Sicko или за здравните системи по света

  • 4 618
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 063
Гледах документалния филм на Майкъл Муур - Sicko.
Тъй като преди него изгледах и Farenheit 9/11, май ми дойде в повечко дозата брутализъм.
Предполагам, че всичко изложено във филма (темата е за здравните системи, т.е. за Sicko) е истина.
Не ми го побира акълът обаче - признавам, че съм шокирана от видяното и не съм и предполагала, че в САЩ положението е такова, не знаех също, че в някои европейски страни здравеопазването може да лежи на морални принципи.
Всъщност, искам да знам дали наистина положението в чужбина е такова - например, българин в Англия получава ли такова обслужване? А в друга страна? Въобще, как е по света и как е у нас? И какъв е този абсурд със компаниите, които уж са длъжни да осигуряват гражданите?

Ще се радвам да прочета мненията ви, особено на хора живеещи в чужбина.
Надявам се също, че повече хора са гледали филма, за да можем да ползваме конкретни примери.

# 1
  • Мнения: 2 563
Sicko е изключително повърхностен филм, направен да шокира, а не да анализира.

Най-големият проблем на здравепазването в САЩ е, че няма универсални застраховки и затова милиони са без здравеопазване. Застраховка получаваш чрез работодателя си. Някои са добри, някои не толкова, но общо взето колкото ти е по-стабилна компанията, толкова по-добра ще е застраховката. През пролетта ми поставиха кохлеарен имплант, седях три дни в известна болница, оперира ме светило в района, сметката беше $140 000, аз обаче платих $1000. Останалото е от застрахователя. По-доволна не мога да бъда. Но ей сега пък нещо не мога да се свържа с домашния лекар заради една бучка на окото, ядосвам се. Но поне мога да си сменя личния лекар ей сега, по нета.

Бе нищо не е черно или бяло.

# 2
  • Мнения: 11 306
Стеф, не си ли чела темата на Биляна?
Не всичко е цветя и рози по отношение на здравните системи на Запад.
Англия, Холандия, дори и Франция си имат места за шлайфане. Не говоря за застраховките, а за здравните системи като цяло.
Влез и попрочети в Родители в чужбина.
П.П. Филма на Муур няма да го гледам, определено снима тенденциозно.

# 3
  • Мнения: 9 063
Спомням си темата на Биляна Sad
Разни противоречия ме изпълват, тъй като тук съм чела потресаващи истории, във филма пък видях други неща.
Просто ми се прииска да коментирам с някого.

Какво означава, че "снима тенденциозно"?

Sicko е изключително повърхностен филм, направен да шокира, а не да анализира.
Имаше доста анализи според мен.

Ще прегледам и темите в чужбинския форум.

# 4
  • Мнения: 11 306
Спомням си темата на Биляна Sad
Разни противоречия ме изпълват, тъй като тук съм чела потресаващи истории, във филма пък видях други неща.
Просто ми се прииска да коментирам с някого.

Какво означава, че "снима тенденциозно"?

Ще прегледам и темите в чужбинския форум.
Нормално е да ти се прииска да коментираш по темата, като се има предвид положението на здравната система в България и легендите за същите навън.
Тенденциозно за мен лично означава, че дори и да има факти, които опровергават версията, която искам да изложа по дадена тема, то аз ги игнорирам, сякаш не съществуват.

# 5
  • Мнения: 7 837
Така и не го изгледах целия филм. Мур ми е противен и като журналист и като човек.

Относно здравната система. Преди три седмици родих без застраховка. Състоянието на базата и отношението няма да коментирам. Родих все едно в хотел. Сравнение с първото ми раждане, което беше в БГ, не може да има. Следенето на бременността и раждането ми излязоха по-евтини като самостоятелен платец, отколкото, ако трябваше да внасям застраховки (тъй като нямам работодател)


От друга страна, съм много доволна от застраховката на Самуил, имайки предвид, че боледува често.

Имам неприятен спомен с ER, но после разбрах, че така е в повечето болници. Надявам се, че при спешен случай са наистина бързи.

Като цяло не се оплаквам. Децата ми получават адекватна и навременна помощ от педиатъра, когато се наложи. За мен това е най-важно за момента.

# 6
  • Мнения: 2 563
Stef, както ти е казала и Вечерница, Мур крие разни факти, не разглежда и от двете страни като етичен журналист, а си представя само това, което пасва на тезата му.

Пример  - кохлеарните импланти, които споменава. Според него едва ли не децата си седят глухи, защото застрахователите не искат да плащат. А съвсем не е така. Застраховател да не плати за тази операция е по-скоро изключение. Нали и аз имам такъв, знам.

# 7
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Сестра ми живее в Англия и от това, което ми разказа за здравната система там, силно впечатление ми направи следното: в зависимост вида и сумата за осигуряване, всеки осигуряващ се получава n на брой безплатни прегледа. В края на годината, когато се подават данъчните декларации, безплатните прегледи се включват като сума в приходната част и се облагат с данък.
Друго, което спомена е, че ако си на стандартната, определена от държавата, здравна осигуровка (на каквато в България са всички осигуряващи се), нивото на обслужването е в пъти по-ниско от това в България. При настинка те поглежда някоя сестра, мери ти температурата и ти дава пакетчето с лекарства (които си плащаш, естествено)

# 8
  • Мнения: 2 032
Не съм гледала филма, защото не ми харесва как М. Муур манипулира зрителя и си пренагласява действителността, докато съвпадне с неговите виждания.

Конфликтът в съвременните "системи" за здравеопазване, несъмнено е разминаването между очакванията на потребителите на услуги и ограничените (по дефиниция) ресурси. Хората живеят все по-дълго и все скъпи лекарства се появяват, и средстават не стигат, колкото и да е ефиктивна системата.

В Англия системата освен не е ефективна, поради неуспешния опит да се приложат пазарни принципи към системата на здравеопазване, без обаче първо да се проведат реформи за рационализиране на системата: резултатът е ужасна бюрокрация. Доколкото знам, NHS е най-големият държавен работодател в света. Бюджетът на Великобритания за здравеопазване за 2007 е 105.6 милиарда английски лири. Но парите все не стигат. Очакванията са нереалистични. Младшите лекари работят прекалено много, не са заплатени добре. Няма обаче корупция. Сестрите имат големи правомощия, в някои ситуации като тези на лекарите.

Моля да не превръщаме темата в размяна на лични истории. Ако някой има виждане за здравната система на някоя страна, като цяло, да го каже.

# 9
  • Мнения: 9 063
Вечерница, благодаря за изясняването Blush
Би ли споделила как е при теб, там където живееш? Разбира се, ако имаш желание Simple Smile
Реалността каква е? Доближава ли се до това, което филмът представя - всичко е безплатно, данъците са сравнително нормални, пациентът е на първо място?

Аз си мисля, че системата в БГ си има доста позитиви, въпреки че куца доста...в един момент се радвам, че живея в БГ, в следващия си викам "що ли не съм в Канада..." Confused

Hear Again - сигурно си права, все пак ти живееш там и си наясно. Спомням си обаче колко много писма беше получил Мур на имейла си, от хора, опарени от системата. А случаите на болни хора, които се представяха - например млад афроамериканец с рак на бъбреците. Компанията му не иска да поеме присаждането на костен мозък, защото го счела за експериментално лечение. С подобни аргументи отхвърлила и предишните начини на лечение. Почина човекът...

Кейси, благодаря и за твоя коментар Simple Smile

Масовото мнение за Мур и филмите му явно е по-скоро негативно, особено щом го казвате вие, като хора живеещи "там".
В такъв случай, къде е истината? Дали ще те застраховат или не - от какво зависи?

КайРен - специално за Англия знаеш ли какво "казва" филмът - повечето интервюирани бяха нормални граждани, с нормални осигуровки (явно тези които наричаш стандартни) и всички бяха доволни и щастливи от обслужването - на една бременна жена й осигуриха страхотна стая, всички рецепти струват само 6 паунда, без значение какви и колко лекарства купуваш. Това в Лондон, в две или три болници.
Алиса - по темата за заплатите - един от участниците беше лекар в Лондон, живееше в триетажна къща в квартал Гринуйч (мисля), взимаше солидна сума пари. Каза, че в болницата не борави с пари, че е държавен служител и получава заплата според това колко пациенти е излекувал и как. Това, което пишеш, явно е скрито, тоест, това са фактите, които Мур манипулативно крие Simple Smile

Явно сам аз съм се впечатлила от него и филмите му и доста се поддавам на манипулации Blush
Може би защото всичко изглежда много реално и несъмнително...

# 10
  • Мнения: 2 865
Sicko е изключително повърхностен филм, направен да шокира, а не да анализира.

Най-големият проблем на здравепазването в САЩ е, че няма универсални застраховки и затова милиони са без здравеопазване. Застраховка получаваш чрез работодателя си. Някои са добри, някои не толкова, но общо взето колкото ти е по-стабилна компанията, толкова по-добра ще е застраховката. През пролетта ми поставиха кохлеарен имплант, седях три дни в известна болница, оперира ме светило в района, сметката беше $140 000, аз обаче платих $1000. Останалото е от застрахователя. По-доволна не мога да бъда. Но ей сега пък нещо не мога да се свържа с домашния лекар заради една бучка на окото, ядосвам се. Но поне мога да си сменя личния лекар ей сега, по нета.

Бе нищо не е черно или бяло.

Плановете са два вида - може да си без личен лекар и сам си ходиш на каквито специалисти прецениш, но е по-скъп.
Обикновено фирмата осигурява и членовете на семейството на служителя (ако нямат друга застраховка).
Правата настъпват още при включването в плана за разлика от тук, където искат да плащаш с години назад осигуровки.
Ако трябва да се прави сложна операция на дете, родителите не стават просяци по телевизията.
Какво друго - по-сложно е положението ако имаш някакво установено заболяване, незнам как стоят нещата дали не отказват застраховка фирмите или пък става по-скъпо? Ако някой знае да каже.

# 11
  • Мнения: 1 079
Гледах филма ,снощи .Размислих се и се страхувам ,струва ми се че България е 51-я щат или поне на там вървим.

# 12
  • Мнения: 9 063
Какво друго - по-сложно е положението ако имаш някакво установено заболяване, незнам как стоят нещата дали не отказват застраховка фирмите или пък става по-скъпо? Ако някой знае да каже.
Аз мога само според филма да говоря...една служителка в таква компания сподели, че списъкът със заболявания, които не ти позволяват да влезнеш в графата "одобрен" е огромен. Нелепа история беше представена - млада жена е одобрена, подлага се на някаква операция, накрая компанията отказва да поеме разходите, защото откриват, че дамата е укрила умишлено свое предишно заболяване - гъбички Rolling Eyes

# 13
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
.:.Stef.:., местните може и да са доволни, но българите, които сравняват условията тук и там, са на мнение, че колкото и да е неуредена нашата здравна система, срещу мижавите си здравни осигуровки, получаваме повече: като прегледи, лечение и медикаменти.
Доколкото разбрах от сестра ми, при пакета за майчино здравеопазване в Англия е доста постен и трябва да се плати малко по-висока осигуровка, за да има право на безплатни прегледи при гинеколог. Затова и тя отлага бебето, докато се върне в България след около 2-3 години.

# 14
  • Мнения: 11 306
Стеф, в Германия съм. Доскоро нещата тук бяха на прилично ниво, но откакто направиха една безумна здравна реформа, навлезе двукласовата медицина.
Какво имам предвид - преди, без значение каква застраховка имаш, седиш и си чакаш реда при доктора.
Сега - ако си приват, минаваш без ред, а останалите висят с часове. Това при джипитата.
А недай си Боже ти потрябва специалист - ако си с частна застраховка, веднага ти се намира час, а нормален пациент ще чака за час поне 3 месеца. Заради тази система по болницата ни обслужват изтощени от умора лекари,които бичат не знам кое подред безплатно дежурство и тн.
Не ми се влиза в големи подробности,но и по болниците положението е подобно на това в лекарските кабинети.
Преди можеха лекарите да изписват всякакви медикаменти, сега са задължени да изпишат най-евтиното (без значение примерно страничните ефекти), а не най-скъпото или най-подходящото.
Много ме дразни и факта, че работят с представители на различни фармацевтични фирми, пробутват им техни медикаменти, а дали ще ти свършат работа е друг въпрос.
Предполагам, че така е и на други места по света.

Общи условия

Активация на акаунт