Информация за училище ЕСПА

  • 83 714
  • 267
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 144
И на мен ми предложиха пробно посещение.

А относно капарото - има резон. Все пак трябва да си вържат бюджета за заплати и тн. И на мен не ми стана приятно, че предплащам цял срок занапред, но пък в крайна сметка - това са условията.

От друга страна, имам позната, която нямаше високи доходи, когато записа детето в ЕСПА. Тогава говори с директорката и й направиха индивидуален план за плащане на таксите. Но това беше изключение, доколкото знам.

Или се бъркам, май детето беше вече ходило в ЕСПА и в един момент доходите им намаляха и тогава им направиха такъв индивидуален план за разсрочване на вноските. Както и да е, това не е най-важното. Има редица други критерии по които си избира човек училище за детето, ако е решил да се ориентира към частно образование. Не че таксите нямат значение, но са последният значим фактор, ако сте доволни от останалото.

# 31
  • Мнения: 1 144
И нещо дребно, което ми харесва в ЕСПА - обратната информация и връзката с родителите. Ето сега Косьо е болен от скарлатина и си е вкъщи и редовно получава от ЕСПА стихчета и разни неща, които учат там, за да го занимавам у нас и да не изостава. Не че имам време по цял ден това да правя, но поне малко гледаме да понаваксаме. Не са много училищата, (градините в случая), където някой си прави труда да се грижи за напредъка на болното дете.

# 32
  • Мнения: 390
Мен също от днес ме интересува Еспа, защото е близо сравнително до нас, а чух добри отзиви /през 3то лице/ от една майка, която си води детето от Люлин!!!
Аз се интересувам от изучаване на немски и исках Дойче Шуле, но е чак в Горна Баня, та бих ги дала в друга градина с немски, поне докато станат предучилищна. Дано и Еспа не се преместят в Горубляне до 2-3 години...
Въпросът ми е имате ли наблюдения относно чуждите езици в Еспа, по телефона ми казаха че изучават англ и немски успоредно. Става въпрос за 2,5г деца. Мен това ме устройва идеално, но ми се иска да чуя актуални мнения.

# 33
  • Мнения: 1 144
Сега ще ви кажа нещо, дано не прозвучи твърде критикарско към Дойче Шуле, но поне обяснява защо избрах ЕСПА въпреки че желанието ми беше Косьо да учи немски като първи език. Точно по тази причина бях записала в Дойче Шуле Косето, но успяхме да го посещаваме няма и 10 дни. Изобщо не му хареса, буквално преживя някаква криза, ужасяваше се, че му говорят само на немски, че са твърде строги и дори отказа да пишка в градината, защото учителката германка не го разбирала (предполагам, че го е разбирала, но го е карала да повтаря на немски, а той се е вцепенил). Първият ден отиде с голямо желание, от втория до последния се карахме с рев. Не съм доволна и от транспорта им. Бусчетата нямаха климатик, а беше лято и му проветряваха главата на отворен прозорец (като най-малък предполагам, в бусчето му беше отредено най-лошото място за сядане - до отворения прозорец). Направих забележка на шофьора, той започна да вдига прозореца, но на висок глас обяснявал през цялото пътуване как сега всички деца се потят заради майката на Косьо.  Когато обясних на директорката, че ще се откажем, тя почти беше на път да изкара Косьо необщителен, затворен и подтиснат, а той е едно много слънчево и оправно малко момченце, което знае какво иска и няма проблем да се адаптира към различни среди. Известно време след това отидохме в ЕСПА. Интересно защо там няма проблеми с адаптацията, и с езиците, като учат 10 часа английски и 4 часа немски седмично? Дойче Шуле си има много достойнства, предполагам, но за друг тип деца- такива, които са свикнали с немска дисциплина и методи на възпитание - на моето момченце май му дойдоха в повече. Допълнителни екстри на ЕСПА, които липсват в Дойчето - базата е в пъти по-голяма и скъпа, имат собствена трапезария (В Дойчето им носеха кетъринг отнякъде за обяд, а имаше и лавка за закуска, което леко ме учуди, защото дете на 4 г. няма да си купи свястна храна, дори да има, а ще си вземе вафли и глупости). Надявам се да са решили междувременно поне този проблем с храненето. Директорката ми беше обяснила, че обичала да дава на децата право на избор, затова нямало закуска, а всеки си купувал каквото иска???

Не, направо се отнесох, но понеже споменахте Дойче Шуле не успях да се въздържа. Предполагам доста майки са доволни от това училище, така че всичко е въпрос на избор. А относно конкретния въпрос за езиците - да, от първа група (3-годишни) учат английски и немски успоредно, ние се включихме чак в трета група и и се наложи малко да понаваксваме в началото, но вече сме ок. Имах притеснения за немския, защото Косьо не искаше и да чуе за този език след Дойчето, но още на втората седмица започна да пее песнички на немски. Учат и не само учат, ами и научават, доволна съм от езиците в ЕСПА. И най-вече от леснотата, с която децата усвояват материала, всичко е на игра, няма никакъв натиск.

Повече няма да пиша в темата, защото накрая ще решите, че съм роднина на директорката.  Laughing

# 34
  • Мнения: 390
Много ти благодаря за изчерпателния отговор и най-вече за сравнението. Изкушението да говорят на детето ти немци, а не българи, е огрооомно. Аз преподавам чужд език, освен това съм с още 2-3 /уви, не немски/ и съм много наясно как се усвоява чужд език. Освен това имам преки наблюдения над хората българи, които преподават. С много, ама много малки изключения не стават хич. И вината не е тяхна, а на системата по която са го учили. Страшно ми се искаше моите деца да не попаднат в подобна ситуация, затова казвам, че изкушението на дойчето е наистина огромно.
Тук обаче идва момента с разстоянието, а и това, което казваш - права си абсолютно, че шока е голям в началото. Добавено към 2 часа път..... Поне в Еспа или другаде няма да се ядосвам как преподават немски, нали не го разбирам....Simple Smile

Кажи за Еспа, лятото има ли градина? Утре мисля да отида да ги видя, но нямам търпение за предварителна инфо...Побърках се с тези детски градини. Уж са много малки децата, но истината е, че отсега се определя пътят им в някаква степен.
Има и Джани родари, в слатина, ама Еспа май е по-добре, а.

# 35
  • Мнения: 1 144
За жалост затварят за два месеца от 15 юли до 15 септември. За Джани Родари идея си нямам, може би трябва да пуснеш тема, веднага ще ти отговорят. Разбирам те за побъркването, и аз го минах този момент, това е толкова важно решение за бъдещето на детето... Моят приятелски съвет е да си направиш списък с нещата, които държиш да има в детската градина по важност, и да си отмяташ в различни градини, които проучваш кое е налице и кое не, например на първо място да има немски (явно държиш на това), на второ - дали да е приятелска атмосфера или стегната дисциплина, дали държиш лятото да не почиват, работното им време, хигиена и режим на детето,  локация, колко деца максимум в група, каква е базата, дали държиш да им готвят храната на място, дали е важно за теб охраната и безопасността, медицинския контрол, таксите, доколко се набляга на спорт, доколко на изкуства и още куп неща, които всички мами гледаме. Истината е, че няма градина, която да ти предостави всичко, което искаш, винаги нещо няма да отговаря на изискванията ти. Но подобен списък може да ти помогне да си ориентираш приоритетите и спрямо това коя градина отговаря на повече и по-първостепенни от твоите изисквания, да намериш отпималния си вариант. За училището на големия ми син например нямах грам колебания и знаех какво искам, но за градината на Косето беше голямо четене и обикаляне, затова ми помогна да си направя такова списъче с приоритети.

# 36
  • Мнения: 390
Ай-ай-ай, два месеца са страшно много!

Държа да е с немски на 1во място и то много немски, и да е сравнително близо до Изток. Това е всичко. Две напълно взаимноизключващи се условия.

Станала съм абсолютно нетърпима за всички около мен, говоря само за ДГ и нищо не одобрявам и съм противна на себе си вече!
До нас има една държавна 167-ма, където учат немски по 1/2 ден, ако се събере група, НО те са чак от септ, а аз искам вече да ги давам, освен това после накъде? Проблемът остава за след 2-3 години същият. Плюс са по много деца, държавна все пак.
Уморена съм вече страшно. Мисля си дали не се вманиачавам ли какво, човек не може да се види отблизо...

# 37
  • Мнения: 1 144
Не се вманиачаваш, просто всички искаме най-доброто за децата си. Успех в търсенето ти пожелавам. Отиди в ЕСПА да хвърлиш едно око "на живо".

# 38
  • Мнения: 390
Днес имам среща в 11.30, дано да ми хареса, макар че тези два месеца ваканция ме разбиват!!!!

# 39
  • Мнения: 390
Честно, не съм впечатлена особено. А немски учат по 6ч седм, което реално ще рече 2!!!!! часа астрономически на седм.
Ходих и до Веда, там може и да е добра програмата, но е в джандема и вътре е като в най-лоша държавна детска градина, имам предвид много старо....

# 40
  • Мнения: 1 144
Веда не съм я проучвала, защото когато се обадих, нямаше места. Сериозно ли е толкова лоша базата?

# 41
  • Мнения: 390
Да! Стари очукани плочки, тоалетни и мивки от 73г поне, и така. По-прилични са столчетата,
леглата, по-, но не много. А, и на пода са с балатум!
Към това прибавен и пътят и ш...ния квартал...
това е базата на конст.величков, имат и др детска в манастирски ливади. Училището е в надежда!!!!! Не знам за условията там, но едва ли е по-добре.
Истината е, че съм чувала основно добри отзиви за Веда, вкл от приятелка чието дете е там, и вероятно е добро откъм обучение...имат една германка.
За мен обаче не става!

# 42
Мога да кажа от лични впечатления, че между това, което се представя при записване и това, което е реалност в детската градина има пропаст от несъответствия. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ СИСТЕМАТА ИМ НА РАБОТА Е ДА ЗАПЛАТИШ КАПАРО И ВНОСКА, Т.Е. ПРЕДВАРИТЕЛНО НЯМАШ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА НИКАКВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ, ОСВЕН ДА СЕ ДОВЕРИШ НА ЕДНИ МНОГО КРАСИВИ ПРИКАЗКИ, КОИТО НЯМАТ НИЩО ОБЩО С РЕАЛНОСТТА. АКО СЕГА ТРЯБВАШЕ ДА ЗАПИША ДЕТЕТО СИ СЪС СИГУРНОСТ ЩЯХ ДА ПОИСКАМ ДА ПОСЕЩАВА ПРОБНО ЕДНА СЕДМИЦА ДЕТСКАТА ГРАДИНА И ТОГАВА ДА РЕША ДА Я ЗАПИША ИЛИ НЕ. ТОВА СПОРЕД МЕН  Е НАЙ- СПОЛУЧЛИВИЯТ ПОДХОД, ТЪЙ КАТО ВСЕ ПАК КРИТЕРИИТЕ НА РОДИТЕЛИТЕ СА РАЗЛИЧНИ. НА ЕДНИ ИМ ХАРЕСВА И СА ДОВОЛНИ, НА ДРУГИ НЕ. АЗ ЛИЧНО СЪМ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НЕДОВОЛНА И ДЕТЕТО НЕ ПОСЕЩАВА ПОВЕЧЕ ДЕТСКАТА ГРАДИНА.
Преди записване на нас ни предложиха детето да посещава пробно детската градина и ще го направим. Не знам защо Вие не сте го направили. Лични впечатления ще споделя след пробното посещение. Тогава ще взема и решение дали да го запиша или не. Просто има неща, които човек сам трябва да се сети да проучи,  никой не Ви е виновен, че не сет го направили.



Много просто, не са ни предложили. Както казах предоверихме се, не сме хора с опит, защото детето тръгва за първи път на градина. За това ДОБРОНАМЕРЕНО съветвам хора без опит като мен.

# 43
За първи път ползвам този форум и целта ми е да ви обедя да не записвате вашето дете в това училище. Ние като семейство с две деца преживяхме този ад цели 5 и 1/2 години. Нямам за цел да ви реламирам по-доброто училище в София, а да изоблича измамата наречена ЕСПА- училището на радостта...

# 44
  • Мнения: 4 514
Ох, боже...
Темата ти е пусната по ужасяващ начин. Какво е това чудо, разкажи подробно и кажи какви са ти оплакванията. Иначе няма как да ни Убедиш. Пише се с У.

Общи условия

Активация на акаунт