Цедяхте ли се след кърмене?

  • 7 531
  • 146
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Ей този въпрос ме загложди, след като в бебешко списание четох отлични съвети за кърменето, като изключим отнасящите се за дооизцеждане след кърмене - как намаля млякото, как настъпва застой на кърмата, ако не се доизцедят гърдите...

Въпросът е:
- доизцеждахте ли се след кърмене
- ако да, докога
- с какъв ефект - ако доизцеждахте, след като спряхте, как се отрази това на кърмата ви, забелязахте ли плюсове или минуси от това, че се доизцеждахте или от това, че не се?
- с каква цел (препоръка на педиатър, дискомфорт от препълване, трупане на запаси, детето ядеше от шише и т.н.)

# 1
  • Мнения: 629
Аз се цедях почти до 10-тия месец и събраното го додавах или слагах в пюрета и каши. Нещо с количествата хич ме нямаше и затова след като малката приключеше и между нейните хранения действах с помпата. Само ден-два да не се цедя упорито и млеконадоя главоломно спадаше. Тя ли не суче ефективно, аз ли не я слагам както трябва, от по-малодашните ли съм. Не знам, но ако не се цедях - отдааааавна да сме приключили с кърменето. Сега на 10 месеца вдигнах ръце защото то не се издържа това и предлагам на малката по не знам колко пъти на ден (с изключение на сутрин обаче я суче ефективно 3-4 минути я не) и ще я караме така докато Господ и малката решат.
Педиатърката нещо ни развиваше такива теории за цеденето, но само за в началото. Докато се стабилизирала лактацията. Но при повечето жени  (себе си изключвам разбира се  Laughing) това май означава вечно да са си в хиперлактация.
Аз лично номера за цедено го знам от материалите в библиотеката и от книгата за кърменето на Хана Лотроп.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
На мен педиатърката ми, подобно на прочетеното в статията, ми каза като закон Божий да доизцеждам всеки път, без изключение, задължително, иначе кърмата намаля и спира. Голям гърч беше четири месеца да изцеждам 6 пъти на ден (като и дохранвах с изцедената кърма по ред причини) - по цял ден или кърмех, или цедях, или хранех, или изварявах пособията Laughing
С голям страх подходих към спиране на доизцеждането - плавно и бавно, едно на няколко дена махах, и за мое облекчение (и леко учудване Mr. Green) кърмата нито намаля, нито спря.

В никакъв случай не искам да подценявам или омаловажавам изцеждането, което може да е от изключително голямо значение за поддържане на лактацията, за облекчаване на дискомфорт в гърдите и т.н., но ми е любопитно все пак майките тук как са подхождали, по какви причини и с какъв резултат.

п.с. а въпросната статия, която четох сега, е в сп. Мама и е като цяло с отлични съвети  Peace

# 3
  • Мнения: X
Не,не съм се цедила/като изключим няколкото опита в началото-по препоръка на педиатърката,след които се зачудих какво да правя с изцедената кърма-дадох я на бебо,той повърна на фонтан....и дотам ми беше...а и една седмица когато ми дойде за пръв път-баткото нещо нещеше да суче,та така го излъгах/....явно съм мързелива,а и мисля,че не е енеобходимо-по-добре да слагам бебето по-често отколкото да си правя тая гимнастика....

# 4
  • Мнения: 1 440
С каката се цедях само 1 седмица.Сега изобщо не съм,бебка изсуква всичко.
Интересно защо всички педиатри развиват едни и същи теорий за цеденето.Мен ме е страх от хиперлактация и експерименти не ми се правят.

# 5
  • Мнения: 5 401
Гласувах с първа опция.  Peace Дребният постоянно ми висеше на циците в първите месеци, така че изобщо не ми е минавала мисълта да пускам помпата в обръщение. Цедях се само, за да си отпушвам каналите при поредния мастит.  ooooh!

В нашата градинка има една мацка с бебка на 9 или 10 месеца вече. От първия ден, та до днес, тя се цеди, за да не се занимава с кърмене и за да се включват таткото и бабата при храненията. Момичето не е имало абсолютно никакъв проблем нито с гърдите, нито със засукване на бебето.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 561
Гласувах с "не, изобщо". За целия ми кърмачески стаж от 8 месеца съм се изцеждала 2 пъти поради дискомфорт и препълване на едната гърда. В крайна сметка доизцеждането не ми помогна ама никак - единственото, което ми помага е да сложа бебко да суче.
Дай Боже да кърмя още 5 месеца навярно ще ми се наложи да изцеждам, защото ми се налага 1 седмица да пътувам в чужбина март месец догодина, а бих искала да си запазя лактацията.

П.С. Педиатърката ми ме посъветва да не изцеждам след кърмене освен ако нямам дискомфорт, тя също ми каза и лактогонни чайове да не пия, за да не си докарам хиперлактация.

# 7
  • Мнения: 1 674
Дъщеря ми е на 4 месеца.Никога не съм се изцеждала с помпичка или на ръка.Засега се храним изключително и само на кърма(не дохранвам с АМ)Наддава добре и се чувства добре(аз също).Мисля ,че доизцеждането ще доведе до прекомерна лактация.Организмът сам се нагажда според нуждите на бебето-при мен важи 100%.Пожелавам на всички кърмеши мамчета този късмет.

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
С баткото някъде 2-3 седмици, после вече изцеждах само по 10-тина мл и реших, че няма смисъл.
С дребната не съм, изобщо - бях си подкована защо не е нужно Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 829
Аз изобщо не съм се цедила. Като тръгнах да раждам в щатите всичките ми приятелки и познати, които имат деца (или техни близки имат) се утрепаха да ми казват колко е важно да се цеди след всяко кърмене (капка да не остане!!!), как ще направя мастит и т.н. Дадоха ми и помпа Авент на заем.
Като родих дойде консултантка по кърмене (и тя от сектата на Бу Laughing) и ми разказа какво да правя, показа ми как се кърми, кога, колко пъти на ден, по колко, обясни ми защо не е желателно да давам вода, защо да не цедя, кога да цедя , как да се грижа за гърдите си и т.н.
И това 30 мин. след раждането.
Кърменето ми беше без НИКАКВИ проблеми. Обаче пусто любопитство и презастраховане-много изках да се изцедя поне веднъж, да видя как става, пък и да имам мляко "за всеки случай". Стерилизирах помпата (и се скарах с майка ми, която викаше-защо сега ще се занимаваш с глупости, да се доиш като крава като всичко си ти е наред с кърменето) и започнах упорито да цедя. Да, ама за 20-30 мин. цедене ПРЕДИ кърмене изкарвах по-малко от 10 грама! Изобщо не се покриваше дъното на шишето! Ни с помпа, ни на ръка! Отказах се на 3-тия опит.

# 10
  • Мнения: X
Не, не съм, с изключение на първите няколко дни, докато слезе млякото и то по препоръка на акушерките в родилното отделение. Сега го отчитам като грешка, първо, защото съм изхвърляла в мивката ценната коластра, която изцеждах с помпата, вместо да си я изсуче бебето ми и второ, заради голямото капиталовложение, което излишно направих за закупуването на помпата.
Като майка на две деца, с провалено кърмене на първото, именно поради погрешни и неадекватни съвети от страна на педиатрите, мога да кажа само едно - една жена, която иска да кърми, трябва да се консултира с успешнокърмещите майки и консултантите по кърмене, които слава богу, вече се появиха в България, вместо с педиатрите и акушерките, които просто не могат да излязат от матрицата на старите доктрини и вкупом препоръчват неправилни, дори вредни за майките и бебетата им неща. И ако може, да се придържа максимално към естествените неща и да не върви срещу природата си, винаги да си задава въпроси и да наблюдава бебето си - то ще й подскаже най-добре.
Колкото до цеденето - няма бозайник, който да се изцежда след кърмене. Не виждам защо ние насила да се превръщаме в млеконадойни крави, това е противоестествена и ненормална практика! Дори и тези животни биха произвеждали само толкова мляко, колкото е необходимо за изхранване на малките си, ако човекът не ги доеше. Защо ние, като по-умни същества да си докарваме хиперлактация с тези помпи и да губим от и без това малкото свободно време, което ни остава покрай грижите за бебетата ни? Което, вместо да оползотворим в сън или почивка, го пропиляваме в подобни ненужни, мазохистични дейности.
Ще кажете - да, ама защо тогава всички лекарки го препоръчват? Да погледнем фактите - в миналото нито една кърмачка не се е цедяла, в момента също 3/4 от жените-кърмачки по света не се цедят. Дори в третия свят никога не са и виждали това съоръжение - помпата за кърма. Как тогава сме оцелели като вид, ако цеденето е наистина толкова есенциално, колкото се опитват да го изкарат? Rolling Eyes Досега нито една педиатърка или акушерка не можа да ми обясни логиката на това цедене и да ми даде смислен отговор на въпроса защо да натоварвам ендокринната си  система да произвежда двойно мляко от необходимото за бебето ми и след това половината да го изсипвам в мивката. Няма и да могат да го обяснят, защото просто е нелогично.
Помпата пък, която фигурира по всички списъци със задължителни неща за родилното, изобщо не е необходима на 90% от жените. Тя е създадена изцяло за работещи майки, за да изцедят на бебетата си кърма за периода, за който ще отсъстват. Ако майката е с бебето си постоянно, необходимостта от тази помпа изчезва напълно. От личен опит, от разговори с приятелки, както и от споделеното от други кърмещи мами по форумите, мога да кажа, че нито една кърмачка не харесва цеденето, дори го намира за досадно бреме, мъчение, което направо може да я откаже от кърменето, защото превръща процеса на кърмене в кошмар. Значи, има нещо гнило в постулата за цеденето. Природата е съвършена - ако трябваше да се цедим, тя щеше да ни го заложи като механизъм. И щеше да ни харесва да го правим. Щом не е така, значи природата не го изисква и не е нужно.
Ето, вече четири месеца и половина не се цедя изобщо и храня бебето си на поискване. Кърменето протича леко, естествено, носи удоволствие не само на бебето, но и на мен. Кърмим си се по най-нормалния, прост, натурален начин, по който са кърмили децата си нашите прабаби, прапрабаби, прапрапрабаби...откакто свят светува. И както кърмят и до днес жените, които не са се отдалечили от природата:
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11

Последна редакция: пт, 26 окт 2007, 22:56 от Анонимен

# 11
  • Мнения: 3 695
Не, не съм се цедила никога.
Не ми се струваше необходимо, не исках да си предизвикам свърлактация, а и дългокърмеща приятелка ми каза, че няма нужда, освен при образуване на твърди бучки.
Не съм имала проблеми.

# 12
  • Мнения: 6 441
Не,не съм доизцеждала  никога! Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 3 064
Не, и то благодарение на прочетеното тук. Гинеколожката ми обясняваше непременно да се цедя, щото щяла да намелее кърмата и да не стига на бебето. Аз пък не я слушах и не си усложнявах живота. Цедила съм няколко пъти с цел да има  запас, ако изляза без него. Изключително досадна процедура.

# 14
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Жасмин е казала всичко, което мисля по въпроса за изцеждането и като цяло за адсурдния начин, по който съумяваме да си усложняваме живота, вместо да следваме законите на Природата и това, което вътрешният ни глас ни казва.   202uu

На педиатърката сигурно пришки на езика й излезнаха да ми повтаря да се цедя, ама на всяка цена, да не ми минава през ума и веднъж да пропусна; казваше, че без цедене кърменето е обречено, но така или иначе не я послушах.

Трети месец кърмя успешно без изцеждане, веднъж ми се наложи да се изцедя стабилно, заради бучка.

Общи условия

Активация на акаунт