диЯлект и диЯлекти

  • 15 249
  • 137
  •   1
Отговори
  • Мнения: 985
Ай да видим ся `къв е вашият диалект. По чужбинско имат южняшки акцент, северняшки. То и у нас има северняшки, че и западняшки диалект даже и хич не мож ги разбра. Та викам дека у тази тема `секи за `сичко да пише, ма на неговия си диЯлект. Това шопски, това трънски, торлашки, родопски, плоудифски, селски, форумски, бебешки, абе много са.

За първите 10, влезли в темата- поздрав:


                           Ромео и Жулиета-оригиналът

                                      [Жулиета, на терасата. Ромео се появява  в тъмнината ]

Ж.    Кажи, защо и как дошъл  си тука? Висока е градинската стена и ако нашите те сварят в двора, за тебе това място ще е смърт.
Р.      Върху криле любовни тук долитнах. Не спират зидовете любовта. Когато нещо е възможно, тя не се поколебава да го стори.
Ж.    Ако те сварят тук, ще те убият!
Р.    Очите ти са много по-опасни от 200 техни шпаги! Усмихни се и аз ще съм неуязвим за тях.
Ж.    Не искам да те видят тук! Върви си!
Р.    Нощта ме крие в плаща си. Да зная, че любиш ме, пък нека ме убият. По-скоро смърт от тяхната ненавист, отколкото живот без твойта обич.
Ж.    Но кой доведе те до този кът?
Р.    Сърцето, тласнало ме да го диря.   


                                                        Ромео и Жулиета-родопчани

                                       [Ромео- напет ерген. Жулиета- убава мома. Дели ги плет]

Ж.  Що тросиш туф, бре? Плетот ни е висок и яца бодлив, и ако тейко туф та свари, ша та пушне на мига.
Р.   Дофърках с коня- дуралия. Плетот не спира любофта и ако нещо требе да са стори, я  съм тука на часа.
Ж.  Немой стой тук, ша та утрепат, после цяло село ша та разправя.
Р.  Очи череши под гайтани- вежди са трижди по-опасни от бойлии-пушки. Китката си ти ми дай и от тях ша сторя пух и прах.
Ж.  Не ща да та видат туф. Ай, фащай пътя! Оди си!
Р.  Нощта ма крий у тъмното, не са плаши. Яз да знам, че ма любиш, па да ма утрепат. По-убаву умрял, га ша живея без теби.
Ж.  Уф, теб пък кой ти каза, та ми дохождаш ката ден край плетот!
Р.   Сорцасо ма бута да та троса.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз съм от далече(тук трябва да е далеко) и говоря мьеко.
Като цяло говоря правилно и мекото говорене го усещам едва, когато ми се наложи да разговарям с други области.

# 2
  • Мнения: 337
Аз съм от Враца и тук си говорим нормално - освен тези, които говорят селски врачански (те са от околните села, а не от града  Crossing Arms), на някои от тях и аз не им разбирам или умирам да се смея Joy Joy Joy
Как говорят гореспоменатите може да видите тук http://www.severozapad.org/content/view/32/31/

 rotfImbo rotfImbo rotfImbo

# 3
  • София
  • Мнения: 1 529
Смятам,че диалектите обогатяват езика ни.Когато съм на село се старая да разговарям с хората на диалект.Да не ме чувстват чужда.На официални места се старая да говоря правилно.Улавяла съм се,че когато съм развълнувана употребявам диалектни думи. LaughingИма неща и ситуации за които няма нищо по точно от диалекта.  bouquet

# 4
  • Мнения: 9 865
Всъщност книжовният ни език е също диалект.

# 5
  • Мнения: 985
Аз също говоря на диалект. Странното е, че в потока на речта не го усещам, но скоро се чух на запис- смях, смях Embarassed.
И в нашту селу гуворим мьеко. Инъчи.

 newsm78 Дали да не пусна анкета за най-мелодичния диЯлект?

Рипай-хоп по златоградски hahaha

# 6
  • Мнения: 2 401
Аааа много яка темичка. Ама не се обяснявайте колко правилно говорите, ами пускайте местни лафове да се забавляваме - това е и идеята мисля.   Simple Smile  Аз например много искам да чуя лафа  "Най-обичам да съм змия - ем си лежим ем си одим" на трънски. Смяла съм се през сълзи като го чух веднъж, но не можах да го запомня.

# 7
  • Мнения: 3 521
У СофЕто нЕмаме акцент. Моеме да говорим, моеме и да не говорим, как ми кефне, но се е вЕрно!

Те го и кодЕкса на шопо
1. Най-мразим да мислим.

2. Кога ми се приработи, седам и чекам да мине.

3. Кога съм гладен, не ми се работи. Кога се наручам, ми се
преспи.

4. Питат ме какво можеш да работиш?
- Моа да копам.
- Друго?
- Е, па моа и да не копам.

5. Я че си запалим къщата, та да изгори на Вуте плевнята.

6. Я не сакам на мен да е добре. Я сакам на Вуте да му е
зле.

7. Никога не могат ми платят толкова малко, колко я съм из-
работил.

8. Никога нема да ме осъдят толкова, колко я съм крал.

9. И по десет лева да направят бензина, я па че си карам ко-
лата; и без пари да е - па че го краднем.

10. И сам да съм у трамвайо, па че се бутам.

11. И сам да съм на опашка, па че се прередим.

12. Най-обичам да съм змия - ем си лежим, ем си одим.

13. И сам да съм на острова, я па че се заградим.

14. Я не помним кръчмаро да има да ми дава нещо.

15. Я не помним да имало ден да ми се е работило и да не ми
се е пило.

16. Я ходим на работа да си починем. Ке си го отработим в
къщи.

17. От дека да си въртим гъзо, он па че си е отзад.

18. Какви бееме - какви станааме.

19. Оти да се косим, като че ми мине.

20. Они ми плащатат колко да не умрем, ама я работим колко
да не заспим.
21. Какво е законо? Законо е тесна врата у широко поле.
Само улавите минуват у него.

22. - Как си Нане?
- Добре съм. Тебе яд ли те е?

23.Лъв
Голем дзвер у дома, дека не мое да се трае. У чуждоземско му ви-
кат: "Ай лъв ю".

# 8
  • Мнения: 3 447
... и в последващата сцена Ромео вероятно казва на Жулиета "Сгропали са да та куднам"  Blush

# 9
  • Мнения: 985
... и в последващата сцена Ромео вероятно казва на Жулиета "Сгропали са да та куднам"  Blush

Въй, ни та разбрах, доня Дона

# 10
  • Мнения: 2 401
... и в последващата сцена Ромео вероятно казва на Жулиета "Сгропали са да та куднам"  Blush

Е пускайте и превод деее newsm62

# 11
  • Мнения: 3 447
Съблечи се да те целуна  Laughing

# 12
  • Мнения: 6 992
О, да, една лятна ваканция прекарах една седмица в едно родопско село и момчетат нарочно ме подкачаха на диалект , а аз нищо не схващам Joy Голям майтап.
Иначе и аз съм от Пловдив, като Лиди. Но не говоря на "и"...на "та" и "ша" обаче  - да, мъжът ми ме отучи, мноо се дразнеше, а аз въобще не бях забелязала Mr. Green
Имам един "любим" субект от Добрич - човекът мьека като луд, обаче понеже не иска да се знае, че не е от София, говори на "ходиме" и сменя ударенията по тукашно - майтап, майтап.

# 13
  • Мнения: 985
 Joy Извод- по времето на Р и Ж са се целували само ...голи.

Ето к`во найдох из нетя ощИ:

Фатьи мъ съклеть - Притеснено ми е
лЕска се- отнася се за светкавиците
Шъ ти лЮсна една кокУда - Щи шибна един тукать box
Вър са рипкай - Махай се
За къв чемер ти е ейтва- За какво нещо ти е това
Замахни капията - Затвори вратата
Куку майци - Обръщение на фотограф (зеле…)  photo
Щи лична вода - Ще те полея
Яца си камматна - Много си красива 4470
Спърщено домато - Смачкан домат

....

# 14
  • Мнения: 189
За съджаление, не моем  наподОбим какО го произнасая Л на шопски, оно много завъртЕно.

Общи условия

Активация на акаунт