Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Живеещи в чужбина
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Здравейте, не знам дали темата е за тук, но ни трябва спешна информация  Praynig
Интересува ме тези от вас, които живеят в държава, в която се плаща плосък данък (тоест няма скала, а има една ставка , примерно 20 %) имате ли някакви данъчни облекчения за деца?

Темата в момента е актуална в БГ, тъй като се въвежда плосък данък и искат да ни махнат и без това мижавите облекчения за деца  Confused

Държавите, в които има такъв данък са следните:
Хонконг,Естония,  Русия, Латвия, Литва, Словакия, Сърбия, Украйна, Румъния, Грузия, Исландия, Монголия , Киргизстан, Македония, Черна гора.
Цитирай

залив на орловия щит

в нормалните държави такова нещо няма
ако искаме БГ да е нормална държава, не трябва да е в този списък
Цитирай

София

в нормалните държави такова нещо няма
ако искаме БГ да е нормална държава, не трябва да е в този списък
извинявай Joel , но за съжаление тук не седи въпроса дали ще се въведе плосък данък, защото това ще стане със сигурност.
Въпросът е какво да се случи с облекченията за деца, да се премахнат ли, да останат в сегашния вид или да търпят развитие.
Ще се радвам да споделите всякаква информация по темата  Peace
Цитирай

залив на орловия щит

и откъде ще дойдат парите
сигурно ще се берат от дърветата
ама там и банани няма

ама като искате, натискайте се за бананова република без бананите
после стачкувайте за по-високи заплати  и социални придобивки

в Исландия данъкът е 38%
http://www.nordisketax.net/main.asp?url=files/isl/eng/i07.asp&am … &w=3&m=02
има да ги гоним исландците  Mr. Green

всички други държави от списъка са бая зле

тръгвате в грешна посока
искайте по-високи заплати и по-високи данъци, за да се гарантира социалната система както в нормална европейска държава
Цитирай

Германия

Интересите са ясни, zаконът се въвежда са да могат богатите да станат оЩе по богати  Rolling Eyes 
Цитирай

На пода

А колко ще е % на данъците в България? Това с 20% доколкото разбирам си го написала само примерно. Според мен има голямо значение колко е точния %. Не е съвсем случаят който те интересува, но в Австрия няма плоско облагане и няма данъчни облегчения за деца. Ясно е че липсата на облегчения е определено недостатък. Но аз понякога не съм сигурна доколко прогресивното облагане е преимущество.  Thinking
Цитирай

София

и откъде ще дойдат парите
сигурно ще се берат от дърветата
ама там и банани няма

ама като искате, натискайте се за бананова република без бананите
после стачкувайте за по-високи заплати  и социални придобивки

в Исландия данъкът е 38%
http://www.nordisketax.net/main.asp?url=files/isl/eng/i07.asp&am … &w=3&m=02
има да ги гоним исландците  Mr. Green

всички други държави от списъка са бая зле

тръгвате в грешна посока
искайте по-високи заплати и по-високи данъци, за да се гарантира социалната система както в нормална европейска държава
joel смятам тона ти за крайно неуместен Naughty
Не виждам с какво съм предизвикала такива забележки.
Икономист съм, занимавала съм се и с макроикономика така че няма нужда да ми обясняваш откъде ще дойдат парите  Peace
Явно не знаеш , че социалната сфера, както я наричаш се гарантира от високите осигуровки, които все още са си високи, а не от данъците.
Очевидно не си наясно и със състоянието на икономиките на някои от цитираните страни.
И за последен път казвам, че плоския данък ще стане факт. Това, което може да се обсъжда е вариант на семейно облагане като вид стимулиране на семействата с деца.
Цитирай

София

А колко ще е % на данъците в България? Това с 20% доколкото разбирам си го написала само примерно. Според мен има голямо значение колко е точния %. Не е съвсем случаят който те интересува, но в Австрия няма плоско облагане и няма данъчни облегчения за деца. Ясно е че липсата на облегчения е определено недостатък. Но аз понякога не съм сигурна доколко прогресивното облагане е преимущество.  Thinking
данъка ще е 10 процента като се премахват абсолютно всички облекчения, за пенсионни и здравноосигурителни фондове, за застраховки живот, за деца, за дарение, всичко.
Цитирай

На пода

Честно казано при 10% данък, не знам дали наистина може да ства дума за някакви облегчения. А ще има ли необлагаем минимум? Недоумявам как ще се финансира изобщо държавата с 10% данък.

Не искам да споря с теб по никакъв начин, но само ще споделя факта че в БГ социалните осигуровки са ниски и като процент и като абсолютна стойност.
Цитирай

Може би емигрант в  Монголия може да каже, как функционира държавата при плосък данък. Rolling Eyes
Шегувам се. Четох една статия наскоро и помня следното-  общата данъчна тежест всъщност ще нарастне до 36 процента от БВП, защото ще се увеличат коствените данъци. Плоският данък оставя уж повече кеш в населението, но после ще си ги вземе солено. Тоест, ако до сега държавата е удържала 23 лева от данък общ доход, сега ще прибира 88 лева ч/з цената на бензина.  Ти прецени дали да останат облекченията за деца и тн.

Joel, до колкото съм запозната увеличаването на доходите е функция от производителността на труда.
И да искат и да не искат, левчетата не могат да се печатат до безкрай.

Цитирай

Германия

А ще има ли необлагаем минимум?

Доколкото ми е иzвестно, не. Много е ясна цялата работа, богатите са на кяр, бедните Ще станат оЩе по бедни.
Цитирай

София

Няма да има необлагаем минимум, точно това е проблема.
Ако ме питате мен лично ме устройва идеално. Доходите и моите и на съпруга ми ще се увеличат, но тук масово хората взимат по-ниски заплати, при които ще бъдат ощетени.
Относно осигурителната тежест не мога да се съглася, че е ниска, нито като процент, нито като абсолютна стойност. В момента осигуровките са около 37 % като се плащат в съотношение 65:35 работодател- работник. От следващата година обаче тежестта става 60:40 и така докато стигне 50:50.
плоския данък е прекалено дясно идея, която наистина облагодетелства по-богатите затова исках да видя какъв е опита в чужбина, за да се измисли някакъв начин по който да се компенсират хората с по-ниски доходи.
Цитирай

залив на орловия щит

Клеопатра, съжалявам, ако си почуствала обидена, но не това ми беше целта
и въпреки че съм проЗт инженер, имам представа от икономика и то от практичната и гледна точка - живяла съм в 2 различни скандинавски държави, знам какво говоря
в БГ икономика няма, колкото и да ни се иска да вярваме, че има
няма промишленост, която да генерира доходи
оттам следват ниските доходи, ниска производителност и бананови данъци

стремежът трябва да бъде развита икономика, която да дава добри заплати и да се плащат добри данъци, напр около 30% за социалната сфера - там е не само здравеопазването, но и грижата за възрастните, децата в ДГ, по-добри училища, пътища и т.н.
затова за мен лично тази идея за 10% данък е стъпка назад и не я подкрепям

и още нещо - в доста евр. д-ви данъкът се формира като данък общ доход+общински данък
та и там трябва да се работи за промяна май

и още едно лично мнение, без да се стремя да те обиждам, не визирам теб, а по пронцип- не мисля, че в БГ има добри икономисти, просто няма кой да ги обучи
може би сега, с достъпа до Интернет, може човек да излезе от системата и да се обучи сам
Цитирай

залив на орловия щит

и да добавя нещо - докато бях в БГ, данъкът ми всеки месец беше 500 лв, съсках всеки път, като си видех фиша, но винаги съм била на мнение, че толкова трябва да бъде данъчната ставка
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.