назовавания. На сестрите и жените на братята на мъжа ми им казвам снахи, не знам коя зълва, коя бълдъза и какви ли не още измишльотени. Тук се използва само леля и много ми харесва.

Не разбрах защо не те лови сън, за това, че не искаш да се използва думата "стринка" или страдаш, че не  се използва newsm78
Цитирай

Там някъде

Вуйната и тя ли е леля? А вуйчото може би е чичо?
Обръщения като обръщения, какво толкова има да се разискват. Всеки има право да избира как да се обръща кам роднините си.
Всъщност целта на тези обръщения е да покаже по-ясно каква е роднинската връзка. Не че са задължителни, някои кака и батко не ползват, така че всичко опира до личен избор.
Цитирай

София

Вуйната и тя ли е леля? А вуйчото може би е чичо?
Обръщения като обръщения, какво толкова има да се разискват. Всеки има право да избира как да се обръща кам роднините си.
Всъщност целта на тези обръщения е да покаже по-ясно каква е роднинската връзка. Не че са задължителни, някои кака и батко не ползват, така че всичко опира до личен избор.
  newsm10
На моите стринки-жените на братята на баща ми-си им викам стринки, на вуйна си казвам вуйна и т.н. Бях дете когато се жениха и така съм свикнала. Обаче дъщеря ми какосваше жената на девер ми и като се ожениха не пожела да й казва стринка и момичето не протестира, само свекито мърмори от време-навреме. Въпрос на навик.
Цитирай

в здрача

Не знам дали е често срещано, за децата, съпругата на брата е стринка. Аз имам стринка, която много си обичам още от малка, аз съм стринка и много си се кефя на този факт.
Цитирай

София

Мразя такива обръщения - винаги ги бъркам, още повече, че в различните краища на страната, названията и обръщенията са различни. За да не се затормозявам и най-вече да не сбъркам лелята със стринката, стринката с вуйната, вуйната с нещо си друго, обръщам се направо по име - Веске, Драгне, Марийо, Пенке...Който го смята за неуважително, да се сърди, проблемът е негов. Аз и към свекървата си и към свекъра си така се обръщам, нищо че са на по 60 години. Аз мога да кажа "Стринко" или "Вуйно" и пак да не те уважавам, така че това с обръщенията е глупост за мен.
Цитирай

Toronto

По нашия край има стринки, и аз съм от тях. Преди падаше голям смях, когато племенникът обяви на приятелите си в някоя дискотека "Чакам стринка ми да дойде" или "Поръчай и една водка за стринка ми"  Mr. Green Проста разликата в годините ни е малка. И юнаците все се шашкаха и чакаха някоя стринка с ролки на главата и хоп : наша стринка са явяваше, ама без ролки, и си бях готина  Mr. Green Ох, чак ми стана кеф като си припомних  Laughing
Цитирай

на третия етаж

Стринки, тетки и т.н. не употребявам, нито детето ми ще употребява Peace Просто така съм свикнала, макар и в моя край да се употребяват Rolling Eyes Само лели и вуйна си имам аз Crossing Arms
Цитирай

доколкото схванах, това стринка е онова, на което майка ми казва чинка... Laughing Явно наистина зависи от района - лелите на майка ми в Бургас (жените на братята на баща и), винаги са били чинки, даже за мен, дето не съм от Бургас.
А аз един ден ще съм вуйна. Не ме кефи Crossing Arms
Освен тях, на всичко друго казвам леля и чичо - на сестрата на майка ми, на сестрата на баща ми и съответно на техните мъже. То май не било чичо за тях, амаааааа, може ли да се оправи човек...Трябва рченик да се направи за тия понятия.
Цитирай

София

Не знам дали е често срещано, за децата, съпругата на брата е стринка. Аз имам стринка, която много си обичам още от малка, аз съм стринка и много си се кефя на този факт.

Аз пък знам, че е вуйна.  На майка ми на брат и съпругата му ми е вуйна, а той ми е вуйчо. То май в различните краища е различно.
Цитирай

Когато бях малка и на мен подобни роднински обръщения ми изглеждаха "селски".
Пораснах, видях и други светове и мнението ми се промени.
Смятам, че това са уникални обръщения, които няма в нито един друг език. Кака, Бате, Стринка, Лелин, Вуйчо и т.н. са богатство на нашия прекрасен български език.
Имаме си думи за всичките тези многобройни роднини и трябва да се гордеем с това.
Ще бъде жалко да изчезнат....
Цитирай

София

Мразя такива обръщения - винаги ги бъркам, още повече, че в различните краища на страната, названията и обръщенията са различни. За да не се затормозявам и най-вече да не сбъркам лелята със стринката, стринката с вуйната, вуйната с нещо си друго, обръщам се направо по име - Веске, Драгне, Марийо, Пенке...Който го смята за неуважително, да се сърди, проблемът е негов. Аз и към свекървата си и към свекъра си така се обръщам, нищо че са на по 60 години. Аз мога да кажа "Стринко" или "Вуйно" и пак да не те уважавам, така че това с обръщенията е глупост за мен.
То хубаво, а като сте били деца ка сте викали на тези си роднини-по име ли? или като порастнахте ги изключихте от речника си? ние сме големи хора става, а децата ви как се обръщат към вашите братя и сестри и половинките им? 4-5 г. деца да се обръщат към 30-40 г. хора с Ванче и Танче ли? Дори и само лельо или како пак е обръщение към по-възрастен.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 61 отговора