Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • София
Здравейте!Кърмя детето си вече 1г .и 5 м. и засега нямам намерение да го отбивам.Днес бях на зъболекар и се оказа че имам доста кариеси при условие че поддържам зъбите си и ходя редовно на стоматолог.Възможно ли е продължителното кърмене да е оказало влияние върху зъбите ми?

# 1
  • Бургас
Вместо да ти отговоря с да, ще ти кажа как е при мен. Досега сме почти изцяло на кърма, само на обед яде по около 100 гр. пюре, не пие и яде нищо друго. Аз имах здрави зъби и на зъболекар ходих и ми правиха пломба през 2004 г. Оттогава не бях имала оплаквания. Сега ходих през август - зъбите ми са в окаяно състояние, извадих нервите на единия, другия го пломбираха, имам още няколко кариеса, а да не говорим, че усещам болка вече от всичко - солено, сладко, твърдо ... Аз си я кърмя още, взех и витамини да пия, че като знам, че не само нямам време да ям определени неща, ами въобще нямам време да ям.
Предполагам, че това продължително кърмене е препоръчително, но само ако ти си набавяш всички необходими вещества с храненето. А ти пълноценно ли се храниш???

# 2
  • Варна
И аз имам проблеми със зъбите, но не сеъм убедена, че кърменето е "проблемът". Ако се притесняваш взимай допълнително флуор или калции.

# 3
  • София, Младост 2
Ако не поемаш достатъчно калций, бременността и кърменето извличат калций от костите и зъбите. В голяма степен е и индивидуална особеност на организма, но когато е ясно, че има проблем, трябва да се види какво е нужно да се промени в храненето ти. Само таблетки рядко разрешават напълно проблема, защото усвояемостта на калция от тях зависи от доста други неща. Така че - консулт с лекар за добавките и анализ на храненето ти с включване на нужните източници на калций и съответното изключване на нещата, които влияят зле на усвояването му (кафе, черен чай, газирани напитки, кола - в умерени количества са ок за кърмачки, но влияят върху абсорбцията на калция в организма).

# 4
Ок, повече калций, ама нали и с млечните трябва да се внимава, заради пустите му алергии?!

# 5
  • София, Младост 2
Ако в семейството няма алергии, не е нужно да се ограничават млечните. А калций се набавя далеч не само от млякото - някои от най-добрите източници са немлечни, като сусамовия тахан и сардините.

# 6
Е, ама сиренце, кашкавалец и кисело мляко можеш да ядеш всеки ден, а сардиниии и сусам... едва ли.
Като бременна пиех Зима Флуор, може би няма да е зле, ако пак започна.

# 7
  • София
Морските дарове (в т.ч. сардините) са изключително силен алерген. При това може 50 години да си ги хапвал без проблеми и само за 5 секунди да направиш анафилактичен шок. Но сусамовият тахан, елдата, орехите, зрелия фасул, слънчогледовото семе, броколите и зелето са добър източник на калций, а рибата, птиците, пълнозърнестите житни храни, яйцата и ядките са източник на фосфор. С достатъчнос слънчеви бани за витамин Д и редуване на различните храни би трябвало положението с кости и зъби да се подобри.

# 8
  • София
А пък млечните продукти не са само от краве мляко. Слава Богу на пазара вече има и такива от овче и козе мляко. Е сега точно овцете са бременни, но от февруари нататък пак ще могат да се купуват и кисело мляко, и сирене, и кашкавал. Само дето цената им не е като на кравешките, ама какво да се прави?

# 9
  • София, Младост 2
Всяко нещо може да е алерген - между другото, най-често срещаният алерген е именно млякото, но никой не съветва рутинно да се въздържаме от употребата му, ако няма доказаа алергия. Сусамът също е често спряган алерген, както и доматите и бананите, ако вземем много да се вдълбочаваме. Същото е и  рибата - тя е ценна храна, която е добре да присъства в менюто на кърмачката. Под морски дарове се разбират различните мекотели и молюски, към които доста повече хора проявяват алергия (и още повече получават хранително натравяне от недобре съхранявана морска храна, което нерядко се бърка с алергия, тъй като се причинява от токсин в рибите, предизвикващ отделяне на голямо количество хистамин). Рибите по принцип са в отделна графа - не че не причиняват проблеми на някои хора, но обикновено на възрастта, на която ставаме родители, отдавна сме наясно, ако имаме подобен проблем.
Затова е важно храненето да е разнообразно и балансирано, като се прилага основно здрав разум, без излишни истерии относно алергиите - иначе човек трябва да яде само (безглутенов!) хляб, варен кафяв ориз и картофи, а поякога за разкош - пуешко филе от био-магазина Laughing

# 10
  • София
Оказва влияние, но според мен няма значение дали е дълго или не кърменето. Има значение правилното хранене на майката и ако се налага приемането на допълнително калций.

Наложи ми се да пазя диета без млечни продукти заради малкия /с АБКМ е/ от 4-ия месец. Само след ДВА месеца зъбите ми бяха в окаяно състояние - кариеси, чупене #Crazy и ме боляха постоянно, въпреки че по принцип съм със здрави зъби.
Чак тогава се сетих да си взема добавка с калций  smile3555 и нещата се нормализираха.

# 11
  • София
Напълно съм съгласна за балансираното хранене и искам да добавя че от голямо значение наред с хигиената и зъбната профилактика е и генът ...така че е хубаво да правим каквото трябва , пък да става каквото ще. Wink

# 12
  • Айтос
Моя опит сочи, че ако се храня балансирано, и се страя да имам млечен продукт в дневното меню (сирене най често), кърменето не ме лишава от нищо. През втората ми бременност още в 4-я месец имах вече 4 кариеса, от там насетне никакви проблеми. Сега продължавам да кърмя и съм бременна, не взимам никакви витамини, нямам проблеми нито със зъби, нито с кости или друго.

# 13
  • София
Сърдечни благодарности!Този проблем със зъбите не ме разколебава да продължавам да кърмя.     Детето ми, разбира се е по-важно от всичко.Може би някакви Са добавки и балансирано хранене ще позакърпят положението.

# 14
  • Карлово
Кърмих дъщеря ми до 1г и 11м, проблеми със зъбите не съм имала. Кариеси не помня от кога не съм имала. При мен нещата май са повече ген Peace

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт