Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 2 ноем. 2007, 23:41 ч.

питане за недвижим имот

  • 1 938
  • 13
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 248
въпроса ми е следният - как може да се продаде недвижим имот собственост на малолетно лице?
само с разрешение на районния съд ли става или има и друг начин?
предварително благодаря за помощта.

# 1
  • In the middle of nowhere
  • Мнения: 23
чл. 73 ал.2 от Семейният кодекс:
"Отчуждаването на недвижими и движими вещи...които се отнасят до имущества на ненавършили пълнолетие деца, се допуска с разрешение от районния съд по местоживеенето САМО при нужда или очевидна тяхна полза".

Няма друг начин.  РС обикновено действат бързо в тези случаи, какъв е проблемът?

# 2
  • Мнения: 13 935
Доколкото знам, много трудно. Не само че става с разрешение на съда, но и преди това има срещи на детето и родителите със социални грижи, психолози и т.н. Май не се дава лесно такова разрешение.  newsm78

# 3
  • sofia
  • Мнения: 248
искаме да продадем 1 гараж който е на името на малката,и май доникъде няма да я докараме,щото не мога да се сетя тя каква полза ще има.мерси за отговорите.

# 4
  • Мнения: 1 674
Чакане му е майката

# 5
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 3 578
Аз съм правила нещо подобно. Значи, първо се наема адвокат, който е и законен представител на малолетното дете или нещо подобно, не помня вече как точно беше юридическия термин. После и двамата родители трябва да са се споразумели,  подписват се и пред нотариус заедно с адвоката. Най-добре е да има вече реален купувач и тогава да се прави това. Открива се детски влог и парите от продажбата отиват в него. Това ще бъде документирано. И чак на края, от този влог те могат да бъдат изтеглени и от двамата родители, които отиват заедно и пак се подписват, че са се споразумели и никой от двамата не е против. Много сложно май го обясних, но при всички случаи ще ти трябва адвокат. Иначе не може. Аз това го правих доста отдавна, но не вярвам да са се променили нещата чак толкова много. Адвоката ще ти каже как точно да го оформите. Не е невъзможно обаче.
Това с недвижимите имоти, записани на името на малки деца е голяма глупост, само проблеми се създават после, ама какво да ги правиш някои хора, следват тъпи традиции.

# 6
  • sofia
  • Мнения: 248
мерси много,ние купувач имаме и той ще движи нещата с адвоката,а за това че е глупаво да се запише имот на името на детето съм съгласна,но баба и реши да и го припише че да си имала и тя нещо-голяма идиотщина ама със свекърва не можеш излезе на глава.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 455
Първо трябва да отидете в Агенция за закрила на детето и да поискате становище от тях дали продажбата на имота е в интерес на детето. След като Ви дадат такова становище, подавате искане до дежурен съдия при Районен съд който да Ви даде разрешение за продажбата. Веднъж взели становище от Агенция за закрила на детето - разрешението от РС се дава бързо. На следващо място отивате при Нотариус с всички документи за да "изповядате" сделката, като, в случай че детето е малолетно - един от Вас родителите ще го представлява при сделката в качеството си на законен представител. В случай, че детето е непълнолетно, един от Вас ще действува заедно с него в качеството си на родител "дал съгласие" за сделката, тъй като непълнолетното дете не може да действа самостоятелно а винаги със съгласието на един от своите родители.
Нищо друго не е нужно - дори не е нужно да се открива влог /както по-горе са споделили/ на името на детето.
Успех!   bouquet

# 8
  • sofia
  • Мнения: 105
Първо трябва да отидете в Агенция за закрила на детето и да поискате становище от тях дали продажбата на имота е в интерес на детето. След като Ви дадат такова становище, подавате искане до дежурен съдия при Районен съд който да Ви даде разрешение за продажбата. Веднъж взели становище от Агенция за закрила на детето - разрешението от РС се дава бързо. На следващо място отивате при Нотариус с всички документи за да "изповядате" сделката, като, в случай че детето е малолетно - един от Вас родителите ще го представлява при сделката в качеството си на законен представител. В случай, че детето е непълнолетно, един от Вас ще действува заедно с него в качеството си на родител "дал съгласие" за сделката, тъй като непълнолетното дете не може да действа самостоятелно а винаги със съгласието на един от своите родители.
Нищо друго не е нужно - дори не е нужно да се открива влог /както по-горе са споделили/ на името на детето.
Успех!   bouquet
Само ще добавя, че сметка на името на детето трябва да открие и точната сума преди сключването на сделката да бъде внесена там, тъй като нотариуса в не знам какъв срок трябва да потвърди на дежурния съдия, че всичко е направено както трябва.
Минах го това упражнение преди 1 година, затова го знам.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 455
Не съм съгласна, че нотариуса е длъжен да върне обратна информация на дежурния съдия относно осъществяване на сделката. Той няма такова задължение. Друг е въпроса ако той е проявил самоинициатива или такова е било разпореждането на дежурния съдия при издаването на разрешението за продажбата - конкретно във Вашия случай.

# 10
  • Мнения: 13 935
Това с недвижимите имоти, записани на името на малки деца е голяма глупост, само проблеми се създават после, ама какво да ги правиш някои хора, следват тъпи традиции.

Ами може пък идеята да е точно тази - имотът да си остане за детето, а не родителите му да го продадат за лични техни нужди. Не искам думите ми да се свързват с този конкретен пример, но има достатъчно случаи, когато родителите постъпват неразумно и от това страдат децата им.  Peace
А и в края на краищата, на харизан кон зъбите не се гледат. Имала жената, дала, имала е и право да определи начина, по който да даде. Не стига, че на вашите деца го дават, ами и претенции...

# 11
  • sofia
  • Мнения: 248
ами купувача е намерил адвокат които ще уреди нещата и ще събере нужните документи.нямам нищо против бабата да запише имот на името на детето,но ако може да не е гараж-това си е подигравка по добре да и беше открила влог в банка,а и тя поиска да го продадем и сега пък се цупи че било много сложно.

# 12
  • Мнения: 13 935
Абе, то в днешно време и на банки да няма вяра човек... На моя син бабите като му бяха внасяли в книжки, че какво? Изгърмя всичко и накрая едва му купих нещо дребно на детето.  Sick А бяха спестявали с години!

# 13
  • sofia
  • Мнения: 105
Не съм съгласна, че нотариуса е длъжен да върне обратна информация на дежурния съдия относно осъществяване на сделката. Той няма такова задължение. Друг е въпроса ако той е проявил самоинициатива или такова е било разпореждането на дежурния съдия при издаването на разрешението за продажбата - конкретно във Вашия случай.

може и така да е. Не споря.
Точно така. Разпореждането на дежурния съдия е било такова. Сега прочетох копията на документите.

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт