Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Варна

Искам да попитам ако някой може да ми разясни каква е разликата между двата документа, кога се издава единия и кога другия. Кой трябва да си поискаме при прекратяване на трудовото правоотношение.
Ако темата не е за тук се извинявам, но не намерих къде другаде да я пусна  newsm78
Цитирай

София

УП-3 - за зачитане на осигурителният стаж на лица по трудови или служебни правоотношения.
Задължително се издава, когато си на работно време различно от 8-часовото. Иначе е пожелание.

УП-2 - задължително се издава при напускане(въпреки, че не се прави навсякъде). Удостоверява осигурителен доход.

Цитирай

Варна

УП-3 - за зачитане на осигурителният стаж на лица по трудови или служебни правоотношения.
Задължително се издава, когато си на работно време различно от 8-часовото. Иначе е пожелание.

УП-2 - задължително се издава при напускане(въпреки, че не се прави навсякъде). Удостоверява осигурителен доход.

Тоест ако работиш на 4 часов работен ден трябва да си поискаш и двете, така ли?
Цитирай

София

Т.е. ако работиш на 4-часов работен ден са длъжни да ти издадат и двете. Ако не го направят трябва да си ги изискаш.
Цитирай

УП - 2 и други документи доказващи стаж и доходи се издават в 30 дневен срок от прекратяване на ТД , а при изрично поискване от служителя в 14 дневен срок- чл.5 от КСО

от 2005 г. - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО образец УП-2!!!!
Образец УП-3 ако трудовия стаж не е равен на осигурителния
Цитирай

1st floor

и ако все пак, не ти го дават , въпросното УП , с отговор"ама , то не ти трябва", къде да се оплачем? newsm78
Цитирай

Първо подайте молба(искане) за издаването на документите с цитирано основание ..трябва да има номер и дата.....и след като изтече законният срок  14 дни се обърнете към  ИТ(инспекция по труда)
Цитирай

Варна

Имам още един въпрос
В УП 3-то са посочили само стажа от 2003г насам, въпреки че мъжа ми е при този работодател от 2001 и все е осигуряван на 4 часа. Да не би да влиза тогава това УП-3 или е грешка.
Не получаваме никакво съдействие от работодателя, затова моля за помощ
Цитирай

Сравни с данните от трудовата му книжка, за да не се окаже, че не е осигуряван за периода до 2003 г.
Цитирай

Бг

Имам още един въпрос
В УП 3-то са посочили само стажа от 2003г насам, въпреки че мъжа ми е при този работодател от 2001 и все е осигуряван на 4 часа. Да не би да влиза тогава това УП-3 или е грешка.
Не получаваме никакво съдействие от работодателя, затова моля за помощ
По всяка вероятност така са го издали, т.к. до 31.12.2002г. нямаше въведено понятие осигурителен стаж. От началото на 2003 г. въведоха понятието осигурителен стаж, който като зачитане се различава от трудовия, когато лицето е работил при работно време по-малко от осем часа. Но въпреки всичко в издаването на УП-3 трябва да се посочи целият стаж във фирмата.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.