Типично

  • 17 242
  • 178
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 299
Ей това, както и други подобни, са много популярни в Дания


напълнях от тях, страшно ги харесвам... ето сега едно ми мирише под носа, да видим до кога ще издържа  Crazy

# 166
  • Мнения: 4 717
Да се изкажа и аз - типични за чехите са чехлите. Отиваш на гости - връчват ти протрити налъми. Дотук никаква изненада. Но доста ме шокира отначало, че и на работа хората се събуват и ходят по чехли. Как да познаем в магазина кой е продавач - ами носи чехли. Децата в училище - с чехли. Веднъж като пътувах с влак, на една гара, където се чакаше повече, машинистът излезе да пуши на перона - разбира се, по чехли.
Чехите и чехлите са неразделни - като галактическия стопаджия и неговата хавлия.

 Накрая и аз свикнах да ходя на работното си място по чехли, много си е удобно даже, особенно през зимата. Направо се чудя в България на жените, дето ходят с високи ботуши, как издържат да не ги събуват половината ден.


Е тука няма как да се съглася, защото в България съм виждала повече хора с чехли, отколкото тук. Нито на работа, нито в магазините съм виждала някой обут в чехли, особено пък да ми връчват протрити налъми newsm78 Naughty
По характерно бих казала носенето на сандали в комбинация с дебел чорап, ама то това и в БГ провинциите се среща често Joy

иначе за хапването май най-характерни са рохлиците-малки бели хлебчета

с мъжа ми често се шегуваме.че ако в някой магазин свършат рохлиците, трябва да затвори кепенци Joy, това е най-масово продаваната стока

също и помазанка - , много видове, само да има кво да се мазне на рохлика и обяда е готов hahaha

Последна редакция: нд, 18 ное 2007, 16:41 от Me_and_baby

# 167
  • Мнения: 314
Ей това, както и други подобни, са много популярни в Дания
напълнях от тях, страшно ги харесвам... ето сега едно ми мирише под носа, да видим до кога ще издържа  Crazy

И тук са много популярни, казват им "виенски хляб".

Друго типично е канелената кифличка:
 


Ммм, като слезе човек на летището в Стокхолм и се запъти към изхода, това най-характерната миризма, която се усеща. Щом я усетя, знам, че съм си у дома...

# 168
  • Мнения: 1 425
Ха от яденето да минем към сметта, в другите страни също ли ги има дните на "жълтите чували" "хартиения контейнер" или всяка смет събрана в отделен контейнер бива събрана и извозена в определени дни на месеца. Или пролет и есен си има специални дни за прочистване на старите мебели, така вървиш и заобикаляш натрупаните по тротоарите шкафчета, столове и каква ли не дървения


При нас боклуците също се разделят, но по друг начин. Стъкларията и алуминия се изхвърлят в специални контейнери, които се намират покрай по-големите магазини. ПЕТ контейнери има във всички магазини, които продават напитки в ПЕТ. Общият боклук се слага в специални торби - 10бр. от 35 литра струват 18 франка. Така директно си плащаш данък смет. А ако някои се направи на тарикат и си изхвърли боклука в обикновена торба - тогава не я прибират, боклукчията рови в нея, докато не намери някакво доказателство на кой принадлежи  и на този му се изпраща глоба  Crazy. Хартията се събира в различните райони през различен интервал от време. Разни други домашни боклуци мебели, развалена техника и др. подобни по-обемисти им се купува специална лепенка и се оставят до контейнера, а може и директно да се закарат във вторични суровини или там както се нарича Ensorgungshof.
Тази система е в кантон Берн, в другите кантони може да е различно, например в кантон Во боклука се събира безплатно, т.е. не се слага в скъпи торби.


# 169
  • Мнения: 1 299
Гледам на боклук сте минали - тук се изхвърлят в зелена и сива торба. Зелената за биологични отпадуци, сивата - за другите. Пластмасови бутилки се врущат в магазина за хранителни стоки. Имаме две кофи пред къщата за двата вида боклук, и всеки път като мине боклукджийската кола местят голямата кофа и все я зарязват там където се паркира колата, и аз все налитам на нея и нали съм невероятна шофьорка, вече 3 кофи сменихме....

anita, тия канелените и в дания ги има, ама аз не съм им фен... влече си ме баничка с боза и това си е. Тук има и едни бадеми, карамелизирани май са, продават се щом захладнее.... (то на мен нон стоп ми хладнее, ама както и да е). Много са готини, има ги и в Стокхолм  Peace

# 170
  • Мнения: 1 630
За боклуците в Брюксел има:
- сини торби за метал и пластмаса
- жълти за хартия
-през лятото зелени за градинските отпадъци
 
- бели торби за общите отпадъци, които не стават за другите торби

сините, жълтите и зелените ги събират 1 път седмично
белите 2 пъти

отделно има на няколко места в квартала има контейнери за бутилки
в супермаркетите за батерии
Има и градско сметище, където караш по-специфичните боклуци: мебели, ремонтни отпадъци, ел уреди, празни кутии от боя и тн...

# 171
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
При нас зелената кофа е за растителни отпадъци, а черната за пластмаса, хартии и други. Край супермаркетите има контейнери за стъкло и картонени кутии от сокове и мляко, както и малки кофи за батерии ( в училищата също ги има навсякъде).
Хартията или се събира от кметството в малките села или се дава за някаква цел ( ние помагаме на едно основно училище).

Големи отпадъци ( като мебели) се събират в определени дни в месеца. Строителните отпадъци се събират в огромен контейнер, който трябва да поръчаш.
Старите лекарства се връщат в аптеката. Боите в специално депо. Като купуваш електронен уред плащаш сума, която е като такса за взимане на старият уред.

# 172
  • Мнения: 1 630
за храната на обяд е според зависи
Покрай мен хората ядат на стол, ресторант, купен сандвич, сандвич от вкъщи или кутия с някакво ядене.
Няма доминираща тенденция. Има от всичко по малко
Аз самата според случая ям различно.

В училищата обикновено има стол с топла храна, но не всички деца ядат там.
Имат избор между топла храна и храна от вкъщи.

Общото виждане е, че един път на ден топла храна е достатъчно 

За тефтерите
И тук са неизменна част от ежедневието (сред моите приятели в България също)
Ползват ги и учениците да си записват домашните

# 173
  • Мнения: 1 909
Много моля, да не се бърка писаладиерата с разни тарт фламбе, цвибелкухен и не знам какъв още кухен!! Naughty Naughty

Писаладиерата се прави само с лук, който се задушава предварително на много слаб огън, дълго време, така, че става почти карамелизиран. Евентуално може да се сложи малко аншоа и да се украси с маслини. Няма нито салам, нито сметана - я не ми разваляйте средиземноморската диета Grinning

Ланфеар, не виждам картинката! Какво е това толкова вкусно нещо?

# 174
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
...цвибелкухен и не знам какъв още кухен!!

И на мен, като незнаеща немски, точно така ми прозвучаха  Blush


Иначе за боклука, в Испания всичко е в сиви торби, поне при нас, и като цветове са: зелен контейнер за обикновения боклук, сив за хартия и жълт за платмаса, син за стъкло, и червен за използвани дрехи или обувки (май така бяха Laughing), събират ги всяка вечер след 12 до към 3 часа, а е забранено да изхвърляш боклук преди 9 часа, иначе има глоба. Правилото е, ако мирише, да ти мирише у дома, а не на улицата.
Ако имаш стари мебели или обемни неща, които не влизат в контейнера, се обаждаш в кметството, за да ти пратят кола да ги прибере. А докато чакаш, може да мине някой нуждаещ се и да вземе излишното (ако сменяш кухненски мебели, дивани и разни такива).

В Швейцария, до нас имаше контейнери за нормален боклук и хартия. А до магазините бяха за пластмаса, стъкло, дрехи и обувки, и специален контейнер за олио. Също контейнери за алуминиеви отпадъци, и друг за батерии. Една наша позната разчастваше кутиите за прясно мляко на хартия и алуминий, аз чак дотам не стигам Blush.

# 175
  • Мнения: 1 299
Ланфеар, не виждам картинката! Какво е това толкова вкусно нещо?
http://humanflowerproject.com/images/uploads/raspberry-danish.jpg
дано сега се отваря

# 176
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Пак не се отваря  Confused

# 177
  • Мнения: 3 241
harriet TJB,
Нищо особено няма в шахтите за смет. При нас е точно до климатичните шахти, просто има една вратичка зад кухненската врата, която отваряш, и пускаш боклука вътре, той се плъзва надолу и пада в кофа в мазето.

А за тефтерите - и французите си имат, аз от Германия съм си свикнала и не ми е неестествено, а мисля, че и в България вече се ползват много.
 

# 178
  • Мнения: 2 617
Да отбележа и аз за боклука  Grinning
Общината раздава различно оцветени торбички и кофи с капаци, както следва: сини за хартия, жълти за пластмаса, зелени за стъкло, черни за биологични отпадъци и сиви за останалите отпадъци. Дават се календари за цялата година, на които е отбелязано кога кой вид се събира, ако сгрешиш, не ти го събират и може дори да платиш глоба, ако не го прибереш отново в дома си, докато изчакаш съответния ден. Може и да не ти приберат отпадъка, ако съдържа и неща, които не са от съответния вид или не е била спазена изискуемата форма за опаковането му.

Общи условия

Активация на акаунт