Sicko или за здравните системи по света

  • 4 623
  • 90
  •   1
Отговори
# 75
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
А, ето веднага включване! Laughing
Мери, въпроса е не да сравняваме английската и българската система, а да се покажат негативите на английската. А те действително са много.
А пакистанците и  индийците хич и не са завършили тук, а най-малкото са изкарали приравнителни изпити. На тях като бивши колонии им се признава образованието веднага. Нито ги питат, нито ги изпитват, даже и на английски. Системата страда от липса на кадри и ги назначават веднага. Не съм расист, нямам нищо против всички тях. Но не бих искала тези лекари да си играят със здравето ми и това на семейството ми. За мен здравето е на първо място.
Не съм от вчера тук и ми е пределно ясно кое, как и защо е така. Не искам линейка да хвърчи всеки път като вдигна 37 градуса. Но пък искам, когато имам сериозен здравословен проблем да ме лекуват и то адекватно, а не да ми насрочват час на всеки 3 месеца та да проверят дали не съм се излекувала отсамосебе си или вече съм хвърлила топа.
Не мога да разбера защо се опитвате да казвате на черното бяло. Но както и да е, аз описах тукашната здарвна система, който не вярва да дойде и да се убеди, но не здрав, а с някакъв здравословен проблем. и тогава ще си говорим.

# 76
  • Мнения: 671
Potvarjdavam za Canada tuk zdravnata sistema e bezplatna no se chaka ujasno i tova dale4 ne znachi che ste te pregleda spetsialist
Osven vsi4ko ostanalo ne e nikak lesno za da  ne kaja nevazmojno da si nameri6 li4en lekar
I taka kato se naloji ne6to se otpraviame kam spe6noto otdelenie kadeto posledno izkarahme 7 4asa. Ima goliam problem tuk spored men v zdravnata sistema nedostiga na lekari e ogromen i vapreki vsi4ko ne davat lesno vazmojnost na lekarite ot drugi strani da praktikuvat.

Ima i kliniki v koito se hodi bez da ima6 4as ne se chaka mnogo kato v spe6noto no puk sled kato 2 pati hodih niamam namerenie da go potretia Ne znam az li takav kasmet izvadih ili naistina tam rabotiat lekari kolkoto i az sam lekar. Edinia preslu6a malkia prez drehite ama ujas

p.s. Izviniavam se za latinitsata no sam na rabota i niamam kirilica tuk

# 77
  • Мнения: 176
Hear Again - сигурно си права, все пак ти живееш там и си наясно. Спомням си обаче колко много писма беше получил Мур на имейла си, от хора, опарени от системата. А случаите на болни хора, които се представяха - например млад афроамериканец с рак на бъбреците. Компанията му не иска да поеме присаждането на костен мозък, защото го счела за експериментално лечение. С подобни аргументи отхвърлила и предишните начини на лечение. Почина човекът...

Стеф, в Америка има 44 милиона хора без здравна застраховка, и сигурно още милиони такива които имат застраховка която е отказала да плати за процедура. Естествено, г-н Муур (моля ви, не го наричайте "журналист" - това е обида за професията) ще избере да покаже историите на тези хора, и ще получава от тези хора писма, и прочие. (И аз съм от живущите в САЩ дето не могат да го понасят!)

Истината е обаче че за мнозинството системата работи, макар и да си има проблеми. Най-вече, цените на здравеопазването са прекалено високи - което няма много значение за хората със застраховка, но тези без затъват в дългове и банкрутират. Незаконно е обаче ако отидеш в спешно отделение да те върнат или ако извикаш линейка, да не се отзоват! Ще те прегледат и лекуват, па макар и после да ти пратят сметка за хиляди долари. Опитът ми в България е твърде горчив за да го споделям, но нека само да кажа че линейка отказа да дойде до вкъщи когато разбраха че баща ми е болен от рак в последен стадий. Какво им пука че е получил астматичен пристъп, нали...

Това е за мен важното, че на здравето ми ще бъде обърнато внимание. Пък сметки да ми пращат - доли и да затъна в дългове, какво - най-лошото, ще обявя личен банкрут и ще започна на чисто. Няма хич да е лесно, ама ще съм жива, нали?

# 78
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Не е перфектна здравната система в Кралството, не за първи път го казвам! Пуснах и статия със съвсем прясна статистика, може да се види нивото й и основните недостатъци, описани от Алиса в началото на темата. Хубаво е обаче човек да познава добре правилата, по които функционира дадената здравна система, за да може да се възползва максимално от нейните предимства. Ако си в чужбина е добре и да говориш езика на страната на определено ниво, за да можеш да обясниш адекватно проблема на лекаря си, да разбереш неговите препоръки, а ако лечението ти е неясно, да зададеш повече въпроси, докато не разбереш, защо избира този метод на лекуване, а не друг. Ако човек има проблем с езика, съветвам да си вземе преводач, аз така правех в началото  Peace
Това, че по-често виждаме мед. сестра вместо лекар, е начин да се спестят пари за по-важни лечения от една хрема. За незапознатите, мед. сестрите в Кралството имат подходяща квалификация и право да лекуват, когато случая е стандартен. Когато не е, веднага се вика лекар. Aко искаш да видиш специалист, винаги можеш да го направиш, като отидеш в болница. Там има всякакви специалисти, но се чака МНОГО, ако не си спешен случай, разбираемо е. Още по-специализирани са Сhildren Нospitals и Family planing cliniks. Добре е да се възползваме от тези права, ако има съмнения в компетентността на GPто.
Дорет, за бившите колонии ме заинтригува, без изпит за език не вярвам да са минали, освен ако не са завършили местен университет, но не искам да говоря на изуст. Информацията ми е за лекари от ЕО, които работят тук, не от бившите колонии. Ти от къде имаш тази информация?
А за акцента, съжалявам че се налага да го кажа, изказването ти звучи обидно и расистко. Всички говорим с акцент, кой с източно европейски, кои с бруми, кой с азиатски, това не ни прави по-добри или по-лоши специалисти. При едно приемливо ниво на английския, акцента не би трябвало да затруднява. Напомни ми историята за едни англичани, които много гордо заявиха, че американския акцент бил ужасен, нищо не се разбирало и затова гледали щатски филми със субтитрите  Joy

# 79
  • Мнения: 2 032

Дорет, за бившите колонии ме заинтригува, без изпит за език не вярвам да са минали, освен ако не са завършили местен университет, но не искам да говоря на изуст. Информацията ми е за лекари от ЕО, които работят тук, не от бившите колонии. Ти от къде имаш тази информация?

От пръстите, прясно изсмукана.  Mr. Green
http://www.bma.org.uk/ap.nsf/Content/checkingdocreg

# 80
  • Мнения: 720
 доколкото съм запозната няма значение че идваш от бивша колония относно приравнителните изпити за лекари. До нас има един индиец на който зет му съвсем скоро взе тези изпити за да може да търси работа като лекар. моя съпруг преди няколко години си съдра д-то  от четене за да вземе същите прословути изпити за да може да практикува това за което е учил.
 сега доколкото знам страните от евр.съюз са освободени от тези изпити ве4е ..което е голям късмет за тях между другото Peace
но за другите страни/извън ес /явно това си остава.

# 81
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
сега доколкото знам страните от евр.съюз са освободени от тези изпити ве4е ..което е голям късмет за тях между другото Peace
но за другите страни/извън ес /явно това си остава.
Изпита по "Общата медицина" да, приравняват само дипломите и стажа, но английския си остава  Thinking

# 82
  • Мнения: 720
сега доколкото знам страните от евр.съюз са освободени от тези изпити ве4е ..което е голям късмет за тях между другото Peace
но за другите страни/извън ес /явно това си остава.
Изпита по "Общата медицина" да, приравняват само дипломите и стажа, но английския си остава  Thinking


о ,да английския си остава.(и по добре  Wink)

# 83
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 087
Ако си в чужбина е добре и да говориш езика на страната на определено ниво, за да можеш да обясниш адекватно проблема на лекаря си, да разбереш неговите препоръки, а ако лечението ти е неясно, да зададеш повече въпроси, докато не разбереш, защо избира този метод на лекуване, а не друг. Ако човек има проблем с езика, съветвам да си вземе преводач, аз така правех в началото  Peace
Мери, аз нямам проблеми с езика. Но може би съпругът ми и свекърва ми, които са местни, не знаят езика си, та не могат да се разберат с Джипито си.
Дорет, за бившите колонии ме заинтригува, без изпит за език не вярвам да са минали, освен ако не са завършили местен университет, но не искам да говоря на изуст. Информацията ми е за лекари от ЕО, които работят тук, не от бившите колонии. Ти от къде имаш тази информация?

От самите лекари, сегашното и предишното ми ДжиПи.
А за акцента, съжалявам че се налага да го кажа, изказването ти звучи обидно и расистко. Всички говорим с акцент, кой с източно европейски, кои с бруми, кой с азиатски, това не ни прави по-добри или по-лоши специалисти. При едно приемливо ниво на английския, акцента не би трябвало да затруднява. Напомни ми историята за едни англичани, които много гордо заявиха, че американския акцент бил ужасен, нищо не се разбирало и затова гледали щатски филми със субтитрите  Joy
Кое е обидно и расистко? Къде съм казала, че говорят с акцент? Те не говорят достатъчно добре английски за да могат да се разбират с местните, не с мен. Аз нямам проблем, отивам подготвена и като не разбирам питам. И не говоря за лекарите от Европа, а за другите. Те хората не са виновни, просто глада за лекари тук им позволява да работят.
А тази смешната история с едни англичани, не е само с едни, а с повечето англичани.
Аз спирам до тук.Обиждайте ме колкото си искате.

# 84
  • Мнения: 9 077
Моля ви, да запазим добрия тон на разговора, не искам темата да се превръща в поредната битка...
Не се обиждайте и не се сърдете Simple Smile
Според вас, мами от Англия, откъде произтичат разликите в мненията ви - дали защото живеете в различни краища на Англия (примерно)? Информациите ви се различават, но трябва да има причина за това - ама без да се карате, моля ви Blush

# 85
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Аз спирам до тук.Обиждайте ме колкото си искате.
Нямам за цел да обиждам никого! Целта е, да обрисуваме тукашната система с възможно най-малко изкривявания на фактите Peace

Stef, живяла съм 2 години в общината, където е Дорет в момента, не съм с нейните впечатления от там, въпреки, че от район до район наистина има разлика. Колкото по-ненатоварен е района, толкова по-добре функционира системата. Мисля най-тежко е положението в Лондон и листовете на чакащи лечение там са най дълги  Rolling Eyes
За мен, разминаването идва от това, че българите очакват медицинското обслужване да е едно към едно с българското. За пример дадох медицинските сестри, които в БГ са доста ограничени, като правомощия, за разлика от тук и в началото е шокиращо да те лекува мед. сестра, вместо лекар. Има още много други подобни разлики, които направо те побъркват! Ще ми трябва цяла тема, за да опиша ситуациите, в които съм попадала, шокът, който съм изживяла, докато разбера местния подход Crazy
Това ме навежда и на другата причина, неразбиране на системата и непознаване правата на пациента, за което не е необходимо да си чужденец, за да страдаш от него. Тъй като ситемата не е перфектна, нормално е хората да се оплакват от нея и да се заглеждат по здравните системи в други страни. Всички го правим  Peace
Сериозен проблем е и цената, ако се лекуваш частно, много е скъпо! Британците предпочитат да правят частно лечение във Франция например, защото цената е на 2/3 от тукашната, когато говорим за хиляди паунди, разликата е съществена. Парите за частно лечение, изтичащи в чужбина, са много и определено това не подобрява положението на здравната каса.
Факт е, че има недостиг на лекари и масово се "внасят" такива. Алиса пусна информация, как се приравняват дипломите им и какви изисквания имат към тях, тук шуробаджанащината не върви на това ниво. harriet също има преки наблюдения, как се става лекар тук, ако си чужденец извън ЕО. Лоши лекари има, както и добри. Не мога да сложа всичко само в черни или бели краски.

# 86
  • Мнения: 720
 Мери ,за кратко разяснение много добре си го обяснила Peace

# 87
  • Мнения: 6 167
Вкл се с малко инфо за профилактиката - аз получих вече писъмце за ПАП тест, на всеки 3 години е при нас прегледа,има също възможност и за мамография ( но не знам след колко годишна възраст).

Според мен наистина личния опит повлиява върху общото впечатление на човека за системата, затова има и доволни и недоволни потребителки. Хубавото е, че в такива теми можем да научим и повече за средата и системата. Аз вчера много полезни неща получих - защото съм овца, която чака да я разпределят на някакво гише, а имало и други начини.  В крайна сметка, ако дойдат за детето ми с хеликоптер, естествено, че ще ги благославям, а ако преживея ужаса на Биляна, например, едва ли ще има сила, която да ме убеди, че всичко е О.К.

Като казах хеликоптер - в България има застраховки  , които включват такава услуга. Аз имах такава , сключена от работата ми - полагаха ми се 5 минути полет с хеликоптер при спешен случай. Laughing Ох, не е смешно.  Rolling Eyes

# 88
  • Мнения: 5 713
За мен, разминаването идва от това, че българите очакват медицинското обслужване да е едно към едно с българското. За пример дадох медицинските сестри, които в БГ са доста ограничени, като правомощия, за разлика от тук и в началото е шокиращо да те лекува мед. сестра, вместо лекар.
Това ме навежда и на другата причина, неразбиране на системата и непознаване правата на пациента, за което не е необходимо да си чужденец, за да страдаш от него.
Много си права!
Относно Канада, Монреал аз засега съм си доволна. Верно, че съм от кратко време, верно, че не боледуваме много и нямаме хронични заболявания / да чукам на дърво /, верно, че се лекувам с хомеопатия и съм по- в страни от стандартното медицинско обслужване.
Та преди 10-на дни тръгвам аз да търся гинеколог тук в квартала, защото трябва някой да ми следи бременността. Отидох в една клиника, нямало свободни лекари, всичко било заето. Оттам ми препоръчват една друга, където знаели, че приемат нови пациенти и наистина се оказа така. Бях си избрала гинеколози от един списък, бях чела мнения за тях, но не бяха свободни, няма да чакам 6 месеца да се освободят...Записах час за днес при докторка, за която нищо не знаех. Е, верно часа не се спази, влезнах за преглед 1 час по-късно. И в България съм чакала, та после съм си и плащала. Оказа се много любезна, търпелива и мила жена. Обясни ми куп работи. После ходих да нося изследвания и да записвам час за видеозон в болницата. Всички бяха много експедитивни и никъде повече не съм чакала.
Може би си зависи и от натовареността на квартала, в който съм попаднала или от гледната точка на човека и какво самият той търси.
За някои може би е шок, че тук се полагат 2 видеозона, максимум 3 през цялата бременност / ако всичко е наред /. Също така, че се държи на нормалното раждане и секцио в краен случай. На мен това не ми пречи.
А да, забравих да кажа, че филмът съм го гледала.

# 89
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Интересна публикация в http://www.kafene.net/

Британците трябва да чакат по-дълго за операции, които не са спешни и имат проблеми да бъдат прегледани от техния семеен лекар в извънработно време, в сравнение с други западни страни, посочва ново проучване.

В същото време, те имат най-малко проблеми, свързани с плащането на медицинското обслужване и застраховки, показва проучване на 12 хил. пациенти в седем развити страни.
 
Здравният институт Health Foundation, провел проучването, казва че е напълно ясно, какво трябва да се направи и какви са очакванията на хората.

Правителството в Лондон твърди, че здравеопазването се подобрява, но че то иска да осигури най-доброто за гражданите на страната.

Около 55% от британските пациенти казват, че имат проблеми с достъпа до семеен лекар през почивните дни и през нощта.

Това положение е по-лошо от Германия, Холандия и Нова Зеландия, като повдига отново въпроса за улеждане на проблема с Националната здравна служба.

Новият договор със семейните лекари, постигнат през 2004, им позволява да не дават дежурства освен по собствено желание в извънработно време.

Промените, въведени след навлизането на частни фирми в пазара на здравеопазването бяха придружени със засилване на оплакванията.
 
В Обединеното кралство се чака най-дълго за лечение, което не е спешно. 15% от анкетираните казват, че са чакали 6 месеца или повече.

В Канада този процент е 14%, а в Холандия положението е най-добро като едва 2% чакат толкова дълго.

Повече от половината анкетирани казват, че са необходими "фундаментални промени" на системата, докато 15% искат тя да бъде преустроена изцяло.
 
В останалите страни има подобни цифри с изключение на САЩ, където те са много по-високи, докато в Холандия са много по-ниски.

В същото време, британските пациенти имат най-малко проблеми със заплащането на медицинското обслужване, което е на практика безплатно, особено за деца, ученици и пенсионери. Тези категории не плащат дори за рецептите си.

Само 1% от британците казват, че имат проблеми със средствата за здравеопазване, в сравнение с 19% в САЩ и 8% в Астралия и Нова Зеландия.

Анкетата беше проведена сред пациенти в Австралия, Канада, Германия, Холандия, Нова Зеландия, Великобритания и САЩ.

Общи условия

Активация на акаунт