Обезщетения за майчинство -2008

  • 11 651
  • 204
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 450
а не може ли да поискаме по-голямо майчинство?
не може ли да направим нещо?
как ще се гледаме с толкова малко пари, дори да бяха и 220лв.

Я гледайте депутатите как си купуват лимузини и си слагат още една СРЕДНА !!! работна заплата към огромните си заплати, затова че НЕ ХОДЯТ  #2gunfire на работа, а ние - дето ГЛЕДАМЕ ДЕЦА, БЕБЕТА !!!!!!!!!! - да караме с минимална, дори и по-малко.

Какво можем да направим?

Шофьорите минаха, докторите минаха, учителите минаха, ние ли сме наред???????  newsm78

Малеееееее, бясна съм, честно ви казвам
Кърмя, смятам да захраня след 6 месец, а ето, че само 3 месеца след това ми свършва болничния и ще трябва да се връщам на работа. Детето хем все още е малко за ясла, хем не е захранено както трябва - майкооооооооооооооооо реве ми се вече от мъка !
Всички ли трябва така да се тормозим за ХРАНАТА!!! на семействата си, по дяволите  #Cussing out


 Peace Подкрепям напълно мнението!
Че как може изобщо с под 1000 лв да се живее!?
Вече една минимална заплата трябва да е 1000лв,
Месото е по скъпо от на запад и не само то, още много хранителни продукти, А какво да кажем за детските дрехи, колички, легла всичко е по скъпо или наравно с останалата Европа, да ама там взимат поне по 1000 Евро заплати, а тук се подиграват с народа, защото е свикнал да си мълчи и да го тъпчат #2gunfire

# 16
  • Мнения: 537
Няма логичен аргумент в полза на това, обезщетението за майчинство да бъде в по-малък размер от МРЗ.

Която и майка да попиташ ще ти каже че не е съгласна, ама какво от това  Peace Не можем да тръгнем по стачки с бебетата на ръце, кой ще обърне внимание. Най - много да обградят парламента с кордони от полицаи както бяха направили по време на учителската стачка  Mr. Green А и бюджета много ще се разклати как  Naughty Mr. Green

petti, винаги има смисъл от реакция и действия при отявлена несправедливост. Ако чакате(ме) нещата да се промeнят от самосебе си, или някой друг да го направи вместо нас, няма да стане. Освен това има и други начини за въздействие, не само протести - те са крайния вариант.

Пишете в подфорума на СНБМ, момичетата мислят и работят и по този въпрос в момента.

Напълно съм съгласна с теб, знам че ние сме хората, които могат да променят нещата и че никой няма да се постави на наше място и да ни даде повече пари от добро сърце.

# 17
  • Мнения: 668
Само този довод на правителство и парламент не мога да го възприема, а го използват за дежурен "Цените растат, защото трябва да се изравним с "ЕВРОПА". " А защо по  Twisted Evil когато стане въпрос за заплати, пенсии и тн. няма пари, зависим от БВП, зависим от незнам какво си друго и тн.... Защо по доходи не се изравняваме с европейците? А е ясно че и след 50 години това няма да стане, особено с такива управляващи!

Извинете ме за офф-топика, но не можах да се сдържа!

# 18
  • Мнения: 105
И аз се чудя какво ще правим с тези 180 лева. Това направо е абсурдно минималната да е 220 лв, пък ние да получаваме 180. МисЛя,че е крайно време да се вземе в ръце, ние МАЙКИТЕ, а не депутатите и всички останали, ние, които даваме живот и българи на тази страна, ние които търпим всякакви неправди, и които никога не слушат. Имам едно детенце , бих искала да имам и второ, но в тая скапана държава как да стане. Всичко опира до пари. .....памперси, храна, дрехи....заплатите трябва да са ни депутатски, за да можем да гледаме прилично децата си.
БИХ ИСКАЛА ДА ПРИЗОВА ВСИЧКИ МАЙКИ .....ДА СЕ ОБЕДИНИМ И ДА НАПРАВИМ НЕЩООООООО!!!!!!!И КАКВО ПО ТОЧНО ТРЯБВА ДА НАПРАВИМ ЗА ДА НАБИМ В ГЛАВИТЕ НА ТЪПИТЕ НИ УПРАВНИЦИ, ЧЕ ДЕЦАТА СА БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРИЯ newsm78????????????????????

# 19
  • София
  • Мнения: 1 227
С риск да бъда набита и изритана от темата, казвам моето си мнение, което е по - различно.

Първо, според мен сегашните условия на майчинство са напълно достатъчни и добри. За работеща майка повече от 11 месеца прекъсване на работата си е много, откъдето и да го погледнеш. Самата аз първия път точно 11 месеца си стоях у дома, а тогава майчинството беше дори 120 лв., не 90% от осигурителния доход.
Ако сте решили да гледате децата си у дома, то не бива да очаквате държавата да ви ги гледа.
В същата тази Европа и САЩ, които цитирате, я се поинтересувайте колко време е платеното майчинство?
В България майчинството е едно от най - продължително платените в света.

Съгласна съм единствено с това заплатите да се увеличат. Понеже децата си имат и татковци, които работят, нали  Wink
Това обаче става с работа, с производство. А гледащите у дома децата си не произвеждат. Грубо, но вярно - капитализъм Simple Smile Другото е социализъм  Wink

И защо се осигурявате на пълни доходи само 9 месеца преди да родите? Това е чиста проба мамене на държавата и ощетяване на такива като мен, които годиииини наред си плащат осигуровките и данъците върху пълната заплата.
Ето тук трябва да има промени, да се надяваме, че с новия плосък данък от догодина нещата ще се пооправят.

Сегашната ситуация според мен е много добре.
Оше повече, че много от стрелящите тук имате по 1 - 2 години трудов стаж, а очаквате да вземате от държавата пари в продължение на 3 години  ooooh!

И освен това, дори на 6 месеца да започнете да захранвате, до 9 - 10 имате достатъчно време да въведете основните храни. Можете и да кърмите сутрин и вечер. Всичко може да се организира и направи, стига да има желание  Wink

И въобще, аз съм на мнение, че по - скоро българинът само мрънка  Wink

# 20
  • Мнения: X
rally го е казала много добре!
С първото ми дете взимах 130 лева. Сега поне девет месеца ще взимам що-годе добро обезщетение.
Не разбирам защо повечето майки очакват да си стоят вкъщи поне две години и да получават добри пари за това. Все пак това е обезщетение.
Аз лично съм доволна на това, че две години мога да си гледам детето, защото не е все едно да имаш майчинство три - шест месеца и две години.

# 21
  • Мнения: 668
Не нападам никого, но искам rally да ми отговори на следния въпрос:
Живея в малък град, където възможностите за работа са силно ограничени, да не говорим че доходите са под общия стандарт. Как при семейство с общ доход от 650лв на месец, аз мога да се върна на работа след 9тия месец на детето ми, когато нямам баби които да са способни да отглеждат това дете, а в яслата искат то да може поне да ходи, и да се храни с различна от кърма храна? И второ в яслата местата са ограничени, и евентуално дори и да покрива на 9м изискванията им, може да откажат да го вземат. Тогава какво? Да си наема детегледачка, като няма откъде? И от какво ще й плащам заплатата, като парите няма да стигат, а тя ще иска поне МРЗ?

Не че се оплаквам, аз съм направила моя избор, но не навсякъде условията са еднакви, особено ако се сравняват София и "провинцията". И въпреки това аз няма да се преместя да живея в София.... по много причини.

# 22
  • София
  • Мнения: 18
Е нека и аз се включа.Мисля, че малко се поизмества темата така както е започната.На всички ни е ясно , че живеем в ненормална и сбъркана държава.Че доходите в голямата си част са ниски, че цените прехвърлят европейските, че в провинцията няма достаъчно работа и хората са принудени да се отправят към големите градове, да не говорим какво става в София.Тук просто вече не се диша.Всичко това е от некадърна политика.И лично мое мнение е че скоро няма да има оправия.Но не в това е въпроса.Тук мисля че става дума, че поне в последните години обезщетението за гледане на дете до 2 год. винаги е било равно на МРЗ.Разбира се ,че 30лв. отгоре няма кой знае колко да подпомогнат семейния бюджет, но все пак това е обидно.Мисля че на всички е ясно , че майчинство 1000лв до 2 год.няма как да стане(на всички ни иска да е така, но...).Просто според мен наистина както майките на които дечицата бяха навършили 3 мес. при промяната в началото на тази година успяха да извоюват , да получават като заварено положение и те обезщетение за бременност и раждане до 9мес, така мисля че върху това трябва да се фокусираме.Просто поне както е било досега - обезщетение за гледане на дете до 2 год. да е равно ма МРЗ.И сега сме много повече , тогава се говореше доколкото си спомням за ок.17000 майки(може и да греша, не съм сигурна).Сега става дума за всички нас майки на малки бебчета и очакващите да се родят.Не мога да се ангажирам с цифра, но мисля че сме повече от която и да е професионална гилдия в страната.

# 23
  • Мнения: 4 978
rally, pandora, съгласна съм с написаното от вас.
(п.с. pandora знае мнението ми още от миналата година, покрай протестите за  майчинството)
Това, което считам за неправилно е след изтичане на 9-тте месеца, обезщетението за майчинство да бъде в размер по-нисък от МРЗ. Както написах и по-горе, за мен няма логични аргументи за това. Още повече, че съгласно действащата програма "В подкрепа на майчинството" на МТСП, ако се върнете на работа преди изтичането на срока на платеното майчинство, можете да наемете детегледачка от бюрата по труда, която да се грижи за детето ви, на която се плаща заплата = МРЗ. Е, значи ако аз гледам сама детето си, ще получавам 190 лв (през 2008 г.), а ако се върна на работа и наема детегледачка, тя ще получава 220 лв. Не е ли малко странно?

# 24
  • Мнения: 14 471
В същата тази Европа и САЩ, които цитирате, я се поинтересувайте колко време е платеното майчинство?

вярно е, че в сащ не е платено, но там условията са съвсем други и много жени въобще не работят, издръжката е изцяло на съпрузите им. освен това сащ нямат отрицателен прираст.

за европа обаче не си права Peace в момента не мога да се сетя къде гледах една карта на света с означения къде е най-продължителното платено майчинство /жената взема цялата си заплата/ - русия, скандинавските страни бяха с 2-3 години изцяло платено, по-голямата част от европа беше с 1 година.

а ето намерих подобна таблица http://www.gr8st8.com/main_pages/mat_leave.htm

# 25
  • Мнения: 466
Понеже стана на въпрос за Европа и САЩ и това , че в България майчинството е 2 години , а това не е така в други страни . Това е така ама има един много лекичак нюанс.
Мъжа ми живееше в Канада и там плащаше 400 долара наем на квартира , сметки за около 100 долара и за храна даваше стотина долара - общо значи разноски - 600 долара . Вземаше 1200,1300 долара като общ работник т.е са оставали свободни 600,700 долара месечно .
Тук плащаме квартира 350 лева - гарсониера , заплатата му е 600 лева . Личи ли си разликата ?

# 26
  • Плевен
  • Мнения: 238
Глупаво е ако аз си гледам детето да вземам 190 лв.,а ако си наема бавачка от бюрото по труда тя ще взима 220,какво ще рече това че тя ще гледа детето по добре от мен самата ли? newsm12
А и не забравяйте че в провинцията голям процент от работещите в частния сектор ги осигуряват на минималната заплата,без значение колко пари получават,така че много малко майки могат да се възползват от тези 9 месеца за които говорите.Просто дори стандарта на живот в София е по различен от този в провинцията,а пък да се сравняваме с Европа или със САщ е направо глупаво.

# 27
  • София
  • Мнения: 12 201
Цитат
Да си наема детегледачка, като няма откъде? И от какво ще й плащам заплатата, като парите няма да стигат, а тя ще иска поне МРЗ?
  Може да използваш програмата за детегледачките, където вместо на теб майчинство се плаща на детегледачката.
  Дано да не бъркам, но едно от основанията за това майчинството да е 190 лв е че при мин раб заплата 220 лв, след влизането в сила на плоския данък, чисто остават доста по-малко, тоест почти се изравнява с майчинството което се получава цялото. Мисля и че все още 190 лв не е сто процента сигурно и именно на това трябва да акцентираме и да измислим какво точно желаем и да се опитаме да направим нещо както миналата година за да се промени още преди да е гласуван закона.

# 28
  • Мнения: 14 471
а тази програма кой е луд да я ползва? ще ти пратят жена от бюрото по труда...кой я знае каква ще и ще ти стои в къщата и ще ти гледа детето ooooh!

# 29
  • София
  • Мнения: 211
А може ли само да напомня на rally, pandora, Cruela D'Evil и т.н., че за разлика от Европа и САЩ тук сме с отрицателен естествен прираст и държавата е длъжна да стимулира раждаемостта.
Аз съм живяла в САЩ и там майката може да няма 9 месеца платено майчинство, но пък държавата плаща за отглеждането на всяко дете под 12г доста добра сума. А дори и само таткото да работи може да поддържат доста приличен стандарт на живот.

Общи условия

Активация на акаунт