Успявали ли сте да повишите хемоглобина на бебо само с храна?

  • 6 022
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 753
Здравейте, мами!
Някоя от вас има ли опит по този въпрос?
Моля, споделете опит и мнение!

При мен картинката е следната:
Бебо - Хб 115 на 6 мес.
           Хб   97 на 1г. и 20 дена
Идеята на педиатъра е да се опита 2 месеца с храна -
всеки ден месо,
през ден и 1/2 жълтък
2 пъти/седмично и коприва в яденето
1 път/седмично птичи дроб
червено цвекло
спанак
адапте Нестле за над 1г-в десертите следобяд /не го правя, а редувам сутрин попара,каша с плод и нещо с адапте/

Проблемът е ясен - бебо си яде колкото си иска /аз си го и кърмя често/ в зависимост от зъбното състояние и аз имам чувството, че няма да постигнем успех с т.н. хранене.
/12-ия месец почти не е ял друго освен кърма , тиква и някой плод/

Благодаря на включилите се!

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 092
Навремето при Мартин имаше съмнения за "лош" хб, педиатърката спомена за телешко месо, спанак и червено цвекло newsm78
Контролен преглед така и нямаше след това, та не знам дали яденето на месо е помогнало. Яйце досега не съм давала, обаче аз пиех едно билково сиропче и така чрез кърмата се подпомагало при бебето доброто ниво на хб (това според на акушерката ми)

# 2
  • Мнения: 8 242
Хм.. И нашия хемоглобин беше точно толкова - и на 6м. (115), и на 1г. (97), след като всеки ден му давах месо (а как стана по-нисък и аз не знам..)..
Изписаха ни Матлофер, който НЕ давах.. Направихме контролни изследвания след 2 месеца - е пак си беше 115.. А сега де - нищо не бях променяла в режима му на храене - аз и без това наблягам на елдата и месото.. Жълтък още не съм давала, черен дроб да не говорим.. Та резултатите си варират както си искат  Rolling Eyes
Пробвай в друга лаборатория да пуснете още едно изследване.

# 3
  • Мнения: 279
здравей!
ами не мога да кажа 4е имам кой знае какъв опит ,но 6те ти кажа как е при мен.
Мони на 6 м. бе6е с 93 хб. на една година 99 хб,о6те от първия път като разбрах запо4нах да давам всеки ден месо и през ден желтък,по4ти няма6е резултат в хб,за това накарах педиатърката ни да пусне и желязо зада видим дали е от храната или не6то наследствено,само да вметна 4е ба6тата е с Таласимия минор/това не е заболяване, а го водят козмети4ен дефект/
Сега в момента е цял месец на фолиева киселина по съвет на педиатъра ни ,и скоро 6те и правя изследване,много се отнесох ама мисълта ми е кажи на педиатъра си да ти пусне изследване  желязо и дефирициално броене,за да се види по добре каде е проблема.
И о6те не6то не се 6а6кай,вси4ко 6те е наред,не се притеснявай да дава6 в Peaceсеки ден месо/аз предпо4итах да давам зае6ко/ и през ден желтак.Ако желязото е ниско давай коприва и спанак.
И о6те не6то Малтофер се дава ако е ниско желязото.
Успех и пи6и какво става!

# 4
  • Мнения: 5 500
Месото и черния дроб не вдигат Хб!
Щом кърмиш ти приемай храни богати на желязо, от кърмата се усвоява 50-70%!
Пък и 97 съвсем не е за притеснение Peace

# 5
  • Мнения: 3 718
Яна, аз още не знам какъв е хемоглобина на годинка, чакам изследванията. Но да ти кажа как беше при първите изследвания. На 6 м. беше 109, докчо каза, че е нисък и изписа Малтофер, който аз не давах. Както се сещаш Алекс е захранен на 6 месеца и до второто изследване на 7 не е изяждал особени количества, не е ял нито месо, нито жълтък. Обаче въведох елда, карфиол, коприва, може и червена леща, спанак, цвекло, просо. Ефекта беше на 7м. хемоглобин 121.
п.с. на годинка е 124   Grinning , злояд е и яде малки количества, жълтък въведох преди седмица и нещо. Гледам да давам зеленчуци богати на железце и месо.

Последна редакция: пт, 02 ное 2007, 11:45 от Шаманката

# 6
  • sofia
  • Мнения: 562
Да, успявала съм. На голямата ми дъщеря хб на 6 месеца беше малко под нормите(не помня колко), на годинка вече беше 120 или 130 не помня точно, но всичко това само с ядене го бяхме оправили.
По-важното нещо, което искам да кажа, обаче е, че хемоглобина не е единствен показател за желязото. На 6 месеца малката ми дъщеря имаше хемоглобин в нормите и повечето показатели на ПКК бяха ок, без тромбоцитите. Те бяха височки. Лекарката и го отдаде на прекараната варицела в ранна възраст(на 2 месеца). сега на контролните изследвания на годинка хемоглобина и беше 113, при ниска граница на реф. ст-т на лабораторията 111, т.е. бяха в нормите макар и на ниската граница, обаче тромбоцитите бяха скочили още. Заведохме детето на детски хематолог, той поглеждайки изследванията каза:" Ама това детенце е с железен дефицит" аз бях в шок. Изследвахме серумно желязо и наистина беше занижено желязото. Един месец пи малтофер, сега на контролните изследвания, хемоглобина е скочил-120, тромбоцитите са в норма, а желязото все още е ниско. Съвета ми е преди да се преминава към Малтофер и въобще лечение с железни препарати, да се направи изследване на серумно желязо. Нашата лекарка хич не искаше да дава желязо и държеше да направим всички изследвания, защото излишното желязо се отделя в черния дроб.

# 7
  • Мнения: 1 440
Аз не успях,наложи се да пие желязо.

# 8
  • Мнения: 254
Добре де, в крайна сметка и аз да питам, за едногодишно кърмаче добре ли е хемоглобин 110?

# 9
  • Мнения: 753
Благодаря ви много!

# 10
  • Мнения: 279
Добре де, в крайна сметка и аз да питам, за едногодишно кърмаче добре ли е хемоглобин 110?

Den1s,kogato hb. e nad 100 njama mjasto za pritesnenie:)
 Peace

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Ето малко инфо и от мен. Имаме подобен проблем, та затова живо се интересувам. Хемоглобинът на Петър е 107.

Зърнени храни
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Просо                     6.8
Елда                       3.9
Ечемик (глутен)     6.0
Овес (глутен)         4.6
Пшеница (глутен)  3.1

Усвояемостта на желязото от пълнозърнестите храни е доста ниска най-вече поради фитатите и фибрите (напр. вареното просо съдържа около 1.0 мг желязо).
Усвояемостта може да бъде подобрена по няколко начина: прием едновременно с витамин С; накисване на зърната; отделна консумация на продукти, богати на калций.
Желязото като добавка (за обогатяване на каши и пр.) е по-ниско усвоимо от желязото от 'естествени' източници.

Елдата е алерген по няколко причини. Но за елдата като хранителен алерген няма много данни, особено в Европа. В някои схеми на захранване елдата е сред първите зърнени храни.
Ако няма първоначална реакция, остава да се спазва правилото за умерено предлагане на продукта, за да не се развие непоносимост или забавена алергична реакция.

Месо
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Телешко месо           3.1
Пуйка (тъмно месо)  2.4
Пуйка (светло месо) 1.2
Пиле (тъмно месо)    1.6
Пиле (светло месо)   1.2

Може птиче месо, в началото – бяло. Все пак желязото от месото (хемовото желязо) се абсорбира най-лесно, за разлика от желязото в листните зеленчуци (нехемовото желязо).

Зеленчуци (подходящи за 7-12 месец)
Съдържание на желязо (на 1 чаша):
Цвекло                        2.8
Леща (сварена)          6.6
Спанак (сготвен)        6.4
Грах (сварен)              1.2
Броколи (варени)       1.1
Брюкс. зеле (варено) 1.1

Усвояването на желязото от растителен произход е до 10%. Когато се консумират едновременно храни с хемово и нехемово желязо се оптимизира усвояването на желязото. Витамин С също подобрява абсорбцията му.

# 12
  • Мнения: 179
Май късно се включвам,но проблема ми е познат.Отговорът е да.С черен дроб(за щастие малкия го ядеше с голяма ухота),жълтък и коприва.При вас стойностите не са много ниски,така че можете да изчакате,преди да въведете железния препарат(ако въобще се наложи).  newsm10

# 13
  • Мнения: 553
Започни правиш и да  пиете чай от коприва, той освен че е богат на желязо, пречиства и кръвта. Майка ми покрай критическата маше почти непрестанни кръвотечения и хемоглобина й беше спаднал до около 50 и според нея именно ежедневното пиене на чай от коприва я е оправило.
Отделно провери на няколко места какви са средните норми за нивото на хемоглобина на тази възраст, не ми звучи чак толкова зле 97 за 1г.

# 14
  • Мнения: 2 070
Ако не те бърка да пробваш да му даваш мед /знам, че някои не дават заради страх от алергии/ може да пробваш и това - полвин чаена лъжичка мед+полвин чаена лъжичка сусамов тахан /продава се по магазините за диетично хранене/ - хубаво ги омешваш и се дава по три пъти на ден полвин час преди хранене. Може и с по-малки количества да пробваш. Аз така си вдигнах хемоглобина като бременна в деветия месец, но слагах по лъжица и полвина от меда и сусамовия тахан.

А чая от коприва, ако го отказва, не се отказвай ти. Пробвай да му го даваш първо по малко, може подсладен или в комбинация с друга билка, по-силно миризлива- босибек, бъз или нещо, което знаеш, че обича /ако пие чай/. Или като изстине му слагай в сокчето... Експериментирай.

Всъщност, ако кърмиш, може и ти да пийваш такъв чай.

Общи условия

Активация на акаунт